Єдиний державний реєстр судових рішень Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2010 р. Справа № 2а-24148/10/0570
18 год. 38 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.,
суддів Смагар С.В., Бойка М.І,
при секретарі Горюновій Л.С.,
за участю
представника (ів) позивача Подибайла В.О.,
представника першого відповідачаНесвітаєва А.П., Муленко О.В.,
другого відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Краматорської міської партійної організації партії «Реформи і порядок» до Краматорської міської територіальної виборчої комісії Донецької області, Голови Краматорської міської територіальної виборчої комісії Донецької області ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльність, визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ
20.10.2010 року позивач, Краматорська міська партійна організація партії «Реформи і порядок», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Краматорської міської територіальної виборчої комісії Донецької області про визнання дій голови Краматорської міської виборчої комісії такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у звязку з не наданням ним рішення виборчої комісії представнику, зобовязання невідкладно надати рішення Краматорської міської виборчої комісії про утворення виборчих дільниць, зобовязання Краматорську міську виборчу комісію оприлюднити склад утворених дільничних виборчих комісій у відповідних засобах масової інформації, визнання протиправною бездіяльність голови Краматорської виборчої комісії ОСОБА_1 у звязку з ненаданням проекту рішення про утворення ДВК членам комісії.
В обґрунтування позову посилається на те, що партійною організацією 10 жовтня 2010 року до Краматорської міської територіальної виборчої комісії Донецької області було надано подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, яке було зареєстроване у журналі вхідної документації комісії за №471 від 10 жовтня 2010 року. На засіданні 15 жовтня 2010 року відповідачем було прийняте рішення про утворення дільничних виборчих комісій у м. Краматорську Донецької області. Однак позивач не був повідомлений про включення поданих ним кандидатур до складу відповідних дільничних комісій. Рішення про утворення дільничних виборчих комісій та відомості про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб відповідачем не оприлюднені. На час розгляду справи партійною організацією отримано інформацію від дільничної виборчої комісії про те, що представнику партійної організації ОСОБА_2. не дається можливість працювати на дільниці, замість неї повноваження члена дільничної виборчої комісії виконує особа, згоду до участі якої позивачем не надавалася. З цього приводу кандидатом у депутати Краматорської міської ради висунутого партійною організацією ОСОБА_3. була подана заява до відповідача від 18 жовтня 2010 року. Вважає, що голова Краматорської міської виборчої комісії ОСОБА_1 перешкоджає законній діяльності Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок», грубо порушує Закон України про вибори.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Перший та другий відповідачі проти позовних вимог заперечували у повному обсязі, надали пояснення, у яких зазначили, що під час утворення дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих субєктами подання. Краматорською міською виборчою комісією на засіданні 15 жовтня 2010 року прийнято рішення про утворення дільничних виборчих комісій (постанова № 46 від 15.10.2010 року), а також затверджено склад дільничних виборчих комісій 15 жовтня 2010 року. Субєкт подання в особі керівника місцевої організації партії «Реформи і порядок» ОСОБА_4 був проінформований про включення до складу дільничних виборчих комісій субєктів із його подання, що він підтвердив на засіданні 19 жовтня 2010 року в усній формі, що не суперечить Закону. Наступного дня інформація щодо утворення дільничних виборчих комісій та затвердження складу дільничних виборчих комісій була подана до місцевих засобів інформації. Також відповідач зазначає, що акт про порушення був оформлений без дотримання встановлених Законом вимог, оскільки ОСОБА_5 відізвав свій підпис під актом про порушення від 16 жовтня 2010 року у звязку з тим, що не розібрався в суті питання, а також не був вказаний номер необхідної С.М. Рудь копії постанови. Крім того, відповідач посилається на те, що рішення по актам про порушення законодавством України не передбачений.
На підставі викладеного просили у задоволенні позовних вимог відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Краматорська міська виборча комісія Донецької області сформована Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 355 «Про формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів».
07 жовтня 2010 року Краматорською міською виборчою комісією Донецької області винесена постанова № 28 про реєстрацію представників міських організацій політичних партій з правом дорадчого голосу в виборчому окрузі м. Краматорська, якою зареєстровано, зокрема представників Краматорської міської організації партії «Реформи і порядок». Відповідно до додатку 4 до протоколу від 07 жовтня 2010 року № 28, Рудь С.М. є представником Краматорскьої міської організації партії «Реформи і порядок» з правом дорадчого голосу.
16 жовтня 2010 року о 17 годині 30 хвилин Рудь С.М. складено акт про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме про те, що у приміщенні Краматорської міської територіальної виборчої комісії за адресою Леніна, 2 м. Краматорськ, Донецька обл., голова комісії ОСОБА_1 відмовив у отриманні Постанови, затвердженої на засіданні Краматорської міської територіальної виборчої комісії 15 жовтня 2010 року, у результаті чого, на її думку, відповідачем порушено ст. 4, п. 7 ст. 23, п. 15 ст. 54 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Зазначений акт підписаний Рудь С.М., свідками ОСОБА_6. та ОСОБА_5 У той же час ОСОБА_5 зроблено примітку про відзив підпису під зазначеним актом, у звязку із тим, що не розібрався в суті питання. Акт прийнятий комісією про що свідчить вхідний номер 642 від 17 жовтня 2010 року.
17 жовтня 2010 року о 16 год.30 хв. Рудь С.М. складено акт про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», у якому зазначено, що у приміщенні Краматорської міської виборчої комісії за адресою вул.. Леніна 2, голова комісії ОСОБА_1 відмовив їй у отримані Постанови затвердженої на засіданні Краматорської міської виборчої комісії 15 жовтня 2010р.
