Постанова № 11720257, 26.03.2010, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.03.2010
Номер справи
2-а-1997/09/1070
Номер документу
11720257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 березня 2010 р. 14:24 № 2-а-1997/09/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Виноградової О.І.,

при секретарі Варданян О.В.

за участю представників:

позивача ? Заремби С.В.,

відповідача ? Луценка Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальність «Ігросервіс-Центр» до

про Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Київської області

визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 лютого 2009 р. № 000055235/510,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ігросервіс-Центр» (далі ? позивач) звернулося до суду з позовом до Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Київської області (далі ? відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11 лютого 2009 р. № 000055235/510.

Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву, в яких він посилається на те, що позивач надає послуги у сфері грального бізнесу з використанням гральних автоматів з червня 2008 р., а, отже, був зобов`язаний перейти на оснащення гральних автоматів портативними електронними контрольно-касовими апаратами при здійснені розрахункових операцій на окремо визначеному гральному апараті, проте не зробив цього. Отже податковим органом правильно встановлено факт порушення позивачем законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій, перевірку проведено та її результати оформлено належним чином, а рішення про застосування штрафних (фінансових) є правомірним (а.с. 60 - 64).

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити з підстав, викладених у запереченнях.

Суд у судовому засіданні , зясувавши обставини справи та дослідивши наявні докази, встановив наступне.

23 січня 2008 р. Державною податковою адміністрацією у Вінницькій області проведено перевірку діяльності господарської одиниці позивача ? філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Ігросервіс-Центр» в м. Вінниця (за адресою м. Вінниця, вул. Хлібна, 3) з питань дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій/

У цей же день, за наслідками перевірки, відповідачем було складено акт перевірки (далі акт перевірки) (а.с. 8 - 9).

Згідно з даним актом перевірки, перевіряючими встановлено порушення вимог п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 р. № 265/95-ВР (далі Закон № 265/95-ВР), а саме, проведення позивачем розрахункових операцій під час продажу кредитів на суму 100 грн 00 коп. та придбання кредитів на суму 100 грн 00 коп. (всього на загальну суму 200 грн 00 коп.) через реєстратор розрахункових операцій «Samsung ER 350 F-UA.01i», заводський номер ДІ 00503518, фіскальний номер 0228007845, реєстраційне посвідчення № 0228007845.

Зокрема, в акті перевірки зазначено, що розрахункові операції під час наданні гральних послуг проведені через реєстратори розрахункових операцій 16-ть гральних автоматів (автоматів з продажу послуг) реєстраторів розрахункових операцій, які не зареєстровано, не опломбовано у встановленому порядку та не переведено у фіскальний режим роботи. Відповідні розрахункові документи, що підтверджують виконання розрахункових операцій під час надання послуг гри, реєстраторами розрахункових операцій гральними автоматами (автоматами з продажу послуг) не роздруковано та не видано.

Як убачається з акта перевірки, всього послуги гри надавалися на 16-ти гральних автоматах (автоматів з продажу послуг) реєстраторах розрахункових операцій, а саме: 14-ти автоматах типу „Золото азарта” та 2-х автоматах типу „Ветер добичи”, які під час перевірки було підключено до мережі електроживлення, знаходилися у робочому стані та працювали (надавали послуги). На них було представлено 16-ть торгових патентів на право здійснення діяльності у сфері грального бізнесу (а.с. 8 - 9).

11 лютого 2009 р., на підставі даного акту перевірки, відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000055235/510, яким до позивача застосовано фінансові санкції у сумі 5440 грн 00 коп. за порушення вимог п.1,2 ст. 3 Закону № 265/95-ВР (а.с. 10).

При вирішенні справи судом взято до уваги , що правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг встановлені Законом № 265/95-ВР.

Зокрема, пунктами 1,2 ч. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР передбачено обовязок суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо)

при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п. 1); видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; обовязок субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, застосовувати реєстратори розрахункових операцій (п. 2).

Згідно з вимогами ст. 11 Закону 265/95-ВР терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 1 січня 2007 р. №121 Про термін переведення підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій термін переведення суб'єктів господарювання, які надають послуги гральних автоматів, на облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій перенесено на 31 грудня 2006 р.

Тобто, з 1 січня 2007 р. субєкти господарювання, які надають послуги гральних автоматів, мають здійснювати облік розрахункових операцій із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідно до вимог ст. 2 Закону №265/95-ВР реєстратор розрахункових операцій пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

До реєстраторів розрахункових операцій відноситься, зокрема, автомат з продажу товарів (послуг), який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості .

Субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відповідно до вимог пунктів 1, 2 ст. 3 Закону №265/95-ВР зобовязані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції .

Крім того, п. 3 ст. 3 Закону №265/95-ВР встановлено, що субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Положення про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 р. № 131, містить перелік моделей реєстраторів розрахункових операцій, їх модифікацій вітчизняного та іноземного виробництва, які відповідають вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, пройшли державну сертифікацію і дозволені для застосування під час здійснення розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Отже, субєкти підприємницької діяльності у встановлених законодавством випадках, зобовязані у своїй господарській діяльності використовувати лише реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій.

Судом встановлено, що позивачем при здійсненні готівкових розрахунків за купівлю-продаж кредитів (прийняття ставок) для гри на усіх гральних автоматах, а також видачі виграшу, застосовувався реєстратор розрахункових операцій «Samsung ER 350F-UA.01і», заводський номер ДІ 00503518, фіскальний номер 0228007845, який на момент проведення перевірки було опломбовано та переведено у фіскальний режим роботи (а..с. 8 - 9).

Відповідно до вимог п. 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 р. №614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через реєстратори розрахункових операцій проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення розрахункової операції. Розрахункова операція вважається проведеною через реєстратор розрахункових операцій, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

Як убачається зі ст. 2 Закону № 265/95-ВР, місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки з покупцем за продані товари та зберігаються отримані за реалізовані товари готівкові грошові кошти, а також місце одержання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Згідно з вимогами п. 5 Порядку обліку доходів фізичних осіб у гральних закладах та персоніфікації таких осіб, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 20 жовтня 2003 р. №494, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 6 листопада 2003 р. за №1016/8337, придбання особами фішок, жетонів, отримання інших документів, які засвідчують прийняття ставок для участі в азартній грі, здійснюється через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій з видачею чеків, які повинні зберігатися фізичною особою - гравцем до закінчення її участі в азартній грі.

Тобто, зазначені приписи передбачають необхідність реєстрації продажу товарів (оплати послуг) через реєстратори розрахункових операцій одночасно при здійсненні розрахункової операції.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 Закону №265/95-ВР розрахункова операція це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Судом встановлено, що позивач для надання послуг використовує 16-ть гральних автоматів, які не приймають грошові кошти (фішки, жетони) безпосередньо від гравців, оскільки вони не обладнані купюроприймачами або монетоприймачами, а також не видають виграш в грошовому виразі. Дані автомати приймають ставки за допомогою електронного ключа шляхом внесення у поле кредиту розміру ставки у виразі віртуальних очок.

Унесення в поле кредиту грального автомату розміру придбаної ставки споживачем для гри (внесення ставок) не є розрахунковою операцією в розумінні ч. 3 ст. 2 Закону №265/95-ВР, оскільки в цей момент кошти, що становлять доход споживача чи продавця послуги, не передаються.

Наявні матеріали справи свідчать , що 16-ть гральних автоматів позивача оснащені реєстратором розрахункових операцій «Samsung ER 350F-UA.01і», заводський номер ДІ 00503518, фіскальний номер 0228007845, версія програмного забезпечення 06.92/01.03.00, що підтверджується реєстраційним посвідченням № 0228007845 (а.с. 11).

За таких обставин, гральні автомати, що використовуються позивачем, не можуть розглядатись як реєстратори розрахункових операцій в розумінні Закону №265/95-ВР.

Фактичний розрахунок між продавцем послуги гри і споживачем такої послуги здійснюється у момент прийняття від гравця готівки для гри на усіх гральних автоматах (продажу електронних кредитів, прийняття ставок) або видачі виграшу. Використання при цьому реєстратора розрахункових операцій «Samsung ER 350F-UA.01і» для здійснення усіх готівкових розрахунків у повній мірі забезпечує реалізацію фіскальної функції.

Крім того, представники сторін у судовому засіданні не оспорювали факт несумісності введених в експлуатацію 16-ти гральних автоматів з компютерно-касовою системою «Фіскал».

За таких обставин, рішення податкового органу про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог пунктів 1, 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 265/95-ВР є протиправним.

Виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наданих сторонами доказів, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Білоцерківської обєднаної державної податкової інспекції Київської області від 11 лютого 2009 р. № 000055235/510 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІГРОСЕРВІС-ЦЕНТР» судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп. (п/р 260083677701 в Білоцерківський філії ВАТ ВТБ Банк, МФО 321325, ЗКПО 34326294).

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.І. Виноградова

Постанову складено у повному обсязі та підписано 30 березня 2010 року.