ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-187/07
“24” липня 2007 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого – Судді Данилової М.В.,
при секретарі –Шаповаловій О.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Харкова в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до КП “Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування” про стягнення заборгованості,
встановив :
Позивач звернувся до суду з зазначеною позовною заявою та вказав, що відповідно до ч.1 ст. 19 ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ та організацій, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік – у кількості одного робочого місця.
Статтею 20 зазначеного закону передбачено сплату штрафних санкцій тими організаціями, підприємствами та установами, де чисельність працевлаштованих інвалідів менша ніж норматив, встановлений законом. Також позивач вказав, що згідно даних, поданих відповідачем до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2006 році склала 47 осіб і, таким чином, норматив з працевлаштування інвалідів склав 2 робочих місця. Але згідно поданих відповідачем даних середньооблікова чисельність інвалідів – штатних працівників відповідача склала 0. Таким чином, відповідач мав сплатити штрафні санкції в сумі 21851,06 грн.
У судовому засіданні представник особи, в інтересах якої подано позов, позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити. Представник відповідача позов не визнала та вказала, що в грудні 2006 року було працевлаштовано 2 інваліди, які фактично пропрацювали у 2006 році 20 і 4 дні відповідно, отже таким чином вимоги закону щодо працевлаштування інвалідів було виконано і штраф відповідачу сплачувати не належить.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік –у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.
Частиною четвертою статті 43 Конституції України проголошено, що кожний має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Отже, чинним законодавством України передбачено гарантії соціального захисту інвалідів шляхом встановлення особливих вимог щодо організації робочого місця інваліда та покладення на підприємства обов’язку забезпечувати для інвалідів належні та безпечні умови праці з урахуванням медичних показань, але без встановлення для підприємств жодних обмежень щодо обов’язку працевлаштування інвалідів.
Крім того, згідно з пунктом 10 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 № 314 (далі – Положення), працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими Радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК. Разом з тим, згідно з пунктом 5 Положення підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. А пунктом 14 Положення визначено, що підприємства, зокрема, у межах доведеного нормативу створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів; інформують державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів.
Відповідно до вимог пункту 3 Положення робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.
В звіті відповідача , наданому ним до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів середньооблікова чисельність інвалідів – штатних працівників відповідача дорівнює нулю, відповідачем місця для інвалідів створено не було, а ствердження про працевлаштування двох інвалідів в грудні 2006 року не є переконливими, оскільки вони повинні були працевлаштовані протягом звітного року, дані про це повинні відображатися в звіті про наявність вакансій та потребу в працівниках відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженого наказом Держкомстату України від 28.09.05р. № 286, що відповідачем дотримано не було.
На підставі викладеного, ст., ст. 19, 20 ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. № 70, Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженого наказом Держкомстату України від 28.09.05р. № 286 та керуючись ст., ст. 160,161,162,163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позов прокурора м. Харкова в інтересах Держави в особі Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до КП “Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування” про стягнення заборгованості в сумі 21 851,06 грн.– задовольнити повністю.
Стягнути з КП “Міська молочна фабрика-кухня дитячого харчування”(м. Харків, код. 22696568)на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів 21 851,06 грн. заборгованості по сплаті штрафних санкцій за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України .
Суддя ПІДПИС М.В. Данилова
З оригіналом згідно. Постанова набрала чинності. Оригінал знаходиться в справі суду.
СУДДЯ :