Ухвала суду № 11710097, 05.10.2010, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2010
Номер справи
2а-9412/09/2670
Номер документу
11710097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-9412/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Григорович П.О.

Суддя-доповідач: Романчук О.М

У Х В А Л А

Іменем України

"05" жовтня 2010 р. м. Київ

Справа № 2-а-9412/09/2670

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: Романчук О.М.,

Суддів: Собківа Я.М.,

Усенка В.Г.,

при секретарі: Шевчук К.В.,

розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2010 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Букмекерська контора "Марафон" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,-

В С Т А Н О В И В :

ТОВ "Букмекерська контора "Марафон" (далі - Позивач) звернулися до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва (далі Відповідач) про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 08.07.2009р. №0008792305.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2010 року позов було задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Відповідач подали апеляційну скаргу та просили суд скасувати постанову суду, ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Службовими особами ДПА у м. Києві 22.06.2009р., на підставі направлення №766 від 22.06.09р., було проведено планову перевірку Позивача за адресою: м. Київ, вул. Олени Теліги, 13/14, кв. 42 щодо дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт № 0995/26/59/23/24598278 від 22.06.2009 р. Згідно висновків вказаного акта, Позивачем було порушено п. 1, 3, 4, 5, 9, 10 ст. 3, ст. 7, ст. 8 Закону України №265/95-ВР від 06.07.1995р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(далі - Закону №265), відповідальність за які передбачені 2, 3, 4, 5 ст. 17 Закону №265. А саме: проведення розрахункових операцій через РРО, який опломбовано з порушенням встановленого порядку, а саме не забезпечено цілісність однієї пломби (засобу контролю серії ВВ № 698937), у місці стику корпусних деталей електронного електронно-касового апарату (пошкоджено); Позивачем не було забезпечено щоденного друкування фіскального звітного чека (Z-звіту) № 1327; інформацію про обсяг виконаних розрахункових операцій за 13.02.2009р. занесено фіскальної памяті РРО 14.02.2009р.; у розділі 4 книги обліку розрахункових операцій відсутня відмітка щодо ремонту виконаних робіт з технічного обслуговування РРО, документальне підтвердження щодо перепаду електроенергії та відключення електроенергії 13.02.2009р. відсутнє; Розрахункова книга № 2659009711/1 використовувалась з порушенням порядку використання, а саме при здійсненні помилкового запису, відмітка «Анульовано»здійснювалась лише на відривних розрахункових квитанціях серії АСАЖ №819103, АСАЖ №819104, АСАЖ №819105, а на корінцях розрахункових квитанцій відповідні відмітки відсутні. На відривній частині розрахункової квитанції серії АСАЖ №819105 відсутній підпис особи, яка робила відмітка щодо анулювання розрахункової операції. Перевіркою використаних контрольних стрічок РРО встановлено факт не забезпечення друкування контрольної стрічки на електронному контрольно-касовому апараті 21.06.2009р. в єдиному робочому циклі з касовими чеками (на контрольній стрічці в копії не відобразились касові чеки за номерами 5352, 5353, 5354 та контрольна стрічка з усіма чеками відсутня). У відповідному розділі книги обліку розрахункових операцій відсутня відмітка щодо ремонту, виконання робіт з технічного обслуговування РРО.

На основі висновків зазначених в акті Відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008792305 від 08.07.2009р., яким позивачу визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 1190,00 грн. Вказане рішення оскаржується позивачем у частині застосування штрафних санкцій у розмірі 850 грн.

У відповідності до ч.1 ст. 15 та ч.1 ст. 16 Закону № 265/95, контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

Відповідно до п. п. 1, 3, 4, 5, 9, 10 ст. 3 Закону № 265/95, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 3) застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування; 4) забезпечувати цілісність пломб реєстратора розрахункових операцій та незмінність його конструкції та програмного забезпечення; 5) у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення, крім випадків, коли ведеться облік через електронні системи прийняття ставок, що контролюються у режимі реального часу Державним казначейством України; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.

У відповідності до ст. 7 Закону 3265/95, порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), встановлюється Державною податковою адміністрацією України.

Порядок реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, встановлюється Державною податковою адміністрацією України за погодженням з Національним банком України.

Статтею 8 визначено, що форма, зміст розрахункових документів, порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням розрахункових книжок, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Форма, зміст та порядок ведення розрахункових документів, а також форма та порядок подання звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, встановлюються Національним банком України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України.

У відповідності до п.4, 5, 6 ст. 17 Закону № 265/95, За порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну; двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій; десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну.

Висновки Відповідача щодо пошкодження пломб РРО спростовується листом ТОВ «Плазма»№10/09/1 від 10.11.2009р. про огляд реєстратора розрахункових операцій ТОВ «БК «Марафон»на предмет пошкодження пломб, згідно якого при огляді РРО пломби не пошкоджені.

У силу положень ч.2 ст. 71 КАС україни, відповідачем не доведено факту пошкодження пломб РРО.

Щодо встановлення перевіряючими незабезпечення позивачем щоденного друкування фіскального звітного чеку (Z - звіту), а саме фіскальний звіт №1327, про обсяг виконаних розрахункових операцій за 13.02.2009р., виконаний 14.02.2009р. суд бере до уваги на ступне.

13 лютого 2009р. на протязі робочого дня в касі ТОВ “Букмекерської контори «Марафон»було відключено електропостачання. Облік грошових коштів із РРО було переведено в розрахункову книжку. Так 13.02.2009р. було зроблено «службове внесення»в розрахункову книжку через розрахункову квитанцію серії АСАЖ № 819108 та в кінці робочого дня зроблено «службове повернення»через розрахункову квитанцію серії АСАЖ № 819109. прийом та виплата ставок за цей період часу не проводився, тому що це робиться з використанням комп'ютеру, який також при відсутності електропостачання не функціонує. В розділі 4 Книги обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) внесені дані про відключення електропостачання. Наступного дня було виконано Z - звіт та внесено записи в розділ 2 КОРО (докази чого наявні в матеріалах справи).

Згідно статті 5 Закону про РРО на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.

Згідно п. 4.9 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари, послуги, затверджений наказом ДПА України від 01.12.2000р. №614 (надалі - Порядок), якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки, то після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також у відповідності до контрольної стрічки (у випадку обнуления оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою ПДВ, після чого слід виконати Z звіт. При потребі виконується операція «службове внесення»на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

Згідно п. 7.8 Порядку, у розділі 3 книги ОРО, зареєстрованої на РРО, обліковуються розрахункові квитанції, використані під час відключення електроенергії або в період ремонту РРО. Графи 1 - 5 заповнюються до початку використання розрахункової книжки, графи 6 - 8 - до початку реєстрації розрахункових операцій за допомогою РРО після відновлення постачання електроенергії чи встановлення РРО після ремонту. Відповідно до п. 9.7 сума готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків до початку робочого дня, уноситься СПД протягом робочого дня або перебуває на місці проведення розрахунків на момент виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії, записується у корінець розрахункової квитанції з поміткою «Службове внесення». Сума готівки, що вилучається СПД протягом робочого дня з місця проведення розрахунків, записується у корінець розрахункової квитанції з поміткою «Службове вилучення (повернення)».

Таким чином, вчинення на корінцях розрахункової книжки записів «Службове внесення»та «Службове вилучення»має на меті впорядкувати облік готівкових коштів, що є на місці провадження розрахунків, та достовірно відобразити його в РРО (або в розрахунковій книжці), який використовується на даний час.

Більш того, позивачем за 13.02.2009 року о 19:05 в КОРО зроблений запис щодо відключення електропостачання.

Всі вищевикладені вимоги Закону і нормативних актів по використанню РРО були виконані позивачем 13.02.2009р., а отже відсутній факт порушення п. 9 ст. 3 Закону №265/95.

З приводу порушенням п. 10. ст. 3 Закону № 265/95, а саме, не забезпечення друкування контрольної стрічки на ЕККА 21.05.2009р. в єдиному робочому циклі з касовими чеками (на контрольній стрічці не відобразились касові чеки РРО за номерами 5352, 5353, 5354 та контрольна стрічка з цими чеками відсутня), виходячи з наступного.

В матеріалах справи наявна копія контрольної стрічки за 21.05.2009р. реєстратор розрахункових операцій марки «Марія 707.01», що віднесений до Державного реєстру розрахункових операцій, заводський номер ВЖ 5300000591, фіскальний номер 2659009711. Контрольна стрічка без розривів. На контрольній стрічці за 21.05.2009р. є чек № 5351, потім, як видно, внаслідок технічного збою апарату відбулося «зминання»контрольної касової стрічки, що призвело до роздрукування чеків №№ 5352, 5353, 5354 однією лінією. Після чого потім, наступний чек № 5355 роздрукований повністю.

Електронно контрольно - касовий апарат «Марія 701.01», який внесено в Державний реєстр РРО Протокольним рішенням від 14.03.2005р. №19, має два незалежних один від одного друкуючих пристрої для чекової та контрольної стрічок. Друкуючий пристрій має власний корпус, механізм подачі стрічки і датчик контролю наявності стрічки. Касир, працюючи на ЕККА, не може бачити, яким чином виконується друк на контрольній стрічці, що знаходиться всередині апарату. Отже, факт неповного (некоректного) роздрукування контрольної стрічки можна побачити тільки при її закінченні та розгортанні. Дефект, який мав місце на касовій стрічці (чеки №№ 5352, 5353, 5354), міг виникнути внаслідок технічного збою або властивостей якості паперу, що виключає вплив касира букмекерської каси та вчинення порушення п. 10 ст. 3 Закону № 265/97. До того ж, відповідачем, як субєктом владних повноважень, не надані докази того, що позивач не роздруковував розрахункові документи 21.05.2009 року.

Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів вважає вірними висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог та неправомірності рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0008792305 від 08.07.2009 р. у частині застосування штрафної санкції у розмірі 850 грн.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому, у відповідності до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 січня 2010 року без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст виготовлено: 11.10.2010 року