Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №7
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 жовтня 2010 року Справа № 2а-7693/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ушакова Т.С.,
суддів Борзаниці С.В., Чернявської Т.І.,
при секретарі судового засідання Фенічевій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Луганської міської виборчої комісії Луганської області, треті особи - Місцева міська у м. Луганську Луганської області партійна організація політичної партії «Козацька Українська партія», Луганська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина», Луганська міська організація політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду знаходиться справа № 2а-7693/10/1270 за обєднаними ухвалою суду від 09 жовтня 2010 року адміністративними позовами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Луганської міської виборчої комісії Луганської області, треті особи - Місцева міська у м. Луганську Луганської області партійна організація політичної партії «Козацька Українська партія», Луганська обласна організація політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина», Луганська міська організація політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії.
Уточненими позовними вимогами позивачі просять:
- визнати нечинним, протиправним та скасувати рішення Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій» з дати прийняття такого рішення;
- визнати ОСОБА_1 зареєстрованим у якості кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія»;
- визнати ОСОБА_2 зареєстрованим у якості кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія»;
- зобов'язати Луганську міську виборчу комісію Луганської області зареєструвати ОСОБА_1 у якості кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія»;
- зобов'язати Луганську міську виборчу комісію Луганської області зареєструвати ОСОБА_2 у якості кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія»;
- зобов'язати Луганську міську виборчу комісію Луганської області внести ОСОБА_1 до виборчого списку кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 4 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія», про що йому видати посвідчення;
- зобов'язати Луганську міську виборчу комісію Луганської області внести ОСОБА_2 до виборчого списку кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія», про що йому видати посвідчення.
В обґрунтування уточнених позовних вимог позивачі зазначили, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 05 жовтня 2010 року з метою реєстрації у якості кандидатів в депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 4 та № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія» надали до Луганської міської виборчої комісії Луганської області (надалі за текстом Відповідач) документи, передбачені ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме:
- заяву про реєстрацію кандидата в депутати, яка була підписана керівником Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія»,
- копію свідоцтва про реєстрацію Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія»,
- витяг з протоколу зборів (конференції) Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійна організації політичної партії «Козацька Українська партія» про висування кандидата в депутати;
- заяву про згоду балотуватися кандидатом у депутати та згоду на оприлюднення біографічних відомостей;
- автобіографію;
- декларацію про майно і доходи;
- чотири фотографії;
- ксерокопії сторінок паспорту.
Про отримання вищевказаних документів Відповідачем були видані довідки від 05 жовтня 2010 року.
Відповідно до п. 4 ст. 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Відповідач повинен не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати прийняти рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
07 жовтня 2010 року відповідачем було прийнято рішення № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій», згідно якого було вирішено відмовити в реєстрації кандидатам у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №4 ОСОБА_1, № 32 ОСОБА_2 з виборів депутатів Луганської ради у місті Луганськ від місцевої організації політичної партії «Козацька Українська партія» в Луганській міській виборчій комісії. Вказане рішення було прийнято на підставі частини 2 статті 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у зв'язку із порушенням вимог законодавства щодо порядку висування кандидатів.
На час звернення до Відповідача із заявою про реєстрацію та й на даний час позивачі є безпартійними громадянами. До 01 жовтня 2010 року Позивачі були членами Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», але 01 жовтня 2010 року Позивачами були подані заяви до Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» про вихід, які отримані останньою 01 жовтня 2010 року. Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про політичні партії» ніхто не може бути примушений до вступу в політичну партію або обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії. Відповідно до статті 6 Закону України «Про політичні партії» членство в політичній партії є фіксованим. Обов'язковою умовою фіксації членства в політичній партії є наявність заяви громадянина України. Згідно пп. 3.5 п. 3 Статуту Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», де зазначено, що кожному члену партії надано право на вихід із партії у будь-який час за власним бажанням, для чого треба лише заява члена партії про вихід.
