ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2010 р. Справа № 2-а-3342/10/2170
Херсонський окружний адміністративний суд
у складі: головуючої судді: Хом'якової В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
встановив:
Державна податкова інспекція у Скадовському районі Херсонської області звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованість по штрафним (фінансовим) санкціям в сумі 2 897 грн. 91 коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі проведеної посадовими особами податкової інспекції планової документальної перевірки дотримання суб'єктом господарювання ОСОБА_1 вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2008 р. по 31.12.2009 р., в результаті якої складено акт перевірки від 24.03.2010 № 114/17-011/НОМЕР_1. Перевіркою встановлено порушення підприємцем Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 № 889-IV (далі Закон № 889-IV), а саме ОСОБА_1 в липні 2009 року здійснював закупівлю сільськогосподарської продукції у фізичних осіб-громадян на загальну суму 230 грн. без документального підтвердження та без утримання ПДФО у джерела виплати. Підприємцем порушено пп.8.1.1 п.8.1 ст. 8 Закону № 889-IV, що призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб на суму 34 грн. 50 коп. за основним платежем (230 грн. х 15% = 34,50 грн.). Перевіркою також встановлено порушення Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.1996 № 98/96-ВР (далі Закону № 98/96-ВР). У підприємця відсутній торговий патент на здійснення торгівельної діяльності, у зв'язку з чим ним порушено п. 1 ст. 1, ст. 3 Закону № 98/96-ВР, що призвело до ненадходження до бюдждету плати за придбання торгового патенту на суму 1413,58 грн. ДПІ у Скадовському районі Херсонської області просить суд стягнути з відповідача вказану суму заборгованості в повному обсязі.
Представник позивача надав суду заяву з проханням розглянути справу в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не зявився. Заяви про розгляд справи за відсутності відповідача та заперечень на адмінітративний позов до суду не поступило.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи, дослідивши надані суду докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності рішенням Скадовської районної державної адміністрації Херсонської області 19.01.1999, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Взятий на облік до ДПІ у Скадовському районі як платника податків 25.01.1999 № НОМЕР_1.
24.03.2010 посадовою особою Державної податкової інспекції у Скадовському районі Херсонської області старшим державним податковим ревізором-інспектором відділу оподаткування фізичних осіб Олійник О.В. проведено документальну планову виїзну перевірку фінансово-господарської діяльності з питань дотримання ОСОБА_1 вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2008р. по 31.12.2009 р. відповідно до затвердженого плану перевірки. За результатами перевірки складено акт перевірки від 24.03.2010 № 114/17-011/НОМЕР_1, яким встановлено порушення ОСОБА_1 пп.8.1.1 п.8.1 ст. 8 Закону № 889-IV. В липні 2009 року підприємцем здійснено закупку овочів (огірки, капуста, морква) фізичних осіб - громадян на території ринку м. Скадовська на загальну суму 230 грн., без документального підтвердження та без утриманння ПДФО у джерела виплати. Дане порушення призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб на суму 34 грн. 50 коп. в липні 2009 року. Підприємцем також порушено п. 1 ст. 1, ст. 3 Закону № 98/96-ВР. Згідно даних податкової звітності приватний підприємець здійснював роздрібну торгівлю з 01.07.2008р. по 21.06.2009 р. включно в магазині АДРЕСА_2, без придбання торгового патенту на здійснення роздрібної торгівлі. Здійснення реалізації без придбання торгового патенту призвела до ненадходження до бюджету 1413,58 грн.
Пп.8.1.1 п.8.1 ст. 8 Закону № 889-IV передбачає, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Ставка податку згідно ст. 7 Закону становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування, крім випадків, визначених у пунктах 7.2 - 7.4 цієї статті. Згідно пп. 8.1.2 Закону № 889-IV вказує на те, що податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. У разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Таким чином сума заборгованості приватного підприємця ОСОБА_1 перед бюджетом становить 103 грн. 50 коп. (за основним платежем 34 грн. 50 коп., штрафні санкції в розмір 69 грн.).
Згідно ст. 3 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" від 23.03.1996 р. № 98/96-ВР патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів. Відповідно до ст. 8 вказаного Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть відповідальність, а саме за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням. Суми штрафів, що стягуються державним податковим органом за порушення Закону № 98/96-ВР, підлягають перерахуванню до бюджету місцевого самоврядування (місцевого бюджету) за місцем плати за торговий патент.
Заборгованість перед бюджетом за порушення законодавства про патентування складає 2 827 грн. 16 коп. (2 х 1413,58).
Податковою інспекцією у Скадовському районі Херсонської обалсті було винесено податкові повідомлення-рішення від 31.03.2010 № 0000721701/0 щодо визначення суми податкового зобов'язання по податку з доходів найманих праівників в сумі 103 грн. 50 грн. та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 31.03.2010 № 0000701701 за порушення законодавства про патентування в сумі 2794,41 грн., які отримані підприємцем ОСОБА_1 01.04.2010. У зв'язку з частковим погашенням заборгованості, станом на 22.06.2010 заборгованість ОСОБА_1 сладає 2897 грн. 91 коп.
За таких обставин, оскільки рішення про застосування фінансової санкцій № 0000721701/0, № 0000701701 від 31.03.2010 в судовому порядку (або адміністративному) не скасовані, вони є обов'язковими до виконання. Доказів сплати штрафних санкцій в добровільному порядку суду не надано, тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Судові витрати по справі відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 94, 128, 158-163, 167 КАС України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (75700, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) заборгованість:
- в доход державного бюджету на р/рах. 31113104700267, код платежу 21080900, УДК 24103683, МФО 852010 заборгованість по штрафних (фінансових) санкціях за порушення законодавства про патентування в сумі 2 794 грн. (дві тисячі сімсот дев'яносто чотири гривні) 41 коп.;
- в доход місцевого бюджету Скадовської міської ради на р/рах. 33210800700268, код платежу 11010120, УДК 24103683, МФО 852010 заборгованість по податку з доходів фізичних осіб в сумі 103 грн. (сто три гривні) 50 коп.
Стягувач Державна податкова інспекція у Скадовському районі Херсонської області (75700, вул. Гагаріна, 62, м. Скадовськ, код 34323120).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 6.6.4