Єдиний державний реєстр судових рішень
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
______________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
УХВАЛА
Від "07" жовтня 2010 р. Справа № 7/87-Б
За заявою Голови ліквідаційної комісії Житомирського державного торгівельно-виробничого підприємства робітничого постачання "Залізничник" Горілей С.В. (м. Київ)
До боржника Житомирського державного торгівельно-виробничого підприємства робітничого постачання "Залізничник", м. Житомир
про визнання банкрутом
Суддя Лозинська І.В.
В засіданні суду прийняли участь: від кредиторів: Лепетюк В.С. - податковий інспектор відділу погашення прострочених податкових зобовязань ДПІ у м. Житомирі, дов. № 1120/10/24 від 15.01.1010 р.; Докиль Н.Б. - головний спеціаліст-юрисконсульт Житомирського міського центру зайнятості, дов. від 11.01.2010р. вих. №145
від боржника: Ренкас Л.Г. - представник за довіреністю від 15.12.2009р., вих. № НКМ-212/р
- прийняла участь: Рачок С.Г. - завідувач Сектору з питань банкрутства у Житомирській області, наказ №71-п від 09.11.2009р.
Господарським судом Житомирської області розглядається справа про визнання банкрутом Житомирського державного торгівельно-виробничого підприємства робітничого постачання "Залізничник", м. Житомир.
Ухвалою від 26.08.2010 р. господарський суд відклав розгляд справи; зобов"язав голову ліквідаційної комісії боржника Горілея С.В. (м. Київ) надати документи, виготовлені до дати подання заяви про порушення справи про банкрутство до господарського суду (за їх наявності): інвентаризаційний опис майна боржника; оцінку майна боржника; проміжний ліквідаційний баланс боржника, затверджений Міністерством транспорту та зв"язку України; у випадку відсутності таких документів - відповідне письмове пояснення; письмову інформацію щодо наявності/відсутності структурних підрозділів, зазначених в додатку №1 до Статуту боржника; оригінальний примірник вказаного додатку або його належним чином засвідчену копію; Міністерство транспорту та зв"язку України зобов"язано надати господарському суду пропозиції щодо подальшого розгляду справи про банкрутство боржника.
В засіданні суду представником боржника надано наступні документи: баланси станом на 01.06.2004 р. та на 01.10.2004 р. інвентаризаційний опис станом на 01.06.2004 р. письмову інформацію №596 від 01.10.2010 р. (а. с. 136 -145), згідно з якою повідомлено, що до складу підприємства входило 23 структурні підрозділи, з яких:
- 10 одиниць орендовані у підрозділів ДТГО "Південно - Західна залізниця" (магазин № 53 по ст.Новоград - Волинський; магазин № 9 по ст. Топорище; ларьок № 10 по ст. Станішівка; магазин № 33 по локомотивному депо; магазин № 30 (промисловий) по ст. Житомир; магазин № 30 ( продовольчий ) по ст. Житомир; комісійний магазин № 20 по ст. Житомир; магазин № 38 по ст. Левків; магазин № 50 по ст. Кодня; магазин № 36 по ст.Скочище);
- згідно договору купівлі - продажу від 25.10.2002 р. продано ФОП ОСОБА_7 кондитерський цех; контору; складські приміщення ( приймальний пункт );
- відповідно до листа Укрзалізниці від 01.02.2002 р. № ЦЗМ - 8- 275, ліквідаційною комісією перепрофільоване під житло та списано з балансу підприємства магазин № 29 по ст. Горбаші;
- згідно дозволу Укрзалізниці від 21.06.1999 р. № 14-593 передано за борги ВАТ "Житомирхліб" магазин № 32;
- згідно договору купівлі - продажу від 28.10.2002 р. продано ОСОБА_8 магазин № 37 по ст. Курне;
- згідно розпорядження від 28.04.1999 р. № 36 передано на баланс станції Житомир кіоск № 19;
- 28.03.2005 р. продано на відкритих торгах ОСОБА_9 наступних 8 об"єктів: їдальню - буфет № 6 по ст. Житомир; магазин № 15 по ст. Пряжемо; магазин № 66 по ст. Дубовець; магазин № 46 по ст. Коростишів; магазин № 54 по ст. Корнин; магазин №51 по ст. Степок; магазин № 52 по ст. Рея; кіоск № 18 по ст. Житомир. Також до вказаної письмової інформації № 596 від 01.10.2010 р. надано перелік структурних підрозділів Житомирського ДТВП робітничого постачання "Залізничник" та відповідні договори купівлі - продажу ( а. с. 146 - 169 ).