Відповідно до пункту 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Що стосується позовних вимог про визнання дії голови Краматорської міської виборчої комісії, такими що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі Закон про вибори) у звязку з ненаданням ним рішення виборчої комісії представнику позивача та зобовязання відповідача невідкладно надати рішення Краматорської міської виборчої комісії про утворення виборчих дільниць позивачу, суд зазначає наступне.
Закон про вибори визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до п. 4 ч. 15 ст. 54 Закону про вибори , представник місцевої організації партії у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу має право, у разі виявлення порушень цього Закону скласти відповідний акт, який підписується ним і не менш як двома виборцями, які засвідчують це порушення, та подається до відповідної виборчої комісії;
Суд не приймає пояснення представника позивача, що в актах про порушення малось на увазі сама та постанова якій було затверджено склад дільничних виборчих комісій в виборчому окрузі м. Краматорську, оскільки, як вбачається з протоколу засідання місцевої виборчої комісії м. Краматорська від 15 жовтня 2010 року №8, за наслідками цього засіданні було прийнято шість постанов №49, 50, 45,46,47,48.
Відповідно до ч. 1 ст. 23 Закону, дільнична виборча комісія утворюється відповідною міською територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до ч. 7 ст. 23 Закону, територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Тобто закон не передбачає негайного надання постанови.
З витягу з протоколу №9 засідання місцевої виборчої комісії м. Краматорська від 19 жовтня 2010 року вбачається, що в порядку денному було питання щодо розгляду акту про порушення Закону про вибори складений Рудь С.М. Під час розгляду цього питання голова комісії зазначив, що з даного акту не зрозуміло яку постанову хотіла отримати Рудь С.М. Також голова комісії доповів, що всі кандидати за поданням включені до списків дільничної виборчої комісії, про що ОСОБА_4 який є представником позивача, погодився.
Таким чином, суд зазначає, що відповідачем дотримано вимоги Закону про вибори в частині негайного повідомлення суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії, а негайне надання постанов законом не передбачено.
Відповідно до ч. 15 ст. 54 Закону, представник місцевої організації партії у територіальній виборчій комісії з правом дорадчого голосу має право:
1) бути присутнім на всіх засіданнях цієї територіальної виборчої комісії під час обговорення питань, пов'язаних з місцевими виборами, та брати участь у їх обговоренні;
2) знайомитися із змістом протоколів засідань територіальної виборчої комісії та її рішеннями, отримувати копії цих рішень;
3) невідкладно знайомитися з протоколами, телефонограмами та іншими офіційними повідомленнями, що надходять до територіальної виборчої комісії від відповідних дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів на виборчій дільниці;
4) у разі виявлення порушень цього Закону скласти відповідний акт, який підписується ним і не менш як двома виборцями, які засвідчують це порушення, та подається до відповідної виборчої комісії;
41) одержувати у територіальній виборчій комісії посвідчення офіційних спостерігачів від відповідної місцевої організації партії;
5) реалізовувати інші права, передбачені цим Законом.
Отже, спеціальним Законом про вибори передбачено право представника місцевої територіальної виборчої комісії з правом дорадчого голосу знайомитися із змістом протоколів засідань територіальної виборчої комісії та її рішеннями, отримувати копії цих рішень, але ця норма не передбачає негайного виконання цієї вимоги, що суперечить позовним вимогам позивача.
Щодо позовних вимог позивача про зобовязання Краматорську виборчу комісію оприлюднити склад утворених дільничних виборчих комісій у відповідних засобах масової інформації, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 23 Закону, рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.
Судом встановлено, що склад територіальної виборчої комісії був оприлюднений в газеті Краматорська правда від 20 жовтня 2010 року №42.
У звязку з викладеним, суд вважає безпідставними позовні вимоги про зобовязання відповідача оприлюднити склад утворених дільничних виборчих комісій у відповідних ЗМІ, за відсутністю предмету спору.
Що стосується позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності голови Краматорської виборчої комісії ОСОБА_1 у звязку з ненаданням проекту рішення про утворення ДВК членам комісії, суд вважає їх такими, що не підлягають задоволенню, оскільки представники позивача не є членами Краматорської місцевої виборчої комісії, присутніми на засіданні 15 жовтня 2010 року не були. Крім того, позивачем не доведено, що це питання якимось чином зачіпає інтереси місцевої організації партії.
З урахуванням викладених обставин, суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 9 ст. 172, ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 грн.40 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні позову Краматорської міської партійної організації партії «Реформи і порядок» до Краматорської міської територіальної виборчої комісії Донецької області, Голови Краматорської міської територіальної виборчої комісії Донецької області ОСОБА_1 про визнання дій голови Краматорської міської виборчої комісії такими, що грубо порушують Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у звязку з не наданням ним рішення виборчої комісії представнику, зобовязання невідкладно надати рішення Краматорської міської виборчої комісії про утворення виборчих дільниць, зобовязання Краматорську міську виборчу комісію оприлюднити склад утворених дільничних виборчих комісій у відповідних засобах масової інформації, визнання протиправною бездіяльність голови Краматорської виборчої комісії ОСОБА_1 у звязку з ненаданням проекту рішення про утворення ДВК членам комісії відмовити повністю.
Стягнути з Краматорської міської партійної організації партії «Реформи і порядок» на користь Державного бюджету України (р/р 31112095700005, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, отримувач Державний бюджет Калінінського району м. Донецька) судовий збір у сумі 3 грн. 40 коп..
Постанова проголошена в повному обсязі 22 жовтня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у дводенний строк з дня її проголошення шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Шинкарьова І.В.
Судді Бойко М.І. Смагар С.В.