Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
12.10.10 р. Справа № 31/176пн
Господарський суд Донецької області, у складі судді Ушенко Л.В., при секретарі судового засідання Павловій Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали за позовною заявою
Державної податкової адміністрації у Донецькій області, м. Донецьк
до відповідача Виконавчого комітету Київської районної у м. Донецьку ради, м. Донецьк
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна податкова адміністрація України, м. Київ
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації м. Донецьк”
про визнання права власності за державою в особі Державної податкової адміністрації України з правом оперативного управління за Державною податковою адміністрацією у Донецькій області на нерухоме майно - адміністративну будівлю (І-ІІ корпус) літ. 2Д-3 та будівлі прибудов літ. 2Д’-1 та літ. 2д4 загальною площею 4646м2, що розташовані за адресою м. Донецьк, вул. Артема, 114.
В присутності представників сторін:
від позивача: Дегтярьов Д.Т., Мамедов О.Р. – довіреність
від відповідача: не з’явився
від третьої особи 1: Дегтярьов Д.Т. – довіреність
від третьої особи 2: Ковальова Н.С. – довіреність
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова адміністрація у Донецькій області, м. Донецьк звернулася із позовом до Виконавчого комітету Київської районної у м. Донецьку ради, м. Донецьк, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна податкова адміністрація України, м. Київ, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації м. Донецьк” про визнання права державної власності в особі Державної податкової адміністрації України з правом оперативного управління за Державною податковою адміністрацією у Донецькій області на нерухоме майно – адміністративну будівлю (І-ІІ корпус) літ. 2Д-3 та будівлі прибудов літ. 2Д’-1 та літ. 2д4 загальною площею 4646м2, що розташовані за адресою м. Донецьк, вул. Артема, 114.
Заявою від 12.10.10р. №17953/10/10-212-1 (зареєстрована в канцелярії господарського суду 12.10.10р. №02-41/43729) до початку судового розгляду справи позивач надав заяву про зміну позовних вимог та просить суд визнати право власності за державою Україна в особі Державної податкової адміністрації України з правом оперативного управління за Державною податковою адміністрацією у Донецькій області на нерухоме майно - адміністративну будівлю (І-ІІ корпус) літ. 2Д-3 та будівлі прибудов літ. 2Д’-1 та літ. 2д4 загальною площею 4646м2, що розташовані за адресою м. Донецьк, вул. Артема, 114.
Відповідно до ст. 22 Господарського процесуального кодексу України позивач до початку розгляду господарським судом справи по суті має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.
В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що відповідно до спільного наказу Міністерства вугільної промисловості України та Державної податкової адміністрації України від 23.01.97р. №14/14 з балансу Донецького науково-дослідного вугільного інституту на баланс Державної податкової адміністрації у Донецькій області передано праве крило головного корпусу та корпус №2 (гірничий музей) загальною площею 4645,3кв.м., з метою розміщення Державної податкової адміністрації у Донецькій області. На підставі рішення виконкому Донецької міської ради від 21.01.98р. №14/5 позивачу в користування надана земельна ділянка загальною площею 1,1207га, з яких 0, 8550га в постійне користування, під розміщення існуючого адміністративного корпусу, підсобних приміщень та спортивного майданчика по вул. Артема, 114 у Київському районі міста. Під час проведення технічної інвентаризації КП БТІ м. Донецька виявлено самочинне будівництво прибудови літ. 2Д’-1 та літ. 2д4, яке було виконано колишнім балансоутримувачем та передано до ДПА у Донецькій області разом з основною будівлею. З метою оформлення права власності на спірні об’єкти в установленому порядку, позивач звернувся до Київської районної у м. Донецьку ради з відповідним листом від 13.04.10р., однак позивачу було відмовлено в оформлені права власності на спірні обєкти.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час та день судового засідання був повідомлений належним чином. Через канцелярію господарського суду надав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги та доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню, зважаючи на те, що ДПА України як суб’єкт управління об’єктами державної власності, ДПА у Донецькій області як суб’єкт права оперативного управління є добросовісними набувачами речових прав, які виникли на підставі, що не заборонена законом. Крім того, відповідач просив розглянути справу без участі його представника.
Третя особа – ДПА України надала письмові пояснення щодо заявленого позову згідно яких підтримує правову позицію позивача та просить задовольнити позовні вимоги.
Третя особа – КП БТІ м. Донецька письмові пояснення по суті заявленого позову не надала, але в судовому засіданні пояснила, що проти позову не заперечує.
Технічна фіксація судового засідання не здійснювалась за узгодженим клопотанням представника позивача та третіх осіб.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та третіх осіб, присутніх в судовому засіданні, суд встановив наступне.
Згідно спільного наказу Міністерства вугільної промисловості України та Державної податкової адміністрації України від 23 січня 1997р. №14/14 з балансу Донецького науково-дослідного вугільного інституту на баланс Державної податкової адміністрації у Донецькій області передано крило головного корпусу та корпус №2 (гірничий музей) загальною площею 4645,3кв.м. та залишковою балансовою вартістю 53422,0грн. з метою розміщення Державної податкової адміністрації в Донецькій області.
Рішенням виконавчого комітету Донецької міської ради від 21.01.98р. №14/5 Державній податковій адміністрації у Донецькій області надано земельну ділянку загальною площею 1,1207га у тому числі: у постійне користування 0,8550 га та у тимчасове довгострокове користування строком на 10 років 0,2657га під розміщення існуючого адміністративного корпуса, підсобних приміщень та спортивного майданчика по вул. Артема, 114 у Київському районі.
