Постанова № 11545272, 27.09.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2010
Номер справи
2а-5586/10/1270
Номер документу
11545272
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №6.6.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 вересня 2010 року Справа № 2а-5586/10/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді:Ірметової О.В.

при секретарі:Вівдюк М.М.

за участю сторін:

представника позивача:ОСОБА_1,

представника відповідача:ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Сватівської міжрайонної Державної податкової інспекції Луганської області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про стягнення суми податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника, -

ВСТАНОВИВ:

16 липня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Сватівської міжрайонної Державної податкової інспекції Луганської області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства Луганськтеплокомуненерго» про стягнення суми податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника у розмірі 4500,89 грн.

В обґрунтування свого позову позивач зазначив, що відповідач - ЛОК СТП «Луганськтеплокомуненерго» знаходиться на податковому обліку в Сватівській МДПІ Луганської області.

Позивачем було проведено перевірку Сватівського експлуатаційного району ЛОКСТП «Луганськтеплокомуненерго» за період діяльності з 01.04.2007 року по 30.09.2009 року.

Перевіркою були встановлені порушення вимог Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме було встановлено несвоєчасне перерахування податку до бюджету у загальній сумі 4500,89 грн.

Згідно з ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 09.04.1999р. № 588-XIV (далі - ЗУ №588-XIV) платники податків і зборів зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.

Приймаючи до уваги, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення податкового боргу виключно за рішенням суду позивач просив стягнути з відповідача суму податкового боргу, звернувши стягнення на його активи.

Позивачем було надано уточнення позовних вимог, відповідно до якого позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по пені з податку з доходів фізичних осіб в сумі 4500,89 грн.

В судовому засіданні представник позивача просив суд задовольнити уточнені позовні вимоги та стягнути з підприємства суму податкового боргу у розмірі 4500,89 грн.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, зазначив, що усе майно підприємства є спільною власністю територіальних громад області і закріплене на правах оперативного управління, а тому не є власником майна, тому стягнення податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи не можливо. Крім того представник відповідача зазначив, що відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства. За таких підстав відповідач просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані суду докази, встановивши фактичні дані суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований відділом ліцензування, державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради за № 25370169Ю0010625 від 06.09.2000 року та внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій.

Сватівський експлуатаційний район «Теплокомуненерго» є філією підприємства відповідача ЛОК СТП «Луганськтеплокомуненерго», та вона не є самостійною юридичною особою, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Луганській області за № 2483 (а.с.17).

Відповідач є юридичною особою, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи №323256, затвердженого державним реєстратором від 06.09.2000 року (а.с. 18).

Відповідач взятий на податковий облік Сватівською ОДПІ в Луганській області, про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ, та включено до платників окремих податків (а.с. 7).

09.11.2009 року позивачем було проведено перевірку Сватівського експлуатаційного району «Теплокомуненерго» ЛОК СТП «Луганськтеплокомуненерго» за період діяльності з 01.04.2007 року по 30.09.2009 року з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, за результатами якої було складена довідка №65/17-21758344 від 09.11.2009 року (а.с.8-11).

Перевіркою були встановлені порушення вимог п.п. 8.1.2, п.п. 8.1.4 п.п. «а», п.19.2 ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме було встановлено несвоєчасне перерахування податку з фізичних осіб до бюджету у розмірі 145685,59 грн. (а.с.12-13), на яку була нарахована пеня у загальній сумі 4500,89 грн. (а.с.14).

Відповідно до п.п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі Закон №889) податок з фізичних осіб підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом.

Крім того, згідно з п.п.8.1.4 п.8.1 ст. 8 Закону №889, якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.

Згідно п. 1. 3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон 2181) податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Згідно п. п. 3, 5.3.1. ст. 5 Закону 2181 у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Відповідно до п. п. 5.2., 5.2.1. ст. 5 Закону 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, яким передбачено порядок оскарження рішень податкових органів.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до п. 5.2.1. ст. 5 Закону 2181 відповідач має узгоджені податкові зобов'язання, а саме заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 145685,59 грн.

