Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №6.6.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 червня 2010 року Справа № 2а-2739/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Захарової О.В.
секретаря судового засідання: Шабаліної О.С.
за участю сторін:
від позивача: Свердловська І.В.
(довіреність від 11.01.2010 № 202-10-09)
від відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу у сумі 478979,09 грн., -
В С Т А Н О В И В:
09 квітня 2010 Рубіжанська ОДПІ у Луганській області звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу у сумі 478979,09 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що КП «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради засноване на власності територіальної громади м.Рубіжне, є комунальним, унітарним, комерційним підприємством юридичною особою, створене за рішенням виконкому Рубіжанської міської ради від 01.04.1992 № 106, зареєстроване за адресою: Луганська область, вул. Миру, 46-А, та внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. 09.12.2008 зареєстровано в Рубіжанській ОДПІ у Луганській області як платника податків.
КП «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради не сплачено до бюджету узгоджені суми податкової заборгованості в розмірі 478979,09 грн., а саме:
- з податку на додану вартість в сумі 299434,59 грн., пеня 11837,26 грн., всього 311271,85 грн.;
- з земельного податку з юридичних осіб комунальної власності в сумі 4424,83 грн., пеня 186,30 грн., всього 4611,13 грн.;
- зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 124720, 88 грн., пеня 4054,58 грн., всього 128775, 46 грн.,
- з податку на прибуток підприємств комунальної власності в сумі 31867,91 грн., пеня 2452,74 грн., всього 34320,65 грн.
Розрахунки податкового боргу узгоджені та підписані боржником. Згідно п.п.6.2.1, п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу були вручені 29.10.2001 перша податкова вимога № 1/86 від 29.10.2001, 28.11.2001 друга податкова вимога № 2/173 від 28.11.2001. На підставі ст.10 Закону, начальником Рубіжанської ОДПІ у Луганській області було прийнято рішення від 30.04.2002 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
На підставі викладеного, позивач просить суд стягнути з платника податків комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради суму податкового боргу в сумі 478979,09 грн.
В ході судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Представник відповідача до початку судового засідання надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Позивач Рубіжанська ОДПІ Луганської області, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та фізичних осіб-підприємців щодо стягнення податкового боргу є публічно - правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».
Частиною 1 ст.10 ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509 (далі - Закон України № 509) передбачено функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об`єднаних державних податкових інспекцій, серед яких, п.11 закріплено - подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п. 11 ч.1 ст.11 ЗУ від 04.12.1990 №509 органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування» визначено, що під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначений порядок погашення податкового боргу платника податків та порядок звернення стягнення на активи платника податків, який відповідно до ввідної частини є спеціальним законом з питань оподаткування, та встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобов'язання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобов'язання.
У відповідності зі ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181- III (зі змінами та доповненнями) передбачено: п.1.3 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Згідно п.5.1 ст. 5 Закону, податкове зобов'язання (зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та строки визначені цим Законом або іншими законами України), самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п 5.4.1 .п. 5.4 ст.5 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 16 Закону, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом;
б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.
У разі погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів або відчуження інших активів боржника у порядку, передбаченому цим Законом, нарахування пені зупиняється у день такого стягнення або відчуження активів з права власності (повного господарського відання) боржника в рахунок погашення, незалежно від строків оплати вартості таких активів їх покупцем.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Судом встановлено, що відповідач КП «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради, і.к. 13395773, зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності юридична особа виконавчим комітетом Рубіжанської міської ради Луганської області 01.04.1992, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №186476 (а.с.14), та взятий на облік в Рубіжанській ОДПІ у Луганській області як платник податків, що підтверджується довідкою № 1121 про взяття на облік платника податків (а.с.12).
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» визначено, що субєкти господарювання зобовязані у встановленому цим законом порядку сплачувати податок на додану вартість.
