Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
12.10.10Справа №2а-13010/10/1/0170 о 19-24м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Трещової О.Р., суддів Циганової Г.Ю., Кудряшової А.М., при секретарі судового засідання Дубініній А.В., за участі представників сторін:
від позивача Пономарчука М.В.
від відповідача Деркача Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна"до Алупкінської міської виборчої комісії м. Ялта про визнання протиправною та скасування постанови, спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Ялтинська міська організація Політичної партії "Сильна Україна" (далі - позивач) звернулась до адміністративного суду із позовом до Алупкінської міської виборчої комісії м. Ялта (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 07.10.2010 року №181 про відмову у реєстрації кандидатом на посаду Алупкінського міського голови ОСОБА_3 від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна"; зобов'язання розглянути питання щодо реєстрації ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, кандидатом на посаду Алупкінського міського голови на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна"; зобов'язання зареєструвати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, кандидатом на посаду Алупкінського міського голови на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року від Ялтинської міської організації Політичної партії "Сильна Україна".
Позов засновано на положеннях ст. ст. 43, 44 Закону України від 10.07.2010 року №2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року №2491-VI, далі - Закон про вибори депутатів місцевих рад) та мотивовано безпідставністю прийнятого відповідачем рішення про відмову у реєстрації кандидата у депутати від позивача.
Ухвалами суду від 11.10.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті справи.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є юридичною особою, ідентифікаційний код 36973457, і є структурним утворенням політичної партії, зареєстрованим Ялтинським міським управлінням юстиції, свідоцтво про реєстрацію від 27 січня 2005 року №89.
06.10.2010 року позивачем повторно подані до відповідача документи, передбачені ст. 39 Закону про вибори депутатів місцевих рад, для реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Алупкінського міського голови.
Постановою відповідача від 07.10.2010 року №181 відмовлено у реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Алупкінського міського голови, на підставі невідповідного оформлення заяви на згоду балотуватись кандидатом на посаду міського голови, в частині зазначення від якої саме місцевої організації політичної партії відбуватиметься відповідне балотування, а також додана автобіографія не дає підстав вважати її автобіографією кандидата на посаду міського голови.
Вирішуючи спір у межах заявлених позивачем вимог, суд встановив наступне.
Згідно із ч. 1 ст. 9 Закону про вибори депутатів місцевих рад, депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Частинами 1, 2 статті 35 цього Закону встановлено, що висування кандидатів у депутати в багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за 34 дні та закінчується за 28 днів до дня місцевих виборів, а висування кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі розпочинається за 30 днів і закінчується за 26 днів до дня виборів.
Право висування кандидатів на посаду міського голови реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 4 статті 36 вказаного Закону передбачено, що міська організація партії може висунути одного кандидата на посаду міського голови.
Згідно із ст. 39 цього Закону відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
5) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
6) декларації про майно і доходи кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
7) чотири фотографії кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів.
Частинами 1, 2 статті 44 вказаного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі;
2) відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів;
3) припинення громадянства України кандидата;
4) визнання судом кандидата недієздатним, набрання щодо нього законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою відповідно до статті 9 цього Закону.
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення надсилається (видається) відповідно представнику місцевої організації партії, від якої висунуті кандидати в депутати, кандидату в депутати сільської, селищної ради або кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови чи його довіреній особі в строки, визначені частиною дев'ятою статті 40, частиною четвертою статті 41, частиною четвертою статті 42 цього Закону.
З наданих сторонами доказів вбачається, що підставою для відмови у реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Алупкінського міського голови стала невідповідність поданих документів вимогам Закону про вибори депутатів місцевих ради, а саме: невідповідність оформлення заяви на згоду балотуватись кандидатом на посаду міського голови, в частині зазначення від якої саме місцевої організації політичної партії відбуватиметься відповідне балотування, а також відсутність підстав вважати додану автобіографію автобіографією кандидата на посаду міського голови.
Суд звертає увагу на те, що більш чітких вимог до заповнення автобіографії кандидата на посаду міського голови, ніж тих, які зазначено у п. 5 ч. 1 ст. 39 Закону про вибори депутатів місцевих рад, чинне законодавство не передбачає.
Дослідивши подану позивачем автобіографію суд встановив, що у ній містяться усі передбачені законом відомості, тому відмова відповідача у цій частині не може бути визнана обґрунтованою.
Оцінюючи обґрунтованість іншої підстави для відмови відповідача у реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Алупкінського міського голови суд встановив, що заява ОСОБА_3 про згоду балотуватись кандидатом на посаду міського голови дійсно не містить даних щодо місцевої організації партії, від якої має намір балотуватись вказана особа. Замість назви місцевої організації, в заяві вказано «… від Політичної партії «Сильна Україна».
У той же час згідно п. 4 ч. 1 ст. 39 Закону чітко встановлені вимоги до вказаного документу це має бути заява особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від місцевої організації партії.
Місцевими організаціями політичних партій, які мають право висунути кандидатів на посаду міського голови, у розумінні ст. 36 Закону про вибори депутатів місцевих рад є міська або районна організації партії.
Відповідно до наданих документів, судом встановлено, що ОСОБА_3 висувався кандидатом на посаду Алупкінського міського голови саме місцевою організацією партії - Ялтинською міською організацією Політичної партії "Сильна Україна", про що він не зазначив у дослідженій заяві.
За таких обставин, суд вважає доводи відповідача щодо невідповідності поданих документів вимогам Закону про вибори депутатів місцевих рад частково обґрунтованими, оскільки заява ОСОБА_3 про згоду балотуватись кандидатом на посаду міського голови не відповідає приписам п. 4 ч. 1 ст. 39 вказаного Закону.
Позовні вимоги про зобов'язання розглянути питання щодо реєстрації ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, кандидатом на посаду Алупкінського міського голови на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року від Ялтинської міської організації Політичної партії «Сильна Україна», також не підлягають задоволенню оскільки подані документи розглянуті у встановленому порядку та за ними прийнято обґрунтоване рішення, - постанова про відмову у реєстрації кандидата в депутати від 07.10.2010 року № 181, яка судом не скасована.
Щодо позовних вимог про зобовязання відповідача зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом на посаду Алупкінського міського голови, судова колегія зазначає наступне.
Зі змісту норм Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", вбачається, що прийняття рішення відносно реєстрації кандидатів на посаду голови здійснюється виключно відповідною територіальною виборчою комісією.
Таким чином, позивач фактично просить суд прийняти рішення про реєстрацію кандидата на посаду голови, що належить до виключної компетенції відповідача, але суд не може втручатися в діяльність виборчої комісії та підміняти її повноваження.
Отже, судова колегія дійшла висновку, що позовні вимоги в частині зобовязання відповідача прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_3 кандидатом на посаду Алупкінського міського голови є такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 94, 158-161, п.4 ч.2 ст. 162, 163, 172, 177 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.
Циганова Г.Ю.
Кудряшова А.М.