Крім того, в засіданні суду надано копію листа № 5401/24/14-10 від 06.10.2010 р., згідно якого Міністерством транспорту та зв"язку України, зокрема, вказано про наступне: ліквідаційною комісією реалізовано майно підприємства ( 8 об"єктів ); кошти від реалізації були направлені на погашення заборгованості із виплати заробітної плати у сумі 15,2 тис. грн.; на часткове погашення податкової заборгованості у сумі 220,0 тис. грн.; ліквідаційною комісією здано документи довгострокового зберігання до архівної установи, отримано довідки з фондів соціального страхування; заборгованість боржника станом на 01.09.2010 р. становить у сумі 614,8 тис. грн., з яких: податковий борг - 570, 0 тис. грн.; борг зі сплати страхових внесків на загальнообов"язкове соціальне страхування на випадок безробіття - 5,0 тис. грн.; борг перед ПФУ - 39,8 тис. грн.; станом на 01.09.2010 р. на балансі боржника обліковуються основні засоби, які не забезпечують ведення виробничої діяльності підприємства залишковою вартістю 11,0 тис. грн., з яких: вагонна лавка - 7,4 тис. грн.; барна стійка - 2,0 тис. грн.; холодильна камера з агрегатом - 0,8 тис. грн.; телефон - факс - 0,8 тис. грн. Додатково вказано, що вимоги статті 2 Закону України "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" не розповсюджуються на вище вказане майно, так як воно не забезпечує ведення виробничої діяльності підприємства, тому вказано про можливість відкриття ліквідаційної процедури у справі про банкрутство боржника.
Дослідивши матеріали справи, документи надані в засіданні суду, заслухавши уповноважених представників кредиторів, боржника та завідуючу Сектору з питань банкрутства у Житомирській області Рачок С.Г., господарський суд вважає за необхідне припинити провадження у справі про банкрутство боржника у зв"язку з неправомірністю порушення справи про банкрутство за ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" на підставі наступного.
Відповідно до Статуту Житомирського державного торгівельно - виробничого підприємства робітничого постачання "Залізничник" (а. с. 32 - 42), останнє є підприємством, яке засноване на державній власності та відноситься до сфери управління Міністерства транспорту України ( орган управління майном ).
Згідно з п.п. 4.2 п. 4 вказаного Статуту, майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві повного господарського відання.
З урахуванням наведеного, приписів ст. 73 ГК України, довідки № 03-03-297 ЄДРПОУ (а. с. 44), боржник, щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство, є державним підприємством.
Як вбачається з матеріалів справи, у зв"язку з реформуванням підприємств торгівлі, побуту та громадського харчування Укрзалізниці, направленим на підвищення ефективності роботи цієї сфери обслуговування та згідно з Господарським Кодексом України і Декретом КМУ від 15.12.1992р. № 8-92 "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності", зокрема, ліквідовано Житомирське державне торгівельно-виробниче підприємство робітничого постачання "Залізничник", яке розташоване за адресою: м. Житомир, вул. Вокзальна, 7-а, ідентифікаційний код 13560093 та створено та затверджено ліквідаційну комісію про що свідчить наказ № 410 від 17.05.2004р. Міністерства транспорту України (а.с.6).
15.06.2004 р. в офіційному друкованому органі Кабінету Міністрів України - в газеті "Урядовий кур"єр" № 110 опубліковано оголошення про ліквідацію Житомирського державного торгівельно-виробничого підприємства робітничого постачання "Залізничник" (а. с. 17).
На початок відкриття ліквідаційної процедури кредиторська заборгованість становила 1067,4 тис. грн.
З метою погашення заборгованості підприємства до бюджету та державних цільових фондів, ліквідаційною комісією організовано проведення торгів з продажу майна, які були проведені 28.03.2005р. Київським аукціонним центром.
На підставі листа № 10725/45/10-08 від 01.12.2008р. Міністерства транспорту та зв"язку України (а. с. 18), протоколу засідання ліквідаційної комісії Житомирського державного торгівельно-виробничого підприємства робітничого постачання "Залізничник" від 09.11.2009р. (а. с. 19 - 21) та у зв"язку з недостатністю вартості майна боржника для задоволення вимог кредиторів, прийнято рішення про звернення до господарського суду Житомирської області з заявою про визнання боржника банкрутом.
