Постанова № 11743813, 07.10.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2010
Номер справи
2а-22993/10/0570
Номер документу
11743813
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2010 р. справа № 2а-22993/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Кірієнка В.О.

при секретаріЛоминог А.М.

за участю представника позивача Кузнецової Я.О.

відповідача не зявився

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька до Спільного українсько-турецького підприємства в формі закритого акціонерного товариства «Донецький завод алюмінієвих профілів» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 587 232,93 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Куйбишевському районі м. Донецька звернулась до суду з адміністративним позовом до Спільного українсько-турецького підприємства в формі закритого акціонерного товариства «Донецький завод алюмінієвих профілів» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 587 232,93 грн.

Позивач свої вимоги мотивував тим, що відповідач знаходиться на податковому обліку у Державній податковій інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька, та має заборгованість перед бюджетом у сумі 587232,93 грн., зокрема заборгованість по пені за порушення розрахунків у сфері ЗЕД у сумі 587232,93 грн. Зазначена заборгованість утворилась внаслідок недотримання вимог статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», відповідно до якої платники податків зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни. Просив стягнути з відповідача на користь Державної податкової інспекції в Куйбишевському районі м. Донецька податковий борг у розмірі 587232,93 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача надав суду заяву, в якій зазначає, що суму боргу у розмірі 587232,93 грн. визнає в повному обсязі та просить суд розстрочити суму податкового боргу строком на 5 років. Вимоги мотивував економічною кризою, яка суттєво вплинула на господарську діяльність підприємства. Станом на теперішній час кредиторська заборгованість за отримані матеріали складає 19801564,9 грн., а дебіторська заборгованість за поставлену продукцію складає 13342329,15 грн. Результатом господарської діяльності підприємства станом на 01.10.10 стали збитки у розмірі 1320 грн., в той же час підприємство має прострочену заборгованість перед ПАТ «Банк Петрокомерц-Україна» за кредитним договором (основна сума кредиту та процентів) у розмірі 1592210 дол. США та пені у розмірі 2580733 грн. Окрім того, надав суду баланси підприємства на 31 грудня 2008 року, на 31 грудня 2009 року, на 30 червня 2010 рок. Отже з наведеного вбачається, що підприємство обєктивно не в змозі сплатити одним платежем суму нарахованої пені. Просив розглянути справу без участі представника на підставі наявних у справі доказів з урахуванням визнання позову у повному обсязі.

Згідно частини 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, зокрема, у звязку з визнанням адміністративного позову ухвалюються за правилами, встановленими статтею 112 КАС України.

Так, відповідно до частини 3 статті 112 КАС України, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Представник позивача проти розстрочення податковому боргу строком на 5 років не заперечував.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Судом встановлено, що Спільне українсько-турецьке підприємство в формі закритого акціонерного товариства «Донецький завод алюмінієвих профілів» (ЄДРПОУ 24656840) зареєстровано розпорядженням виконавчого комітету Донецької міської ради за № 240 від 21.02.1997 року. Підприємство знаходиться на податковому обліку в ДПІ Куйбишевського району та є платником податків, зборів та обовязкових платежів згідно із діючим законодавством.

Згідно розрахунку пені по імпортному контракту довідки ДПІ у Куйбишевського районі м. Донецька відповідач має заборгованість перед бюджетом, а саме пеню за порушення розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності у сумі 587232,93 грн. Про цей факт свідчить акт № 51/22-011/24656840 від 25.08.2010 року про результати планової виїзної перевірки підприємства з питань дотримання валютного та іншого законодавства було встановлено порушення ст.. 9 Декрету КМУ від 19.02.1993 № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» (із змінами та доповненнями) в частині перекручення звітності про валютні операції та ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР, тобто перевищення 180 календарних днів з моменту здійснення передплати за товар по контракту від 01.10.07 № 7 з компанією «En Endustri Metal Sanayi My Ticaret Limited Sirketi» (Туреччина).

Відповідно до ч.1 ст. 9 зазначеного Декрету КМУ, валютні цінності та інше майно резидентів, яке перебуває за межами України, підлягає обов'язковому декларуванню у Національному банку України. Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України.

Згідно ст.1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. Імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. При застосуванні розрахунків щодо імпортних операцій резидентів у формі документарного акредитиву строк, передбачений частиною першою цієї статті, діє з моменту здійснення уповноваженим банком платежу на користь нерезидента.Строк та умови завершення імпортної операції без увезення товару на територію України визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням з Національним банком України.

На підставі зазначених порушень Державною податкової інспекцією у Куйбишевському районі м. Донецька відносно Спільного українсько-турецького підприємства в формі закритого акціонерного товариства «Донецький завод алюмінієвих профілів» було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000182200/0/24656840/14567 від 08.09.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за платежем «пеня за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД» на суму 587232,93 грн.

Податкове повідомлення-рішення було вручене головному бухгалтеру підприємства, про що свідчить власноручний підпис від 08.09.2010 року на корінці рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «с», тобто у відповідності із пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» сума заборгованості є узгодженою.

Згідно пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 зазначеного Закону узгоджена сума податкових зобовязань , не сплачена у строки, визначені цією статтею, визнаються сумою податкового боргу платника.

Згідно зі статтею 20 Закону України «Про систему оподаткування», контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів здійснюється державними податковими органами та іншими державними органами в межах повноважень, визначених законом.

Згідно п.11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. за №509 органам державної податкової служби надано право звертатись до суду із позовними заявами про стягнення заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами.

Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вищезазначеного закону встановлено, що платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Отже, вжиті заходи на виконання вимог Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ “ Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ” не сприяли погашенню податкової заборгованості Спільним українсько-турецьким підприємством в формі закритого акціонерного товариства «Донецький завод алюмінієвих профілів», що негативно впливає на наповнення Державного бюджету України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення заборгованості підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Крім того, враховуючи заяву відповідача про розстрочення виплати боргу у звязку із наявністю обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а саме що підприємство знаходиться в тяжкому фінансово-економічному становищі і не має достатніх коштів для погашення боргу, про що окрім пояснень позивача підтверджують баланси підприємства на 31 грудня 2008 року, на 31 грудня 2009 року, на 30 червня 2010 рок та довідка банку про наявність заборгованості за основною сумою кредиту 1540000 дол. США, за відсотками 52210 дол. США та пеня у розмірі 2580733,83 грн. Отже, на підставі того, що підприємство обєктивно не в змозі сплатити одним платежем заборгованість у розмірі 587232,93 грн. суд вирішує зазначену заяву задовольнити.

Представник позивача не заперечувала проти розстрочення виконання постанови суду.

У відповідності до ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно зі ст. 257 КАС України, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

З урахуванням зазначених обставин суд задовольняє заяву представника відповідача, та надає розстрочку виконання судового рішення на 5 років.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 14, 20 Закону України «Про систему оподаткування», ст.ст. 4, 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», із змінами та доповненнями, ст.ст. 2, 8-11, 17, 69-72, 86, 94, 158163, 185-186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Куйбишевському районі міста Донецька до Спільного українсько-турецького підприємства в формі закритого акціонерного товариства «Донецький завод алюмінієвих профілів» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 587 232,93 грн. задовольнити.

Стягнути з Спільного українсько-турецького підприємства в формі закритого акціонерного товариства «Донецький завод алюмінієвих профілів» (ЄДРПОУ 24656840; 83057, Донецька область, м. Донецьк, вул. Хіміків, 42) на користь Державного бюджету (83060, м. Донецьк, вул.. Куйбишева, 143 а, ЄДРПОУ 21952304) податкову заборгованість перед бюджетом у вигляді пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД у розмірі 587 232,93 (пятсот вісімдесят сім тисяч двісті тридцять дві) гривні 93 коп.

Розстрочити стягнення податкового боргу перед бюджетом в розмірі 587 232,93 грн. строком на 5 років (шістдесят місяців) починаючи з жовтня 2010 року проплатами рівними частинами по 9787,22 (девять тисяч сімсот вісімдесят сім) грн. 22 коп. в місяць із обовязковим відображенням в особовому рахунку платника податків.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошений її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 07 жовтня 2010 року.

Повний текст постанови складений 11 жовтня 2009 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кірієнко В.О.