Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-14517/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: <Текст > Суддя-доповідач: Романчук О.М
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"28" вересня 2010 р. м. Київ
Справа № 2-а-14517/09/2670
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: Романчук О.М.,
Суддів: Собківа Я.М.,
Усенка В.Г.,
при секретарі: Шевчук К.В.,
розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами Товариства з обмеженою відповідальністю «САССК», Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2010 р. у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «САССК»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва про скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В :
ТОВ «САССК»(далі позивач) звернулися до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва (далі Відповідач ) про скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2010 року позов було задоволено частково.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Сторони подали апеляційні скарги, у яких просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову та задовольнити позов відповідно.
Суд, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та заслухавши учасників процесу вважає, що апеляційна скарга Позивача підлягає частковому задоволенню, а відповідача задоволенню повністю з таких підстав.
Службовими особами Відповідача було проведено перевірку позивача, за результатами якої складено акт №1034/23-09/30180471 від 23.06.2009 року . Згідно вказаного акта, перевіряючими встановлено порушення п.2.8, 5.4 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 (далі - Положення №637), а саме: у ході перевірки касової книги підприємства прибуткових та видаткових касових ордерів, розрахунків встановлення ліміту залишку готівки в касі, наказів про встановлення ліміту каси в перевіряємо му періоді виявлено, що підприємством усупереч вимогам підпункту «а»п.5.1 Положення № 637, яким визначено строки здавання готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках (середа, пятниця), також ліміт залишку готівки в касі підприємства встановлений з перевищенням граничних розмірів передбачених п. 5.4 Положення № 637, а саме: відповідно до розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Сасск»підписаного 02.01.2007 року керівником підприємства та головним бухгалтером середньоденні надходження готівки до каси становлять 52152,71 грн., строки здавання готівкової виручки (готівки) середа, пятниця. Згідно наказу товариства від 02.01.2007 року №02/01/07-1Ф «Про встановлення ліміту каси»підписаного генеральним директором Конрад Майер ліміт каси підприємства готелю «Реддіссон САС»з 02.01.2007 року встановлено 260000 грн. на добу. Відповідно до розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Сасск»підписаного 31.12.2007 року керівником підприємства та головним бухгалтером середньоденні надходження готівки до каси становлять 51694,48 грн., строки здавання готівкової виручки (готівки) середа, пятниця. Згідно наказу товариства від 02.01.2008 року №01 «Про встановлення ліміту каси»підписаного головним менеджером ліміт каси підприємства готелю «Реддіссон САС»з 02.01.2008 року встановлено 258000 грн. на добу. Відповідно до розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі ТОВ «Сасск»підписаного 01.07.2008 року керівником підприємства та головним бухгалтером середньоденні надходження готівки до каси становлять 70749,95 грн., строки здавання готівкової виручки (готівки) середа, пятниця. Згідно наказу товариства від 01.07.2008 року №01/07/08 «Про встановлення ліміту каси»підписаного в.о. головного менеджера ліміт каси підприємства готелю «Реддіссон САС»з 01.07.2008 року встановлено 270000 грн. на добу.
На підставі висновків Акта перевірки, Відповідачем було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 13.07.2009 року № 0009092305/0 в розмірі 10893126,84 грн.
Пунктом 2.7 Положення № 637 встановлено, що виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.
Згідно з п.5.1 вказаного Положення, строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти) відповідно до таких вимог: а) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де є банки, - щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас); б) для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), що встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) в день її надходження, - наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня; в) для підприємств, що розташовані в населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів. Підприємства (юридичні особи), які здійснюють страхову діяльність та діяльність з випуску і проведення лотерей, установлюють строки здавання готівкової виручки (готівки) для страхових агентів і розповсюджувачів лотерей, які діють на підставі укладених договорів, з урахуванням специфіки їх функціонування (режиму роботи у вечірні години, вихідні та святкові дні) та обсягів виручки, що здається, але не рідше одного разу на п'ять робочих днів.
