Постанова № 11770477, 09.09.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.09.2010
Номер справи
2а-8998/10/2670
Номер документу
11770477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

09 вересня 2010 року 16:02 № 2а-8998/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А. при секретарі судового засідання Черненко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомЗаступник прокурора Печерського району м.Києва в інтересах в особі Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Кивєа

до Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України"

простягнення недоплаченої суми збору на обов'язкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти у розмірі 365 769,08грн.

за участю представників сторін:

за участю представників сторін:

від позивача Корж А.В. (дов.від 23.07.10 №12732/07)

від відповідача Свистуленко М.П. (дов.від 10.06.10 319-09/46)

представник прокуратури Куценок О.І. (посвідчення від 10.06.10 №53)

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Заступника прокурора Печерського району м. Києва в особі Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва до Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банку України»про стягнення недоплаченої суми збору на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти за гривню на загальну суму 3798006,78 грн.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.09.2010 року о 16 год. 02 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ :

Заступник прокурора Печерського району міста Києва в особі Управління Пенсійного фонду України у Печерському районі міста Києва (даліпозивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк»(далі відповідач) про стягнення недоплаченої суми збору на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти за гривню на загальну суму 3798006,78 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до пункту 6 статті 4 Закону України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997р. № 400/97-ВР (далі по тексту - Закон України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР) юридичні та фізичні особи, що здійснюють операції з купівлі продажу безготівкової валюти за гривню, сплачують збір на обовязкове державне пенсійне страхування з 2008 року в розмірі 0,5 відсотків від суми операції.

У 2009 році відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»(ст.77) збір з придбання безготівкової валюти було знижено з 0,5 відсотків до 0,2 відсотків.

У звязку з відсутністю у І кварталі 2010 року прийнятого Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», Кабінет Міністрів України затвердив постанову, за якою у 2010 році він працюватиме за тимчасовим розписом. Отже за таких умов мають діяти норми базового Закону. При перевірці бухгалтерських документів по нарахуванню та перерахуванню збору до Пенсійного фонду України, у ВАТ «Державний ощадний банк України»виявлено, що за період з 01.01.2010 по 31.03.2010р. загальна сума операцій з купівлі-продажу безготівкових валют становить 8165153359,78 грн., в т.ч. для потреб клієнтів 28669922,06 грн., загальна сума нарахованого збору становить 40825766,79 грн., загальна сума перерахованого збору становить 365769,8 грн., про що складено акт №69-В від 23.04.10р.

Таким чином, недоплачена ВАТ «Державний ощадний банк України»сума збору на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти за гривню становить 365769,08грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.

Представник відповідача проти заявленого позову заперечував, зазначивши, що заборгованість нарахована з порушенням вимог чинного законодавства України. На його думку, норма ст.77 Закону України від 26.12.08 №835 не була предметом перевірки на відповідність Конституції України і відповідно залишилась чинною впродовж всього строку дії Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік». Закон України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»було прийнято лише 27.04.2010р. Таким чином, бюджетний період у поточному році, який згідно із ст. 3 Бюджетного кодексу України починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року, було розпочато за відсутності закону про Державний бюджет України на 2010 рік.

При цьому п. 3 Порядку у редакції від 28.01.2009 р. (постанова КМУ № 39) передбачав, що банки та їх установи нараховують, утримують та одночасно з поданням заявки на купівлю іноземної валюти, що здійснюється ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачують до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 0,2 відсотка суми операції купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці.

На думку відповідача, наведена редакція пункту 3 Порядку як підзаконного нормативного акта відповідала змісту ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет на 2009 рік". За таких обставин Національний банк України, як і Пенсійний фонд, діючи на підставі пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 1740, надаючи роз'яснення щодо застосування Порядку в частині сплати збору не могли виходити за межі цього Порядку. А тому роз'яснення Пенсійного фонду України, викладені в листі від 31.12.2009 р. №24746/03-02 і доведені банкам Національним банком України листом від 06.01.2010 р. №25-111/38-171, про визначення розміру збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню в 2010 в розмірі 0,5 відсотка від суми операції, є такими, що не відповідають як нормам Бюджетного кодексу України, так і нормам підзаконного нормативного акта, на підставі якого надавались такі роз'яснення, а саме - порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій. За таких обставин вказані розяснення не повинні застосовуватися як такі, що суперечать вимогам законодавства України.

За таких підстав відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Управлінням Пенсійного фонду України в Печерському районі м. Києва перевірило банківські установи, згідно звітів з операцій купівлі-продажу валюти за гривню яких, за І квартал 2010 року виявлено заниження суми нарахованого та сплаченого збору на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу валюти за гривню.

При перевірці бухгалтерських документів по нарахуванню та перерахуванню збору до Пенсійного фонду, у ВАТ «Державний ощадний банк України»загальна сума операцій з купівлі продажу безготівкових валют становить 8165153359,78 грн., в т.ч для потреб клієнтів 28669922,06 грн., загальна сума нарахованого збору становить 40825766,79 грн, загальна сума перерахованого збору становить 365769,8 грн, про що складено акт №69-В від 23.04.10р.