Ухвалою господарського суду від 23.11.2009 р. порушено провадження у справі про визнання боржника банкрутом за заявою голови ліквідаційної комісії боржника в порядку, визначеному ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ( далі - Закон ).
Постановою від 26.01.2010р. господарський суд, зокрема, визнав боржника банкрутом, відкрив щодо нього ліквідаційну процедуру, призначив ліквідатором боржника арбітражного керуючого Мельника В.О. ( а. с. 93 - 94 ).
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 30.03.2010 р. постанову господарського суду від 26.01.2010 р. скасовано; справу № 7/87-Б передано на розгляд до господарського суду ( а. с. 115 - 117 ).
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 30.03.2010 р. вказано, зокрема, наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 51 Закону, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство.
Відповідне правило передбачено ч. 3 ст. 110 Цивільного кодексу України, яка містить загальні положення про ліквідацію юридичної особи.
Спрощена процедура банкрутства, яка передбачена ст. 51 Закону, (банкрутство боржника, що ліквідується власником) випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
У зв'язку з чим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 51 Закону про банкрутство є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України, зокрема, у своїй постанові від 10.06.2008 р. у справі № 15/682-б.
Згідно з ч.4 ст.105 Цивільного кодексу України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи та про порядок і строк заявлення кредиторами вимог до неї, який не може становити менше двох місяців з дня публікації такого повідомлення.
Крім того, в силу ч. 1 ст. 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Як передбачено ч. 5 ст. 60 ГК України, ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу , який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.
Отже, враховуючи вищезазначені вимоги законодавства, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст.51 Закону є: оцінка вартості наявного майна боржника, публікація оголошення згідно з вимогами ст.105 ЦК з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства та складання проміжного ліквідаційного балансу. Крім того, звернення до суду з такою заявою можливо лише після закінчення строку, передбаченого ст.105 ЦК України.
Тому, із змісту постанови господарського суду від 26.01.2010 р. вбачається, що господарським судом не досліджувалось питання щодо правомірності порушення справи про банкрутство за ст. 51 Закону про банкрутство, так як на відміну від загальної процедури банкрутства правомірність порушення справи про банкрутство за спрощеною процедурою в порядку ст. 51 Закону про банкрутство перевіряється господарським судом у засіданні суду, в якому виноситься постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, яка підлягає оскарженню.
Ухвалами від 15.06.2010 р. та від 26.08.2010 р. (а.с.127, 133 - 134) господарський суд, зокрема, зобов"язав голову ліквідаційної комісії боржника Горілея С.В. (м. Київ) надати затверджений Міністерством транспорту та зв"язку України проміжний ліквідаційний баланс боржника, згідно аб. 2 ч. 1 ст. 111 ЦК України.
Однак, не надано доказів складання ліквідаційною комісією проміжного ліквідаційного балансу боржника після закінчення строку для пред"явлення вимог кредиторами, який повинен бути затверджений органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи - Міністерством транспорту та зв"язку України. Крім того, не надано відповідного письмового пояснення стосовно відсутності вказаного документа.
Зважаючи на відсутність проміжного ліквідаційного балансу, складеного після закінчення строку для пред"явлення вимог кредиторами та затвердженого Міністерством транспорту та зв"язку України, який згідно вимог законодавства визнано, однією з необхідних передумов для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника у порядку ст. 51 Закону, господарський суд прийшов до висновку про неправомірність порушення справи про банкрутство за ст. 51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та необхідність припинення провадження у справі про банкрутство боржника.
Керуючись ст. 86 ГПК України, ст. 111 ЦК України, ст. 40 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", - господарський суд,-
УХВАЛИВ:
Припинити провадження у справі про банкрутство Житомирського державного торгівельно - виробничого підприємства робітничого постачання "Залізничник", м.Житомир.
Суддя Лозинська І.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - Міністерствр транспору та зв'язку України, 01135, м. Київ, пр-т Перемоги,14 ( з пов.)
3 - голові ліквідкомісії Горілею С.В., АДРЕСА_1 Державна адміністрація залізничного транспорту України
4 - сектор з пит. банкрутства у Житом. обл.