Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2010 р. Справа № 2-а-1602/10/1870
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Подобайло З.Г. , Григоров А.М.
за участю секретаря судового засідання Галан О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Сумського міського об'єднання громадян "Правич" на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.02.2010р. по справі№2-а-1602/10/1870
за позовом ДПІ в м. Суми <Список ><Текст >
до Сумського міського об'єднання громадян "Правич" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю >\
про припинення юридичної особи,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Державна податкова інспекція в м. Суми, у січні 2010 року звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить припинити підприємницьку діяльність відповідача - Сумського міського об'єднання громадян «Правич» , зареєстрованої Виконавчим комітетом Сумської міської ради від 20 травня 2008 року.
Посилається на те, що відповідач, починаючи з 01.05.2008 р. до дня звернення з позовом до суду, порушуючи вимоги пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-ІІІ, не звітує про фінансово-господарську діяльність.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 16.02.2010року адміністративний позов Державної податкової інспекції в м. Суми задоволено.
Припинено юридичну особу - Сумське міське об'єднання громадян «Правич» (40000. м. Суми. пров. 9 Травня, буд. 4, кв. 15. ідентифікаційний код 35907048), зареєстровану Виконавчим комітетом Сумської міської ради від 20.05.2008 р.
Сумське міське об'єднання громадян «Правич», не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, вважає, що постанова прийнята на підставі матеріалів, які не відповідають дійсності, при неповному з'ясуванні обставин, що мають суттєве значення для прийняття рішення та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.02.2010 р. у справі № 2а-1602/10/1870 , прийняти нову постанову суду, якою відмовити у задоволенні вимог позивача - Державної податкової інспекції в м. Суми в повному обсязі у зв'язку з їх безпідставністю та суперечністю вимогам чинного законодавства.
Представник позивача в судовому засіданні заперечував проти задоволення вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю - доповідача, пояснення позивача, дослідивши доводи апеляційної скарги, постанову суду першої інстанції, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того , що відповідно до довідки Державної податкової інспекції в м. Суми № 84038/9/15-106 від 07.12.2009 р. відповідач з травня 2008 року по день видачі довідки, тобто більше року, не подає звітності до ДПІ в м. Суми, не виконує вимогу пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у зв'язку з чим наявні підстави для припинення юридичної особи.
Проте, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції , виходячи з наступного.
Підпунктом 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено у встановлений строк подання податкових декларації за базовий податковий (звітний) період.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 р. N 755-ІУ (далі Закон N 755-ІУ), який набрав чинності 01.07.2004 р. державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону N 755-ІУ внесені до Єдиного державного реєстру відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Підстави для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, визначені ч. 2 ст. 38 Закону N 755-ІУ , серед яких зазначена і така підстава як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
З матеріалів справи вбачається , що Сумське міське об'єднання громадян «Правич» - зареєстровано Виконавчим комітетом Сумської міської ради від 20 травня 2008 року за № 1 632 120 0000 006563, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб - та фізичних осіб-підприємців за місцезнаходженням м. Суми, пров. 9 травня 4, кв. 15.
Згідно довідки АА №144830 з ЄДРПОУ Сумське міське об'єднання громадян «Правич» є некомерційною організацією, що обслуговують домашні господарства (Інституційний сектор економіки за КІСЕ) та здійснює діяльність громадських організацій, не віднесених до інших угруповань (за видами діяльності за КВЕД 91.33.0).
Ознаки, за якими юридичній особі присвоюється статут неприбуткової, визначений в пп.7.11.1 п.7.11 ст.7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Неприбутковими установами і організаціями, в тому числі є і громадські організації, створені з метою провадження екологічної, оздоровчої, аматорської спортивної, культурної, освітньої та наукової діяльності та їх доходи звільняються від оподаткування у випадках, встановлених вказаною нормою ст. 7 цього Закону.
Згідно пп.7.11.10 п.7.11 ст. 7 цього Закону з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті.
Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
На виконання вказаної норми ст. 7.11 Закону наказом Державної податкової адміністрації України від 11 липня 1997 р. N 232 затверджено Положення про Реєстр неприбуткових організацій та установ, які звільняються від сплати податку на прибуток. Відповідно п.1.2 вказаного Положення організації та установи, які не підпадають під визначення неприбуткових відповідно до підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону, не повинні проходити реєстрацію згідно із цим Положенням.
Пунктом 2.12 Положення передбачено, що місцеві органи податкової служби здійснюють присвоєння організаціям та установам ознаки неприбуткової.
В розумінні пп.7.11.12 п.7.11. ст.7 Закону неприбуткові організації подають не податкові декларації в розумінні Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а звіти про використання коштів неприбуткових організацій, що не є тотожними поняттями.
За поясненнями представника ДПІ відповідачу не присвоєно статусу (ознаки) неприбуткової організації. Доказів того, що відповідач зареєстрований та взятий на облік в ДПІ в якості платника податків матеріали справи не містять, таких документів не надано і суду апеляційної інстанції. Не надано доказів того, що відповідач здійснює операції, що є обєктом оподаткування відповідно до приписів Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», Закону України « Про податок на додану вартість» чи інших законів.
Не зважаючи на невизначений статус відповідача ( чи неприбуткова організація чи платник податків) відповідач звітував перед ДПІ в м. Суми, про що свідчать копії податкових розрахунків комунального податку, поданих до ДПІ в м. Суми за 4 квартал 2008 року, за 1, 2 та 3 квартали 2009 року з відмітками ДПІ про їх отримання.
Враховуючи те , що відповідач подає звітність з комунального податку, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для припинення юридичної особи відповідно приписів ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Судом було призначено розгляд справи на 16.02.2010 р. , відповідачу направлялась повістка за адресою, внесеній до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців, але не вручена та повернута поштою з відміткою «За спливом терміну зберігання» ( а.с. 11), 16.02.2010 р. було прийнято оскаржуване судове рішення. З акту перевірки місцезнаходження підприємства № 713 від 03.12.2009 р., складеного ДПІ в м.Суми вбачається, що відповідач знаходиться за адресою м. Суми, пров. 9 Травня 4, кв.15.
Колегія суддів зазначає, що не виконання судом приписів п.3 ч.1 ст. 128 КАС України та не відкладення розгляду справи в разі неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності , призвело до ухвалення судом першої інстанції неправильного рішення , оскільки надані підприємством документи суду апеляційної інстанції спростували твердження позивача ДПІ про порушення ним пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-ІІІ щодо не подання звітності.
Колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги.
Згідно ч. 2 ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою прийняти нову постанову, якою задовольнити або не задовольнити позовні вимоги.
Виходячи з викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову через невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.3ст.198,п.3ст.202, 205, 207, 209, 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Сумського міського об'єднання громадян "Правич" задовольнити.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 16.02.2010року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ДПІ м. Суми відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Мельнікова Л.В.
Судді(підпис)
(підпис)Подобайло З.Г. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г. Повний текст постанови виготовлений 26.07.2010 р.