ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.10.10Справа №2а-12998/10/1/0170 о 17-24 годинім. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Трещової О.Р., суддів Циганової Г.Ю., Кудряшової А.М., при секретарі судового засідання Дубініній А.В., за участі представників сторін:
від позивача Чакіна П.О., Пономарчука М.В.,
від відповідача Хорошаєва Є.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна"до Ялтинської міської виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови, спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Ялтинська міська організація Політичної партії "Сильна Україна" (далі - позивач) звернулась до адміністративного суду із позовом до Ялтинської міської виборчої комісії (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови №122 про відмову у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" ОСОБА_5; зобов'язання розглянути заяву про висування та реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради Автономної Республіки Крим ОСОБА_5; зобов'язання зареєструвати ОСОБА_5 кандидатом у депутати Ялтинської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна".
Позов засновано на положеннях ст. ст. 39, 44 Закону України від 10.07.2010 року №2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року №2491-VI, далі - Закон про вибори депутатів місцевих рад) та мотивовано безпідставністю прийнятого відповідачем рішення про відмову у реєстрації кандидата у депутати від позивача.
Ухвалами окружного адміністративного суду АРК від 11.10.2010 року відкрито провадження по справі, витребувані докази у відповідача, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи та зазначив, що відповідач безпідставно відмовив у реєстрації кандидатом в депутати ОСОБА_5, а тому вказана постанова підлягає скасуванню, а заява має бути повторно розглянута відповідачем.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та пояснив, що рішення прийнято правомірно, позивач погодився з ним, усунув недоліки, зазначені в постанові та повторно звернувся до виборчої комісії з новим пакетом документів. Але за наслідками повторного звернення рішення відповідачем не було прийнято, так як більшість членів комісії утрималася від його прийняття.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Ялтинська міська організація Політичної партії "Сильна Україна" є юридичною особою, ідентифікаційний код 36973457, і є структурним утворенням політичної партії, зареєстрованим Ялтинським міським управлінням юстиції, свідоцтво про реєстрацію від 27 січня 2005 року №89.
02.10.2010 року позивачем подано до відповідача документи, передбачені ч. 1 ст. 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад, для реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 по виборах депутатів Ялтинської міської ради, у тому числі:
- заява від 02.10.2010 року про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради АР Крим 31.10.2010р. ОСОБА_5, висунутого на зборах (конференції) Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна", що відбулася 01.10.2010 року.
- витяг з протоколу № 5 зборів Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" від 01.10.2010 року, відповідно до якого ОСОБА_5 був висунутий кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради.
- автобіографія ОСОБА_5, складена власноруч 02.10.2010 року.
Постановою відповідача від 05 жовтня 2010 року №122 відмовлено у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у депутати Ялтинської міської ради, на підставі порушення пункту 5 частини 1 статті 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад, а саме: невідповідного оформлення документів (додана автобіографія не дає підстав вважати її автобіографією саме кандидата у депутати).
Повторно, 07.10.2010 року Ялтинською міською організацією Політичної партії "Сильна Україна" до Ялтинської міської виборчої комісії подано заяву про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради АР Крим 31.10.2010р. ОСОБА_5, висунутого на зборах Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна", що відбулися 01.10.2010 року.
До зазначеної заяви був доданий витяг з протоколу № 5 зборів Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" від 01.10.2010 року, відповідно до якого ОСОБА_5 був висунутий кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради.
Крім того, до заяви повторно надана автобіографія кандидата в депутати Ялтинської міської ради ОСОБА_5, складена власноруч 06.10.2010 року.
Згідно із витягом з протоколу №11 засідання Ялтинської міської виборчої комісії від 08.10.2010 року, повторно розглянувши заяву про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради АР Крим 31.10.2010р. ОСОБА_5 та додані документи, Ялтинська міська виборча комісія встановила їх відповідність вимогам Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”. За результатами голосування за проект постанови про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом у депутати з 17 присутніх на засіданні 3 члена комісії проголосувало “за”, 14 утримались, у звязку із чим, рішення не прийнято.
Позивач не погодившись з постановою відповідача від 05 жовтня 2010 року №122, якою відмовлено у реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у депутати Ялтинської міської ради, позивач звернувся до суду з вимогами про її скасування та зобовязання відповідача повторно розглянути документи, надані 02.10.2010 року та зобовязати зареєструвати ОСОБА_5 кандидатом у депутати Ялтинської міської ради.
При цьому позивачем не оскаржуються дії або рішення відповідача, що були прийняті після надання повторних документів 07.10.2010 року.
Згідно вимог ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В частині позовних вимог про визнання незаконною постанови відповідача №122 від 05.10.2010 року суд зазначає наступне.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначені Законом України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” від 10.07.2010 р. №2487-VI (далі Закон).
Відповідно до ст. 41 Закону про вибори депутатів місцевих рад кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі починається за 32 дні і закінчується за 24 дні до дня виборів, а в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі починається за 29 днів і закінчується за 24 дні до дня виборів.
Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 38 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.
Відмова у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених частинами першою, третьою статті 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів.
Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.
Статтею 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад встановлені умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.
Зокрема, вказаною нормою передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.
Частинами 1, 2 статті 44 вказаного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі;
2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів;
3) припинення громадянства України кандидата;
4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені частиною дев'ятою статті 40, частиною четвертою статті 41, частиною четвертою статті 42 цього Закону.
