Єдиний державний реєстр судових рішень <Список >
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2010 р. Справа № 2а-23833/10/0570
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецької міської організації політичної партії «Нова політика» до Донецької міської виборчої комісії про визнання незаконним п. 1 Постанови Донецької міської виборчої комісії від 15.10.2010 року № 85 в частині не включення до складу дільничних виборчих комісій №№10001-10320, 10322-10327, 10331, 10338, 10369-10379, 10382-10386, 10388-10390, 10395-10400, 10402-10411, 10415 кандидатур від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика», зобовязання включити до складу дільничних виборчих комісій кандидатур від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика», -
В С Т А Н О В И В:
Донецька міська організація політична партія «Нова політика» звернулася до суду з позовом до Донецької міської виборчої комісії про визнання незаконним п. 1 Постанови Донецької міської виборчої комісії від 15.10.2010 року № 85 в частині не включення до складу дільничних виборчих комісій №№10001-10320, 10322-10327, 10331, 10338, 10369-10379, 10382-10386, 10388-10390, 10395-10400, 10402-10411, 10415 кандидатур від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика», зобовязання включити до складу дільничних виборчих комісій кандидатур від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі свідоцтва про державну реєстрацію Донецької міської організації політичної партії «Нова політика» та в порядку Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року № 2487-VI (далі Закон № 2487), Донецька міська організація політична партія «Нова політика» висунула список кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів Донецької міської ради. Виборчий список організації 01.10.2010 року було розглянуто на засіданні Донецької міської виборчої комісії та прийнято рішення (протокол № 7) про реєстрацію виборчого списку кандидатів у Депутати міської ради від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика». 10 жовтня 2010 року до Донецької міської виборчої комісії внесені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниць, утворених в межах м. Донецька та додано заяви осіб про згоду бути членами дільничних виборчих комісії, а також копії паспортів.
Проте, на засіданні Донецької міської виборчої комісії, яке відбулося 15 жовтня 2010 року було прийнято рішення, яким запропоновані Донецькою міською організацією кандидатури не були включені до складу дільничних виборчих комісії, тому позивач вважає, таке рішення відповідача незаконним, оскільки всі подання були прийняті комісією без зауважень та повідомлення про наявність у поданні технічних описок та неточностей, як того вимагає ч. 5 ст. 23 Закону № 2487 до організації не надходило, а тому підстав для не включення кандидатур, вказаних організацією у поданні, до складу дільничних виборчих комісій не було. Так , позивач вважає дії Донецької міської виборчої комісії Донецької області з виборів протиправними.
Просив суд визнати незаконним п. 1 Постанови Донецької міської виборчої комісії від 15.10.2010 року № 85 в частині не включення до складу дільничних виборчих комісій №№10001-10320, 10322-10327, 10331, 10338, 10369-10379, 10382-10386, 10388-10390, 10395-10400, 10402-10411, 10415 кандидатур від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика» та зобовязати Донецьку міську виборчу комісію включити до складу дільничних виборчих комісій №№ 10001-10320, 10322-10327, 10331, 10338, 10369-10379, 10382-10386, 10388-10390, 10395-10400, 10402-10411, 10415 кандидатури від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика».
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, пояснивши, що дії Донецької міської виборчої комісії незаконні та грубо порушують право позивача, як субєкта виборчого процесу, на рівність перед законом, тому вважає, що порушено право на представництво його інтересів в дільничних виборчих комісіях поряд з другими субєктами виборчого процесу.
.Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, вважав позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, надав письмові заперечення на позовну заяву, в яких зазначив, що відповідно до ч.1 ст.23 Закону № 2487 дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті. При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих субєктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
У звязку з тим, що особи, які були подані позивачем в члени дільничних виборчих комісій у місті Донецьку, не мають досвіду роботи у виборчих комісіях, комісіях референдуму, тому ці особи не були включені до складу дільничних виборчих комісій у м. Донецьку.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають субєкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші субєкти ініціювання референдуму.
Основні засади, особливості та порядок організації проведення виборів, зокрема міських голів, визначені Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року № 2487-VI.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 12 Закону №2487 Центральна виборча комісія, виборчі комісії, формуються (утворюються) відповідно до цього Закону, Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та інших законів України. Рішення про утворення територіальних виборчих комісій приймається Центральною виборчою комісією.
Постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 355 «Про формування складу обласних, районних (крім районів в АРК), міських (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя), районних у місті Севастополі виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів» (додаток № 119) сформовано Донецьку міську виборчу комісію Донецької області.
Позивачем у справі є Донецька міська організація політичної партії «Нова політика», зареєстрована Виконавчим комітетом Донецької міської ради 02 липня 2010 року, що також підтверджується свідоцтвом про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 30.06.2010 року.
Відповідно до ст. 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Згідно ст. 71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.