Відповідач є платником податку на додану вартість, має заборгованість з вказаного податку у сумі 311271,85 грн., з яких заборгованість за основним платежем 299434,59 грн., яка самостійно визначена відповідачем в:
-декларації з податку на прибуток № 9000495687 від 20.07.2009 на суму 34805,59 грн. (а.с.60-61);
-декларації з податку на прибуток № 9000852621 від 19.08.2009 на суму 39868,00 грн. (а.с.58-59);
-декларації з податку на прибуток № 9001027600 від 15.09.2009 на суму 43677,00 грн. (а.с.56-57);
-декларації з податку на прибуток № 9001380336 від 16.10.2009 на суму 16481,00 грн. (а.с.54-55);
-декларації з податку на прибуток № 9001900535 від 18.11.2009 на суму 43378,00 грн. (а.с.52-53);
-декларації з податку на прибуток № 9002155990 від 15.12.2009 на суму 33700,00 грн. (а.с.50-51);
-уточнюючому розрахунку з податку на прибуток № 90000008256 від 15.01.2010 на суму 5787,00 грн. (а.с.49);
-декларації з податку на прибуток № 9002538568 від 18.01.2010 на суму 81738,00 грн. (а.с.47-48);
та пеня 11837,26 грн., яка була нарахована 30.09.2009 721,40 грн., 13.10.2009 1850,59 грн., 19.10.2009 308,41 грн., 20.10.2009 232,22 грн., 22.10.2009 98,89 грн., 05.11.2009 564,61 грн., 09.11.2009 - 21,23 грн., 10.11.2009 51,18 грн., 11.11.2009 134,38 грн., 12.11.2009 121,24 грн., 27.11.2009 67,79 грн., 07.12.2009 45,09 грн., 16.12.2009 1877,22 грн., 28.12.2009 129,72 грн., 30.12.2009 2859,86 грн., 05.01.2010 800,29 грн., 18.01.2010 97,61 грн., 19.01.2010 57,98 грн., 25.01.2010 135,26 грн., 26.01.2010 122,31 грн., 28.01.2010 336,14 грн., 29.01.2010 137,78 грн., 05.02.2010 140,54 грн., 10.02.2010 94,81 грн., 11.02.2010 340,32 грн., 12.02.2010 136,71 грн., 15.02.2010 277,50 грн., 17.02.2010 76,08 грн. (а.с.16).
Статтею 206 Земельного кодексу, встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно п. в) ч.1 ст. 91 Земельного кодексу України, власники земельних ділянок зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про плату за землю», використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Відповідач є платником земельного податку з юридичних осіб, має заборгованість з цього податку в сумі 4611,13 грн., в тому числі сума основного платежу 4424,83 грн., яка самостійно визначена відповідачем в уточнюючому розрахунку №1261 від 02.02.2009 за грудень 2009 року 2212,39 грн., за лютий 2010 року 2212,44 грн. (а.с.34), та пеня 186,30 грн., яка була нарахована по строкам за січень 2010 року 90,71 грн., лютий 2010 року 95,59 грн.
Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено порядок сплати податку на прибуток підприємств, зокрема, відповідно до ст. 3 Закону обєктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону на: суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону; суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону. Відповідно до п. 16.1 ст. 16 Закону платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.
Відповідач є платником податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності, має заборгованість з цього податку в сумі 34320,65 грн., в тому числі сума основного платежу 31867,91 грн., яка самостійно визначена відповідачем в декларації з податку на прибуток підприємства № 34320 від 09.02.2009 (а.с.35-36), та пеня 2452,74 грн., яка була нарахована по строкам в квітні 2009 року 13,53 грн., в травні 2009 року 13,18 грн., в червні 2009 року 16,52 грн., в липні 2009 року 20,15 грн., в серпні 2009 року 23,69 грн., в вересні 2009 року 25,54 грн., 13.10.2009 224,05 грн., 15.10.2009 28,48 грн., 28.10.2009 1,19 грн., 05.11.2009 119,38 грн., 19.11.2009 1891,87 грн., 20.11.2009 21,02 грн., 16.12.2009 28,55 грн., 19.01.2010 25,59 грн. (а.с.17).
Відповідно до пункту 9 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, базовий податковий (звітний) період збору дорівнює календарному кварталу. Платники збору складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, наростаючим підсумком за квартал, півріччя, дев'ять місяців та рік і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.
Платники збору згідно із пунктом 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір: за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів; за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів; за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення.
