Постанова № 11740368, 11.10.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.10.2010
Номер справи
2а-5844/10/1370
Номер документу
11740368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 жовтня 2010 р. № 2а-5844/10/1370

о 12 год., 51 хв. м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В.

секретар судового засідання Черній Ю.Л.

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сколівського госпрозрахункового обєднання громадського харчування, представник Трішкіна Г.Я. директор

до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області, представник Ульмер Л.В. (довіреність № 127/10-0 від 22.02.2010 року)

про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001190238 від 24.06.2010 року

ВСТАНОВИВ:

Позивач Сколівське госпрозрахункове обєднання громадського харчування звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001190238 від 24.06.2010 року.

Позивач свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що за результатами перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг ДПА у Львівській складено акт в якому зазначено порушення п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». На підставі вказаного акту відповідачем прийнято спірне рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Вказане рішення позивач вважає незаконним, оскільки незабезпечення здійснення обліку готівкових коштів 30.04.2010 року на суму 380,60 грн., 30.03.2010 року на суму 135,04 грн., 31.03.2010 року на суму 126,82 грн., відповідачем належними доказами не підтверджено. Вказані суми готівки оприбутковані у встановлено законом порядку.

Представник позивача вказані позовні вимоги підтримала, просила позов задоволити повністю.

Позиція відповідача викладена в запереченні, у якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову з підстав, що проведеною перевіркою позивача встановлено порушення п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».

Представник відповідача в судовому засіданні заперечення на позовні вимоги підтримала, просила в задоволені позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, покази свідків, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив наступні обставини:

03.06.2010 року на підставі п. 2. ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»доручено працівникам ДПА у Львівській області провести планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», про що видано направлення за № 1887.

08.06.2010 року ДПІ у Сколівському у Львівської області за № 0113/01/23/01758064 складено акт (довідку) перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків та товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Згідно п. 1.1. вказаного акту, початок перевірки 08.06.2010 року 11 год. 26 хв.

Згідно п. 2.2.14. вказаного акту, не забезпечено здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій за наступні дні, 30.04.2010 року на суму 380,60 грн., 30.03.2010 року на суму 135,04 грн., 31.03.2010 року на суму 126,82 грн.

Згідно п. 3.1. вказаного акту, під час перевірки встановлено порушення п.п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій в національній валюті України».

Згідно п. 4.1. вказаного акту зауважень до акта перевірки немає.

24.06.2010 року ДПІ у Сколівському районі Львівської області прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за № 0001190238, згідно якого до позивача на підставі акта перевірки №0113/01/23/01758064 від 16.06.2010 року, яким встановлено порушення п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та згідно з абз. 3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»застосовано суму штрафних фінансових санкцій 3212,30 грн.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№ 265/95-ВР від 06.07.1995 року із змінами і доповненнями, Постановою Правління Національного банку України «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»від 15.12.2004 року за № 637 із змінами і доповненнями, Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»від 12.06.1995 року за № 436/95 із змінами і доповненнями, КАС України.

Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п.п. 1, 2, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Згідно ст. 22 цього ж Закону України, у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

Згідно п. 2.6. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього ж Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Згідно п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

В матеріалах справи знаходяться копії (оригінали оглянуті в судовому засіданні) аркушів книги за 30.04.2010 року де вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій на суму 380,60 грн., та за 30.03.2010 року, 31.03.2010 року де не вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій відповідно на суму 135,04 грн., та 126,82 грн.

Судом не враховуються пояснення представника позивача в частині неправомірності висновків відповідача щодо оприбуткування готівки за 30.03.2010 року, 31.03.2010 року де не вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій, що на думку суду є порушенням п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК), відтак в цій частині позивні вимоги задоволенню не підлягають.

Судом не враховуються пояснення представника відповідача про не забезпечення здійснення обліку готівкових коштів за 30.04.2010 року де вчинено запис у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій на суму 380,60 грн. що на думку суду не є порушенням п. 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, оскільки оприбуткування готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Допитані у якості свідків працівники ДПА у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які здійснювали перевірку позивача, не спростували оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичного надходження у графі 5, розділу 2 книги обліку розрахункових операцій за 30.04.2010 року на суму 380,60 грн. відтак в цій частині позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 49, 70 КАС України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобовязані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень, чого відповідачем у повному обсязі зроблено не було.

Таким чином, з врахуванням змісту ст. 162 КАС України, адміністративний позов підлягає задоволенню частково, а саме визнати протиправним і скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області № 0001190238 від 24.06.2010 року, в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1903,00 грн. (380,60 грн. х 5).

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 159-163, 167 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задоволити частково.

2. Визнати протиправним і скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Сколівському районі Львівської області № 0001190238 від 24.06.2010 року, в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1903,00 грн.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Сколівського госпрозрахункового обєднання громадського харчування (ЄДРПОУ 1758064, Львівська область, м. Сколе, вул. Кн. Святослава, 5-А ) 2,02 грн. судового збору.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Постанова складена у повному обсязі 15.10.2010 року.

Суддя Гавдик З.В.