Постанова № 11570202, 29.09.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2010
Номер справи
2а-12234/09/0570
Номер документу
11570202
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2010 р. справа № 2а-12234/09/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Масло І.В.

при секретаріГрішаєві Є.Є.

за участю:

представників позивачаЧеснокової К.І., Кондратьєвої Г.М.,

представників відповідачаДацко А.В., Задорожньої М.О., Молчанова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: 83052, м. Донецьку, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Харцизького професійного ліцею до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного відділу у м. Харцизьку у частині відшкодування суми понаднормово списаних продуктів харчування у сумі 72,03 тис. грн. та відшкодування зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів позивачу на стипендії на суму 22,82 тис. грн., -

В С Т А Н О В И В:

29.07.2009 Харцизький професійний ліцей звернувся до суду з позовом до Контрольно-ревізійного відділу у місті Харцизьку про визнання недійсними окремих висновків акту ревізії фінансово-господарської діяльності від 23.06.2009 № 29-26/023 (т. 1 а.с. 3-8).

Ухвалою суду від 18.08.2009 у справі замінено відповідача Контрольно-ревізійний відділ у місті Харцизьку на Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області (т. 1 а.с. 153).

Заявою від 25.09.2009 позивач змінив позовні вимоги та просив визнати протиправною та скасувати вимогу Контрольно-ревізійного відділу у м. Харцизьку щодо відшкодування суми понаднормово списаних продуктів харчування у сумі 72,03 тис. грн. та щодо відшкодування зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів позивачу на стипендії на суму 22,82 тис. грн. (т. 1 а.с. 173-177).

Свої вимоги позивач мотивував тим, що у спірній вимозі КРВ у м. Харцизьку зроблено висновок про понаднормове списання продуктів харчування за період з 05.09.2007 по 30.04.2009 на суму 72,03 тис. грн.. внаслідок завищення натуральних норм розкладки продуктів харчування за меню розкладками. Цей висновок обґрунтовано «Збірником рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування» авторів ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, що не відповідає п. 1.2 ст. 1 та п. 2.2.1 Інструкції про порядок проведення ревізій і перевірок органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні, затвердженої наказом ГоловКРУ від 03.10.1997 № 121, якими передбачено, що державна контрольно-ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, а також наказами Мінфіну України. Позивач при організації харчування дітей керувався виключно нормативно-правовими актами України (постановами КМУ, наказами МОЗ та Міносвіти), не перевищуючи ліміт та затверджену кошторисом суму на харчування дітей.

Також, у спірній вимозі встановлена необхідність відшкодування зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів позивачу на стипендії на суму 22,82 тис. грн. внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях, що не відповідає вимогам Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», постанов Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 № 882 та від 05.03.2008 № 165. Наказом директора Харцизького професійного ліцею від 21.01.2008 № 14, прийнятого відповідно до вказаного Закону та постанов КМУ, з 01.01.2008 розмір стипендії було підвищено з 106,40 грн. до 150 грн., а з 01.09.2008 встановлена стипендія у розмірі 200 грн. Тобто, зявилась необхідність у внесенні змін до кошторису, яким встановлювалась потреба на 2008 рік у коштах загального фонду бюджету за КПКВ КЕКВ 1342 «Стипендії» із розрахунку 106,40 грн. на одного учня. Отже, позивачем не було допущено завищення потреби у бюджетних асигнуваннях на виплату стипендій у 2008 році.

Просив позов задовольнити.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували з тих підстав, що Інструкція про порядок проведення ревізій і перевірок органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні, затвердженої наказом ГоловКРУ від 03.10.1997 № 121, на яку посилається позивач, втратила чинність. Також зазначає, що позивач необґрунтовано ототожнює норми харчування з нормами розкладки продуктів харчування, внаслідок чого дійшов помилкового висновку про те, що відсутнє з його боку порушення у вигляді понаднормового списання продуктів харчування за період з 05.09.2007 по 30.04.2009. «Збірник рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування» є нормативно-правовим актом, яким на законодавчому рівні затверджені розмірі норм розкладки продуктів харчування.