За результатами перевірки виявлені порушення плати збору з операцій продажу безготівкових валют за період з 01.01.20101р. по 31.12.2010р. на загальну суму 365769,08грн. чим порушено норми ст.ст.13, 67 Конституції України, п.5 ст.1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.97р. №400-97, п.16 ст.14 Закону України «Про систему оподаткування», ст.15 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.03р. №1058, постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій»від 03.11.98р. №1740.

Відповідно до пункту 5 статті 1 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є юридичні та фізичні особи, які здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню. Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.

Пунктом 4 статті 2 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР встановлено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону є сума операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.

Частиною 1 статті 3 Закону України від 26.06.1997р. № 400/97-ВР встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.

Пунктом 3 цієї ж статті зазначено, що платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 статі 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основними завданнями Пенсійного фонду України є: участь у формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, забезпечення збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, що здійснюється з коштів Пенсійного фонду України.

Згідно пункту 15 цього Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворювані в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.

Як вбачається з матеріалів справи, нарахування та сплата збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за ставкою 0,2% здійснювалось відповідачем лише з 05.01.10р. по 12.01.10р., що підтверджується відповідним звітом за січень місяць 2010р. поданим відповідачем до позивача. В результаті чого виникло не донарахування та несплата збору на пенсійне страхування у розмірі 365769,08 грн. В зазначений період відповідач нараховував збір за ставкою 0,2% в супереч нормам Закону України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування», який є базовим та передбачає сплату збору на обовязкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у розмірі 0,5 відсотка.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Пунктом 4 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року № 1740 передбачено, що банки перераховують суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у встановленому законом розмірі від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, здійсненої як для власних потреб, так і за дорученням клієнтів, на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, за місцем реєстрації банків як платників страхових внесків у органах Пенсійного фонду України.

Закон України «Про державний бюджет України на 2010 рік»прийнято 27.04.10р. відповідач посилається у своєму запереченні на ст.46 Бюджетного кодексу України, у відповідності до ч. 4. якої до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Державний бюджет України на попередній бюджетний період та інших нормативно-правових актів. Дана норма не являється імперативною, має диспозитивний характер та передбачає дію тих нормативно-правових актів, що регулюють питання плати збору до державних цільових фондів, встановлюють порядок їх сплати та розміри ставок . Твердження Відповідача про те, що до прийняття бюджету на поточний 2010 рік діяв лише Закон України «Про державний бюджет України на 2009 рік», є помилковими. Оскільки існує Закон України «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування», що є базовим та передбачав сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у розмірі 0,5 відсотка.

Крім того, ст. 77 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік»26.12.2008 року №835, на яку вказує відповідач у своєму запереченні, визначає ставку збору з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у розмірі 0,2 відсотка саме протягом 2009 року, тобто період, протягом якого справляється збір за такою ставкою, є 2009 рік. За умов відсутності у І кварталі 2010 року прийнятого закону про бюджет на початок 2010 року мають діяти норми базового Закону, що, власне, і підтверджується роз'ясненням Пенсійного фонду України у листі від 31.12.2009 р. № 24746/03-02 щодо визначення розміру збору до Пенсійного фонду.

Постановою Кабінету Міністрів України N 1414 від 29.12.2009 Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році також передбачено, що до набрання чинності Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Державному казначейству, зараховувати податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження до державного і місцевих бюджетів відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та інших нормативно-правових актів. Отже, законодавчо встановлено дію норм іншого закону, що регламентує питання сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, зазначеною Постановою врегульовано зарахування податків, збори (обов'язкових платежів) до державного та місцевого бюджетів. В той час як відповідно до ч. 2 ст. 71 Розділу ІХ «Кошти Пенсійного фонду»Закону № 1058 кошти Пенсійного фону не включаються до складу Державного бюджету України і не підлягають оподаткуванню.

Згідно ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»N 1058-ІУ від 09.07.2003 р. Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

У відповідності до пункту 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Враховуючи конституційні норми та виходячи з загальних засад пріоритетності спеціального закону над загальним, суд доходить висновку, що ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкових іноземних валют має становити 0,5 %, як це передбачено Законом України “Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування”, оскільки останній є базовим, постійно діючим нормативно-правовим актом.

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до часини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк Україна»(01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-г, ЄДРПОУ 00032129, р/р74194003007525, МФО 300465) на користь Управління Пенсійного фонду України в Печерському районі міста Києва (01004, м. Київ, Крутий узвіз, 4, р/р № 256053012609 в ГУ Ощадний банк по м. Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22870173) суму недоплаченого збору на обовязкове пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню у розмірі 365 769,08 грн. (триста шістдесят пять тисяч сімсот шістдесят девять грн.) 08 коп.

Дата складання та підписання постанови в повному обсязі 14.09.2010р.

Суддя І.А. Качур