Постанова № 11743755, 14.10.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2010
Номер справи
2а-22639/10/0570
Номер документу
11743755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА У М.КРАСНОАРМІЙСЬКУ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОГО КАЗНАЧЕЙСТВА УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 жовтня 2010 р. справа № 2а-22639/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Шальєвої В.А.

при секретаріЯковецькій О.В.

за участю представника позивача Удода М.І.

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Красноармійська обєднана державна податкова інспекція звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості на загальну суму 115961,26 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що даний борг виник у звязку з несплатою податкового зобовязання. Просить суд стягнути з відповідача вказану заборгованість.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив стягнути з відповідача заборгованість в загальному розмірі 115961,26 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, пояснивши, що позивачем було оскаржено в судовому порядку та на цей час справа перебуває у Вищому адміністративному суді. Просить відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

У відповідності до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Красноармійська обєднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Відповідач ОСОБА_4 зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності-фізична особа рішенням виконавчого комітету Красноармійської міської ради 23.06.2000 р. (а.с. 9), що підтверджується довідкою ЄДРПОУ (а.с. 17), перебуває на податковому обліку у Красноармійській обєднаній державній податковій інспекції.

Станом на 20.09.2010 р. у відповідача існує заборгованість сумі 115961,26 грн. з податку з доходів фізичних осіб, який виник в результаті проведення документальної планової виїзної перевірки щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. За результатами перевірки складено акт № 1335/17-313-2/2915401069 від 30.10.2009 р. (а.с. 20-30), яким встановлено заниження суми чистого оподатковуваного доходу за 2008 р. на суму 42140,22 грн. та за шість місяців 2009 р. в сумі 52736,31 грн., внаслідок чого донараховано податок з доходів фізичних осіб від заняття підприємницькою діяльністю на загальну суму 119422,86, у тому числі 2006 рік в сумі 16013,14 грн., за 2007 рік в сумі 61363,07 грн., за 2008 рік в сумі 42046,65 грн.

На підставі вказаного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000991742/0 від 06.11.2009 р. яким визначено суму податкового зобовязання в розмірі 105,73 грн. (а.с. 7), яке було отримано відповідачем поштою (а.с. 8).

Також, Красноармійською обєднаною державною податковою інспекцією проведено планову виїзну перевірку фізичної особи підприємця ОСОБА_4 з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2006 року по 31.03.2009 року, за результатами якої складений акт перевірки від 15.06.2009 року за № 638-17-313-2-2915401069. Вказаною перевіркою встановлено заниження податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності в періоді, що перевірявся на загальну суму 119422,86 грн., у тому числі 2006 рік в сумі 16013,14 грн., 2007 рік в сумі 61363,07 грн., 2008 рік в сумі 42046,65 грн.

На підставі вказаного акту позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 06.11.2009 року за № 0000641742/1, відповідно до якого позивачу визначено податкове зобовязання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 119317, 13 грн. (а.с. 7), яке отримано відповідачем.

Частиною 1 ст. 13 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» передбачено, що згідно з цим розділом Декрету оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи, а також інші доходи громадян, не передбачені як об'єкти оподаткування у розділах II та III цього Декрету.

Відповідно до ч. 2 ст. 13 цього Декрету, оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.

Підпунктом 19.1 пункту 19 статті 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що платники податку зобов'язані:

а) вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим Законом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податковий кредит.

Форми такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, відповідальним за проведення податкової політики;

б) отримувати та зберігати протягом строку давності, встановленого законом, документи первинного обліку, на підставі яких формується податковий кредит платника податку;

в) подавати декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Закону таке подання є обов'язковим;

на вимогу податкового органу та у межах його компетенції, визначеної законодавством, пред'являти документи і відомості, пов'язані з виникненням доходу або права на отримання податкового кредиту, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у декларації з цього податку;

г) надавати особам, які згідно з цим Законом визначені відповідальними за утримання (нарахування) та сплату податку до бюджету, документи на підтвердження прав платника податку, який отримує такі доходи, на застосування соціальних податкових пільг;

д) у порядку, визначеному законом, допускати службових осіб податкового органу на територію або до приміщень, що використовуються платником цього податку для одержання доходів від здійснення підприємницької діяльності;

е) у разі зміни отримання податкової соціальної пільги здійснювати заходи, передбачені цим Законом;

є) своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань, а також суми штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих податковим органом, та пеню, за винятком сум, що оскаржуються в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, податковим органом було правомірно прийняті податкові повідомлення-рішення.

Відповідачем було оскаржено податкове повідомлення-рішення № 0000641742/1 від 06.11.2009 р. у судовому порядку.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 квітня 2010 р. позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено, податкове повідомлення рішення Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції від 06.11.2009 року № 0000641742/1, яким визначено суму податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 119317,13 грн. скасовано.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду постанову суду першої інстанції скасовано, в задоволені позовних вимог фізичної особи ОСОБА_4 до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 06.11.2009 р. № 0000641742/1 відмовлено.

Постанова Донецького апеляційного адміністративного суду вступила в закону силу, тому факт нарахування податкового зобовязання на суму 119317,13 грн. не підлягає доказуванню

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Оскільки постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2010 р. по вищевказаній адміністративній справі, набрала законної сили, тому рішення податкового органу вважається узгодженим та вимоги про стягнення податкового зобовязання протиправними.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

Стосовно податку з доходів фізичних осіб, то таким законом є Закон України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Так, згідно з п. 4.1 ст. 4 цього Закону загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а також іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону, разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Так, податковим органом була направлена на адресу відповідача перша податкова вимога від 22.06.2009 р. № 1/225 (а.с. 15) та друга податкова вимога № 2/513 від 27.08.2009 р. (а.с. 16), які були отримані відповідачем.

Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_4 було частково погашено зобовязання в сумі 3775,34 грн.

Як передбачено п.п 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Відповідно до п.п 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Таким чином, у звязку із несвоєчасною сплатою податкового зобовязання з податку з доходів фізичних осіб, відповідачу нарахована пеня в розмірі 313,75 грн.

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства, податковий борг у розмірі 115961,26 грн. підлягає стягненню з відповідача.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Враховуючи вищевикладене, суд задовольняє позовні вимоги Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції та стягує з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 115961,26 грн..

Згідно вимог ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 112, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на користь місцевого бюджету заборгованість з податку з доходів фізичних осіб (р/р 33219801700060; отримувач УДК у м. Красноармійську, банк отримувача ГУ ДКУ в Донецькій області, код ЄДРПОУ 34686579, МФО 834016) в сумі 115961 (сто п'ятнадцять тисяч девятсот шістдесят одна) грн.. 26 коп.

Повний текст постанови виготовлений 19 жовтня 2010 р.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

< Список >

Суддя Шальєва В.А.