Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
05.10.10р.Справа № 18/204-10 За позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора
в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради,
м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Дніпропетровський трубний завод",
м. Дніпропетровськ
про зміну договору оренди земельної ділянки
Суддя Петрова В.І.
Представники:
від прокуратури: Стасовська Є.А. посв. № 292
від позивача: Лазуренко К.О. дов. від 16.12.09 р.
від відповідача: Корнійчук П.М. дов. від 19.03.10 р.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради звернувся з позовом до ВАТ “Дніпропетровський трубний завод” про внесення змін до п.4.1. спірного договору оренди земельної ділянки, шляхом викладення його в наступній редакції: “п.4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 р. № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої законом України “Про оренду землі”.
Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на внесення Верховною Радою України 03.06.08 р. змін до Закону України “Про оренду землі”.
Дніпропетровська міськрада підтримала позовні вимоги прокурора в повному обсязі.
Відкрите акціонерне товариство “Дніпропетровський трубний завод” проти позовних вимог прокурора заперечує, посилаючись на те, що запропонована прокурором редакція п.4.1. договору оренди призведе до невизначеності обов’язків орендаря, оскільки Закон України “Про плату за землю” встановлює ставку земельного податку в залежності від категорії земельної ділянки, а п.5.2. спірного договору оренди встановлено, що орендована земельна ділянка відноситься до земель промисловості.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
12.04.05 р. між Дніпропетровською міською радою (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством “Дніпропетровський трубний завод” (орендар) укладено договір оренди землі, згідно з умовами якого орендодавець на підставі відповідного рішення №130/25 від 16.02.05 р. надав, а орендар прийняв в оренду строком на 15 років земельну ділянку площею 1,1460 га, що знаходиться за адресою: вул. Коксохімічна, 3 (Ленінський район).
Однією із істотних умов цього договору є обов’язок орендаря (відповідача) сплачувати на користь орендодавця (позивача) плату за користування земельною ділянкою в розмірі 1 % від її нормативної грошової оцінки, який дорівнював на час укладання цього договору розміру земельного податку (п.4.1.).
Розрахунок орендної плати було здійснено відповідно до вимог Закону України “Про оренду землі” в редакції станом на той час. Відповідно до вказаного Закону орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній чи комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України “Про плату за землю”.
Пунктом 4.7. договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається (поміж-іншим ) в інших випадках, передбачених законом.
03.06.08 р. Верховною Радою України прийнято Закон України № 309-VІ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України ” (Закон набрав чинності 04.06.08 р.), відповідно до якого (поміж-іншим) частини 4 та 5 ст.21 Закону України “Про оренду землі” викладено у такій редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”.
На підставі вищезазначеного Закону України Дніпропетровська міська рада 06.08.08 р. прийняла рішення № 39/35, яким (поміж-іншим) п.3 рішення міської ради від 23.01.08 р. № 2/27 “Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин” визнано таким, що втратив чинність, та викладено його у новій редакції: "До моменту прийняття міською радою рішення про внесення змін до рішення міської ради від 06.12.06 р. № 4/8 “Про ставки річної орендної плати за земельні ділянки” встановити річну орендну плату за користування ділянками у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої Законом України “Про оренду землі”, незалежно від мети використання” (а.с.10-11).
Тобто, умови спірного договору оренди в частині визначення розміру орендної плати перестали відповідати вимогам ст.21 Закону України “Про оренду землі” (в новій редакції).
Позивачем направлялися на адресу відповідача листи з пропозицією внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 12.04.05 р. в частині зміни орендної плати з урахуванням змін до Закону України “Про оренду землі”, але відповідні зміни до цього часу у договір не внесено.
Згідно із ст.652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Відповідно до приписів ст.653 ЦК України, у разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. Якщо договір змінюється у судовому порядку, зобов'язання змінюється з моменту набрання рішенням суду про зміну договору законної сили. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст.30 Закону України “Про оренду землі”). Якщо після укладення договору оренди землі законами України буде встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені договором, то діють умови договору оренди. Виняток з цього правила, встановленого частиною п'ятою статті 14 Закону, становлять випадки: визначені статтею 21 Закону, яка регулює питання, пов'язані із змінами орендної плати; визначені законами України, якщо вони підвищують рівень захисту прав орендарів, орендодавців, третіх осіб.
З урахуванням вищезазначеного суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги прокурора. З тих же підстав суд вважає заперечення відповідача такими, що не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України - Закону України “Про оренду землі”. Зазначена правова позиція узгоджується із практикою ВГСУ (див. постанову від 10.08.10 р. у справі № 20/18-10).
Згідно вищевикладеного, керуючись вимогами ст.21 Закону України “Про оренду землі”, ст.ст.652, 653 ЦК України, ст.ст. 49, 82 -85 ГПК України , господарський суд ,-
ВИРІШИВ:
Внести зміни до п.4.1. договору оренди земельної ділянки від 12.04.05 р., укладеного між Дніпропетровською міською радою та Відкритим акціонерним товариством “Дніпропетровський трубний завод", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Козіною А.В., зареєстрованого в реєстрі за № 2245 та зареєстрованого в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 06.07.05 р. за № 040510400542, виклавши його в наступній редакції: “п.4.1. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” та не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” та відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.08 р. № 39/35 у розмірі мінімальної ставки орендної плати, встановленої законом України “Про оренду землі”.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Дніпропетровський трубний завод” (49068, м. Дніпропетровськ, вул. Маяковського, 31, код ЄДРПОУ 05393122, р/р 26003900696358 у ДФ Першого Українського Міжнародного Банка, МФО 305813) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7 рахунок 31118095700005 в ГУДКУ В Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) судові витрати у розмірі 85,00 (вісімдесят п"ять) грн. державного мита.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Дніпропетровський трубний завод” (49068, м. Дніпропетровськ, вул. Маяковського, 31, код ЄДРПОУ 05393122,р/р 26003900696358 у ДФ Першого Українського Міжнародного Банка, МФО 305813) на користь державного бюджету в особі управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Головного управління державного казначейства України в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка,7 рахунок 31217264700005 в ГУДКУ в Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 24246786, МФО 805012) судові витрати у розмірі 236,00 (двісті тридцять шість) грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового розгляду.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
СуддяВ.І. Петрова