Постанова № 11746332, 19.10.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2010
Номер справи
9514/10/2070
Номер документу
11746332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

19.10.2010 р. № 2-а- 9514/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чалого І,С.,

при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,

за участю представників сторін:

позивача - Клименко І.В.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення суми

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача, який мешкає за адресою : АДРЕСА_1 на користь фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості 5527,31 грн. на р/р 37175304900349, МФО 851011, код одержувача 22683376 у ГУДКУ в Харківській області.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянин ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Лозівського міськрайонного центру зайнятості, де був зареєстрований як такий, що шукає роботу.

За заявою відповідача 19 серпня 2008 року йому було надано статус безробітного і відповідно до п. 2,4 ст. 22 та п. 2 ст. 23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п. п. 2.7, 2,9 “Порядку надання допомоги по безробіттю»розпочато виплату допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності у розмірі встановленому законодавством.

14 серпня 2009 року наказом № НТ 090814 виплату допомоги по безробіттю припинено у звязку із закінченням строку виплати.

Відповідно до «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним»затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, 30 червня 2010 року було встановлено, що ОСОБА_3 з 30.11.2005 року по 26.08.2008 року був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності та відносився до категорії зайнятого населення.

30 червня 2010 року Лозівським міськрайонним центром зайнятості видано наказ № 70 про повернення коштів виплачених як допомога по безробіттю та оплата наданих соціальних послуг по безробітному ОСОБА_4 та складено лист претензію про необхідність повернення суми допомоги в розмірі 5527,31 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії. Копії зазначених документів згідно поштового повідомлення 03.07.2010 р. були отримані відповідачем, проте кошти на час розгляду справи судом відповідачем не сплачені.

В судовому засіданні представник позивача повністю підтримав позовні вимоги, надав аналогічні обставинам справи пояснення та просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача вимоги позову визнав, однак вказував на те, що сплатити суму позову не має можливості, в зв'язку зі скрутним матеріальним становищем.

Вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”№1533-ІІІ від 02.03.2000 р. функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені Фонду. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Лозівський міськрайонний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Згідно зі статтею 2 Закону України “Про зайнятість населення” від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до ст. 22 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»мають право на отримання допомоги по безробіттю застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно з п.1 ст. 23 Вищезазначеного Закону застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Лозівського міськрайонного центру зайнятості, де був зареєстрований як такий, що шукає роботу з відкриттям персональної картки №203500708081200004.

19 серпня 2008 року відповідач подав до Лозівського міськрайонного центру зайнятості заяву з проханням надати йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де ним вказано, що він підприємницькою та трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує.

Згідно з наказом позивача № НТ080819 від 19.08.2008 р. ОСОБА_3 було надано статус безробітного і призначено допомогу по безробіттю з 19.08.2008 р. по 13.08.2009 р. відповідно до п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” та п. 2.1 “Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.

Згідно з Наказом від 14.08.2009 р. № НТ090814 Лозівського міськрайонного центру зайнятості відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю, у звязку із закінченням строку виплати відповідно до п.п. 12 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Так, згідно з довідкою Лозівського міськрайонного центру зайнятості ОСОБА_3 в період з 19.08.2008 року по 21.08.2009 р. отримав допомогу по безробіттю в розмірі 5527,31 грн.

Відповідно до вимог «Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Так, на вимоги вищезазначеного Порядку, 30 червня 2010 року Лозівським міськрайонним центром зайнятості була проведена перевірка в ході якої було встановлено, що ОСОБА_3 з 30.11.2005 року по 26.08.2008 року був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності та відносився до категорії зайнятого населення.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вищазазначеного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до п.п. “б” п. 3 ст. 1 Закону України “Про зайнятість населення” в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України “Про особисте селянське господарство”.

Заступником директора Лозівського міського районного центру зайнятості 30 червня 2010 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю та оплата наданих соціальних послуг по безробітному ОСОБА_3 за № 70, який був направлений відповідачу з листом - претензією № 50 про необхідність повернення суми допомоги в розмірі 5527,31 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії.

Копії зазначених документів згідно поштового повідомлення 03.07.2010 р. були отримані відповідачем.

Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржене не було та на час розгляду справи судом відповідачем кошти не повернуті до Лозівського міськрайонного центру зайнятості.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, тобто здійснював підприємницьку діяльність, а тому відносився до категорії зайнятого населення.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 5527,31 грн., а тому позовні вимоги Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000р. за № 1533-III, Наказом Мінпраці/Державної податкової адміністрації "Про затвердження Порядку повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності" від 11.03.2008р. за № 124/115, Наказом Мінпраці/ Державної податкової адміністрації/ Пенсійного фонду від 11.03.2008, № 125/116 "Про затвердження Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним" 11.03.2008р. за № 125/116, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міського районного центру зайнятості до ОСОБА_3 про стягнення суми - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_3 (який мешкає за адресою: АДРЕСА_2 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Лозівського міськрайцентру зайнятості (64602, Харківська область, м. Лозова, Севастопольський бульвар, 14-а) в розмірі 5527,31 грн. (п'ять тисяч п'ятсот двадцять сім гривень 31 копійка) на р/р37175304900349, МФО 851011, код одержувача 22683376 у ГУДКУ в Харківській області .

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 22.10.2010 р.

Суддя І.С. Чалий