Згідно п. 5.4.1. п.5.4. ст. 5 Закону 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені ст. 5 цього закону визначається сумою податкового боргу платника податків.

Порядок нарахування пені встановлений ст. 16 Закону 2181.

Так, відповідно до п.п.16.1.1 п.16.1 ст. 16 Закону 2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом;

б) при нарахуванні суми податкового зобовязання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.

Після встановлення факту несвоєчасності перерахування в доход Державного бюджету податку з фізичних осіб, перевіряючим органом було здійснено нарахування пені з урахуванням ставки НБУ та кількості днів прострочення сплати податку, про що викладено у додатку №2 до акту перевірки (а.с.14). Відповідно до Розрахунку сума нарахованої пені складає 4500,89 грн. Розрахунок підписаний головним бухгалтером відповідача.

Відповідно до п. п. 6.2.1., 6.2. ст. 6 зазначеного закону у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Відповідно до п. п. 6.2.3., 6.2., ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога форми Ю1 за № 1/22 від 17.10.2001 року на суму податкового боргу, яку було вручено особисто бухгалтеру підприємства. Другу податкову вимогу за № 2/144 від 22.11.2001 року на суму податкового боргу було вручено під особистий підпис уповноваженої особи.

Сума податкової заборгованості, а саме нарахованої пені за несвоєчасне перерахування податку з доходів фізичних осіб, не сплачена відповідачем у добровільному порядку.

Відповідно до п.11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Як вбачається з Статуту підприємства, усі активи знаходяться в оперативному управлінні. Так, відповідно до розділу 2 статуту до основних напрямків підприємства відносяться: надання підприємствам різноманітних послуг; постачально-збутова діяльність; торгово-посередницька діяльність, здійснення всіх видів комісійної, консигнаційної торгівлі та товарооборотних операцій; здійснення автоперевезень, надання побутових послуг, організація підприємств громадського харчування, торгівля продукцією через власну мережу; забезпечення підприємств запчастинами; роздрібна, дрібнооптова та оптова торгівля різними товарами та послугами тощо.

Відповідно до статуту підприємства одним з джерел формування майна підприємства є доходи, одержані від реалізації продукції, а також від інших видів господарської діяльності.

Також, необхідно наголосити, що підприємство є платником податку з доходів фізичних осіб.

Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ передбачений тільки один порядок стягнення податкового боргу у судовому порядку: шляхом звернення стягнення на активи платника податків.

Так, пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 цього Закону передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Статтею 1 Закону визначено поняття активів платника податків (п. 1.7). Активи платника податків це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання. Зазначене доводить, що правовий режим активів підприємства, а саме правомочності щодо оперативного управління, не дозволяють здійснити стягнення податкового боргу за рахунок його активів.

Погашення податкового боргу державних або комунальних підприємств здійснюється відповідно до статті 11 Закону України № 2181-ІІІ.

Обовязок по сплаті податкового боргу (в т.ч. застосованих штрафних санкцій) не ставиться в залежність від правового режиму майна підприємства. Закріплення за відповідачем майна на правах оперативного управління, не звільняє його від обовязку по сплаті відповідних сум до бюджету.

Таким чином, оскільки сума податкового боргу до цього часу відповідачем не сплачена, суд вважає за можливе стягнути з відповідача, суму податкового боргу у загальному розмірі 4500,89 грн. шляхом перерахування відповідних коштів до Державного бюджету України.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Сватівської міжрайонної Державної податкової інспекції Луганської області до Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» про стягнення суми податкового боргу шляхом звернення стягнення на активи боржника задовольнити.

Стягнути з Луганського обласного комунального спеціалізованого теплозабезпечуючого підприємства «Луганськтеплокомуненерго» (91000, місцезнаходження: кв. Східний, 22, м. Луганськ, юридична адреса: вул. К.Маркса, 54, м, Луганськ, код ЄДРПОУ 03340529) дохід місцевого бюджету м.Сватове (11010100, код отримувача 24048267, банк ГУДКУ в м.Луганську, МФО 804013, р/р 33210800700272) податковий борг в сумі 4500,89 грн. (чотири тисячі пятсот гривень 89 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 01 жовтня 2010 року.

СуддяО.В. Ірметова