Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 липня 2010 р.Справа № 2-а-288/10/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.
за участю секретаря судового засідання Баглаєнко Я. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Дочірної компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2010р. по справі№2-а-288/10/2070
за позовом Дочірної компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" <Список ><Текст >
до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Дочірня компанія „Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування», звернулася до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області №0002031501/0 від 03 вересня 2009 року, №0002031501/1 від 02 жовтня 2009 року, №0002031501/2 від 03 грудня 2009 року, №0002031501/3 від 30 грудня 2009 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2010р. по справі № 2-а-288/10/2070 в позові відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача та представників сторін колегія суддів встановила, що підставою прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень №0002031501/0 від 03 вересня 2009 року, №0002031501/1 від 02 жовтня 2009 року, №0002031501/2 від 03 грудня 2009 року, №0002031501/3 від 30 грудня 2009 року згідно яких ГПУ "Шебелинкагазвидобування" зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов'язання, сплаченої із затримкою, за платежем "платіж за користування надрами загальнодержавного значення", був акт перевірки № 580/15-0-16/00153146 від 26.08.2009 року, в якому зроблені висновки про порушення позивачем вимог абз. 1 п.п. 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-Ш «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме: часткова несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобов'язання по платі за користування надрами для видобування корисних копалин за 3-й квартал 2008 р. по строку сплати 19.11.2008 р. в сумі 1231289,61 гри. із затримкою в сплаті на 47 календарних днів (згідно розрахунку № 18218 від 05.11.2008 р.).
Колегія суддів вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про систему оподаткування" до загальнодержавних належать такі податки і збори (обов'язкові платежі), як, зокрема, збір за спеціальне використання природних ресурсів.
Згідно зі ст. 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним. Плата за користування ними здійснюється у вигляді: 1) платежів за користування надрами; 2) відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; 3) збору за видачу спеціальних дозволів; 4) акцизного збору. Плата за користування надрами не звільняє користувачів від сплати інших обов'язкових платежів, передбачених законодавчими актами України.
Відповідно до ст. 30 цього Кодексу нормативи плати за користування надрами та порядок їх справляння встановлюється Кабінетом Міністрів.
Постановою Кабінету Міністрів від 12.09.97 № 1014 затверджені Базові нормативи плати за користування надрами для видобування корисних копалин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 264 визначено Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин (далі -Порядок), який встановлює єдині правила справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення на території України у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.
Пунктами 15, 16 зазначеного Порядку визначено, що платник до закінчення визначеного Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за встановленою ДПА формою податкові розрахунки з платежів органу державної податкової служби за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України. У разі коли місце обліку платника не збігається з місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, копія податкового розрахунку з платежів подається органу державної податкової служби за місцем обліку платника.
Відповідно до п. 17 Порядку платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період платник виконує зобов'язання щодо внесення платежів у сумі, визначеній в розрахунку з платежів, поданому ним органу державної податкової служби за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.
Згідно з п.19 Порядку контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння платежів до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.
Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми платежів, повноту і своєчасність їх внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно із законодавством (п.18 Порядку).
Підзаконним нормативно-правовим актом, що направлений на врегулювання порядку обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби є Інструкція про порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр, Міністерства праці та соціальної політики України від ЗО грудня 1997 р. № 207/472/51/157 (у редакції наказу Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Міністерства праці та соціальної політики України від 13.06.2000 р. № 51/128/307/128), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.1998 р. за№ 20/2460, (далі - Інструкція).
Як зазначено, в п.п. 1.1 цієї Інструкції, вона розроблена на основі ряду законів України, зокрема, Законів України "Про систему оподаткування", "Про державну податкову службу в Україні", "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Кодексу України про надра, Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 р. № 1014 "Про затвердження базових нормативів плати за користування надрами для видобування корисних копалин та Порядку справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин" (із змінами і доповненнями).
Відповідно до п.п. 2.1, 2.2 Інструкції платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є всі суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які здійснюють видобування корисних копалин, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями (далі -користувачі надр). Філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи користувача надр (далі - філії), які мають банківські рахунки, ведуть окремий бухгалтерський облік своєї діяльності, складають окремий баланс, можуть сплачувати самостійно плату за користування надрами для видобування корисних копалин за місцезнаходженням родовища корисних копалин.
Базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу. Розрахунки плати за користування надрами для видобування корисних копалин складаються користувачами надр та їх філіями, зазначеними в пункті 2.2 цієї Інструкції, щокварталу, накопичувальним підсумком з початку року, і подаються до органів державної податкової служби за місцезнаходженням родовища корисних копалин протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Суб'єкт підприємницької діяльності, що обліковується в органі державної податкової служби іншого району (міста), ніж місцезнаходження родовища корисних копалин, додатково протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, подає (надсилає) копію розрахунку до органу державної податкової служби, у якому він зареєстрований, з відміткою органу державної податкової служби, яка прийняла оригінал розрахунку, а також копію платіжного документа, (п.п.6.1 Інструкції.)
Відповідно до п.п. 9.1 Інструкції платники плати за користування надрами для видобування корисних копалин несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати до бюджетів плати, а також за правильність складання і своєчасність подання розрахунків органам державної податкової служби відповідно до чинного законодавства України.
Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України (п.п. 9.2 Інструкції).
Пунктом 5 ст. 2 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" визначено, що платежі за користування надрами загальнодержавного значення (крім розстрочених податкових зобов'язань Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" з платежів за користування надрами загальнодержавного значення, термін сплати яких наступає у 2008 році, які є джерелом формування спеціального фонду державного бюджету за відповідними напрямами, визначеними у цьому Законі) належать до доходів загального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до Додатку № 1 до розділу І Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" в переліку доходів Державного бюджету України зазначені збори на спеціальне використання природних ресурсів (код бюджетної класифікації 13000000), платежі за користування надрами (код бюджетної класифікації 13030000) та платежі за користування надрами загальнодержавного значення (код бюджетної класифікації 13030100).
Відповідно до Бюджетної класифікації, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 27.12.2001 р. № 604, в розділі І "Класифікація доходів бюджету" відповідно до коду 10000000 Податкові надходження міститься код 13000000 Збори на спеціальне використання природних ресурсів, до класифікації якого належать код 13030000 - Платежі за користування надрами та код 13030100 - Платежі за користування надрами загальнодержавного значення.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що плата за користування надрами для видобування корисних копалин є різновидом збору за спеціальне використання природних ресурсів, тому зазначений платіж має статус податкового збору (обов'язкового платежу), як такий, що включений до системи загальнодержавних податків та зборів у Законі України "Про систему оподаткування".
У преамбулі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Пунктом 1.2 ч.І ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу) (п.1.11 ч.І ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами").
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що з огляду на статус плати за користування надрами як податкового збору (обов'язкового платежу), є правомірним застосування до зазначеного платежу та його платника норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", зокрема, в частині підстав та порядку притягнення до відповідальності за несвоєчасне перерахування сум зазначеної плати до державного бюджету.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Дочірної компанії "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в особі Газопромислового управління "Шебелинкагазвидобування" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2010р. по справі№2-а-288/10/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Філатов Ю.М.
Судді(підпис)
(підпис)Водолажська Н.С. Гуцал М.І. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Філатов Ю.М. Повний текст ухвали виготовлений 27.07.2010 р.