Статтею 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» встановлено, що кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Позивачі вважають, що ними у порядку, встановленому статтею 41 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», при дотриманні умов, визначених статтею 38 вказаного Закону, були подані Відповідачу всі необхідні документи для реєстрації кандидата в депутати та на час прийняття оскаржуваного рішення та й на даний час не існує підстав для відмови Позивачам в реєстрації кандидата в депутати, що є підставою для визнання рішення Відповідача від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій» нікчемним (недійсним) з моменту його прийняття.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивачів позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним в уточнених адміністративних позовах.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, пославшись на те, що 5 жовтня 2010 року позивачами подано до Луганської міської виборчої комісії документи для реєстрації в якості кандидатів в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, про що було видано довідку про прийом документів від 5 жовтня 2010 року. Розглянувши вказані заяви позивачів на засіданні Луганської міської виборчої комісії було прийнято рішення № 04/34 від 07 жовтня 2010 року про відмову реєстрації кандидатів в депутати на підставі п.1 ч.1 ст.44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», згідно якої територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати у випадку порушення встановленого вказаним Законом порядку висування кандидата. 07 жовтня 2010 року на адресу Луганської міської виборчої комісії Луганської області надійшло повідомлення голови Луганської міської організації політичної партії ВО «Батьківщина», згідно якого станом на 07 жовтня 2010 року позивачі знаходяться на обліку в Луганській міській організації політичної партії ВО «Батьківщина». Ніяких заяв про вихід або зупинення членства в партії від вказаних осіб не надходило. Таким чином, на момент розгляду документів наданих позивачами для реєстрації у якості кандидатів в депутати від місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія» останні були членами Луганської міської організації політичної партії ВО «Батьківщина». В звязку з надходженням вказаного повідомлення Луганською міською виборчою комісією Луганської області було прийнято рішення про відмову в реєстрації кандидатами у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №4 ОСОБА_2, № 32 ОСОБА_1 з виборів депутатів Луганської ради у місті Луганськ, оскільки позивачі, будучи членами Луганської міської організації політичної партії ВО «Батьківщина», були висунуті кандидатами в депутати від місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія», що відповідно до положень ч. 2 ст. 36 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» є неприпустимим при висуненні політичною партією кандидатів в депутати. Будь-якої інформації щодо припинення позивачами членства в партії на адресу комісії не надходило.
Заслухавши пояснення позивача ОСОБА_1 та представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов до наступного.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, та принципом рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, відповідно до якого усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку зі здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Зокрема, юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 статті 17 КАС України, поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до ст. 69 Конституції України народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.
Волевиявлення є основою народовладдя та важливою ознакою основ конституційного ладу України.
Вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, відповідно до ст. 71 Конституції України є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Постановою Верховної Ради України від 01 липня 2010 року № 2412-VI у встановленому законом порядку на неділю 31 жовтня 2010 року призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у звязку з чим розпочато виборчий процес.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України від 10 липня 2010 року № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі Закон України № 2487-VI) та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Відповідно до статті 11 Закону України № 2487-VI виборчий процес - це здійснення субєктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Виборчий процес здійснюється на засадах:
1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес;
2) політичного плюралізму та багатопартійності;
3) публічності і відкритості;
4) рівності субєктів виборчого процесу перед законом;
5) рівності прав усіх кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;
6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності;
7) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників підприємств, установ і організацій до місцевих організацій партій, кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.
Виборчий процес, зокрема, включає етап висування та реєстрації кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до ст. 10 Закону України № 2487-VI право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Частиною 1 ст. 35 Закону України № 2487-VI визначено, що висування кандидатів у депутати в багатомандатному, одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за 34 дні та закінчується за 28 днів до дня місцевих виборів, а висування кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі розпочинається за 30 днів і закінчується за 26 днів до дня виборів.
Згідно з ч. 2 вказаної статті, право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.
Частиною 3 ст. 35 Закону України № 2487-VI встановлено, що місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку.
Відповідно до частини 4 вказаної статті особа, яка висунута кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, може одночасно бути висунута лише кандидатом у депутати до відповідної ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі або кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, а згідно з частиною пятою, особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному чи одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
Особа може бути висунута кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом висування місцевою організацією (місцевими організаціями) лише однієї політичної партії (ч. 6 ст. 35 Закону України № 2487-VI).
Відповідно до ч. 1 ст. 85 Закону України № 2487-VI кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86-89 цього Закону. Від імені кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови скарга може бути подана також його довіреною особою. Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно із ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму. Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.
З урахуванням статусу сторін, які в розумінні статті 12 Закону України № 2487-VI є субєктами виборчого процесу, позивачі мають право звертатися з позовом, в якому вони стверджують про порушення відповідачем їх виборчих прав.