Представники відповідача вважають, що позивач також некоректно вказує на те, що внесення асигнувань до кошторису обґрунтовується підвищенням стипендії. Законодавством не встановлюється право закладу затверджувати у кошторисі кошти на виплату матеріальної допомоги та заохочення. Бюджетні асигнування на лютий 2008 року за КПКВ 2201120 КЕКВ 1342 «Стипендії» склали 87966,0 грн., що перевищує 1/12 обсягу видатків, затверджених на 2007 рік, що є порушенням п.п. 2 п. 1 ст. 46 Бюджетного кодексу України, п. 45 Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою КМУ від 28.02.2002 № 228.

Також, представники відповідача надали письмові заперечення проти позову (т. 2 а.с. 224-230), в яких обгрунтували свою позицію із посиланням на норми діючого законодавства, просили відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Позивач Харцизький професійний ліцей зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Харцизької міської ради Донецької області 18.07.2003, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 296440 (т. 1 а.с. 9), включене до ЄДРПОУ за № 02543397, є державною організацією (установою, закладом) (т. 1 а.с. 10). Позивач здійснює свою діяльність на підставі Статуту, затвердженого у новій редакції першим заступником Міністра освіти і науки України (т. 1 а.с. 11-22).

Відповідно до ст. 1 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні”, державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Відповідач Контрольно-ревізійне управління в Донецькій області (КРУ в Донецькій області) діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09.01.2001р. Контрольно-ревізійний відділ у м. Харцизьку (КРВ у м. Харцизьку) є підрозділом КРУ в Донецькій області без права юридичної особи.

Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби відповідно до ст. 2 вказаного Закону, є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

У акті ревізії фінансово-господарської діяльності, у томі числі ревізії використання бюджетних коштів, виділених Міністерству освіти і науки України на підготовку кадрів у професійно-технічних навчальних закладах, у Харцизькому професійному ліцеї за період з 01.09.2007 по 30.04.2009 № 29-26/023 від 23.06.2009 йдеться, у тому числі, про порушення позивачем наступних вимог бюджетного законодавства:

- п.п. 20, 22, 28 Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, у вигляді завищення суми стипендіального фонду на 2008 рік, що призвело до зайвого виділення бюджетних коштів розпоряднику нижчого рівня у 2008 році по КПКВ 2201130 «Підготовка кадрів у професійно-технічних навчальних закладах» за КЕКВ 1342 «Стипендії» на суму 22824,46 грн. внаслідок відсутності потреби у бюджетних асигнуваннях (т. 1 а.с. 71);

- рецептів №№ 42, 47, 48, 296, 581, 591, 601 «Збірника рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування» авторів-упорядників ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 (видавництво м. Київ, «А.С.К.», 2002р.), п. 56 п.п. 2 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 № 125, п.п. 2.14, 2.15, 2.16, 3.2, 3.4 Положення про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, ч.ч. 3, 7 ст. 8, ч.ч. 1, 3, 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні», оскільки в результаті незабезпечення різноманітності готових страв або складу страв у раціоні, необхідних для калорійності харчування та заміни продуктів за енергоцінністю встановлено завищення натуральних норм розкладки продуктів харчування за меню розкладками, понаднормово списано продуктів харчування за період з 05.09.2007 по 30.04.2009 на загальну суму 72032,29 грн., у т.ч. за період з 05.09.2007 по 27.12.2007 на суму 21248,29 грн.; за період з 14.01.2008 по 28.11.2008 на суму 30069,45 грн.; за період з 12.01.2009 по 30.04.2009 на суму 20714,56 грн., придбаних за рахунок загального фонду державного бюджету за КПКВ 2201130 «Підготовка кадрів у професійно-технічних навчальних закладах» КЕКВ 1133 «Продукти харчування», які відсутні у наявності (т. 1 а.с. 117-118).

Позивачем подавалися заперечення до акту ревізії (т. 1 а.с. 28-32).

Пунктом 7 ст. 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” встановлено право органів контрольно-ревізійної служби предявляти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження та використання державної власності та фінансів.

Крім того, відповідно до п. 46 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. № 550 (далі Порядок № 550), якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

15.07.2009 КРВ у м. Харцизьку прийнято вимогу № 29-12/968 щодо усунення виявлених ревізією порушень (т. 1 а.с. 180-189).

Позивач оскаржує вказану вимогу частково, а саме щодо відшкодування суми заподіяної матеріальної шкоди відповідно до законодавства у розмірі 22,82 тис.грн. зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів ліцею як розпоряднику нижчого рівня за КЕКВ 1342 «Стипендії» внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях та суми понаднормово списаних продуктів харчування у сумі 72,03 тис. грн. (т. 1 а.с. 188).