Згідно із пунктом 15 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 1999 року № 303, контроль за своєчасністю та повнотою сплати збору здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідач є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища, має заборгованість з в сумі 128775,46 грн., в тому числі сума основного платежу 124720,88 грн., яка самостійно визначена відповідачем в:
-податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 24475 від 28.10.2008 на суму 17918,32 грн. (а.с.45-46);
-податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 34198 від 06.02.2009 на суму 22970,00 грн. (а.с.43-44);
-податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 9000528503 від 22.07.2009 на суму 28980,98 грн. (а.с.41-42);
-податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 9001612549 від 28.10.2009 на суму 27013,02 грн. (а.с.39-40);
-податковому розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища № 9002863712 від 02.02.2010 на суму 27838,56 грн. (а.с.37-38);
та пеня 2452,74 грн., яка була нарахована по строкам в травні 2009 року 70,96 грн., в червні 2009 року 163,59 грн., в липні 2009 року 292,95 грн., в серпні 2009 року 555,17 грн., в вересні 2009 року 246,74 грн., в жовтні 2009 року 509,90 грн., в листопаді 2009 року 573,54 грн., в грудні 2009 року 461,53 грн., в січні 2010 року 825,16 грн., в лютому 2010 року 355,04 грн. (а.с.18).
Згідно статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідачу відповідно до цієї статті було направлено першу податкову вимогу №1/86 від 29.10.2001 на суму 5059,00 грн.(а.с.9), другу податкову вимогу за № 2/173 від 28.11.2001 на суму 25593,00 грн. (а.с.10), дані вимоги були отримані відповідачем, що підтверджується підписом уповноваженої особи в графі про отримання податкової вимоги.
Позивачем вживалися встановлені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" заходи щодо погашення відповідачем зазначеної заборгованості, надсилалися податкові вимоги, прийнято рішення № 10 від 30.04.2002 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с.11), однак позитивних результатів не досягнуто.
Таким чином, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно є податковий борг у зазначеній сумі, про яку він повідомлений, яка ним не оспорена, до теперішнього часу не сплачена.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Визнання адміністративного суду викладено в письмовій заяві, підписаній представником відповідача.
Дії відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
Суд вважає, що підстави для відмови у задоволенні позову відсутні, тому Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу у сумі 478979,09 грн. підлягає задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Рубіжанської обєднаної державної податкової інспекції у Луганській області до комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради про стягнення податкового боргу у сумі 478979,09 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради (і.к. 13395773, 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Миру, 46-А), на користь Державного бюджету України (код платежу 14010100, р/р 31119029700071, одержувач УДК в Луганській області, ід.код 24046780, МФО 804013) заборгованість з податку на додану вартість в сумі 311271,85 (триста одинадцять тисяч двісті сімдесят одна гривня 85 коп.) грн.
Стягнути з комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради (і.к. 13395773, 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Миру, 46-А), на користь місцевого бюджету (код платежу 13050100, р/р 33217811700071, УДК в Луганській області, ід.код 24046780, МФО 804013) заборгованість з земельного податку в сумі 4611,13 (чотири тисячі шістсот одинадцять гривень 13 коп.) грн.
Стягнути з комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради (і.к. 13395773, 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Миру, 46-А) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 128775,46 (сто двадцять вісім тисяч сімсот сімдесят пять гривень 46 коп.) грн. на р/р 33118329700071 код платежу 50080200 УДК м. Рубіжне, і.код 24046780, МФО 804013.
Стягнути з комунального підприємства «Шляхово експлуатаційне підприємство» Рубіжанської міської ради (і.к. 13395773, 93000, Луганська область, м. Рубіжне, вул. Миру, 46-А), на користь місцевого бюджету (код платежу 11020201, р/р 33212861700071 УДК м. Рубіжне, і.код 24046780, МФО 804013) заборгованість з податку на прибуток підприємств комунальної власності в сумі 34320,65 (тридцять чотири тисячі триста двадцять гривень 65 коп.) грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Повний текст постанови викладено та підписано 30 червня 2010 року.
СуддяО.В. Захарова