Судом встановлено, що рішенням Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій» позивачам відмовлено у реєстрації у якості кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 4 та № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія» (арк. справи 85).
Згідно із рішенням Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій» позивачам було відмовлено в реєстрації кандидатами в депутати на підставі ч. 2 ст. 36 Закону України № 2487-VI у звязку із порушенням вимог законодавства щодо порядку висування кандидатів місцевою організацією партії.
У судовому засіданні судом встановлено, що порушення порядку висування кандидатів місцевою організацією партії полягає в тому, що позивачі були висунуті Місцевою міською у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія» як безпартійні, у той час як вони були членами іншої політичної партії - політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина».
Як вбачається з витягу з протоколу засідання Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 03/09 рішення про відмову в реєстрації кандидатами в депутати ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було прийнято на підставі повідомлення голови Луганської міської організації політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» Плугіна Д.В. про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не припинили своє членство в Луганській міській організації політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» (арк. справи 32).
Судом встановлено, що позивачі були зареєстровані членами політичної партії Всеукраїнське обєднання «Батьківщина», що підтверджується партійними квитками та обліковими картками члена партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина», які долучені до матеріалів справи (арк. справи 151-154).
02 жовтня 2010 року, через те, що згідно із постановою Президії політичної ради партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 16 вересня 2010 року № 06-08-0876 припинено діяльність бюро Луганської міської організації політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина», позивачі звернулися до Луганської обласної партійної організації «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» з письмовими заявами, в яких повідомили про вихід з політичної партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» та просили вважати партійні квитки недійсними з 01 жовтня 2010 року. Вказані заяви були отримані 02 жовтня 2010 року першим заступником голови Луганської обласної організації Соломіним Є.О. (арк. справи 36, 112, 113).
Судом встановлено, що в партійних квитках ОСОБА_1 № 411144 та ОСОБА_2 № 334706 Луганською обласною партійною організацією «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» зроблено відмітку, що вони є недійсними з 01 жовтня 2010 року (арк. справи 151, 152).
В облікові картки членів партії «Всеукраїнське обєднання «Батьківщина» позивачів внесено запис про вихід з партії за власним бажанням з 01 жовтня 2010 року (арк. справи 153, 154).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про політичні партії в Україні» ніхто не може бути примушений до вступу в політичну партію або обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії.
Згідно із ст. 3 Закону України «Про політичні партії в Україні» політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Членом політичної партії може бути лише громадянин України, який відповідно до Конституції України має право голосу на виборах. Громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії (частини 1, 2 ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні»).
Частиною 5 ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що порядок вступу до політичної партії, зупинення та припинення членства в ній визначається статутом політичної партії.
Членство в політичній партії є фіксованим. Обов'язковою умовою фіксації членства в політичній партії є наявність заяви громадянина України, поданої до статутного органу політичної партії, про бажання стати членом цієї партії (ч. 6 ст.6 Закону України «Про політичні партії в Україні»).
В Статуті політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» (п. 3.2 Розділ 3) визначено, що рішення про прийом у члени партії приймає будь - який статутний орган партії, крім контрольно-ревізійних комісій, протягом місяця з дня подання до нього громадянином особистої письмової заяви про бажання стати членом партії. Зазначене рішення, яке приймається простою більшістю голосів від присутніх на зборах, конференціях, з'їзді партії, засіданнях бюро, Політичної ради партії та її Президії, є остаточним (арк. справи 10-17).
Згідно з п. 3.5 Статуту політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» члени партії мають право вільно виходити з партії за власною письмовою заявою.
Статутом політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» не передбачено, що у разі подання заяви про вихід із партії за власним бажанням бюро партійної організації або будь-який інший керівний орган повинен приймати рішення за результатами розгляду такої заяви.
За таких обставин суд вважає, що позивачі припинили членство в політичній партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» з дати подання заяви про вихід із партії за власним бажанням, оскільки згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України «Про політичні партії в Україні» ніхто не може бути обмежений у праві добровільного виходу з політичної партії.
Крім того, судом встановлено, що оскаржуване рішення Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 прийнято на підставі повідомлення голови Луганської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Плугіна Д.В. про те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не припинили своє членство в Луганській міській організації політичної партії «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» (арк. справи 114).