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає, що відповідачем не доведена правомірність прийнятої вимоги в оспорюваній частині з огляду на наступне.

1. Щодо відшкодування суми заподіяної матеріальної шкоди відповідно до законодавства у розмірі 22,82 тис.грн. зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів ліцею як розпоряднику нижчого рівня за КЕКВ 1342 «Стипендії» внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях.

Відповідно до п. 36 ст. 2 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.

Згідно з ч. 1 ст. 21 цього Кодексу для здійснення програм та заходів, які проводяться за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Отже, позивач Харцизький професійний ліцей є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня по відношенню до Управління освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації. Такий висновок суду також обґрунтовується п.п. 5.1, 6.1 Статуту Харцизького професійного ліцею, згідно із якими фінансування професійно-технічної підготовки робітників, соціальний захист учнів, слухачів та педагогічних працівників у ліцеї, в межах обсягів державного замовлення, здійснюються на нормативній основі за рахунок коштів Державного бюджету України. Управління ліцеєм здійснюється Міністерством освіти і науки України, Управлінням освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації (т. 1 а.с. 20-21).

Частинами 2, 5 ст. 51 Бюджетного кодексу України передбачено, що відповідно до затвердженого бюджетного розпису розпорядники коштів Державного бюджету України одержують бюджетні асигнування, що є підставою для затвердження кошторисів. Кошторис є основним плановим документом бюджетної установи, який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на бюджетний період відповідно до бюджетних призначень. Розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та провадять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Згідно з п. 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. N 228(далі за текстом Порядок № 228), установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, а вищим навчальним закладам та науковим установам також за наявності затверджених планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів.

Установи мають право брати бюджетні зобов'язання витрачати бюджетні кошти на цілі та в межах, установлених затвердженими кошторисами, планами асигнувань загального фонду бюджету, планами надання кредитів із загального фонду бюджету, планами спеціального фонду, а вищі навчальні заклади та наукові установи також установлених затвердженими планами використання бюджетних коштів і помісячними планами використання бюджетних коштів.

Наказом Державного казначейства України від 25.11.2008 № 495 затверджено Інструкцію щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, пунктом 3.3.2 якої затверджено Код 1342 "Стипендії". До цієї категорії належать стипендії, крім стипендій, які призначаються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою України, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування; доплати до стипендії; матеріальна допомога (у тому числі в натуральному вираженні) студентам, учням, аспірантам, докторантам.

Відповідно до затвердженого кошторису Харцизького професійного ліцею на 2008 рік, було передбачено надходження та видатки із загального та спеціального фонду Державного бюджету за КЕКВ 1342 «Стипендії» у розмірі 839596 грн.

Пунктом 20 Порядку № 228 передбачено, що до кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи.

За змістом пункту 46 Порядку № 228, установи мають право брати зобов'язання щодо видатків або надання кредитів з бюджету відповідно до кошторису, плану асигнувань загального фонду бюджету, плану надання кредитів із загального фонду бюджету та плану спеціального фонду виходячи з потреби у забезпеченні виконання пріоритетних заходів та з урахуванням здійснення платежів для погашення зобов'язань минулих періодів, якщо інше не передбачено законодавством.

Згідно з актом перевірки, у процесі виконання кошторису за 2008 рік до останнього внесено зміни відповідно до довідок Донецької обласної державної адміністрації про внесення змін до кошторису на 2008 рік, а саме: від 18.11.2008 № 32 зменшені асигнування на суму 34650 грн., від 26.11.2008 № 34 зменшені асигнування на 50000 грн., від 04.12.2008 № 37 зменшені асигнування на 14850 грн., від 08.12.2008 № 38 збільшені асигнування на 2647 грн. Також затверджені асигнування на 2008 рік за КПКВ 2201130 «Підготовка кадрів у професійно-технічних навчальних закладах» КЕКВ 1342 «Стипендії» з урахуванням змін у сумі 742743,0 грн. (т. 1 а.с. 71-72).

Отже, позивач у даному випадку діяв в межах прав, наданих йому як розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня.

Згідно з актом ревізії, була встановлена потреба ліцею в бюджетних асигнуваннях на 2008 рік по КЕКВ 1342 «Стипендії» у сумі 719918,54 грн. Кошти в сумі 22824,66 грн. були використані на заохочувальні виплати в результаті зайвого виділення бюджетних коштів згідно розподілу асигнувань Управлінням освіти і науки. Такий висновок ревізії спростовується наступним.

Відповідно до наказу директора Харцизького професійного ліцею від 21.01.2008 № 14 «Про підвищення, призначення стипендії» (т. 1 а.с. 35-37), згідно Закону України № 107-VI від 28.12.2008 підвищено стипендію учнів ліцею таким чином: звичайна ординарна стипендія 150 грн., відмінникам 187,50 грн., учням з числа дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування 500 грн.

Видання директором вказаного наказу відповідає положенням ст. 60 Закону України № 107-VI від 28.12.2008 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Порядку призначення і виплати стипендії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2004 № 882.

Крім того, з метою всебічного та обєктивного розгляду адміністративної справи судом була призначена судово-економічна експертиза (ухвала від 27.10.2009 т. 1 а.с. 223-224).

Висновком судово-економічної експертизи від 19.07.2010 № 5869/24-6908/25 (т. 1 а.с. 237-244) не встановлено зайвого виділення бюджетних асигнувань Харцизькому професійному ліцею згідно розподілу асигнувань Управлінням освіти і науки Донецької облдержадміністрації по КПКВ 2201130 «Підготовка кадрів у професійно-технічних навчальних закладах» за КЕКВ 1342 «Стипендії» на суму 22824,46 грн., а також завищення Харцизьким професійним ліцеєм суми стипендіального фонду на 2008 рік, що призвело до зайвого виділення бюджетних асигнувань на вказану суму. За результатами проведеного дослідження встановлено, що висновки акту ревізії фінансово-господарської діяльності Харцизького професійного ліцею від 23.06.2009 № 29/26/023 про порушення позивачем п.п. 20, 22, 28 Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, документально не обґрунтовані.

При цьому, експертом було встановлено, що КРВ у м. Харцизьку у акті ревізії обчислено розмір стипендіального фонду Харцизького професійного ліцею всупереч вимог ст. 60 Закону України № 107-VI від 28.12.2008 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Таким чином, є незаконною та необґрунтованою вимога КРВ у м. Харцизьку у частині відшкодування суми заподіяної матеріальної шкоди відповідно до законодавства у розмірі 22,82 тис.грн. зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів ліцею як розпоряднику нижчого рівня за КЕКВ 1342 «Стипендії» внаслідок завищення потреби у бюджетних асигнуваннях.

2. Щодо відшкодування суми понаднормово списаних продуктів харчування у сумі 72,03 тис. грн.

Як зазначалося судом вище, сума понаднормово списаних продуктів харчування 72,03 тис. грн. була визначена КРВ у м. Харцизьку на підставі рецептів №№ 42, 47, 48, 296, 581, 591, 601 «Збірника рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування» авторів-упорядників ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 (видавництво м. Київ, «А.С.К.», 2002р.), якими встановлені натуральні норми розкладки продуктів харчування за меню-розкладками.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», державна контрольно-ревізійна служба у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента та Кабінету Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. N 550, передбачено, що інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

«Збірник рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування» авторів-упорядників ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 (видавництво м. Київ, «А.С.К.», 2002р.) законодавчим (нормативно-правовим) актом не являється, у звязку із чим КРВ в м. Харцизьку не мав законних підстав посилатися на нього при встановленні порушення бюджетного законодавства з боку позивача.

Суд не приймає до уваги посилання представників відповідача на те, що у зазначеному вище збірнику рецептур та у «Збірнику рецептур блюд та кулінарних виробів для підприємств громадського харчування», затвердженого наказом Міністерства торгівлі СРСР від 12.12.1980 № 310, норми якого були чинними у періоді, що підлягав ревізії, зазначено, що вони видані на заміну «Збірника блюд та кулінарних виробів» 1955 року видання, в них ураховані основні особливості харчування різних контингентів населення, у т.ч. тих, що знайшли відображення у «Збірнику рецептур блюд для підприємств громадського харчування на виробничих підприємствах та в учбових закладах», затвердженого наказом Міністерства торгівлі СРСР 04.01.1973 № 1. У «Збірнику рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування» авторів-упорядників ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 (видавництво м. Київ, «А.С.К.», 2002р.) вказано, що розрахунок витрат сировини, виходу полуфабрикатів та готових страв здійснено на підставі норм, чинних з 1973р. Тобто, представники відповідача підтвердили, що Збірник, на підставі якого було встановлено порушення позивачем норм бюджетного законодавства, окремо не затверджувався наказом органу виконавчої влади, а лише видавався відповідно до затверджених Збірників та містить в собі посилання на норми, затверджені ще у 1973 році.

