Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-3089/09/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Загороднюк А.Г.
Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"07" жовтня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого Бєлової Л.В.,
суддів: Кучми А.Ю.,
Бистрик Г.М.
при секретарі Комісаренко В.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу позивача Відкритого акціонерного товариства «Якушинецьке»на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року по справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Якушинецьке»до Якушинецької сільської ради Вінницької області, Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області, управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області про зобовязання вчинення певних дій , -
В С Т А Н О В И В :
У червні 2009 року позивач - Відкрите акціонерне товариство «Якушинецьке»звернулись до суду з позовом до Якушинецької сільської ради Вінницької області, Вінницької районної державної адміністрації Вінницької області, управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області, в якому просив:
- зобов'язати управління Держкомзему у Вінницькому районі надати висновки щодо погодження інвентаризації земель що знаходяться як в межах населеного пункту Зарванці Якушинецької сільської ради так і за його межами;
- зобов'язати Вінницьку районну державну адміністрацію: надати дозвіл на проведення інвентаризації шести земельних ділянок, які знаходяться за межами населеного пункту с. Зарванці Якушинецької сільської ради і є власністю ВАСТ «Якушинецьке»; затвердити технічну документацію за результатами інвентаризації і неї підставі них видати ВАСТ «Якушинецьке»державні акти на право приватної власності на землю;
- зобов'язати Якушинецьку сільську раду затвердити матеріали технічної інвентаризації 9 земельнильних ділянок, які знаходяться в межах населеного пункту Зарванці Якушинецької сільської ради та на підставі них видати ВАСТ «Якушинецьке»державні акти на право приватної власності на землю.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаною постановою, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.
Суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів погоджується, виходячи з наступного.
Так, як було встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ВАТ «Якушинецьке»зареєстровано як юридичну особу Вінницькою районною державною адміністрацією Вінницької області 20.06.1996 року, про що видане свідоцтво про державну реєстрацію.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 2676, затвердженої наказом Держкомстату України від 1.08.2005 року, ВАТ «Якушинецьке»зареєстроване з приватною формою власності, код ЄДРПОУ 01546988 (а.с.55).
На підставі рішення виконавчого комітету Якушинецької сільської ради № 178 від 12.05.2008 року, ВАТ «Якушинецьке»видано свідоцтво про право власності № 20 від 14.11.2008 року, яким засвідчено, що майновий комплекс, який розташований в с.Зарванці Вінницького району, належить позивачу на праві приватної власності.
На підставі зазначеного свідоцтва, комунальне підприємство «Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації»зареєструвало за ВАТ «Якушинецьке»цей майновий комплекс, який розташований в селі Зарванці Вінницького району на праві приватної власності та видало останньому відповідне реєстраційне посвідчення.
У 2007 році ВАТ «Якушинецьке»звернулось до Якушинецької сільської ради з заявою про надання дозволу для проведення інвентаризації земель, відповідно до державного акту на право колективної власності на землю серії ІІ-ВН № 000153, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 13 від 17.06.1997 року, у відповідь на що, сільською радою надано дозвіл на проведення інвентаризації земель на території Якушинецької сільської ради в межах села Зарванці Вінницького району.
У 2008 році позивач звернувся до управління Держкомзему України у Вінницькому районі Вінницької області із заявою про надання висновку щодо погодження технічної документації по інвентаризації земель, на що останнім відмовлено у задоволенні заяви, мотивуючи тим, що таке погодження не входить в перелік видів документації із землеустрою, передбачених Законом України «Про землеустрій».
Вінницька районна державна адміністрація також позитивно не відреагувала на звернення позивача щодо надання дозволу на інвентаризацію земельних ділянок ВАТ «Якушинецьке», які знаходяться в межах Якушинецької сільської ради за межами села Зарванці.
Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції вірно виходив з наступного.
Згідно п.12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади. Закон, який визначає правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування - є Закон України «Про землеустрій»(далі-Закон).
Відповідно до статті 8 Закону, регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у межах повноважень, встановлених законом.
Статтею 35 Закону встановлено, що з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, проводиться інвентаризація земель.
Згідно статті 30 Закону, погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
З аналізу норм Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеві державні адміністрації», а саме ст. 21, Закону України «Про землеустрій»вбачається, що до повноважень районних державних адміністрацій не відноситься вирішення питань щодо надання дозволу на проведення інвентаризації земельних ділянок.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, Вінницька районна державна адміністрація не наділена повноваженнями вирішувати питання щодо надання дозволів на проведення інвентаризації земельних ділянок, а відповідно і затверджувати їх результати і на підставі неї видавати державні акти на право власності. За таких підстав, суд першої інстанції вірно дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог, у цій частині, слід відмовити.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання управління Держкомзему у Вінницькому районі Вінницької області надати висновок щодо погодження інвентаризації земель, суд першої інстанції вірно виходив з того, що статтею 25 Закону України «Про землеустрій»встановлено вичерпний перелік видів документації із землеустрою, серед яких відсутній такий вид документації, як інвентаризація земель. Крім того, управління Держкомзему у Вінницькому районі не наділено законодавством такими повноваженнями, а отже, в силу ч. 2 ст. 19 Конституції України не має право виходити за їх межі. За таких обставин, позов, у цій частині, не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції вірно також дійшов висновку про відмову у задоволенні позову щодо зобов'язання Якушинецької сільської ради затвердити матеріали технічної інвентаризації земельних ділянок та про видачу державних актів про право власності на землю не тільки з підстав відсутності повноважень, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельним кодексом України та іншими законодавчими актами, але й через відсутність публічно-правового спору, оскільки, як встановлено судом, відповідачем не відмовлялось позивачу у вчиненні вказаних дій через відсутність такого звернення.
У звязку з вищевикладеним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з приводу відмови в задоволенні позовних вимог, тому підстав для скасування постанови суду не вбачається.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм процесуального та матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у звязку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд , -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу позивача Відкритого акціонерного товариства «Якушинецьке»на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року залишити без задоволення.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2009 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвала складена в повному обсязі 08.10.2010 року.
Головуючий суддя Л.В.Бєлова
Судді