Однак, згідно постанови Президії політичної ради партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 22 вересня 2010 року № 06-08-097 було затверджено рішення бюро Луганської обласної партійної організації від 09 вересня 2010 року про виключення з партії Плугіна Дмитра Володимировича (арк. справи 35).
Відповідно до постанови Президії політичної ради партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» від 25 вересня 2010 року № 06-08-101 всі документи за підписом Плугіна Дмитра Володимировича, який не є головою Луганської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», та печаткою Луганської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» (ідентифікаційний код 25870149) вважаються недійсними (арк. справи 34).
За таких обставин, рішення Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 прийнято на підставі повідомлення голови Луганської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» Плугіна Д.В., яке підписано неповноважною особою, внаслідок чого воно не повинно було прийматися відповідачем до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення.
Щодо обраного позивачами способу захисту порушеного права за позовними вимогами про визнання нечинним, протиправним та скасування рішення Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій» з дати прийняття такого рішення, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Встановлені статтями 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України способи захисту порушеного права не є вичерпними.
Разом з тим, деякі із встановлених способів захисту порушеного права носять обмежений характер і не можуть бути застосовані при виникненні будь-якого спору у сфері публічних правовідносин. Так, вимога про визнання нечинним акта може стосуватися лише нормативно-правового акта, а про визнання протиправним - індивідуального акта.
Нечинним нормативно-правовий акт стає з дати набрання відповідним рішенням суду законної сили, а протиправність індивідуального акта виникає, у разі набрання рішенням суду про задоволення адміністративного позову законної сили, з моменту прийняття такого акта суб'єктом владних повноважень (вчинення дії або бездіяльності).
Вимога про визнання протиправним (недійсним, незаконним, неправомірним, скасування) індивідуальних актів не містять різних способів захисту, а є одним і тим же способом, сформульованим у різних словесних формах.
Таким чином, у тих випадках, коли предметом спору є індивідуальний акт, дія або бездіяльність позовною вимогою за правилами Кодексу адміністративного судочинства України має бути визнання такого акта, дії чи бездіяльності протиправними (недійсними, незаконними, неправомірними, скасування такого акту), а в разі оскарження нормативно-правового акта - визнання його нечинним.
Враховуючи, що предметом оскарження у даній адміністративній справі є правовий акт індивідуальної дії субєкта владних повноважень, суд не може визнати його нечинним.
Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - субєкта владних повноважень повністю чи окремих його положень.
У справах щодо оскарження рішень субєкта владних повноважень суд перевіряє, зокрема законність таких рішень, за результатом чого, згідно з пунктом 1 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень і про скасування або визнання його нечинним.
З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій», суд у відповідності із ч. 2 ст. 11 та ч. 1 ст. 177 КАС України вважає за необхідне для повного захисту прав та інтересів позивачів, про захист яких вони просять, вийти за межі позовних вимог та зобовязати відповідача розглянути та вирішити питання щодо реєстрації ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у якості кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 4 та № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія».
Щодо вимог позивачів зобовязати відповідача зареєструвати їх у якості кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 4 та № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія» суд зазначає про відсутність правових підстав для їх задоволення через те, що у відповідності із ст. 41 Закону України № 2487-VI реєстрація кандидатів у депутати є виключною компетенцією територіальної виборчої комісії.
Позовні вимоги в частині визнання позивачів зареєстрованими у якості кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 4 та № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія» залишаються судом без задоволення через те, що вони за своєю суттю є вимогами про встановлення фактів, які до компетенції адміністративних судів не відносяться.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (частина 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись Законом України від 10 липня 2010 року № 2487VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», статтями 2, 11, 17, 18, 19, 70, 71, 87, 94, 105, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Луганської міської виборчої комісії Луганської області від 07 жовтня 2010 року № 04/34 «Про реєстрацію представників від місцевих організацій політичних партій».
Зобовязати Луганську міську виборчу комісію Луганської області розглянути та вирішити питання щодо реєстрації ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у якості кандидатів у депутати в одномандатних мажоритарних виборчих округах № 4 та № 32 з виборів депутатів Луганської міської ради 31 жовтня 2010 року від Місцевої міської у м. Луганськ Луганської області партійної організації політичної партії «Козацька Українська партія».
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1,70 грн. (одна гривня сімдесят копійок).
Стягнути Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1,70 грн. (одна гривня сімдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддяТ.С. Ушаков
суддя
суддяС.В. Борзаниця Т.І. Чернявська <Судді (учасники колегії) >