Статтею 1 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 3 жовтня 1992 року N 493/92 (із змінами і доповненнями, внесеними Указом Президента України від 21 травня 1998 року N 493/98) установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Згідно зі статтею 2 цього Указу, державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю здійснює Міністерство юстиції України.

«Збірник рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування» авторів-упорядників ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 (видавництво м. Київ, «А.С.К.», 2002р.) органом виконавчої влади не затверджувався та у Міністерстві юстиції не реєструвався, отже, не може вважатися нормативно-правовим актом, яким має право керуватися орган контрольно-ревізійної служби при проведенні ревізії.

Крім того, відповідно до приписів ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, суд не може при прийнятті рішення у даній справі керуватися положеннями «Збірнику рецептур страв та кулінарних виробів для підприємств суспільного харчування».

П. 56 п.п. 2 Інструкції з обліку запасів бюджетних установ, затвердженої наказом Державного казначейства України від 08.12.2000 № 125, п.п. 2.14, 2.15, 2.16, 3.2, 3.4 Положення про документальне забезпечення записів бухгалтерського обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, ч.ч. 3, 7 ст. 8, ч.ч. 1, 3, 8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні», на порушення яких також посилається КРВ у м. Харцизьку у акті ревізії, регулюють порядок ведення бухгалтерського обліку і тому не можуть бути підставою для висновку про понаднормове списання позивачем продуктів харчування на суму 72,03 тис. грн.

Суд також вважає за необхідне зазначити, що видатки на закупівлю продуктів харчування здійснювалися відповідно до виділених коштів на харчування учнів у межах, встановлених кошторисами Харцизького професійного ліцею на 2007-2009 рік, що також підтверджується наказами директора Харцизького професійного ліцею щодо організації харчування у ліцеї від 31.08.2007 № 121, від 19.12.2007 № 209, від 27.08.2008 № 166, від 08.01.2009 № 1, що доводить безпідставність висновку КРВ в м. Харцизьку про порушення позивачем вимог бюджетного законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог Харцизького професійного ліцею.

Разом із тим, заявляючи вимогу про визнання частково протиправною спірної вимоги у позовній заяві та, водночас, про її скасування, позивачем не враховано, що відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення субєкта владних повноважень і про скасування або визнання його нечинним. Наслідком висновку про протиправність рішення субєкта владних повноважень є його скасування. Вимога про визнання протиправним (недійсним, незаконним, неправомірним) рішення субєкту владних повноважень виключає вимогу про скасування цього ж рішення, оскільки правові наслідки застосування обох згаданих вимог в даному випадку співпадають.

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги та визнає протиправною вимогу Контрольно-ревізійного відділу у м. Харцизьку у частині відшкодування суми понаднормово списаних продуктів харчування у сумі 72,03 тис. грн. та відшкодування зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів позивачу на стипендії на суму 22,82 тис. грн.

На підставі ст. 94 КАС України суд присуджує з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати, що документально підтверджені.

Керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Харцизького професійного ліцею до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області про визнання протиправною та скасування вимоги Контрольно-ревізійного відділу у м. Харцизьку у частині відшкодування суми понаднормово списаних продуктів харчування у сумі 72,03 тис. грн. та відшкодування зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів позивачу на стипендії на суму 22,82 тис. грн. - задовольнити.

Визнати протиправною вимогу Контрольно-ревізійного відділу у м. Харцизьку від 15.07.2009 № 29-12/968 щодо усунення виявлених ревізією порушень у частині відшкодування суми понаднормово списаних продуктів харчування у сумі 72,03 тис. грн. та відшкодування зайво виділених у 2008 році бюджетних коштів позивачу на стипендії на суму 22,82 тис. грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Харцизького професійного ліцею судовий збір у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 29 вересня 2010 року. Постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 01 жовтня 2010 року.

Апеляційну скаргу на постанову може бути подано до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Масло І.В.