Ухвала суду № 11709594, 16.09.2010, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2010
Номер справи
7663/09
Номер документу
11709594
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" вересня 2010 р.справа № 2-а-1365/08 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:                    Мірошниченка М.В.

          суддів:                     Руденко М.А. Юхименка О.В.

при секретарі судового засідання:          Красота А.О.

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго», м.

Кіровоград

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.12.2008р.

у справі № 2-а-1365/08

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго», м.

Кіровоград

до відповідача Державної податкової інспекції у м. Кіровограді, м. Кіровоград

про скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

Відкритим акціонерним товариством «Кіровоградобленерго»заявлено позов до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді про скасування податкових повідомлень-рішень № 0048201740/1 від 30.05.2008 р. та №0048891740/0 від 30.05.2008 р.

Розглянувши справу по суті, постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.12.2008р. у справі № 2-а-1365/08 в задоволенні позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що оскільки Закон України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»є спеціальним законом про оподаткування, який встановлює об'єкти та механізми сплати податку з власників транспортних засобів, тому при нарахуванні податків з власників транспортних засобів позивач повинен керуватися вимогами саме вищевказаного Закону. Даний Закон чітко визначає як періоди нарахування, так і суми податку з власників транспортних засобів, що підтверджує системний його аналіз, а тому позовні вимоги ВАТ «Кіровоградобленерго»щодо скасування податкових повідомлень-рішень №0048201740/1 від 30.05.2008 р. в сумі 63,00 грн. та від 30.05.2008 р. №0048891740/0 в сумі 14,00 грн. не підлягають задоволенню.

          Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Відкритим акціонерним товариством «Кіровоградобленерго» подана апеляційна скарга, в якій ставиться вимога про скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позову.

          Позивач зазначає, що при прийняті постанови судом зроблені висновки, які не відповідають фактичним обставинам справи, а також невірно застосовані норми матеріального та процесуального права.

          В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на норми Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», Закону України «Про систему оподаткування», Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», наказ ДПА України від 17.09.2001 р. №373.

          Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді письмових заперечень на апеляційну скаргу до суду не надано.

          Сторони до судового засідання не з'явились. Про причини неявки сторони суд не повідомили.           Сторони про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. На підставі ч.4 ст. 196 КАС України колегія суддів ухвалила здійснити розгляд справи без участі сторін, оскільки їх неявка не є перешкодою для цього.

          Фіксація судового засідання 16.09.2010р. здійснювалась за допомогою технічного комплексу «Камертон».

          В судовому засіданні 16.09.2010р. оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду апеляційної інстанції.

          Розглянувши матеріали та обставини справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши їх доказами, колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.

Як вбачається з матеріалів справи, 14.04.2008р. Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді проведено камеральну перевірку податкової декларації Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго»щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за квітень 2008 р.

Перевіркою встановлено, що при заповненні розрахунку суми податку з власників транспортних засобів розмір податкового зобов'язання з даного податку є меншим ніж визначений під час проведення перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації в частині розрахунку суми податку за транспортний засіб марки ЗИЛ-5301Р1 в кількості 1 одиниці, який 02.04.2008р. вперше зареєстрований в Україні, податкове зобов'язання по податку визначене платником податку за 9 місяців, які залишились до кінця 2008 року, що призвело до заниження податкового зобов'язання на 60,00 грн.

За результатами перевірки було складено акт № 168/17-40/23226362 від 14.04.2008р.

На підставі вказаного акту Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді було прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.05.2008р. № 0048201740/1, яким було визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем податок з власників транспортних засобів в сумі 63,00грн., з яких 60 грн. –сума податку, а 3 грн. - штрафні (фінансові) санкції.

Крім того, Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді було прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.05.2008 р. № 0048891740/0, відповідно до змісту якого відносно ВАТ «Кіровоградобленерго»було донараховано штрафні (фінансові) санкції на суму 14,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що 03.04.2008р. Відкритим акціонерним товариством «Кіровоградобленерго»до податкового органу подано розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 178,12 грн. за придбаний транспортний засіб марки ЗИЛ-5301Р1, який 02.04.2008 р. вперше зареєстрований в Україні, що підтверджується тимчасовим реєстраційним талоном. Даний транспортний засіб ввезено на територію України згідно вантажно-митної декларації № 802000008/7/201808 від 29.05.2007р., про що зазначено в тимчасовому реєстраційному талоні.

