Постанова № 11741557, 28.07.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2010
Номер справи
2-а-3485/10/1870
Номер документу
11741557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2010 р. Справа № 2-а-3485/10/1870

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Геріх Н.А.

за участю представників позивача Романець Максима Олександровича та Линник Вадима Миколайовича, представників відповідача Сумцової Світлани Володимирівни та Пархоменко Івана Миколайовича

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Виробничо-комерційного підприємства товариства з обмеженою відповідальності "Торгсервіс" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.05.2010р. по справі№2-а-3485/10/1870

за позовом Виробничо-комерційного підприємства товариства з обмеженою відповідальності "Торгсервіс" <Список ><Текст >

до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

25.03.2010 року Виробничо-комерційне підприємство товариства з обмеженою відповідальності "Торгсервіс" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області, в якому просило:

- скасувати рішення Глухівської МДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2009 року №0000552321 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 312 109,40 (чотири мільйони триста дванадцять тисяч сто дев'ять гривень 40 коп.)

- визнати дії Відповідача, суб'єкта владних повноважень - Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області по застосуванню штрафних (фінансових) санкцій неправомірними.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 13.05.2010 року В задоволенні адміністративного позову виробничо-комерційного підприємства товариство з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс" до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування рішення Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2009 року №0000552321 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 312 109 грн. 40 коп.; визнання неправомірними дії Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області по застосуванню штрафних (фінансових) санкцій відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.05.2010 року по справі № 2-а-3485/10/1870.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що судом першої інстанції було порушено норми чинного законодавства, а саме: положення Кодексу адміністративного судочинства України, положення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Глухівською міжрайонною державною податковою інспекцією Сумської області відповідно до плану проведення перевірок та направлень від 07.12.2009 року № 453 та № 454 була проведена планова перевірка дотримання господарськими одиницями "магазином" та "складом" Виробничо-комерційного підприємства товариства з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс", які розташовані за адресою: м. Кролевець, вул. Кооперативна, 4, порядку проведення розрахунків, вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів (а.с. 11,12, 77).

За результатами проведеної перевірки було складено акт перевірки від 7 грудня 2009 року № 0221/18/07/23/30033501.

На підставі вищезазначеного акту перевірки 31.12.2009 року Глухівською міжрайонною державною податковою інспекцією було винесено рішення №0000552321, яким застосовано до позивача суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 4 312 279 грн. 40 коп. (а.с.20).

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 8 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" форма та зміст розрахункових документів установлюються Державною податковою адміністрацією України.

На виконання вказаної вимоги Закону наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614 затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів, де визначено форму та зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності.

У відповідності до п. 1 Положення про форму та зміст розрахункових документів адреса господарської одиниці - адреса, яка зазначена в дозволі на розміщення господарської одиниці (договорів оренди, іншому документі на право власності чи користування господарською одиницею).

Згідно п. 2.1. розділу 2 Положення про форму та зміст розрахункових документів у разі відсутності хоча б одного з обовязкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

Пунктом 3.2 розділу 3 вказаного Положення визначено, що одним з обов'язкових реквізитів розрахункового документа, для суб'єктів підприємницької діяльності, є зазначення адреси господарської одиниці, де здійснюються (проводяться) розрахункові операції, та назва господарської одиниці де здійснюються (проводяться) розрахункові операції.

Суд першої інстанції зазначає, що ВКП ТОВ “Торгсервіс” здійснює свою діяльність за адресою: м. Кролевець, вул. Кооперативна, 4 у власному приміщенні і у свідоцтві на право власності на нерухоме майно серія ЯЯЯ№203476 зазначена адреса: м. Кролевець, вул. Кооперативна, 4.

У заявах ВПК ТОВ “Торгсервіс” на реєстрацію РРО Міні 600.04 МЕ заводський номер № ПА 64112713 фіскальний № 1807000561 та Міні 600.04 МЕ заводський номер № ПА 61200407, фіскальний номер №1807000579 зазначені назви та адреси господарських одиниць: магазину та складу. Кролевецьким відділенням Глухівської МДПІ були зареєстровані РРО і видані реєстраційні посвідчення за № 1807000561 та №1807000579, згідно яких вказана назва господарських одиниць "магазин", "склад" та їх адреса: вул. Кооперативна, 4, м. Кролевець.