Оцінюючи зазначені позивачем підстави для відмови у реєстрації кандидата у депутати, висунутого позивачем, суд встановив наступне.
Підставою відмови у реєстрації кандидатом у депутати Ялтинської міської ради ОСОБА_5 стало те, що додана автобіографія не дає підстав вважати її автобіографією кандидата у депутати.
Суд звертає увагу на те, що більш чітких вимог до заповнення автобіографії кандидата у депутати місцевої ради, ніж ті, про які зазначено у п. 5 ч. 1 ст. 39 Закону про вибори депутатів місцевих рад, чинне законодавство не передбачає.
Вказана норма не містить вимог щодо зазначення в автобіографії або в її назві найменування посади, на яку балотується особа.
У той же час судом встановлено, що заява про реєстрацію ОСОБА_5 від 02.10.2010 року оформлена невідповідно до вимог, визначених статтею 38 Закону.
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії № 89 від 27.01.2005 року виданого Ялтинським міським управлінням юстиції зареєстровано Ялтинську міську організацію Політичної партії "Сильна Україна" з керівними органами структурного утворення політичної партії: Збори, Бюро, Голова.
Пунктом 4.12 статуту Політичної партії “Сильна України”передбачено, що збори місцевої партійної організації та конференція місцевої партійної організації є різними керівними органами місцевої партійної організації.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що зазначення позивачем у заяві про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради про те, що кандидата висунуто на зборах (конференції), не відповідає установчим документам Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" та статуту Політичної партії "Сильна Україна".
В судовому засіданні встановлено, що до Ялтинської міської виборчої комісії 02.10.2010 року подано заяву, у якій зазначено, що кандидата висунуто на зборах (конференції) Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна", а доказів надання відповідачу 02.10.2010 року заяви з зазначенням про те, що кандидата висунуто на зборах Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" сторонами не надано.
У зв'язку з викладеним, суд дійшов висновку, що один з документів, а саме заява про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом у депутати, оформлена невідповідно вимогам, зазначеним в статті 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад, що є достатньою підставою для прийняття відповідачем рішення про відмову в реєстрації кандидата у депутати, а тому постанова Ялтинської міської виборчої комісії, що оскаржується, прийнята на законній підставі, правомірно, а тому позовні вимоги в частині її скасування не підлягають задоволенню.
Позовні вимоги про зобов'язання Ялтинської міської виборчої комісії розглянути заяву Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" про висування та реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 11 з виборів депутатів Ялтинської міської ради АР Крим ОСОБА_5, яку було подано до Ялтинської міської виборчої комісії 02.10.2010 року, також не підлягають задоволенню оскільки подані документи розглянуті у встановленому порядку та за ними прийнято рішення, - постанова про відмову у реєстрації кандидата в депутати від 05.10.2010 року № 122, яка судом не скасована.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до статті 41 Закону відмова у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення документів, передбачених частинами першою, третьою статті 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закон про вибори депутатів місцевих раду документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів.
Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як за 22 дні до дня виборів.
Суд встановив, що позивачем, 07.10.2010 року, повторно, в порядку встановленому ч. 6 ст. 41 Закону про вибори депутатів місцевих рад, подані документи для реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_5, які розглядались Ялтинською міською виборчою комісією 08 жовтня 2010 року і за якими рішення не прийнято (з 17 присутніх членів комісії 2 члена комісії проголосували за проект постанови про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом у депутати, 15 утримались). Зазначене підтверджується витягом з протоколу засідання Ялтинської міської виборчої комісії 08 жовтня 2010 року №11.
Враховуючи вказані обставини, суд зазначає, що позивач своїми діями визнав правомірність постанови від 05 жовтня 2010 року №122, намагаючись усунути зазначені в цій постанові недоліки поданих 02.10.2010 року документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів.
Праву позивача висувати кандидатуру для участі у місцевих виборах перешкоджає не постанова від 05 жовтня 2010 року №122, яка фактично позивачем визнана та виконана, а послідуючі процедурні дії відповідача - факт не прийняття рішення про реєстрацію кандидата у депутати за поданими документами 07.10.2010 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскарження позивачем постанови від 05 жовтня 2010 року №122 про відмову у реєстрації кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №11 по виборах депутатів Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна" ОСОБА_5 є неналежним способом захисту прав позивача, оскільки між позивачем та відповідачем виникли інші правовідносини щодо розгляду у встановленому Законом про вибори депутатів місцевих рад порядку документів, поданих повторно, після виправлення недоліків.
Щодо позовних вимог про зобовязання відповідача зареєструвати ОСОБА_5 як кандидата у депутати по одномандатному мажоритарному округу №11 по виборам депутатів до Ялтинської міської ради від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна", судова колегія зазначає наступне.
Зі змісту норм Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", зокрема, ст.ст.25, 41, вбачається, що прийняття рішення відносно реєстрації кандидатів у депутати здійснюється виключно відповідною територіальною виборчою комісією.
Таким чином, позивач фактично просить суд прийняти рішення про реєстрацію кандидата у депутати, що належить до виключної компетенції відповідача, але суд не може втручатися в діяльність виборчої комісії та підміняти її повноваження.
Отже, судова колегія дійшла висновку, що позовні вимоги в частині зобовязання відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_5 кандидатом у депутати є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 94, 158-161, п.4 ч.2 ст. 162, 163, 172, 177 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.