Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
21.10.10 р. Справа № 31/164
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача Державного підприємства „Шахтоуправління Південнодонбаське №1”, м. Вугледар
про стягнення збитків в сумі 3174927,31грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу
В присутності представників сторін:
від позивача: Висоцький А.С. – довіреність
від відповідача: Коломієць В.О. – довіреність
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція в Донецькій області, м. Донецьк звернулась з позовом до Державного підприємства „Шахтоуправління Південнодонбаське №1”, м. Вугледар про стягнення збитків в сумі 3174927,31грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у період з 20.04.2010р. по 12.05.2010р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України на ДП „Шахтоуправління Південнодонбаське №1”, в результаті якої встановлено, що підприємство з 01.04.2009р. по 06.05.2010р. здійснювало викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів. Внаслідок порушення вимог ст.ст. 40, 68, 69 ЗУ „Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 11 ЗУ „Про охорону атмосферного повітря” державі заподіяні збитки на суму 3174927,31грн., які позивач просить стягнути з відповідача.
Відповідач надав відзив на позов, в якому зазначив, що підприємство не оспорює факту викиду забруднюючих речовин в атмосферу з 01.01.2010р. по 06.05.2010р. без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, однак зазначає, що дані збитки були заподіяні внаслідок не виконання в установлені терміни умов договору товариством з обмеженою відповідальністю „Екотехнологія”, яке було зобов’язано підготувати необхідні документи на отримання дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Враховуючи зазначене, відповідач просив залучити до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю „Екотехнологія”.
Відповідно до ст. 27 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора або ініціативи господарського суду.
Враховуючи зазначене, господарський суд не вбачає підстав для задоволення клопотання щодо залучення до участі у розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ТОВ „Екотехнологія”.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, присутнього в судовому засіданні, встановив наступне.
В період з 18.01 по 25.01.2010р. Відділом оперативного міжрайонного екологічного контролю по Донецькому регіону Державної екологічної інспекції проведено перевірку ДП „Шахтоуправління Південнодонбаське №1” щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт.
В ході перевірки встановлено, що підприємство мало дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря №26417198 від 15.01.04р. строком дії до 01.12.2007р. Дію дозволу було подовжено до 01.04.09р. З 01.04.09р. по теперішній час підприємство здійснює діяльність, яка пов’язана з викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
В період з 20.04 по 12.05.2010р. Державною екологічною інспекцією в Донецькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України державного підприємства „Шахтоуправління Південнодонбаське №1” за результатами якої складено акт.
За результатами перевірки встановлено, що з 07.05.2010р. підприємство здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на підставі дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами №1414800000-8 від 07.05.2010р. строком дії до 07.05.2015р. Термін дії попереднього дозволу на викиди №26417198 від 15.01.2004р. було подовжено до 01.04.2009р. У період з 01.04.09р. до 07.05.2010р. ДП „Шахтоуправління Південнодонбаське №1” здійснювало викиди забруднюючих речовин без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади, що є порушенням ст. 11 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”.
Позивачем здійснений розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди від джерел викидів ДП „Шахтоуправління Південнодонбаське №1” за період з 01.04.2009р. по 06.05.2010р., який розрахований відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639, відповідно до якої розмір шкоди склав 3174927,31грн.
Господарський суд вважає, що вимоги Державної екологічної інспекції в Донецькій області щодо стягнення збитків в сумі 3174927,31грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу за період з 01.04.2009р. по 06.05.2010р. підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Державна екологічна інспекція в Донецькій області є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів (земля, надра, поверхневі води, атмосферне повітря, тваринний та рослинний світ).
Відповідно до п.4 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі” (затвердженого Міністерством охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.06р. №548, зар. в МЮ України від 13.02.07р. за №120/13387) вона здійснює державний контроль за додержанням правил, нормативів, стандартів у сфері охорони навколишнього природного середовища, додержанням умов виданих дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, викиди та скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, забрудненням навколишнього природного середовища внаслідок викидів та скидів шляхом проведення інструментально-лабораторних вимірювань показників складу та властивостей тощо.
При здійсненні державного контролю, інспекція має право (п.5 Положення про інспекцію) перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 40 Закону України “Про охорону навколишнього середовища” від 25.06.1991р. № 1264/ХІІ (зі змінами та доповненнями) використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря визначені Законом України “Про охорону атмосферного повітря” від 16.10.1992 р. № 2707-XII (зі змінами та доповненнями).
Згідно статті 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря” підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно ст. 34 Закону України “Про атмосферне повітря”, шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища і в тому числі зобов’язання підприємств відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок таких порушень.
Відповідно до статті 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Порядок обчислення збитків визначений „Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря”, затв. наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. №639 і зареєстрованої в МЮ за №41/16064 від 21.01.2009р.
Факт викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у зв’язку із закінченням терміну дії дозволу за період з 01.04.2009р. по 06.05.2010р. відповідачем не оспорюється.
Судові витрати у справі покласти на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 33, 34 Закону України „Про охорону атмосферного повітря”, ст.ст. 40, 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ст. 32-33,43,49,82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Державної екологічної інспекції в Донецькій області, м. Донецьк до відповідача до Державного підприємства „Шахтоуправління Південнодонбаське №1”, м. Вугледар про стягнення збитків в сумі 3174927,31грн., заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу – задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства „Шахтоуправління Південнодонбаське №1” (85670, Донецька область, м. Вугледар, ЄДРПОУ 34032208, р/р 26003301786784 в філії ГУ „Промінвестбанк” в Донецькій області, м. Мар’їнка, МФО 334635) на користь спеціального фонду місцевого бюджету Вугледарської міської ради (Мар’їнське УДК, п/р 33115331700087 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686762, КЬУ 24062100) збитки, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферу в сумі 3174927,31грн.
Стягнути з Державного підприємства „Шахтоуправління Південнодонбаське №1” (85670, Донецька область, м. Вугледар, ЄДРПОУ 34032208, р/р 26003301786784 в філії ГУ „Промінвестбанк” в Донецькій області, м. Мар’їнка, МФО 334635) на користь державного бюджету України державне мито у сумі 25500грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236,00грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня його прийняття.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя