Єдиний державний реєстр судових рішень донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
27.09.2010 р. справа №45/105б
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:суддів
При секретарі Натаріній О.О.
За участю представників сторін:
від кредитора ОСОБА_2 за дов. № 4078/10/10-013 від 02.02.2010р.
від боржника та ліквідатора: не з'явились
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька
на постанову господарського суду Донецької області від 02.06.2010р. та ухвалу від 03.08.2010р. у справі № 45/105 Б (суддя Плотніцький Б.Д.)
за заявою кредитора Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, м. Донецьк
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМИНДУСТРИЯ", м. Донецьк,
про визнання банкрутом
встановив:
1.Стислий виклад суті постанови та ухвали місцевого господарського суду
Ухвалою від 20.05.2010р. за заявою Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, м. Донецьк господарським судом Донецької області порушена справа по ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" про банкрутство відсутнього боржника Товариства з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м. Донецьк
Постановою господарського суду Донецької області від 02.06.2010р. у справі № 45/105 Б (суддя Плотніцький Б.Д.) визнано банкрутом - Товариство з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м. Донецьк, (ЄДРПОУ36444558), що зареєстроване за адресою: 83055, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул.50-річчя СРСР, б.144.
Відкрито ліквідаційну процедуру та ліквідатором по справі призначено ініціюючого кредитора Фізичну особу-підприємця ОСОБА_3 (код НОМЕР_1, адреса: 83052, АДРЕСА_1). Зобов'язано ліквідатора у 5 денний термін опублікувати оголошення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, повідомити про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури власника боржника, всіх можливих кредиторів в тому числі Управління Пенсійного фонду України, Фонди загальнообовязкового державного соціального страхування, податкову інспекцію, а також органи державної виконавчої служби, представити до суду звіт та ліквідаційний баланс з доданими документами, передбаченими ст. 32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 03.08.2010р. у справі № 45/105 Б (суддя Плотніцький Б.Д.) затверджений звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м. Донецьк; ліквідовано юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м. Донецьк, (ЄДРПОУ36444558), що зареєстроване за адресою: 83055, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. 50-річчя СРСР, б.144. Провадження по справі №45/105б припинено. Зобовязано ліквідатора закрити рахунки в банківських установах, здійснити оголошення в засобах масової інформації про недійсність печаток та штампів. Докази подати до суду в 10-денний строк. Зобовязано орган державної реєстрації виключити підприємство-банкрута з ЄДРПОУ.
2. Підстави, з яких порушено питання про перегляд постанови та ухвали
Державна податкова інспекція у Ворошиловському районі м. Донецька, з постановою від 02.06.2010р. та ухвалою від 03.08.2010р. суду не погодилась та просила їх скасувати, припинити провадження у справі №45/105Б.
Апеляційну скаргу мотивує тим, що постанова судом першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, зокрема статей 25,32,52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст.33,34,43 ГПК України.
Посилається на те, що в порушення ч.1 ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" судом першої інстанції не надано належної оцінки тому факту, що ніяких ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника в матеріалах справи не має.
Вважає порушення прав інспекції у тому, що у разі ліквідації платника за скороченою процедурою інспекція позбавляється можливості провести перевірку платника податків, що призводить до неможливості формування кредиторських вимог до боржника та невиконання функції органів державної податкової служби по контролю за правильністю обчислення та сплати податків.
Зазначає, що ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька у судовому засіданні 03.08.10 просила зупинити провадження по справі № 45/1056 про банкрутство ТОВ "Проміндустрія", в зв'язку з провадженням адміністративної справи № 2а-18059/10/0570 за позовом інспекції про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації ТОВ "Проміндустрія". Однак, незважаючи на даний факт судом першої інстанції винесено ухвалу про ліквідацію боржника.
На думку скаржника, не прийняття судом першої інстанції до уваги приписів статей 23, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", стосовно відсутності доказів не ведення підприємницької діяльності боржника, призвело до необґрунтованого провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою та визнання боржника банкрутом.Приписів статей 2, 10, 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", оскільки оскаржуваною ухвалою про ліквідацію боржника господарський суд обмежив можливість реалізації ДПІ завдання, яке закріплено за органами державної податкової служби у статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".
3.Доводи викладені у відзиві на апеляційну скаргу
Ліквідатор відзив на апеляційну скаргу не надав, у судове засідання не з'явився.
Судова колегія вважає можливим розглянути справу у відсутність ліквідатора по матеріалам наявним у справі, оскільки він про день та час судового засідання був повідомлений належним чином відповідно до вимог Господарського процесуального кодексу України, його явка у судове засідання ухвалою при порушенні апеляційного провадження була визнана необов'язковою.
4.Апеляційною інстанцією встановлено:
Ухвалою від 20.05.2010р. за заявою Фізичної особи підприємця ОСОБА_3, м. Донецьк від 19.05.2010р.господарським судом Донецької області порушена справа по ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" про банкрутство відсутнього боржника Товариства з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м. Донецьк, (ЄДРПОУ36444558).
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м. Донецьк, мало заборгованість перед Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, м. Донецьк у загальній сумі 5000 грн. 00 коп., яка виникла внаслідок неналежного виконання боржником умов договору про надання консультаційних послуг №77 від 12.01.2010р. в частині повної та своєчасної оплати наданих послуг та видачі 12.04.2010р. простого векселя серія АА №2025353, що був предявлений до виконання та опротестований приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу Подолян О.О., внаслідок чого був виданий виконавчий напис №873 від 27.04.2010р. (а.с.8-13). Виконавчий напис був предявлений до примусового виконання до ВДВС Ворошиловського районного управління юстиції у м. Донецьку та постановою якого 28.04.2010р. відкрите виконавче провадження,яким встановлено термін на добровільне виконання до 5.04.2010р.
На підтвердження заборгованості Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, м. Донецьк надані договір про надання консультаційних послуг №77 від 12.01.2010р., акт приймання передачі векселя від 12.04.2010р., копію простого векселя, акт (протест) про не оплату векселя від 24.04.2010р., виконавчий напис від 27.04.2010р., постанова про відкриття виконавчого провадження від 28.04.2010р. (а.с.8-13).
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 01.06.2010р. у записах 1,4 зазначено, що місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМИНДУСТРІЯ", 83055, місто Донецьк, Ворошиловський район, вулиця 50-річчя СРСР, будинок 14, та 01.06.2010р., 12661430003033009, до реєстру внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою (а.с.24-25).
13.07.2010р. ліквідатором суду поданий звіт з якого вбачається, що ліквідатором проведена робота по виявленню можливих кредиторів, за результатами якої встановлено, що банкрут, крім заборгованості перед ініціюючим кредитором Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, м. Донецьк у сумі 5832,00 грн., має заборгованість перед Донецькім міським центром зайнятості у сумі 572 грн.00 коп., Управлінням ПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька у сумі 1056 грн.00 коп., Центральною міжрайонною ВД ФСС з тимчасової втрати працездатності Донецького обласного відділення у сумі 624 грн.00 коп., Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ворошиловському районі м. Донецька у сумі 275 грн.60 коп., Державною податковою службою у Ворошиловському районі м. Донецька у сумі 98 грн. 26 коп., кредиторська заборгованість складає 8 457,86грн.
Також для виявлення майна банкрута ліквідатором направлені запити до 3-го ВРЕР м. Донецька при УДАІ ГУ МВС України в Донецькій області, Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька ” та Управління Держкомзему у м. Донецьку.
В результаті проведеної роботи встановлено, що у банкрута відсутні майнові активи та грошові кошти, щоб задовольнити кредиторську заборгованість у загальній сумі 8 457,86грн.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 03.08.2010р. у справі № 45/105 Б (суддя Плотніцький Б.Д.) затверджений звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м. Донецьк, ліквідовано юридичну особу Товариство з обмеженою відповідальністю „ПРОМИНДУСТРИЯ”, м.Донецьк, (ЄДРПОУ36444558), що зареєстроване за адресою: 83055, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул. 50-річчя СРСР, б.144. Провадження по справі №45/105б припинено. Зобовязано ліквідатора закрити рахунки в банківських установах, здійснити оголошення в засобах масової інформації про недійсність печаток та штампів. Докази подати до суду в 10-денний строк. Зобовязано орган державної реєстрації виключити підприємство-банкрута з ЄДРПОУ.
5. Мотиви, з яких суд апеляційної інстанції виходив при прийнятті постанови:
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" неплатоспроможність - це неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, зокрема із заробітної плати, а також виконати зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності.
Відповідно до п.1 ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором у разі, якщо керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявністю інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Виходячи з норм п.1 ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство може бути порушена у разі наявності хоча б однієї з перелічених умов, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців ” відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням повинні міститися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Статтею 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ”, яка визначає статус відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, передбачено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
У звязку з чим, при встановленні факту відсутності керівних органів боржника - юридичної особи за її місцезнаходженням суд повинен керуватися відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Факт відсутності керівних органів боржника підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АД №593458, відповідно до якої 01.06.2010р. державним реєстратором внесений запис про відсутність юридичної особи-боржника за адресою: 83055, м. Донецьк, Ворошиловський район, вул.50-річчя СРСР, б.144.
За таких підстав, доводи скаржника щодо відсутності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство відповідно ст.52 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ”спростовуються матеріалами справи .
На виконання вимог 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ” ліквідатором подано до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута з відповідними додатками, а також заявлене клопотання про затвердження звіту та ліквідаційного балансу, ліквідацію банкрута та припинення провадження у цій справі.
Відповідно до ст. 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ” після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс з відповідними додатками.
Згідно частини 6 ст. 32 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом ” вимоги, які не задоволені за недостатністю майна, вважаються погашеними.
З даних звіту ліквідатора вбачається, що ліквідатором проведена робота по виявленню можливих кредиторів, за результатами якої встановлено, що банкрут, крім заборгованості перед ініціюючим кредитором Фізичною особою підприємцем ОСОБА_3, м. Донецьк у сумі 5832,00 грн., має заборгованість перед Донецькім міським центром зайнятості у сумі 572 грн.00 коп., Управлінням ПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька у сумі 1056 грн.00 коп., Центральною міжрайонною ВД ФСС з тимчасової втрати працездатності Донецького обласного відділення у сумі 624 грн.00 коп., Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ворошиловському районі м. Донецька у сумі 275 грн.60 коп., Державною податковою службою у Ворошиловському районі м. Донецька у сумі 98 грн. 26 коп.
Для виявлення майна банкрута ліквідатором направлені запити до 3-го ВРЕР м. Донецька при УДАІ ГУ МВС України в Донецькій області, Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька ” та Управління Держкомзему у м. Донецьку, відповідно з відповідями у банкрута відсутні майнові активи та грошові кошти, щоб задовольнити кредиторську заборгованість у загальній сумі 8457,86грн.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю майна грошові вимоги кредиторів вважаються погашеними ,тому суд першої інстанції правомірно затвердив звіт ліквідатора і ліквідаційний баланс, та провадження у справі припинив.
Щодо доводів ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька про те, що її права порушуються, оскільки ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька у судовому засіданні 03.08.10 просила зупинити провадження по справі № 45/1056 про банкрутство ТОВ "Проміндустрія", в зв'язку з порушенням адміністративної справи № 2а-18059/10/0570 за позовом інспекції про визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації ТОВ "Проміндустрія", то судова колегія вважає їх необґрунтованими, оскільки ні норми Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” , ні норми Господарського процесуального кодексу України не передбачають підстав зупинення справи про банкрутство у процедурі ліквідації, у звязку з поданням адміністративного позову.
Щодо доводів податкового органу, що у разі ліквідації платника за скороченою процедурою інспекція позбавляється можливості провести перевірку платника податків, що призводить до неможливості формування кредиторських вимог, то судова колегія зазначає, що ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька визнана кредитором у справі на підставі її листа від 01.07.2010р. №27592\10\24013 адресованого ліквідатору та включена до реєстру вимог кредиторів заборгованість боржника у сумі 98грн.26коп.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що постанова та ухвала господарського суду відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, а мотиви з яких надана апеляційна скарга не можуть бути підставою для її скасування.
На підставі викладеного керуючись ст.93, ст.99, ст.101, п.1ст.103, ст.105 Господарського процесуального кодексу України судова колегія,
П О С Т А Н О В И Л А:
Постанову господарського суду Донецької області від 02.06.2010р. та ухвалу господарського суду Донецької області від 03.08.2010р. у справі № 45/105Б залишити без змін, а апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ворошиловському районі м. Донецька - без задоволення.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня прийняття постанови.
Головуючий
Судді:
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30.09.2010р.
Надруковано: 5 прим.
1. позивачу
2. відповідачу
3 у справу
4 ДАГС