Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2010 р. № 2а-8269/10/1370
о 12 год., 50 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.
секретар судового засідання Черній Ю.Л.
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Західному регіоні,
прокурор не з'явився
представник позивача Борщевський Н.Р. (довіреність № 122 від 30.01.2010 року)
до Дочірнього підприємства «Водоканал», представник Мартиняк І.І. директор
про стягнення штрафу в сумі 3009,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Галицького району м. Львова звернувся до Львівського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Західному регіоні з адміністративним позовом до Дочірнього підприємства «Водоканал»про стягнення штрафу в сумі 3009,00 грн.
Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної 07.10.2009 року винесено постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 3009,00 року за ухилення від виконання повторного припису № 23/04-150 від 13.04.2009 року. Вказана сума штрафу відповідачем у встановлені законом строки не сплачена.
Прокурор в судове засідання не з'явився, причини неявки не повідомив.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задоволити позов повністю.
Позиція відповідача викладена у запереченні на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позову повністю з підстав, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2010 року з відповідача стягнено штраф за невиконання вимог припису, а відтак підприємство не може бути двічі притягнуто до відповідальності за невиконання вимог одного припису.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечення на позов підтримав у повному обсязі, просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та обєктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини:
13.04.2009 року Стрийським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області, на підставі акту № 23/04-150 від 01.04.2010 року позапланової перевірки виконання відповідачем припису № 23/04-573 від 13.11.2008 року, видано повторний припис № 23/04-150.
07.10.2009 року Стрийським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Львівській області проведено перевірку виконання вимог повторного припису № 23/04-150 від 13.04.2009 року. За результатами перевірки складено акт № 23/04-489. Проведеною перевіркою встановлено, що вимоги повторного припису № 23/04-150 від 13.04.2009 року не виконано. Припис виконано частково. Не виконано п.п. 3, 5, 6, 8, 10, 14, 18, 19, п.п. 11, 15, 16, 17 виконано частково. З акту перевірки вбачається, що по КНС вул. Львівська випробувано ізоляцію освітлення КЛ 0,4 кВт, не заведено паспорта на заземлюючі пристрої, не проведено випробувань заземлення, заземлюючих пристроїв, не проведено вимірювань петлі «фаза-нуль». Відповідальний за електрогосподарство не пройшов навчання чергової перевірки знань Правил, відсутні посадові інструкції на відповідального за електрогосподарство та його заступника, немає сертифікатів відповідності електроустановок, не складено графіків ремонту та технічного огляду електроустановок, ЗТП-324 не укомплектовано електрозахисними засобами і первинними засобами і первинними засобами пожежегасіння, не проведено випробувань високовольтного обладнання ЗТП-324, відсутнє положення про взаємовідносини оперативного персоналу споживача з персоналом електропередавальної організації, відсутній список осіб, які мають право оперативних переговорів та перемикань по ЗТП-324.
19.10.2009 року Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Західному регіоні, на підставі акту перевірки № 23/04-489 від 07.10.2009 року, винесено постанову № 94 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, згідно якої до відповідача застосовано штраф в розмірі 3009,00 грн.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про електроенергетику»від 16.10.1997 року за № 575/97-ВР із змінами і доповненнями, Законом України «Про теплопостачання»від 02.06.2005 року за № 2633-IV із змінами і доповненнями, «Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року за № 1312 із змінами і доповненнями, КАС України.
Згідно ст. 2 Закону України «Про електроенергетику», цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Згідно ст. 9 цього ж Закону України, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право крім іншого:
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення
Згідно ст. 27 цього ж Закону України, за ухилення суб'єкти господарської діяльності від виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії передбачена відповідальність у вигляді штрафу.
Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції а ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 6 «Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання», державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно п. 10 цього ж Положення, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.
У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
Судом не враховуються заперечення представника відповідача, оскільки позовні вимоги про стягнення штрафу в сумі 3009,00 грн. за ухилення від виконання повторного припису № 23/04-150 від 13.04.2009 року не були предметом судового розгляду 31.05.2010 року.
Крім цього, представник відповідача не заперечував про часткове невиконання припису повторного припису № 23/04-150 від 13.04.2009 року в зазначені у ньому строки.
З пояснень представника позивача, законодавцем на відповідача покладено відповідальність за несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. Крім цього, державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії з врахуванням часткового виконання припису (що не заперечується відповідачем) до відповідача застосовано штраф в межах ст. 31 Закону України «Про теплопостачання».
Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, чого відповідачем зроблено не було.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі сторони або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Відтак, обставини встановлені у постанові Львівського окружного адміністративного суду від 31.05.2010 року щодо стягнення штрафу за невиконання відповідачем припису № 23/04-573 від 12.11.2008 року не доказуються при розгляді даної справи.
Таким чином з врахуванням вимог ст. 162 КАС України, позовні вимоги Прокурора Галицького району м. Львова в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Західному регіоні про стягнення штрафу в сумі 3009,00 грн. підлягають задоволенню повністю.
Вимоги ст. 94 КАС України про розподіл судових витрат не застосовується.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Дочірнього підприємства «Водоканал»(ЄДРПОУ 31677100, Львівська область, Жидачівський район, м. Ходорів, вул. Стуса, 2) до Держбюджету України штраф в сумі 3009,00 грн.
3. Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Постанова складена у повному обсязі 15.10.2010 року.
Суддя Гавдик З.В.