Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2010 р. справа № 2а-20111/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.
при секретаріТелешові В.О.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Загацької Т.В.,
при секретарі Телешові В.О.,
за участі:представника позивача Голобородової О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Донецького обласного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобудмонтаж» про стягнення суми штрафу у розмірі 22528,95 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Донецький обласний центр зайнятості, звернувся до суду із позовом до Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобудмонтаж» про стягнення суми штрафу за порушення п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 22528,95 грн.
Позивач свої вимоги мотивував тим, що за результатами проведеної перевірки додержання законодавства про зайнятість населення філії Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобудмонтаж» Донецький електромеханічний завод виявлено факти вивільнення працівників з підприємства, в тому числі: наказами №23/к від 29.03.2010 року були звільнені згідно до п.1 ст.40 КЗпП України ОСОБА_1 та ОСОБА_2. Однак, звіт про фактичне вивільнення вказаних працівників був наданий до позивача 25.05.2010 року, тобто з порушенням десятиденного строку з дати фактичного вивільнення, що є порушенням п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення».
За результатами перевірки був складений акт №142 перевірки додержання законодавства про зайнятість від 10.06.2010 року. На підставі зазначеного акту, позивачем було винесене рішення та припис від 10.06.2010 року, якими відповідача було зобовязано перерахувати штраф за порушення законодавства про зайнятість населення в розмірі річної заробітної плати звільнених працівників у загальній сумі 22528,95 грн.
До теперішнього часу штраф у розмірі 22528,95 грн. на розрахунковий рахунок позивача не перерахований.
Просив стягнути з відповідача зазначену суму.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, надала пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується відповідним повідомлення про вручення поштового відправлення. Заяв про відкладення розгляду справи від представника відповідача не надходило, причини неявки представника відповідача суду не відомі.
Суд, у відповідності зі ст.128 КАС України визнав за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Позивач, Донецький обласний центр зайнятості, зареєстрований 12.06.1998 року виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР № 1266120 0000 023662, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію.
Відповідно до абзацу 5 ч.2 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції покладаються на органи державної служби зайнятості. Відповідачем, Відкритим акціонерним товариством «Трест Донецькшахтобудмонтаж» створена філія Донецький електромеханічний завод, який діє на підставі відповідного Положення про філію, затвердженого головою правління Відкритого акціонерне товариство «Трест Донецькшахтобудмонтаж». Зазначена філія зареєстрована у Донецькому міському центру зайнятості як платник внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття №52600951 від 01.01.1999 року.
Судом встановлено, що 10 червня 2010 року заступником начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості Ситніковою Т.О. на підставі Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 року №47, із змінами та доповненнями, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України №1435 від 14.09.1998 року згідно завдання керівництва проведена перевірка додержання законодавства про зайнятість населення, в тому числі при вивільненні працівників філії Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобудмонтаж» Донецького електромеханічного заводу. На підставі перевірки був складений акт перевірки додержання законодавства про зайнятість №142 від 10 червня 2010 року. Згідно акту перевірки інспекцією було зафіксовано порушення десятиденного терміну повідомлення державній службі зайнятості про фактичне вивільнення працівників ОСОБА_2 та ОСОБА_2 за п.1 ст.40 КЗпП України. Згідно довідок розмір річної заробітної плати вивільнених працівників складає 22258,95 грн. Відповідач був ознайомлений зі змістом зазначеного акту перевірки, що підтверджується відповідним підписом голови правління відповідача на останньому аркуші акту.
На підставі акту перевірки, Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість 10 червня 2010 було винесене рішення до акту перевірки від 10.06.2010 року №142 про накладення штрафних санкцій за порушення п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» та виданий припис до акту перевірки №142 від 10.06.2010 року.
Відповідно до припису підприємству було приписано за порушення вимог п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення», що виразилось у несвоєчасному наданні даних про фактичне вивільнення працівників до Донецького міського центру зайнятості, у місячний термін з дня отримання акту та припису сплатити штраф у сумі 22528,95 грн. на користь Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та надати до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості копію платіжного документу про його сплату.
Відповідачем були отримані зазначене рішення та припис для виконання, що підтверджується відповідним підписом голови правління відповідача на останніх аркушах цих документів.
Згідно ст.34 Закону України "Про зайнятість населення" контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Статтею 35 вказаного Закону визначено, що службові особи, винні у порушенні законодавства України про зайнятість населення, притягуються у зазначеному порядку до відповідальності.
Діяльність Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість визначається Положенням про Інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N47 від 24.06.1991 року.
Відповідно до пп. «а» п. 6 вищеназваного Положення, Інспекція проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями, передусім щодо: працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту; організації оплачуваних громадських робіт; забезпечення особливих гарантій працівників, вивільнюваних у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ і організацій, скороченням чисельності або штату працівників; подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників.
Крім того, відповідно до пп. «б» п.6 Положення Інспекція забезпечує правильність і своєчасність застосування економічних санкцій за порушення законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами і організаціями.
Згідно пп. "а", "б", "г" п. 8 Положення, Інспекція по контролю за додержанням законодавства по зайнятість має наступні права: безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; безперешкодно відвідувати підприємства, установи та організації усіх форм власності з метою контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення; ознайомлюватися з документами та одержувати від підприємств, установ та організацій копії наказів, розпоряджень, протоколів, дані обліку і звітності та інформацію з питань додержання законодавства про зайнятість населення, інші документи і відомості, необхідні для виконання інспекцією своїх завдань; давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення.
Таким чином, Інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості була уповноважена видавати припис №142 від 10.06.2010 року.
Як вбачається із матеріалів справи, 10.06.2010 року голова правління Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобудмонтаж» - Журавльов С.А. була ознайомлена з актом перевірки №142 від 10.06.2010 року, рішенням та приписом до нього, що підтверджується підписом на останніх аркушах зазначених документів.
Рішення та припис до акту перевірки від 10.06.2010 року №142 про накладення штрафу відповідачем оскаржені не були, та до теперішнього часу штраф у розмірі 22528,95 грн. на розрахунковий рахунок центру зайнятості не перерахований.
Згідно т. 14 Основ законодавства України про загальнообовязкове державне соціальне страхування страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообовязкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими функціями.
Відповідно до пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення» при вивільненні працівників (в тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у звязку зі змінами в організації виробництва і праці, зокрема з ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці у письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення направляють списки фактично вивільнених працівників.
Судом встановлено, що відповідачем на підставі наказу №23/к від 29.03.2010 року були звільнені по п.1 ст.40 КЗпП України у звязку зі скороченням штату працівників ОСОБА_2 та ОСОБА_2
Однак, звіт про фактичне вивільнення працівників був поданий Донецькому міському центру зайнятості 25.05.2010 року, що свідчить про порушення з боку відповідача встановленого п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» десятиденного строку після вивільнення для направлення до державної служби зайнятості списків фактично вивільнених працівників.
Штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника розрахований на підставі довідок відповідача №01\22 та №01\23 від 10.06.2010 року у розмірі 22528,95 грн., які додані до матеріалів справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути штраф за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 22528,95грн.
Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 8 - 11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Донецького обласного центру зайнятості до Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобудмонтаж» про стягнення суми штрафу за порушення п.5 ст.20 Закону України «Про зайнятість населення» у розмірі 22528,95 грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобудмонтаж» штраф за порушення законодавства про зайнятість населення у сумі 22528,95 (двадцять дві тисячі пятсот двадцять вісім) грн. 95 коп. на користь Донецького обласного центру зайнятості (розрахунковий рахунок №37179305900004, у банку ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО банку 834016, код ОКПО 25671511, код платежу 50040500).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Загацька Т. В.