Постанова № 11636490, 25.05.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2010
Номер справи
2а-2882/10/1270
Номер документу
11636490
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.14

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 травня 2010 року Справа № 2а-2882/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді: Захарової О.В.,

при секретарі: Шабаліній О.С.,

за участю:

прокурора: Шидлаускаса П.В.(посвідчення №129, видане 09.10.2006)

представника позивача: Насонова В.В.(довіреність від 15.01.2010 №3/01-49)

представник відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м.Антрацита Луганської області в інтересах держави в особі Антрацитівського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені, -

ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2010 року Прокурор м.Антрацита Луганської області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Антрацитівського міськрайцентру зайнятості про стягнення з Державного підприємства «Антрацит» заборгованості Відокремленого підрозділу «Шахта ім.50 річчя Радянської України» зі сплати страхових внесків та пені у сумі 46273,55 грн., з них: прострочена заборгованість становить 43975,40 грн., пеня -2298,15 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що в порушення вимог ч.3 ст.17 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» ВП «Шахта ім.50 річчя Радянської України» страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття сплачував не своєчасно і не в повному обсязі. Відповідно до акту перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду ( акт №19 від 19.02.2010), а також згідно акту звірки взаємних розрахунків станом на 01.01.2010 за ВП «Шахта ім.50 річчя Радянської України» загальна сума заборгованості складає 46273,55 грн.(з них, прострочена заборгованість (недоїмка) становить 43975,40 грн., пеня на зазначену недоїмку нарахована у розмірі 2298,15 грн.).Зазначена сума заборгованості склалася з лютого 2009 року. До теперішнього часу вищезазначена сума недоїмки та пені не сплачена. У звязку з чим прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків та пені у сумі 46 273,55 грн.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві.

Представник позивача просив задовольнити позов, стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків та пені у сумі 46 273,55 грн.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час, місце та дату судового засідання був повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі.

Суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Пунктом 7 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що субєкт владних повноважень це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з ч.2 ст.12 ЗУ «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ (далі Закон України №1533) Антрацитівський міськрайцентр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, в звязку з чим виконує покладені на нього функції, серед яких здійснення обліку та ведення реєстру платників страхових внесків, збір страхових внесків, контроль за правильністю їх нарахування, своєчасністю сплати, представництво інтересів Фонду в судах та інших органах.

Антрацитівський міськрайцентр зайнятості як орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття, у розумінні пункту 7 частини першої статті 3 КАС України, є суб'єктом владних повноважень, а спори за участю цих органів та юридичних осіб щодо стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на випадок безробіття, є публічно правовими, оскільки виникають за участю суб'єкта владних повноважень, що реалізує у спірних правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції, та відповідають визначенню «адміністративної справи».

Отже, у відповідних правовідносинах виконавчі дирекції Фондів соціального страхування, їх робочі органи виступають як суб'єкти владних повноважень у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідач Державне підприємство «Антрацит» зареєстроване виконавчим комітетом Антрацитівської міської ради Луганської області 30.04.2003, номер запису 1379120 0000 000021», і.к.32226065 ( а.с.9).

З матеріалів справи (а.с.7) вбачається, що в Антрацитівському міськрайцентрі зайнятості як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зареєстрований Відокремлений підрозділ «Шахта ім.50 річчя Радянської України» Державного підприємства «Антрацит».

Згідно довідки №162 Відокремлений підрозділ «Шахта ім.50 річчя Радянської України» Державного підприємства «Антрацит» без права юридичної особи (а.с.8).

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до ч.2 ст.34 Закону України №1533 Фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.

Згідно із п.2 ст.35 Закону України № №1533 , роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Відповідно до п.1,2,4 ч.1 ст. 38 вищезазначеного Закону роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.

У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Згідно із ч.2 ст.38 Закону України №1533, строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків регулюється вказаним Законом та Інструкцією про порядок обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі Інструкція) затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.12.2000 № 339, зареєстрованої в Міністерстві Юстиції України 16.01.2001 за №30/5221.

Відповідно до п.п.5.6, 5.7 Інструкції перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.

У разі нестачі коштів на рахунку платника на виплату заробітної плати та сплату страхових внесків у повному обсязі, видача коштів на оплату праці і перерахування страхових внесків до Фонду проводяться у пропорційних сумах.

Підпунктом 7.1 пункту 7 Інструкції зазначено, що контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.

Згідно п.п.7.4. п.7 за результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.

Згідно висновку по акту № 19 від 19.02.2010 планової перевірки ( а.с.3-4), додатку №1 ( а.с.5), розрахунку пені за результатами перевірки( а.с.6) страхові внески на випадок безробіття у перевіреному періоді перераховувалися не своєчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого утворилась прострочена заборгованість ( недоїмка) у сумі 43975,40 грн. На суму недоїмки була нарахована пеня у сумі 2298,15 грн. На кінець перевірки заборгованість по заробітній платі відсутня (грудень 2009 року не виплачений) заборгованість по страховим внескам склала 51452,96 грн.(в тому числі недоїмка 43975,40 грн., пеня 2298,15 грн.)

Рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки.( абз. 5 п.п.7.4. п.7 Інструкції).

24 лютого 2010 року директором Антрацитівського міськрайцентру зайнятості було прийнято рішення про стягнення з Відокремленого підрозділу «Шахта ім.50 річчя Радянської України» Державного підприємства «Антрацит» простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків в розмірі 43975,40 грн. та пені в розмірі 2298,15 грн.( а.с.22).

Відповідно до п.п.7.5.п.7 Інструкції у разі коли роботодавець не згоден з розрахунком суми недоїмки, пені та штрафу, зазначених у рішенні, він має право протягом десяти робочих днів, наступних за днем отримання рішення, звернутися до центру зайнятості, який його прийняв, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які роботодавець уважає за потрібне надати.

Відповідач рішення від 24.02.2010 не оскаржив, суму заборгованості зі сплати страхових внесків на час розгляду справи не сплатив.

Уповноваженими представниками сторін складено акт звірки взаємних рахунків простроченої заборгованості та страховим внескам та пені( а.с.11) згідно якого, станом на 01.01.2010 недоїмка становить -43975,40 грн., пеня -2298,15 грн., сума страхових внесків, строк сплати яких не настав -5179,41 грн.( а.с.11).

З абз.1 п.9.7 Інструкції вбачається, що не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до ст. 39 «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533 спори , що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

За змістом ч.1, ч.3 ст.95 Цивільного Кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.

Таким чином, відповідальність за несвоєчасне перерахування страхових внесків відокремленим підрозділом «Шахта ім.50 річчя Радянської України»» повинно нести ДП «Антрацит» як юридична особа.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття (недоїмки) та пені на загальну суму 46 273,55 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи, що органи Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч.4 ст.94 КАС України - судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора м.Антрацита Луганської області в інтересах держави в особі Антрацитівського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства «Антрацит» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та пені задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «Антрацит» ( і.к.32226065) на користь Антрацитівського міськрайцентру зайнятості (94611,Луганська область, м. Антрацит, вул.Калініна,15, р/р 37174971900010 (для недоїмки) р/р 37170975900010 (для пені) Антрацитівське УДК ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 25992095) заборгованість Відокремленого підрозділу «Шахта ім.50 річчя Радянської України» зі сплати страхових внесків та пені до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у сумі 46 273,55 грн.( сорок шість тисяч двісті сімдесят три гривні пятдесят пять копійок) , з них: прострочена заборгованість становить 43 975,40 грн.( сорок три тисячі девятсот сімдесят пять гривень сорок копійок), пеня - 2298,15 грн.( дві тисячі двісті девятсот вісім гривень пятнадцять копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено та підписано 28 травня 2010 року.

СуддяО.В. Захарова