На підставі зазначеного рішення позивачу видано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 0,8550га по вул. Артема, 114 у Київському районі.
За результатами технічної інвентаризації, проведеної КП БТІ м. Донецька, позивачу видано технічний паспорт на адміністративну будівлю (І-ІІ корпус) літ. 2Д-3 з прибудовою літ. 2Д’-1 по вул. Артема, 114, м. Донецьк з зазначенням про самочинне будівництво прибудови літ. 2Д’-1 та літ. 2д4.
Як вбачається з експертно-технічного висновку №9/4-1 при обстежені основних будівельних конструкцій прибудов (літ.2Д’-1, літ. 2д4) до нежитлової будівлі (літ. 2Д-3) по вул. Артема, 114 в Київському районі м. Донецька було встановлено, що будівництво нежитлових прибудов літ.2Д’-1 та літ. 2д4 виконано в 1996р. з дотриманням будівельних норм та правил та може експлуатуватись за цільовим призначенням, технічний стан задовільний.
Листом від 13.04.10р. №6019/10/10-313-02 позивач звернувся до відповідача щодо оформлення права власності на спірні об’єкти нерухомого майна з видачею свідоцтва про право власності Державі в особі Державної податкової адміністрації України з оперативним управлінням Державної податкової адміністрації у Донецькій області.
Листом від 23.04.2010р. №01/19-1110 позивачу було відмовлено в оформлені права власності, в зв’язку з чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Господарський суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, враховуючи наступне.
Статтею 328 Цивільного кодексу України передбачено, що право власності набувається на підставах, не заборонених законом та вважаються набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та відповідно до покладених на неї завдань виконує відповідно до законодавства функції з управління об’єктами державної власності, що належать до сфери її управління.
Частиною 5 ст. 22 Господарського кодексу України передбачено, що держава реалізує право державної власності через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління, які здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.
Статтею 137 ГК України передбачено, що правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом). Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган. Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
Власникові належить права володіння, користування та розпорядження своїм майном (ст. 317 ЦК України).
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його права власності, або у разі самочинного будівництва при наявності підстав, визначених в ст.376 ЦК України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу, на підставі спільного наказу Міністерства вугільної промисловості України та Державної податкової адміністрації України від 23.01.97р. №14/14, передано праве крило головного корпусу і корпусу №2 (гірничого музею) Донецького науково-дослідного вугільного інституту.
Оскільки право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності, то господарський суд вважає, що позивач мав право звернутись до суду з позовом про захист його права оперативного управління на дане майно, яке є державною власністю.
Згідно експертно-технічного висновку №9/04-1, виконаному Донецькою філією державного підприємства „Судовий будівельно-експертний центр” на підставі результатів обстеження прибудов (літ. 2Д’-1 та літ. 2д4) до нежитлової будівлі (літ.2Д-3) по вул. Артема, 114 в Київському районі м. Донецька встановлено, що основні будівельні конструкції прибудов знаходяться в задовільному технічному стані, нежитлові прибудови придатні для подальшої безпечної експлуатації за призначенням. Інженерне обладнання, об’ємно-планувальне рішення нежитлових прибудов відповідає вимогам будівельних норм та правил.
Стосовно вимог щодо визнання права власності на будівлі прибудов літ. 2Д’-1 та літ. 2д4, які є самочинним будівництвом, господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України житловий будинок будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно ч.3 ст.376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
При розгляді справи було встановлено, що відповідач проти визнання права власності на дане майно за державою з правом оперативного управління за ДПА в Донецькій області не заперечує, позов визнав. Крім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач є землекористувачем земельної ділянки, що підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою №003267 від 19.02.1998р. Спірні будівлі знаходяться в межах території земельної ділянки, що знаходяться в користуванні ДПА в Донецькій області.
Доказів порушення самочинним будівництвом прав та інтересів третіх осіб сторонами не надано.
Судові витрати у справі не стягуються, оскільки позивач звільнений від сплати державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст. 317, 326, 328, 392 Цивільного кодексу України, ст. 33, 43, 49, 82, 85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Державної податкової адміністрації у Донецькій області, м. Донецьк до відповідача Виконавчого комітету Київської районної у м. Донецьку ради, м. Донецьк, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державна податкова адміністрація України, м. Київ, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство „Бюро технічної інвентаризації м. Донецьк” про визнання права власності за державою Україна в особі Державної податкової адміністрації України з правом оперативного управління за Державною податковою адміністрацією у Донецькій області на нерухоме майно - адміністративну будівлю (І-ІІ корпус) літ. 2Д-3 та будівлі прибудов літ. 2Д’-1 та літ. 2д4 загальною площею 4646м2, що розташовані за адресою м. Донецьк, вул. Артема, 114 – задовольнити.
Визнати право державної власності за державою Україна в особі Державної податкової адміністрації України (ІНН 19355711, 04655 МПС, м. Київ-53, Львівська пл.8) з правом оперативного управління за Державною податковою адміністрацію у Донецькій області (ІНН01291755, 83048, м. Донецьк, вул. Артема, 114) на нерухоме майно - адміністративну будівлю (І-ІІ корпус) літ. 2Д-3 та будівлі прибудов літ. 2Д’-1 та літ. 2д4 загальною площею 4646м2, що розташовані за адресою м. Донецьк, вул. Артема, 114.
Рішення господарського суду може бути оскаржене до Донецького апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня його прийняття.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом
Суддя