Перевіркою було встановлено, що документи (касові чеки), які друкуються ВКП ТОВ “Торгсервіс” на зареєстрованих, опломбованих у встановленому порядку та переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій типу МІNI 600.04 МЕ та типу МІNI - 600.01 МЕ, в порушення вимог Положення про форму та зміст розрахункових документів не містять обовязкового реквізиту щодо зазначення назв господарської одиниці та населеного пункту, де проводяться (здійснюються) розрахункові операції.

Перевіркою за період з 07.12.2009 року по 18.12.2009 року встановлено, що загальна сума продажу за документами (касовими чеками), які не мають статусу (форми та змісту) розрахункового документу, що підтверджують виконання розрахункових операцій склала 862421,88 грн.

Отже, перевірені податковою інспекцією Z-звіти, в яких не зазначено адреси, назви господарських одиниць не мають статусу (форми і змісту) розрахункового документу.

А тому це є порушенням вимог п. 1, п. 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Також, відмовляючи в задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача по проведенню перевірки, оформленню акту перевірки та застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідають вимогам законодавства.

Колегія суддів не погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні адміністративного позову Виробничо-комерційного підприємства товариство з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс" до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування рішення Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2009 року №0000552321, виходячи з наступного.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Виключно Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" визначаються правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Пункти 1, 2 ст. З Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлюють обов'язки суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі. Так, суб'єкти підприємницької діяльності які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, а також видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Відповідно до ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Колегією суддів встановлено та не заперечувалось сторонами по справі, що розрахунки проводились та проводяться з використанням належним чином зареєстрованого, опломбованого та введеного в експлуатацію реєстратора розрахункових операцій (РРО МІNI - 600.01 МЕ внесений в Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій.)

При проведенні перевірки за період з 07.12.2009 року по 18.12.2009 року співробітниками ДПІ факт не видачі чеку не встановлено, але зазначено, що в чеку не має обовязкового реквізиту щодо зазначення населеного пункту, де проводяться (здійснюються) розрахункові операції.

Оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2010 року на суму 4 312 279 грн. 40 коп. прийнято відповідачем на підставі п. 1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким встановлено штраф у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів за не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції. Проте Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не передбачає застосування до господарюючого суб'єкта штрафних санкцій в разі невідповідності розрахункового документа вимогам Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 N 614.

У зв'язку з цим колегія суддів відхиляє помилкові посилання відповідача на формальну невідповідність роздрукованих позивачем фіскальних касових чеків у зв'язку з відсутністю певних окремих реквізитів (напис "фіскальний чек" тощо) як на підставу для застосування штрафних санкцій за оспорюваним податковим повідомленням-рішенням, оскільки ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не передбачає такий склад податкового правопорушення, як невідповідність роздрукованого суб'єктом підприємницької діяльності розрахункового документа вимогам вищезгаданого Положення та не містить відсилочної норми з цього приводу.

Колегія суддів зазначає, що в даному випадку мало місце лише порушення режиму попереднього програмування РРО, а саме: в чеці не повністю вказана адреса господарської одиниці.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню, а позовні вимоги задоволенню.

Щодо відмови в задоволенні позовних вимог про визнання дій відповідача про визнання дій відповідача по застосуванню штрафних (фінансових) санкцій неправомірними, колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 2 частини 1 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені правопорушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Згідно ст.ст. 15, 16 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок. Планові або позапланові перевірки осіб, що використовують реєстратори розрахункових операцій, розрахункові книжки або книги обліку розрахункових операцій, здійснюються у порядку, передбаченому законодавством України.

Статтею 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ця стаття, за наявності в ній частини 7, не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.

У відповідності до п.п.3.1. п.3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008 N 355 планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій здійснюються працівниками органів ДПС відповідно до щомісячних планів органу ДПС.

