Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-592/10/0270 Головуючий у 1-й інстанції: Кишинський М.І.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"29" вересня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Кузьменка В.В., Шостака О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Турбівського комбінату комунальних підприємств Турбівської селищної ради на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12.05.2010 року у справі за їх позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення № ІЦ-02/12/15 від 11.02.2010р.,
В С Т А Н О В И Л А :
Турбівський комбінат комунальних підприємств Турбівської селищної ради звернулися до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення № ІЦ-02/12/15 від 11.02.2010р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін».
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.05.2010 року в позові відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Турбівський комбінат комунальних підприємств Турбівської селищної ради подали апеляційну скаргу, в якій просять апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в позові. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необєктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення Вінницьким окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Вінницький окружний адміністративний суд в своєму рішенні прийшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Апеляційна інстанція повністю погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Турбівський комбінат комунальних підприємств Турбівської селищної ради є юридичною особою та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ідентифікаційний код 20092613).
Працівниками Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області 05.02.2010р. проведена планова перевірка Турбівського ККП Турбівської селищної ради, за результатами якої складено акт № 000028. Перевіркою встановлено надання Турбівським ККП Турбівської селищної ради послуг з вивезення твердих побутових відходів та рідких нечистот при застосуванні нечинних тарифів, а також без висновку щодо економічної обґрунтованості планових витрат на послугу вивезення твердих побутових відходів, наданого Державною інспекцією з контролю за цінами.
Згідно акту перевірки № 000028 від 05.02.2010р., загальна сума необгрунтовано отриманої виручки за період з 10.02.2009р. по 01.01.2010р. становить 45 382 грн. 46 коп. За порушення порядку встановлення і застосування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів, що призвело до отримання підприємством необгрунтованої виручки, керуючись ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", Держінспекція цін прийняла рішення від 11.02.2010р. № Щ-32-12/15 про вилучення необгрунтовано отриманих коштів 45 382 грн. та стягнення штрафу в подвійному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки, тобто 90 764 грн.
Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організацію контролю за їх дотриманням визначає Закон України «Про ціни і ціноутворення».
Відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про ціни і ціноутворення", в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вільні ціни і тарифи, відповідно до норм ст. 7 даного Закону, встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів.
Державне регулювання цін і тарифів, відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення", здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Визначення переліку продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, відповідно до положень п. 3 ст. 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення", віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.
Порядок формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006р. № 1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів".
Відповідно до пункту 41 розділу IV Постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006р. № 1010 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з вивезення побутових відходів" із змінами та доповненнями, пункту 5 змін Постанови Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2007 року № 297 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів, надається Державною інспекцією з контролю за цінами або її територіальними органами в порядку, встановленому Мінекономіки.
Постановою Кабінету Міністрів України № 297 від 27.02.2007р. встановлено обов'язок господарюючих суб'єктів отримати висновок щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг.
Турбівський ККП Турбівської селищної ради надавали послуги з вивезення побутових відходів без отримання відповідного висновку Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів. Вказана обставина представником Турбівського ККП Турбівської селищної ради не спростовувалась.
Посилання Турбівського ККП Турбівської селищної ради на те, що депутатами селищної ради самостійно, на власний розсуд без розрахунків виконавця послуг визначено та затверджено тариф на послугу з вивезення твердих побутових відходів, не знайшло свого підтвердження та суперечить вимогам Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме п. 2 ст. 31, в якому вказано, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку та п. 2 ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування", яким передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади.
Судом першої інстанції встановлено, що керівник Турбівського ККП Турбівської селищної ради безпосередньо приймав участь при розробці проектів рішень, якими затверджувались тарифи на вивіз твердих побутових відходів від населення, що підтверджується відповідними поясненнями та наявною в матеріалах справи затвердженою калькуляцією, яку було подано Турбівській селищній раді перед прийняттям рішення.
Таким чином, Турбівський ККП Турбівської селищної ради мали реальну можливість надати Турбівській селищній раді перед прийняттям рішень відповідні висновки Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів.
Рішеннями Турбівської селищної ради 13 сесії 5 скликання від 21.01.2009р. та 17 сесії 5 скликання від 21.01.2009р. затверджувались тарифи на вивезення побутових відходів від населення. З листа виконавчого комітету Турбівської селищної ради № 02-15/122 від 11.05.2010р. вбачається, що вказані вище рішення оприлюднювалися на селищній дошці оголошень біля селищної ради, на дошці оголошень Турбівського ККП, через оголошення на багатоквартирних житлових будинках в смт. Турбів та на загальних зборах громадян за місцем проживання.
За приписами п. 5 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування", рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, які набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Згідно ч. 5 ст. 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності - у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цими органами та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.
Таким чином, рішення Турбівської селищної ради, якими затверджувались тарифи на вивезення побутових відходів від населення, не було оприлюднено у порядку, визначеному вищевказаними нормами законів.
Враховуючи ту обставину, що Турбівський ККП надавали послуги за тарифами, затвердженими рішеннями селищної ради, які не були оприлюднені у встановленому законом порядку, а також без отриманих висновків Державної інспекції з контролю за цінами у Вінницькій області щодо розрахунків економічно обґрунтованих планових витрат, пов'язаних з наданням послуг з вивезення побутових відходів, то висновки акту перевірки та прийняте на їх підставі рішення є правомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про ціни і ціноутворення", вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди стягується штраф в подвійному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
Пунктом 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та питань європейської інтеграції України від 03.12.2001р. за № 298/519 визначено, що підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.
За таких обставин, Державна інспекція з контролю за цінами у Вінницькій області при прийнятті рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін діяла у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.
На підставі викладеного, апеляційна інстанція робить висновок, що суд цілком правомірно прийшов до висновку щодо безпідставності позовних вимог.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 2, 198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А:
В задоволенні апеляційної скарги Турбівського комбінату комунальних підприємств Турбівської селищної ради - відмовити.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 12.05.2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлено 29 вересня 2010 року.