Частина 4 ст. 3 Закону № 2487 передбачає, що виборці мають право на участь у роботі виборчих комісій як їх члени, проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів та в інших заходах, повязаних з організацією та проведенням виборів, що реалізується ними у порядку, визначеному цим та іншими законами України.
Частиною 1 ст.11 цього закону визначено, що виборчий процес - це здійснення субєктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 12 Закону № 2487 суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборці; 2) Центральна виборча комісія, виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" та інших законів України;3) кандидати в депутати, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови; 4) місцеві організації партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, або одномандатному виборчому окрузі, або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 5) офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі, від кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, від кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Згідно зі ст. 21 Закону № 2487 до складу виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах. Особа може одночасно входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення місцевих виборів чи будь-яких інших виборів або референдумів, що проводяться одночасно.
Відповідно до ст. 23 Закону № 2487, дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.
При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.
До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону.
Дільнична виборча комісія утворюється у складі:
1) для малих дільниць - 10 - 16 осіб;
2) для середніх дільниць - 14 - 20 осіб;
3) для великих дільниць - 18 - 24 осіб.
На виборчих дільницях, де кількість виборців не перевищує п'ятдесяти осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.
Місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.
В судовому засіданні було встановлено, що 10 жовтня 2010 року Донецькою місцевою організацією політичної партії «Нова Політика» було подано до Донецької міської виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій виборчих дільниц, утворених у межах м. Донецька Донецької області.
Зазначена обставина підтверджується журналом реєстрації вхідної кореспонденції Донецької міської виборчої комісії Донецької області.
Також суд зазначає, що Донецька міська виборча комісія Донецької області з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року є колегіальним органом, у складі якого діє 17 членів, які є представниками від субєктів виборчого процесу, з яких є представники Донецької міської організації політичної партії «Нова політика», а саме Побегайло О.А. член комісії.
Як вбачається з протоколу № 14 від 15 жовтня 2010 року Донецької міської виборчої комісії Донецької області, були розглянуті подання від субєктів виборчого процесу щодо формування складу дільничних виборчих комісій. За формування відповідних дільничних комісій члени Донецької міської виборчої комісії Донецької області проголосували одностайно, з яких один член комісії є представником Донецької міської організації політичної партії «Нова політика». Даний протокол підписано без зауважень.
Колегія суддів не приймає до уваги твердження позивача про те, що порушено його право на рівність у виборчому процесі, що полягало у відмові відповідача включити кандидатів від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика» до складу дільничних виборчих комісій, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону № 2487 рівність прав та можливостей участі у виборчому процесі забезпечується: забороною привілеїв чи обмежень для учасників у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі. етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними та іншими ознаками; забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених законом
Суд зазначає, що вказана норма Закону регулює загальні принципи виборчого процесу та ніяким чином не встановлює обовязковості рівного визначення кількості кандидатів до дільничних виборчих комісій від кожної партійної організації.
При визначенні осіб, які підлягали включенню до складу відповідних дільничних виборчих комісій, відповідач керувався вимогами ст. 23 Закону, згідно якої територіальна виборча комісія враховує попередній досвід роботи осіб у виборчих комісіях, що є єдиним встановленим законом критерієм визначення складу дільничних виборчих комісій.
Тобто у даному випадку позивач скористався своїм правом на подання своїх представників на участь у формуванні ДВК, однак у поданнях позивача були вказані переважно особи без досвіду такої роботи, тому його кандидатів відповідач правомірно не включив до складу дільничних комісій.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що при формуванні складу дільничних виборчих комісій, зокрема, при розгляді подань Донецької міської організації політичної партії «Нова політика», Донецька міська виборча комісія Донецької області керувалася вимогами Закону № 2487, як колегіальний орган та прийняла рішення в межах наданих їй повноважень, з дотриманням встановленої процедури.
З урахуванням викладених обставин, суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 9 ст. 172, ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 3 грн.40коп.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Донецької міської організації політичної партії «Нова політика» до Донецької міської виборчої комісії про визнання незаконним п. 1 Постанови Донецької міської виборчої комісії від 15.10.2010 року № 85 в частині не включення до складу дільничних виборчих комісій №№10001-10320, 10322-10327, 10331, 10338, 10369-10379, 10382-10386, 10388-10390, 10395-10400, 10402-10411, 10415 кандидатур від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика», зобовязання включити до складу дільничних виборчих комісій кандидатур від Донецької міської організації політичної партії «Нова політика» відмовити повністю.
Стягнути з Донецької міської організації політичної партії «Нова політика» на користь Державного бюджету України (р/р 31112095700005, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, отримувач Державний бюджет Калінінського району м. Донецька) судовий збір у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя Тарасенко І.М.
Судді Голуб В. А. Галатіна О.О.