Рішення № 11759984, 07.10.2010, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
07.10.2010
Номер справи
2-1181
Номер документу
11759984
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-1181/10

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2010 року м. Олевськ

Олевський районний суд Житомирської області

в складі : головуючого-судді Ковальчука М.В.

з участю секретаря Дворак Г.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області про стягнення допомоги як особам, які проживають на території радіоактивного забруднення,

В С Т А Н О В И В :

Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить суд стягнути на її користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської за період з 01 травня 2009 року по 01 вересня 2010 року 10092,60 грн. допомоги як особі , яка проживає з неповнолітніми дітьми на території радіоактивного забруднення та 12059,80 грн. доплати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, у звязку з тим, що вона є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Позивачка в судове засідання не зявилася, але від неї надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з»явився. Про день, час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка та її неповнолітні діти: ОСОБА_2 1998 року народження та ОСОБА_3 2004 року народження, є потерпілими внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії та проживає в м. Олевськ Житомирської області, територія якого відповідно до “Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи” затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивачки.

Позивачка працює в Олевській ЦРЛ, яка розміщується в м. Олевськ Житомирської області та отримує щомісячно по місцю роботи, яка обслуговується стосовно зазначених виплат відповідачем допомогу в розмірі 1,60 грн. на себе та на дітей, а також доплату до заробітної плати в розмірі 5,20 грн. відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року №836, що стверджується довідками з місця роботи.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ з яких слідує, що громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні посиленого радіоекологічного контролю 30 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання або роботи.

В даному випадку Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ визначає порядок і розміри допомоги

та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Таким чином відповідач неправомірно обмежував позивачку та її дітей у праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, чим порушив його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 квітня 2007 року по даний час становить:

? з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.

? з 01.07.2009 р.-630. 00 грн.

? з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.

? з 01.11.2009 р. 744.00 грн.

? з 01.01.2010 р. 869.00 грн.

Також ст. 257 Цивільного кодексу України визначено, що для звернення до суду з вимогою про захист прав та інтересів особи встановлюється загальна позовна давність тривалістю у три роки, перебіг якого відповідно до ч. 1 ст. 261 ЦК України , починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу , яка його порушила.

Позивачка звернулася за захистом своїх прав до суду 29 вересня 2010 року, тому в межах трьохрічного терміну з дня звернення до суду, позов позивачки в частині стягнення допомоги передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягає до задоволення в межах трирічного терміну з 01 травня 2009 року по 01 вересня 2010 року за мінусом одержаних коштів щомісяця в розмірі 1,60 грн. , що дорівнює 24 грн. ( 15 міс. х 1,60 грн. = 24 грн.), тобто:

З 01.05.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 30 % х 2 міс. = 375,00 грн.,

З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 30 % х 3 міс.= 567 грн.,

З 01.10.2009 р. по 01.01.2010 р. - 669 грн. х 30 % х 3 міс. = 602,10 грн.,

З 01.01.2010 р. по 01.04.2010 р. - 869 грн. х 30 % х 3 міс. = 782,10 грн.,

З 01.04.2010 р. по 01.07.2010 р. - 884 грн. х 30 % х 3 міс. = 795,60 грн.,

З 01.07.2010 р. по 01.09.2010 р. - 888 грн. х 30 % х 2 міс. = 266,40 грн.

Всього - 3388,20 грн.

Таким чином, 3388,20 грн. 24 грн. отриманих коштів = 3364,20 грн.х3=10092,60 грн.

Крім того, позивачка згідно довідки з місця роботи отримувала доплату до заробітної плати за період з 01 травня 2009 року по 01 вересня 2010 року , тому суд вважає, що в межах трирічного строку з дня звернення до суду до стягнення на користь позивачки підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 1-ї мінімальної заробітної плати за мінусом одержаних коштів в розмірі 5,20 грн. щомісяця, а саме:

З 01.05.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 грн. х 2 міс. = 1250грн.,

З 01.07.2009 р. по 01.11.2009 р. - 630 грн. х 4 міс. = 2520 грн.,

З 01.11.2009 р. по 01.01.2010 р. - 669 грн. х 2 міс. = 1338 грн.,

З 01.01.2010 р. по 01.04.2010 р. - 869 грн. х 3 міс. = 2607грн.,

З 01.04.2010 р. по 01.07.2010 р. - 884 грн. х 3 міс. = 2652грн.,

З 01.07.2010 р. по 01.09.2010 р. - 888 грн. х 2 міс. = 1776грн.

Всього - 12143,00 грн.

Таким чином, 12143,00 грн. 83,20 грн. отриманих коштів = 12059,80 грн.

Відповідач не заперечує стосовно наведеного розрахунку позивачки, а тому суд бере до уваги розрахунок позивачки як доказ.

Крім того, кошти за ст. ст. 37, 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, оскільки саме відповідач проводить виплати зазначених коштів.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст. ст. 37, 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст. ст. 10, 15, 60, 81, 88, 212-215, 217 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 в своїх інтересах та в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - задовольнити.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 10092,60 грн. допомоги як особі, яка проживає з неповнолітніми дітьми на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 37 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01 травня 2009 року по 01 вересня 2010 року .

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області на користь ОСОБА_1 12059,80 грн. доплати до заробітної плати як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення, передбаченої ст. 39 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за період з 01 травня 2009 року по 01 вересня 2010 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 100,93 грн. на користь держави.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35215004000584, код 03192610, МФО 811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 120,60 грн. на користь держави.

Рішення може бути оскаржена в Київський апеляційний адміністративний суд через Олевський районний суд Житомирської області, протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії рішення.

Суддя: