Ухвала суду № 11621455, 20.09.2010, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.09.2010
Номер справи
2а-8880/09/1/0170
Номер документу
11621455
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-8880/09/1/0170

20.09.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіЄланської О.Е.,

суддів Курапової З.І. , Санакоєвої М.А. секретар судового засіданняСипало Т.Й.

за участю сторін:

представник позивача - Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим у судове засідання не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

представник відповідача Феодосійського казенного оптичного заводу - Матвієнко Олег Геннадійович, паспорт серії НОМЕР_1, виданий 28.09.02 року Феодосійським МВ ГУМВС України в АР Крим, довіреність № 17/2010 від 01.03.10 року;

розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 18.01.10 року у справі № 2а-8880/09/1/0170

за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим (вул. Українська, 44, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, 98100)

до Феодосійського казенного оптичного заводу (вул. Московська,11, м. Феодосія, Автономна Республіка Крим, 98100)

про стягнення.

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим звернулося до суду з адміністративним позовом доФеодосійського казенного оптичного заводу про стягнення на користь УПФУ в м. Феодосія АР Крим заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування за грудень 2004 року, січень, лютий, березень, квітень 2005 року, лютий, березень, квітень 2009 року у сумі 560966,02 гривень; заборгованості з фінансових санкцій за рішеннями № № 799, 800, 801 від 30.12.2004 року, № 359 від 31.03.2009 року всього в сумі 98282,95 гривень; заборгованості з пені за рішенням № 359 від 31.03.2009 року всього в сумі 17071,53 гривень; заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року та станом на 01.01.2005 року всього у розмірі 9531,75 гривень; за списком № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року та станом на 01.01.2005 року у тому числі за фінансовими санкціями та пені всього у розмірі 144593,30гривень; заборгованостіпо відшкодуванню витрат, які складають різницю між сумою пенсії, призначеною за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за квітень, травень, червень 2009 року в розмірі 375,22 гривень. Всього сума заборгованості складає 830820,77 гривень.

У ході розгляду справи у суді першої інстанції позивач змінив позовні вимоги та просить стягнути з Феодосійського казенного оптичного заводу на користь УПФУ в м.Феодосія АР Крим заборгованості в сумі 837678,30 гривень, з тих підстав, що у первісному позові помилково зазначено завищену суму сплачених страхових внесків, що мало наслідком заниження суми недоїмки зі сплати страхових внесків, яка насправді складає567823,55 гривень. В іншій частині позовні вимоги залишено без змін (а.с.14 т.2).

У ході розгляду справи у суді першої інстанції позивач змінив позовні вимоги (а.с.43 т.2) відповідно до яких просить позовні вимоги про стягнення заборгованості з фінансової санкції в сумі 835,00 грн., та пені в сумі 17071,53 грн., за рішенням № 359 від 31.03.2009 року в загальній сумі 17906,53 грн., залишити без розгляду у звязку з укладенням договору розстрочки № 6 від 08.09.2009 року та стягнути з Феодосійського казенного оптичного заводу на користь Управління ПФУ у м. Феодосія заборгованість в сумі 819771,77 грн.

У ході розгляду справи у суді першої інстанції позивач заявами від 18.01.2010 року (а.с.47,48 т.2) просив залишити без розгляду позовні вимоги в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості з фінансових санкцій в сумі 100041,39 гривень за рішенням № 801 від 30.12.2004 року, в сумі 59873,34 гривень за рішенням № 800 від 30.12.2004 року; в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості по страховим внескам за період з грудня 2004 року по квітень 2005 року в сумі 355897,44 гривень.

18.01.2010 року за заявою позивача, ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м.Феодосія АР КримдоФеодосійського казенного оптичного заводу в частині стягнення з ФКОЗ заборгованості з фінансових санкцій в сумі 835,00 гривень та пені в сумі 17071,53 гривень за рішенням № 359 від 31.03.2009 року, були залишені без розгляду.

ПостановоюОкружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 18.01.2010 року у справі № 2а-8880/09/1/0170 (суддя Трещова О.Р.) були частково задоволені уточнені позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Кримдо Феодосійського казенного оптичного заводу про стягнення заборгованості по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.Стягнуто з Феодосійського казенного оптичного заводу на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим 241396,74 гривень: заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 211926,11 гривень; заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 у сумі 3780,48 гривень, за списком № 2 у сумі 25314,93 гривень; заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку наукових пенсій у сумі 375,22 гривень. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Не погодившись з рішенням суду Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосії надало апеляційну скаргу, в який просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 18.01.2010 року в частині відмови стягнути на користь Управління фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1 в сумі 5751,27 грн., і списком № 2 в сумі 119278,37 грн., та прийняти нове рішення, в якому задовольнити уточнені позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України у м. Феодосія АРК у повному обсязі.

За розпорядженням Голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду, суддю Дадінську Т.В. у звязку з поважними причинами було замінено на суддю Курапову З.І.

У судове засідання 20.09.2010 року представник позивача не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Розглянувши справу в порядку статей 195, 196 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши заперечення на апеляційну скаргу представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Феодосійський казенний оптичний завод (далі ФКОЗ) є юридичною особою має ідентифікаційний код юридичної особи 14310649, зареєстроване 19.11.1998 року виконавчим комітетом Феодосійської міської ради, що підтверджується довідкою ГУ статистики в АРК від 14.01.1999 року № 23/5-96, свідоцтвом продержавну реєстрацію субєкта підприємницької діяльності юридичної особи. ФКОЗ зареєстрованийяк платник в Управлінні ПФУ в м. ФеодосіяАРК за реєстраційним номером 07010019, що підтверджується розрахунком суми страхових внесків.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»№ 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхуваннярегулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону № 1058 - IV страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

З матеріалів справи також вбачається, що під час здійснення підприємницької діяльностіФКОЗ використовує працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, що підтверджується відомостями, зазначеними відповідачем в розрахунках суми страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, отже, відповідач являється страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.

Згідно з п.п. 4,6 частини 2 статті 17 Закону № 1058- IV страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Відповідно до частини 3 статті 20 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду мають право обчислювати страхові внески лише на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Частиною 6 статті 20 Закону № 1058- IV встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься позивач, встановлений зазначеною нормою закону один календарний місяць.

Відповідно до абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону № 1058- IV, п. 5.1.6. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663 (далі Інструкція) перерахування страхових внесків здійснюється страхувальником одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці, у тому числі в безготівковій або натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг).

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий 2009 року, ФКОЗ зобовязався сплатити 78192,04 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 77605,89 гривень, за ставкою 4% - 586,15гривень а також за ставкою2% утримано 4968,13 гривень. Всього за лютий 2009 року 83160,17 гривень.

Відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень 2009 року, ФКОЗзобовязався сплатити 69881,39 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 69515,92 гривень, за ставкою 4% - 365,47 гривень а також за ставкою 2% утримано 4370,44 гривень. Всього за березень 2009 року 74251,83 гривень.

Відповідно до розрахунків сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2009 року, ФКОЗзобовязався сплатити 51310,16 гривень, з яких за ставкою збору 33,2 % - 51053,24 гривень, за ставкою 4% - 256,92 гривень а також за ставкою 2% утримано 3203,95 гривень. Всього за квітень 2009 року 54514,11 гривень.

Отже, в порушення вищевказаних норм Закону, ФКОЗ своєчасно до 20.03.2009 року, до 20.04.2009 року, 20.05.2009 рокузазначені ним в розрахунках суми страхових внесків не сплатив повністю.

Відповідно до частини 3 статті 106 Закону № 1058- IV територіальні органи Пенсійного фонду за формою та в строки, встановлені правлінням Пенсійного фонду України надсилають страхувальникам, які мають недоїмку вимогу про її сплату.

Пунктом 8.2. Інструкції органи Пенсійного фонду направляють страхувальникам вимогу про сплату недоїмки у випадку, якщо страхувальник має на кінець звітного періоду заборгованість по сплаті страхових внесків. При цьому вимога формується на підставі облікових даних карток особових рахунків страхувальника.

На суму недоїмки ФКОЗстаном на 31.05.2009 року в розмірі 4585867,00 гривень УПФУ в м.Феодосія АРКвиставлена вимога № Ю-947від 05.06.2009 року, яка 09.06.2009 року була вручена відповідачу, що підтверджується поштовим повідомленням № 243277. До суми недоїмки, було також включено заборгованість зі сплати страхових внесків за лютий, березень, квітень 2009 року у сумі 211926,11 гривень.

Отже, ФКОЗ у встановлений статтею 106 Закону № 1058-IV, 10-денний строк, встановлені у вимозі суми недоїмки зі сплати страхових внесків не оскаржив, тому сума заборгованості вважається погодженою.

Згідно з розрахунком недоїмки, карткою особового рахунку страхувальника суми заборгованості зі сплати страхових внесків зазначені у уточненому позові не сплачені.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно прийшов що висновку, що недоїмка зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в розмірі 211926,11 гривень є погодженою відповідачем, підлягає стягненню з останнього, оскільки на час розгляду справи судом першої інстанції за ФКОЗ значиться заборгованість зі сплати страхових внесків за лютий, березень, квітень 2009 року у сумі 211926,11 гривень, і позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що за результатамидокументальної перевірки Управлінням ПФУ в м. Феодосія АРК виявлено порушення ФКОЗ п.п. «б»4.2.2 п. 4.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами 2181-III від21.12.2000 року (далі Закон № 2181 ) у період жовтень-грудень 2003 року, за результатами чого донараховано зобовязання в сумі 69185,80 гривень.

Рішенням № 799 від 30.12.2004 року Управлінням ПФУ в м. Феодосія АРКна підставі п.п. 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181 III до відповідача застосовано штрафну санкцію за порушення ФКОЗ п.п. «б»4.2.2 п. 4.2 статті 4 Закону № 2181 III в сумі 34592,90 гривень, яке було одержано відповідачем 10.01.2005 року, що підтверджується повідомленням про вручення № 42067.

30.12.2004 року ФКОЗ було подано заперечення на рішення № 799 від 30.12.2004 року, яке розглянуто Управлінням ПФУ в м. Феодосія АРК, відповідь на заперечення одержано відповідачем 27.01.2005 року.

Отже, зі спливом 10 робочих днів після одержання відповіді на заперечення відповідачем, рішення вважається узгодженим, та 09.02.2005 року було внесено до особової картки ФКОЗ.

До 01.01.2004 року, тобто до набрання чинності Закону України № 1058- IV, питання щодо збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами регламентувалися Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами 2181-III від 21.12.2000 року.

Відповідно до статті 2 Закону № 2181 контролюючими органами стосовно збору на обов'язкове державне пенсійне страхування були органи Пенсійного фонду України

Відповідно до п.п. «б»4.2.2 п. 4.2 статті 4 Закону № 2181 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Відповідно до п.п. 17.1.3 п. 17.1 статті 17 Закону № 2181 III у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті "б" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Статтею 1 Закону № 2181 визначено термін податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Підпунктом 15.2.1. п.15.2.статті 15 Закону № 2181 встановлено - у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що Рішення № 799 від 30.12.2004 року було узгоджене звідповідачем 09.02.2005 року, проте позов про стягнення заборгованості позивачем подано лише 28 липня 2009 року, тобто зі спливом встановленого статтею 15 Закону № 2181 строку.

Положення щодо незастосування строків давності на вимоги про стягнення недоїмки, пені та штрафів по страхових внесках закріплені тільки Законом № 1058- IV, правила якого, як вже зазначалось, не розповсюджуються на спірні правовідносини сторін, оскільки порушення вчинені відповідачем саме під час дії Закону № 2181 та фінансові санкції в сумі 34592,90 гривень застосовані на підставі цього закону.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку , про неправомірність позовних вимог Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРК в частині стягнення штрафних санкцій у розмірі 34592,90 гривень за Рішенням № 799 від 30.12.2004 року.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" N 1788-XII від 05.11.1991 року виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів ПФУ.

Відповідно із вимогами статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність 1977-XII від 13.12.1991 року держава встановлює для наукових працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність, наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до абзацу 2 пункту 13 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність»та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьомурізниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність».

Аналогічне правило передбачене також статтею 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", відповідно до якої різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.

Механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, визначається Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004 року.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку зазначено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів. Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

Відповідно до пункту 5 Порядку зазначено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення встановленого зразка.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінням Пенсійного фонду України вм. Феодосії АР Крим відповідно до вимог Порядку № 372 надіслано відповідачу повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про науково - технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів на 2009 рік (з 1 квітня 2009 року по 31 грудня 2009 року), що підтверджується повідомленням від 31.03.2009 року, відповідно до якого ФКОЗ зобовязаний відшкодовуватиУПФУ в м. Феодосії АР Крим щомісячно 130,81 гривень різниці між сумою пенсії, призначеної ОСОБА_5, та відшкодувати за попередні періоди 190,87 гривень. Дане повідомлення було отримано відповідачем 08.04.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Відповідно до частини 2 пункту 5 Порядку підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Отже, відповідач повинен відшкодувати понесені позивачем витрати на виплату наукових пенсій за квітень 2009 року у розмірі 190,87 гривень, за травень 2009 року у розмірі 130,81гривень, за червень 2009 року у розмірі 130,81гривень, що також підтверджується карткою особового рахунку ФКОЗпо відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам державних не бюджетних установ та організацій.

У той же час, ФКОЗ було зменшено суму витрат в розмірі 77,27 гривень за рахунок попередньо сплачених ФОКЗ сум, тому загальний розмір заборгованості за квітень-червень 2009 року складає 375,22 гривень.

Відповідно до п. 8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з розрахунком недоїмки, карткою особового рахунку суми заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату різниці між сумою пенсії, призначеної за законом України “Про науку та науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа, за квітень-червень 2009 року складає 375,22 гривень, тому суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про стягнення зазначеної суми з відповідача.

Стосовно стягнення з ФКОЗ на користь Управління ПФУ в м. Феодосія АР Крим заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року в сумі 6144,66 гривень та станом на 01.01.2005 року відповідно до Акту звірки № 1148 в сумі 3387,09 гривень, всього у розмірі 9531,75 гривень; за списком № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року, квітень, травень, червень 2009 року в сумі 32097,82 гривень та станом на 01.01.2005 року відповідно до Акту звірки № 1148 в сумі 92710,17 у тому числі за фінансовими санкціями 18262,58 гривень та пені 20549,18 гривень, всього у розмірі 144593,30 гривень, слід зазначити:

Відшкодуванню підлягають витрати ПФУ на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених згідно пунктом «а», «б»- «з»статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України

Згідно пункту 6.1. Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в таких розмірах: а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах; б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

З матеріалів справи вбачається, що 13.01.09 року УПФ України в м. Феодосія АР Крим надіслаловідповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а»статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 1, які підлягають відшкодуванню з 2009 року, щомісячно в сумі 1254,91 гривень, який одержано відповідачем 19.01.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 016149.

08.05.09 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а»статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 1, які підлягають відшкодуванню з травня 2009 року за травень 2009 року в розмірі 1265,41 гривень, з червня 2009 року 1260,16 гривень щомісячно, який одержано відповідачем 12.05.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 202961.

Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АР Крим фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій 2-м громадянам ОСОБА_7, ОСОБА_6, що складає за квітень 2009 року - 1254,91 гривень, за травень 2009 року - 1265,41 гривень, за червень 2009 року 1260,16 гривень.

Таким чином, судом першої інстанції правильно встановлено, що за квітень, травень, червень 2009 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 1 3780,48 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.

З матеріалів справи вбачається, що 13.01.09 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з січня 2009 року з лютого 2009 року 5890,13 гривень щомісячно, який одержано відповідачем 19.01.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 016149.

25.02.09 року УПФУ в м. Феодосія АР Крим надіслаловідповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з лютого 2009 року в розмірі 553,16гривень щомісячно, який одержано відповідачем 11.03.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 01189.

14.04.09 року УПФУ в м. Феодосія АР Крим надіслаловідповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з квітня 2009 року за квітеньв розмірі 1581,98гривень, який одержано відповідачем 24.04.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 181972.

08.05.09 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2, які підлягають відшкодуванню за 2008 рік до 25 травня 2009 року в розмірі 2619,31гривень, який одержано відповідачем 12.05.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 202961.

08.05.09 року УПФУ в м. Феодосія АР Крим надіслаловідповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з травня 2009 року у травні 2009 року в розмірі 7114,87гривень, з червня 2009 року в розмірі 7002,32 гривень щомісячно, який одержано відповідачем 12.05.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 202961.

Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АР Крим фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у квітні 2009 року 13-ти громадянам в сумі 8578,43 гривень, у травні 2009 року 12-ти особам в сумі 9734,18 гривень, у червні 2009 року 11-ти особам в розмірі 7002,32 гривень.

З урахуванням викладеного, судом першої інстанції правильно встановлено, що за квітень, травень, червень 2009 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 2 - 25314,93 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2.

Відповідно до пункту 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Оскільки, Феодосійський казенний оптичний завод не надав доказів сплати заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень, травень, червень 2009 року за списком № 1 в сумі 3780,48 гривень та за списком № 2 в сумі 25314,93 гривень, що підтверджується картками особового рахунку платника, то вказана заборгованість підлягає стягненню на користь позивача.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що 15.11.2004 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслаловідповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 1, які підлягають відшкодуванню з серпня 2004 року 2009 року, щомісячно в сумі 303,80 гривень, який одержано відповідачем 16.11.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення № 36615-8.

12.01.2005 року УПФУ в м. Феодосія АР Крим надіслаловідповідачуповідомлення № 8-Ю від 12.01.2005 року із зазначенням суми заборгованості за січень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 303,80 гривень; 16.02.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 63 Ю від 15.02.2005 року із зазначенням суми заборгованості за лютий 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 303,80 гривень; 15.03.2005 року УПФУ в м. Феодосія АР Крим надіслаловідповідачуповідомлення № 92 Ю від 15.03.2005 рокуіз зазначенням суми заборгованості за березень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1303,80 гривень; 08.04.2005 року УПФУ в м. Феодосія АР Крим надіслало відповідачуповідомлення № 109 Ю від 08.04.2005 року із зазначенням суми заборгованості за квітень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 303,80 гривень; 16.05.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслаловідповідачу повідомлення № 134 Ю від 16.05.2005 року із зазначенням суми заборгованості за травень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 1 1148,98 гривень.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а»статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»ФОКЗТ зобовязаний відшкодуватиУПФУ вм. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій 7-ми громадянам, що складаєза січень-квітень 2005 року по 303,80 гривень щомісячно, за травень 2005 року 1148,98 гривень.

Таким чином, за січень-травень 2005 року,відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 1 2364,18 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 1.

12.01.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслаловідповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з січня 2005 року в сумі 2655,44 гривень щомісячно.

12.01.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслаловідповідачу повідомлення № 8 Ю від 12.01.2005 року із зазначенням суми заборгованості за січень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 2 2655,44 гривень; 15.03.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 92 Ю від 15.03.2005 року із зазначенням суми заборгованості за березень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 2 548,27 гривень.

11.04.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслаловідповідачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2, які підлягають відшкодуванню з квітня 2005 року в сумі 1789,59 гривень щомісячно.

08.04.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслало відповідачу повідомлення № 109 Ю від 08.04.2005 рокуіз зазначенням суми заборгованості за квітень 2005 року по пільговій пенсії за списком № 2 1789,59 гривень; 16.05.2005 року УПФУ в м. Феодосія АРК надіслаловідповідачуповідомлення № 134 Ю від 16.05.2005 рокуіз зазначенням суми заборгованості за травень 2005 року по пільговій пенсії за списком №2 1789,59 гривень.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»ФОКЗТ зобовязаний відшкодувати УПФУ в м. Феодосія АРК фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у січні, березні 2005 року 16-ти громадянам, у квітні, травні 2005 року 12-ти особам всього в сумі 6782,89 гривень.

Таким чином, судом першої інстанції встановлено , що за січень, березень, квітень, травень 2005 року відповідач повинен був відшкодувати позивачеві за списком № 2 - 6782,89 гривень, що підтверджується розрахунком заборгованості, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком № 2.

Отже, судом першої інстанції встановлено, що позивачем без будь-яких поважних причин були пропущені строки звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 2364,18 гривень, № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 6782,89 гривень, з тих підстав, що у даному випадку не можна застосувати норму ч.15 статті 106 Закону № 1058- IV, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, оскільки заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а»статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 1, за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2 не є недоїмкою у розумінні Закону № 1058- IV.

У період виникнення спірних правовідносин до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України строк звернення до суду з вимогами про стягнення зазначених сум передбачався Цивільним кодексом України N 435-IV від 16.01.2003 року, а саме статтею 257 ЦК України та передбачав загальну позовну давність тривалістю у три роки.

Вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 2364,18 гривень стосуються періоду - з січня 2005 року - травень 2005 року, № 2 в сумі 6782,89 гривень - за січень, березень, квітень, травень 2005 року, а позов подано 28.07.2009 року, тобто з пропуском трирічного строку для звернення до суду.

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно прийшов що висновку , що вимоги про стягнення з ФКОЗ заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 за січень, лютий, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 2364,18 гривень, № 2 за січень, березень, квітень, травень 2005 року в сумі 6782,89 гривень задоволенню не підлягають.

Відповідно до розрахунку позовних вимог сума заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в розмірі 3387,09 гривень, по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в розмірі 112495, 48 гривень виникла відповідно до Акту звірки № 1148 станом на 01.01.2005 року, а саме: 92710,17 гривень заборгованість станом на 01.01.2005 року; 18262,58 гривень борг по фінансових санкціях; 20549,18 гривень борг по пені. виникла відповідно до Акту звірки № 1148 станом на 01.01.2005 року.

З урахуванням частково сплачених відповідачем сум в розмірі 19026,45 гривень загальний розмір заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до Акту звірки № 1148 станом на 01.01.2005 року у тому числі за фінансовими санкціями та пені складає 112495, 48 гривень.

Відповідно до Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року між УПФУ в м. Феодосія АРК та ФОКЗ заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 складає 3387,09 гривень; за списком № 2 - 92710,17 гривень. Заборгованість по штрафним санкціям за списком № 2 - 18262,58 гривень, з пені - 20549,18 гривень.

За даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень, яка утворилась з березня до грудня 2004 року.

Отже, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку про те, що позивачем були пропущені строки звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року, оскільки у даному випадкуне можна застосувати норму ч.15 статті 106 Закону № 1058- IV, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, оскільки заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а»статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 1, за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2 не є недоїмкою у розумінні Закону № 1058- IV.

У період виникнення спірних правовідносин до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України строк звернення до суду з вимогами про стягнення зазначених сум передбачався Цивільним кодексом України N 435-IV від 16.01.2003 року, а саме статтею 257 ЦК України та передбачав загальну позовну давність тривалістю у три роки.

Вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень стосуються періоду - з березня 2004 року по січень 2005 січня, а позов подано 28.07.2009 року, тобто з пропуском трирічного строку для звернення до суду, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 1 в сумі 3387,09 гривень згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

З матеріалів справи вбачається, що за даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуваннювитрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 92710,17 гривень, у тому числі станом на 01.01.2004 року 33985,67 гривень. Отже, заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 року складає 58724,50 гривень.

Отже, суд першої інстанції правильно прийшов до висновку, що позивачем були пропущені строки звернення до суду з вимогами про стягнення заборгованості по відшкодуваннювитрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 58724,50 гривень, яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 рокузгідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року, оскільки у даному випадкуне можна застосувати норму ч.15 статті 106 Закону № 1058- IV, відповідно до якої строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, оскільки заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, в частині пенсій, призначених за п. «а»статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 1, за п. б) - з) статті13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за списком № 2 не є недоїмкою у розумінні Закону № 1058- IV.

Вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 58724,50 гривень, яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 рокуз січня 2004 року по січень 2005 січня, а позов подано 28.07.2009 року, тобто з пропуском трирічного строку для звернення до суду, передбаченого ЦК України для даних правовідносин, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 58724,50 гривень, яка утворилась з 01.01.2004 року по 01.01.2005 року згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

З матеріалів справи вбачається, що за даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуваннювитрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 92710,17 гривень, у тому числі станом на 01.01.2004 року 33985,67 гривень.

За Законом «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування 400/97-ВР від 26.06.1997 року для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Тобто частина заборгованості в сумі 33985,67 гривень стосується періоду до 01.01.2004 року, коли на дані правовідносини розповсюджувалися положення Закону № 2181, Закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування 400/97-ВР від 26.06.1997 року у тому числі щодо строків давності стягнення податкового боргу, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, який може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Враховуючи, що заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 33985,67 гривень виникла до 01.01.2004 року, проте позов про стягнення заборгованості позивачем подано лише 28 липня 2009 року, тобто зі спливом встановленого статтею 15 Закону № 2181 II строку, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 в сумі 33985,67 гривень, яка утворилась до 01.01.2004 року згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

З матеріалів справи вбачається, що за даними особової картки відповідача станом на 01.01.2005 року значиться заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 за фінансовими санкціями в сумі 18262,58 гривень, з пені - 20549,18 гривень.

Фінансові санкції та пеня застосовані до відповідача на підставі Закону № 2181 , що підтверджується письмовими поясненнями позивача, доводами представника позивача, оскільки відповідно до Закону «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування 400/97-ВР від 26.06.1997 року витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" включаються до збору, на який розповсюджуються норми Закону № 2181.

Тому на зазначені правовідносини розповсюджуються строки давності стягнення податкового боргу, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, який може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання.

Враховуючи, що фінансові санкції в сумі 18262,58 гривень, пеня - 20549,18 гривень нараховані за нормами Закону № 2181 за порушення, які вчинені у період його розповсюдження на спірні правовідносини, проте позов про стягнення заборгованості позивачем подано лише 28 липня 2009 року, тобто зі спливом встановленого статтею 15 Закону № 2181 II строку, тому вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсій на пільгових умовах за списком № 2 за фінансовими санкціями в сумі 18262,58 гривень, з пені - 20549,18 гривень згідно Акту звірки № 1148 сум залишків станом на 01.01.2005 року задоволенню не підлягають.

Колегією суддів не приймаються до уваги доводи апелянта про те, що строки позовної давності не були пропущені, оскільки 31.05.2005 року Управління звернулося до Господарського суду м. Києва з позовною заявою до Міністерства промислової політики України, 3-особа Феодосійський казенний оптичний завод, про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату у доставку пільгових пенсій, що виникли до 25 травня 2005 року, і ухвалою Господарського суду м. Києва від 02.12.2008 року була винесена ухвала про залишення позову без розгляду, про що стало відомо Управлінню тільки 10.06.2009 року.

Отже, відповідно до ч. 3 ст. 96 ЦК України засновник юридичної особи (Мінпромполітики) не відповідає за зобов'язаннями юридичної особи (Феодосійського казенного оптичного заводу), а юридична особа не відповідає за зобов'язаннями її засновника, крім випадків, встановлених уставними документами та законом.

Відповідно до ч.7 статті 77 ГК України казенне підприємство відповідає за своїми зобов'язаннями лише коштами, що перебувають у його розпорядженні. У разі недостатності зазначених коштів держава, в особі органу, до сфери управління якого входить підприємство, несе повну субсидіарну відповідальність за зобов'язаннями казенного підприємства.

Частина 2 статті 619 ЦК України, передбачає, що до предявлення вимоги особі, яка несе субсидіарну відповідальність, кредитор повинен предявити вимогу до основного боржника, тобто у даному випадку УПФ у 2005 року повинно було подати позов до Феодосійського казенного оптичного заводу.

Таким чином, строк звернення до суду про стягнення заборгованості по недоїмки яка виникла до 25 травня 2005 року за списком № 1 в сумі 5751,27 грн., та за списком № 2 в сумі 119278,37 грн., пропущений позивачем без будь-яких поважних причин.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 195, 196, ч. 1 п. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 18.01.10 року у справі № 2а-8880/09/1/0170, залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Трещова О.Р.) від 18.01.10 року у справі № 2а-8880/09/1/0170, залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 27 вересня 2010 р.

Головуючий суддяпідписО.Е.Єланська

Судді підпис З.І.Курапова підпис М.А.Санакоєва З оригіналом згідно

Суддя О.Е.Єланська