При заповненні розрахунку суми податку з власників транспортних засобів розмір податкового зобов'язання з даного податку є меншим ніж визначений під час проведення перевірки, оскільки при заповненні податкової декларації в частині розрахунку суми податку за транспортний засіб марки ЗИЛ-5301Р1, який 02.04.2008 р. вперше зареєстрований в Україні, податкове зобов'язання по податку визначене платником податку за 9 місяців, які залишились до кінця 2008 року, що призвело до заниження податкового зобов'язання на суму 60 грн.

Відповідно до ч.2 п.4.2.2. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», камеральною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Відповідно до ч.1 п.4.2.2. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», за придбані протягом року юридичними особами транспортні засоби, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх реєстрацією за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Зі змісту даної норми вбачається, що податок з власників транспортних засобів, які вперше реєструються в Україні сплачується не за місяці, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу, а за увесь звітний період, яким в даному випадку є календарний рік.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», за транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується перед їх першою реєстрацією. Дана норма конкретизує той факт, що строк сплати податку за всі транспортні засоби, в тому числі й ті, що вперше реєструються в Україні, є однаковим, тобто перед їх відповідною реєстрацією.

Відповідно до ст.5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», розрахунок суми податку за такі транспортні засоби в десятиденний термін після їх реєстрації подається до відповідного податкового органу.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року, тобто звітним податковим періодом є календарний рік.

Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

За транспортні засоби, придбані протягом року, крім тих, що вперше реєструються в Україні, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу, а тому за транспортні засоби, які вперше реєструються в Україні, податок сплачується іншим чином ніж пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

Відповідно до п. 2 Порядку заповнення і подання Розрахунку суми податку з власників транспортних засобів, що затверджений наказом ДПА України від 17.09.2001 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.10.2001 р. за N 862/6053, розрахунок податку складається на підставі бухгалтерських звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року і подається платником податку до органів державної податкової служби за місцезнаходженням та місцем постійного базування транспортних засобів у строки, визначені підпунктом 4.1.4 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон) для річного звітного періоду, - протягом 60 календарних днів після останнього календарного дня звітного (податкового) року. За придбані протягом року транспортні засоби Розрахунок подається до органу державної податкової служби у 10-денний термін після їх реєстрації у відповідних органах, при цьому звітний період не змінюється, а уточнюється лише строк подання розрахунку.

Відповідно до ст.3 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів», ставка податку вираховується платником податків один раз за рік з 100 куб. см об'єму циліндрів двигуна відповідного транспортного засобу, з 1 кВт потужності двигуна або 100 см довжини. Виключення в даному випадку, у відповідності до ч.2 ст.5 Закону, становлять лише транспортні засоби які придбаваються таким платником податків протягом року та які реєструються в Україні не вперше.

Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки транспортний засіб марки ЗИЛ-5301Р1 придбаний позивачем, вперше зареєстрований в Україні 02.04,2008 р., то податок з власників транспортних засобів повинен сплачуватися за весь рік за ставками, визначеними Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

Відповідно до розрахунку суми податку з власників транспортних засобів від 03.04.2008 р. вбачається, що сума податкового зобов'язання з об’єкту оподаткування позивачем занижена на 60,00 грн., отже податковим органом правомірно донараховано податкове зобов'язання за основним платежем.

Крім того, відповідно до податкового повідомлення рішення від 30.05.2008р. № 0048891740/0, відносно ВАТ «Кіровоградобленерго»було донараховано штрафні (фінансові) санкції на суму 14,00 грн., оскільки враховуючи те, що нарахована штрафна санкція податковим повідомленням-рішенням № 0048201740/1 від 30.05.2008 р. в сумі 3,00 грн. не відповідає вимогам чинного законодавства, Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді було її донараховано до встановленого законодавством мінімального розміру в 17,00 грн.

Відповідно до п. п. 17.1.4 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у п. п. «в»п. п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 5% від суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Отже, дії відповідача з донарахування штрафних санкцій до встановленого законодавцем розміру правомірні.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивачем не було доведено тих обставин, на які він посилався, як на підставу своїх позовних вимог. В той же час, відповідачем доведена правомірність податкових повідомлень-рішень.

З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду, зроблених в оскаржуваній постанові.

Фактичні обставини справи досліджені судом першої інстанції на підставі наданих в судове засідання сторонами доказів. Порушення або неправильного застосування норм матеріального і процесуального права не вбачається, підстави для скасування або зміни постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду відсутні.

          Керуючись ст. ст. 195, 198 (п.1), 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-           

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Кіровоградобленерго», м. Кіровоград залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.12.2008р. у справі № 2-а-1365/08 залишити без змін.

          

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання до адміністративного суду касаційної інстанції.

          Ухвала виготовлена в повному обсязі –.01.10.2010р.

          Головуючий суддя М.В. Мірошниченко

          Суддя М.А. Руденко

Суддя О.В. Юхименко