Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.10.10 р. Справа № 31/161
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства „Макіїввугілля”, м. Макіївка
про стягнення збитків в сумі 12747359,70грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу
В присутності представників сторін:
від позивача: не з’явився
від відповідача: Остроухова Н.О. – довіреність
В судовому засіданні 30 вересня 2010р.
оголошена перерва на 21 жовтня 2010р. на 10-00год.
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Державного підприємства „Макіїввугілля”, м. Макіївка про стягнення збитків в сумі 12747359,70грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у період з 03.03.2010р. по 05.03.2010р. державним інспектором природного середовища ВОМЕК по Макіївському регіону Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на Відокремленому підрозділі „Шахта „Бутівська” ВП ДП „Макіїввугілля”, в результаті якої встановлено, що підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, в зв’язку з закінченням терміну дії дозволу. Внаслідок порушення вимог ст.ст. 40, 68, 69 ЗУ „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 11 ЗУ „Про охорону атмосферного повітря” державі заподіяні збитки на суму 12747359,70грн., які позивач просить стягнути з відповідача.
Відповідач надав відзив на позовну заяву згідно якого позовні вимоги визнає в повному обсязі та зазначає, що дозвіл на викид забруднюючих речовин знаходиться на стадії оформлення.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за клопотанням представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.
В період з 03.03 по 05.03 2010р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Макіївському регіону державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку на Відокремленому підрозділі „Шахта „Бутівська” ВП ДП „Макіїввугілля” щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складно акт.
В ході перевірки встановлено, що підприємство здійснювало викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря згідно дозволу, виданому Державним управлінням екології і природних ресурсів №26391050 від 12.04.2006р. Листом №13-3895 від 19.06.2008р. Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області термін дії дозволу продовжено до 30.08.2008р. На момент перевірки встановлено, що термін дії дозволу закінчився. З 30.08.2008р. по теперішній час викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснюється без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”. Керівництву ВП „Шахта Бутівська” ДП „Макіїввугілля” в грудні 2009р. був наданий припис: викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювати лише при наявності дозволу на викид. Термін дії: постійно. Припис не виконано, дозвільні документи не отримані по теперішній час. За невиконання законного припису посадових осіб органів, які здійснюють державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища до адміністративної відповідальності притягнуто директора ВП „Шахта Бутівська” ДП „Макіїївугілля” Лисенко М.А. по ст. 1885 КУпАП. В ході перевірки встановлено, що при експлуатації встановлених споруд для очищення викидів в атмосферу на шахті порушуються правила технічної експлуатації установок очистки газу.
За результатами перевірки видано припис від 10.03.2010р. №11/38 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, яким відповідача зобов’язано розробити документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферну та отримати дозвіл згідно вимозі постанови КМУ №302 від 13.03.2002р., викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря здійснювати лише при наявності дозволу на викид, в зв’язку з введенням в дію нових правил технічної експлуатації установок очистки газу на всі встановлені установки очистки газу розробити нові паспорти та зареєструвати їх в органах Мінприроди, дотримуватися правил технічної експлуатації установок очистки газу, забезпечити здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів та пересувних джерел.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків в сумі 12747359,70грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 і зареєстрованої в МЮ за №41/16064 від 21.01.2009р.
Факт викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у зв’язку із закінченням терміну дії дозволу відповідачем не оспорюється, позов визнається в повному обсязі, з розрахунком суми позову відповідач погоджується.
Судові витрати у справі покласти на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до відповідача Державного підприємства „Макіїввугілля”, м. Макіївка про стягнення збитків в сумі 12747359,70грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, ЄДРПОУ 32442295) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Макіївської міської ради (УДК м. Макіївка, п/р33116331700064 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686736, КБК 24062100) збитки, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу в сумі 12747359,70грн.
Стягнути з Державного підприємства „Макіїввугілля” (86157, Донецька область, м. Макіївка, пл. Радянська, 1, ЄДРПОУ 32442295) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 25500грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня його прийняття.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя