Постанова № 11638636, 06.10.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2010
Номер справи
856/10/2070
Номер документу
11638636
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

06 жовтня 2010 р. № 2-а- 856/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чалого І,С.,

при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,

за участю представника сторін:

позивача - Мажара С.В.,

відповідача - Доброскок А.Ю., Осіпов Д.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом приватного підприємства "АССЕДО" до державної податкової інспекції в Червонозаводському районі міста Харкова про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним ,

В С Т А Н О В И В:

< Текст >

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0004901520/0 від 18.09.2009 рік, яким за наслідками перевірки Підприємству було визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 82726,60 гривень, в тому числі по основному платежу 75206,00 грн. і нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 7520,60 грн.; визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0004901520/1 від 23.11.2009 рік, яким за наслідками перевірки Підприємству було визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 82726,60 гривень, в тому числі по основному платежу 75206,00 грн. і нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 7520,60 грн.; визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0004901520/2 від 22.01.2010 р., яким за наслідками перевірки Підприємству було визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 82726,60 гривень, в тому числі по основному платежу 75206,00 грн. і нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 7520,60 грн.; визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0006411520/0 від 07.12.2009 рік, яким за наслідками перевірки Підприємству було визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 4006,10 гривень, в тому числі по основному платежу 3085,00 грн. і нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 923,10 грн.; визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0006411520/1 від 22.01.2010 рік, яким за наслідками перевірки Підприємству було визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 4006,10 гривень, в тому числі по основному платежу 3085,00 грн. і нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 923,10 грн.

В обґрунтовування позову посилався на Закон України „Про податок на додану вартість” та зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова прийняті відповідачем без достатніх правових підстав, з перевищенням ним своїх повноважень, а отже є повністю незаконними і підлягають скасуванню.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що порушення, встановлені в ході перевірки позивача, зафіксовані належним чином в акті перевірки, а оскаржувані рішення прийняті на цілком законних підставах та відповідає чинному законодавству, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

29.07.2009 року співробітниками Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова проведена позапланова виїзна перевірка приватного підприємства "АССЕДО" з питань достовірності виникнення залишку від'ємного значення з податку на додану вартість, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за травень 2009 року, якою встановлено порушення п.п.15.3.1 п.15.3 ст. 15 Закону України №2181-ІІІ від 21.12.2000 року ПП "АССЕДО" завищено суму, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 26 декларації з ПДВ за травень 2009 року) на суму 968506 грн. Підприємство відповідно до вимог чинного законодавства повинно відобразити у декларації за липень 2009 року у рядку 23.4 декларації з ПДВ зменшену суму від'ємного значення зі знаком "-" у сумі 968506 грн.

За результатами перевірки складено акт №3600/16-008/32673573 від 29.07.2009 року.

Не погодившись з висновками зазначеного вище акту позивач 14.08.2009 року подав до контролюючого органу заперечення до акту перевірки з проханням переглянути висновки акту.

19.08.2009 року за №13754/10/16015 контролюючий орган направив до ПП "АССЕДО" рішення за розглядом заперечень до акту, яким висновки акту перевірки № №3600/16-008/32673573 від 29.07.2009 року залишено без змін.

Крім того, 17.09.2009 року співробітниками Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з податку на додану вартість ПП "АССЕДО", якою встановлено, що ПП "АСЕДО" зменшено залишок від'ємного значення, якій після звітного відшкодування включається до складу податкового кредиту на суму 968506,00 грн. Донараховано суму податкового зобов'язання в розмірі 75206,00 грн., штраф у розмірі десяти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, за кожний з податкових періодів, встановлених для такого податку, починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, але не більше 50% такої суми та не менше 10 неоподаткованого мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

За результатами перевірки був складений акт №4274/15-214

18.09.2009 року за підписом начальника ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова винесено податкове повідомлення-рішення №0004901520/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 82726,60 грн., в тому числі по основному платежу 75206,00 грн. і штрафні (фінансові) санкції в сумі7520,00 грн.

Позивач скористався правом адміністративного оскарження податкового повідомлень - рішення №0004901520/0 від 18.09.2009 року в порядку п.п. 5.2.2 п.5.2 ст. 5 Закону України №2181 "Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова, ДПА у Харківській області.

Рішенням відповідача, а в подальшому рішеннями ДПА регіонального рівня, скаргу позивача було залишено без задоволення, відповідно рішення-повідомлення без змін.

Крім того, 07.12.2009 року фахівцями ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова проведена документальна невиїзна (камеральна) перевірка податкової декларації з податку на додану вартість ПП "АССЕДО", яким збільшено суму, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету 3083,00 грн.

За результатами перевірки складено акт №5548/15-214/32673473.

07.12.2009 року за підписом заступника начальника ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова винесено податкове повідомлення-рішення №0006411520/0, яким визначено податкове зобов'язання по податку на додану вартість в сумі 4006,10, в тому числі по основному платежу 3083,00 грн. і нараховані штрафні (фінансові) санкції в сумі 923,10 грн.

Позивач скористався правом адміністративного оскарження податкового повідомлень - рішення №0004901520/0 від 18.09.2009 року в порядку п.п. 5.2.2 п.5.2 ст. 5 Закону України №2181 "Про порядок погашення зобов'язання платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова.

Рішенням відповідача скаргу позивача було залишено без задоволення, відповідно рішення-повідомлення без змін.

З метою доведення платника податків до нового граничного строку сплати податкових зобов'язань, після кожного розгляду скарг ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова виносились податкові повідомлення-рішення через дріб, що передбачено підпунктом 4.6 пункту 4 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року №253, із змінами та доповненнями, зареєстрованого в Мін'юсті України №06.07.2001 року №567/5758, в якому зазначено, що за результатами розгляду скарг виноситься податкове повідомлення-рішення та через дріб номер скарги, щодо якої надсилається податкове повідомлення-рішення.

Згідно п.1.11 ст.1 Закону України, від 21.12.2000, № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу)

Судом встановлено, що згідно з даними податкової декларації з ПДВ платника за травень 2009 року та додатка 2 до декларації "довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включення до складу податкового кредиту наступного податкового періоду " ПП "АССЕДО" відображено усього 968506,00 грн.

В встановлено, що залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (ряд.26 податкової декларації звітного періоду) фактично складається із суми ПДВ, яка виникла у грудні 2004 року за рахунок придбання у ТОВ "ТБ Харківський шиферний завод" нежитлової будівлі за адресою: м.Харків, вул.Донець-Захаржевського, 6/8, загальною площею 14622,30 кв.м., згідно договору купівлі-продажу від 26.11.2004 року на суму 7418000,00 грн., у тому числі ПДВ 1236333,34 грн., суму ПДВ включено до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за грудень 2004 року.

Приписами діючого законодавства встановлюється порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків.

Відповідно до підпункту 7.7.1 п. 7. 7 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з підпунктом 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 вищезгаданого Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Таким чином, в Законі чітко передбачено, що бюджетному відшкодуванню підлягає та частина від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) саме у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг).

Виконавши зазначеним чином податковий розрахунок у грудні 2004 року підприємство протягом 1095 днів жодним чином її не використало.

При цьому підприємством не взято до уваги, що відповідно до приписів п.1.7 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" податковий кредит - це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначення згідного з цим Законом.

Враховуючи принципи розрахунку у п.п.7.7.1 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а також беручи до уваги законодавче визначення терміну "бюджетне відшкодування", як суми, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим законом, суд приходить до висновку, що від'ємне значення суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту за своєю економічною суттю є переплатою податку до бюджету.

Згідно з п.п. 15.3.1. п.15.3 ст.15 Закону України, від 21.12.2000, № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Суд зазначає, що в даному випадку законодавцем не передбачено обов'язкових вимог щодо форми та змістовної частини вказаної заяви. А отже, сама декларація з ПДВ також є заявою в контексті приписів вищенаведеної законодавчої норми.

Законом України №2181-ІІІ від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначні строки давності та порядок їх застосування.

Підприємством ПП "АССЕДО" протягом 1095 терміну не було задекларовано до відшкодування з державного бюджету суму від'ємного значення податку на додану вартість, яке фактично виникло в грудня 2004 року.

Як вже зазначалось вище, ПП "АССЕДО" в декларації за травень 2009 року включено до р.26 від'ємне значення попередніх податкових періодів у сумі 968506 грн.

Враховуючи вищевикладене, позивач безпідставно заявив до відшкодування суму податку на додану вартість в розмірі 968506 грн.

Крім того, відділом адміністрування ПДВ ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова був складений акт документальної невиїзної (камеральної) перевірки ПП "АССЕДО" по декларації за липень 2009 року №4274/15-214 від 17.09.2009 року, в якому підприємству зменшено залишок від'ємного значення (26 ряд.декларації з ПДВ) на суму 968506,0 грн.

Тобто, згідно даного акту перевірки, позивач, відповідно до вимог чинного законодавства повинен був відобразити у декларації за серпень 2009 року у рядку 23.4 декларації з ПДВ зменшену суму від'ємного значення зі знаком "-" у сумі 968506,00 грн.

Однак підприємством не виконано дане зобов'язання та протягом періодів з серпня по жовтень 2009 року не відображено у рядку 23.4 податкової декларації з ПДВ, що суперечить п.п.5.12.5 п.5.12 ст.5 №166 від 30.05.97 Наказ ДПА України "Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання", а саме: зменшення відбувається у разі, коли за результатами перевірки встановлено завищення задекларованої платником суми податкового кредиту та/або заниження податкового зобов'язання. Така сума зменшення рядка 26 відображається зі знаком "-" в рядку 23.4 податкової декларації наступного звітного періоду.

Як наслідок підприємство не нараховує суму ПДВ, яка підлягає сплаті платником податків до бюджету.

З урахуванням наведеного, суд знаходить позов таким, що не підлягає задоволенню

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства "АССЕДО" до державної податкової інспекції в Червонозаводському районі міста Харкова про визнання податкового повідомлення-рішення недійсним - відмовити в повному обсязі. <Текст ><Сума задоволення ><Текст >

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 11 жовтня 2010 року.

Суддя І.С.Чалий