Якщо підприємства працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги, через відсутність відповідної домовленості з банком на інкасацію, здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку), то вона має здаватися підприємствами до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.
Установлені згідно із зазначеними вимогами строки здавання готівкової виручки (готівки) підприємствами узгоджуються з банком і визначаються в договорах банківського рахунку між підприємствами та банками.
Якщо підприємство в окремі дні не має перевищення ліміту каси, то таке підприємство може в ці дні не здавати в установлені строки готівку.
Пунктом п.5.3 встановлено, що ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
Вказаною нормою визначається обмеження суми ліміту каси у розмірі середньоденного надходження готівки.
Згідно п.п 5.4 вказаного Положення, кожне підприємство визначає ліміт каси з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо: для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк щодня (у день її надходження до каси) або наступного дня від дня її надходження до каси, - у розмірах, що потрібні для забезпечення їх роботи на початку робочого дня, але не більше розміру середньоденного надходження готівки до каси (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти); для підприємств, які мають строк здавання готівкової виручки (готівки) в банк, передбачений підпунктом "в" пункту 5.1 цієї глави, - у розмірах, що залежать від установлених строків здавання готівкової виручки (готівки) та її суми, але не більше п'ятикратного розміру середньоденних надходжень готівки (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти); для підприємств, ліміти каси яким установлюються згідно з фактичними витратами готівки (крім виплат, пов'язаних з оплатою праці, стипендій, пенсій, дивідендів), - не більше розміру середньоденної видачі готівки (за три будь-які місяці поспіль з останніх дванадцяти).
У судовому засіданні представник Позивача, у якості обгрунтування визначення ліміту каси, згідно наказів товариства, зазначив, що вказаний ліміт вираховувався з врахуванням безготівкових надходжень від клієнтів за платіжними картками. Колегія суддів вважає помилковими вказані доводи, оскільки вищенаведені норми Положення стосуються виключно ліміту каси, який вираховується з середньоденного розміру надходжень готівкових коштів безпосередньо у касу суб`єкта господарювання.
Враховуючи те, що при визначенні середньоденного ліміту каси згідно наказів підприємства, Позивач перевищували розмір середньоденних надходжень готівки, висновки суду першої інстанції щодо порушення Позивачем положень 5.4 Положення № 627 є вірними.
Так, відповідно до п.п. 5.9, якщо ліміт каси встановлено з перевищенням граничних розмірів, визначених пунктом 5.4 цієї глави, то він уважається встановленим на рівні зазначених граничних розмірів. У цьому разі сума зазначених перевищень уважається понадлімітною.
Не зважаючи на встановлення факту порушення Позивачем вказаних нормативно-правових актів, суд першої інстанції частково задовольнив позовні вимоги, виходячи з пропушення Відповідачем строків притягнення до адміністративно-господарської відповідальності шляхом накладання штрафу, передбачених ст. 250 ГК України.
Однак, колегія суддів приходить до висновку про неможливість застосування вказаних норм до спірних правовідносин.
Так, згідно з ст.1 ГК України, цей Кодекс визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Згідно з ч.1 ст. 4 ГК України, не є предметом регулювання цього Кодексу: адміністративні та інші відносини управління за участі суб'єктів господарювання, в яких орган державної влади або місцевого самоврядування не є суб'єктом, наділеним господарською компетенцією, і безпосередньо не здійснює організаційно-господарських повноважень щодо суб'єкта господарювання.
Апеляційний суд відзначає те, що податкові органи не є суб`єктами владних повноважень, які наділені господарською компетенцією та здійснюють організаційно-господарські повноваження відносно Позивача.
Таким чином, судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів, у відповідності до ч.2 ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що апеляційні скарги Відповідача та Позивача необхідно задовольнити повністю і частково, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «САССК»задовольнити частково.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2010 року скасувати та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позову.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст виготовлено: 04.10.2010 року