При здійсненні контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), органи державної податкової служби керуються вимогами Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", яким контроль за проведенням готівкових розрахунків покладено на органи державної податкової служби, статтею 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", в частині дотримання умов допуску посадових осіб органів державної податкової служби до проведення планових та позапланових перевірок та чинними наказами Державної податкової адміністрації України.

На виконання приписів ст.11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" платнику податків були надані направлення на перевірку від 07.12.2009 року № 453 та № 454.

Форма направлення на проведення перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій передбачена Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затвердженими наказом Державної податкової адміністрації України від 27.05.2008р. №355.

Посилання позивача на ненадання копії наказу керівника органу державної податкової служби також є безпідставними.

Так, згідно п.2 ч. 1 ст. 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим та іншими законами України, та за умови надання платнику податків під розписку копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Отже дана умова допуску до перевірки стосується позапланових перевірок, а в даному випадку була проведена планова перевірка ВКП ТОВ "Торгсервіс".

За результатами проведеної перевірки був складений акт перевірки від 18 грудня 2009 року № 0221/18/07/23/30033501.

Форма акта перевірки визначена Методичними рекомендаціями щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затвердженими наказом ДПА України від 12.08.2008 N 534, а не Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 року № 327, як помилково зазначає в своєму позові позивач.

Позивач зазначає, що в акті перевірки містяться посилання на закони, і немає переліку статей закону, які містять перелік підстав для проведення перевірки.

В розділі 3 Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій зазначено, що в акті перевірки має бути відображений перелік законодавчих та нормативно-правових актів, на підставі яких проводиться перевірка.

Планова перевірка проводилась з 07 грудня 2009 року по 18 грудня 2009 року протягом 10 робочих днів, що не перевищує тривалість проведення планової перевірки, термін якої визначено в Законі України "Про державну податкову службу в Україні".

В направленнях на перевірку підприємства також зазначена тривалість перевірки 10 робочих днів.

В розділі 8 Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій зазначено, що датою акта перевірки є дата підписання акта посадовими особами органу ДПС, що проводили перевірку, та посадовими особами (особами) суб'єкта господарювання.

Датою реєстрації акта перевірки в органі ДПС за місцем здійснення діяльності суб'єкта господарювання є дата його реєстрації (не пізніше наступного робочого дня після його складання) у журналі реєстрації матеріалів перевірки підрозділу контролю за розрахунковими операціями органу ДПС.

Акт перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій був підписаний працівниками Глухівської МДПІ та посадовою особою ВКП ТОВ "Торгсервіс" 18 грудня 2009 року та зареєстрований в Глухівській МДПІ 18.12.2009 року за номером 0221/18/07/23/30033501.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача по проведенню перевірки, оформленню акту перевірки відповідають вимогам законодавства, а висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для залишення в силі рішень податкового органу, виходячи з приписів п.1 ст. 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" є помилковим.

Згідно ч. 2 ст. 205 КАСУ, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що доводи апеляційної скарги є обґрунтованими частково тому рішення суду першої інстанції, через порушення судом норм матеріального та процесуального права, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Виробничо-комерційного підприємства товариства з обмеженою відповідальності "Торгсервіс" задовольнити частково.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.05.2010р. по справі№2-а-3485/10/1870 скасувати в частині відмови в задоволенні адміністративного позову виробничо-комерційного підприємства товариство з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс" до Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування рішення Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2009 року №0000552321.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги виробничо-комерційного підприємства товариство з обмеженою відповідальністю "Торгсервіс" задовольнити.

Скасувати рішення Глухівської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.12.2009 року №0000552321 в розмірі 4 312 109 грн. 40 коп.

В іншій частині постанову Сумського окружного адміністративного суду від 13.05.2010 року по справі № 2-а-3485/10/1870 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя<підпис >Дюкарєва С.В.

Судді<підпис >

<підпис >Зеленський В.В. Катунов В.В. <Список ><Текст > Повний текст постанови виготовлений 29.07.2010 р.