Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 5/230/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
21.11.2023 Справа № 908/1900/23
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі: судді Проскурякова К.В., при секретарі судового засідання Соколові А.А., розглянувши матеріали справи
За позовом: Акціонерного товариства "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО" (електронна пошта: info@creditdnepr.com; вул. Жилянська, буд. 32, м. Київ, 01033; код ЄДРПОУ 14352406)
До відповідачів:
1 - Фермерського господарства "СТЕМ" (електронна пошта: stem35.1972@gmail.com; вул. Костюшко, буд. 22, село Новомиколаївка, Приазовський район, Запорізька область, 72414; код ЄДРПОУ 33437679;)
2 - ОСОБА_1 (електронна пошта: невідома; (адреса для листування: адвокат Ковальов Дмитро Валерійович: бул. Центральний, буд. 3/171, м. Запоріжжя, 69005); АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 )
про стягнення 1 238 265,42 грн.,
За участю представників сторін:
від позивача: Препелиця Ю.В., довіреність № 213 від 22.12.2021, посвідчення № 21/2085 від 28.05.2019, адвокат;
від відповідача-1: не з`явився;
від відповідача-2: не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Запорізької області перебуває справа №908/1900/23 за позовом Акціонерного товариства "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО" до відповідачів: 1 - Фермерського господарства "СТЕМ", 2 - ОСОБА_1 про стягнення 1 238 265,42 грн.
Ухвалою суду від 25.10.2023 № 908/1900/23 продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, розгляд справи у підготовчому провадженні відкладено на 21.11.2023 о 10 год. 30 хв. з повідомленням (викликом) сторін. Явку представників сторін у судове засідання визнано обов`язковою та запропоновано сторонам здійснити відповідні процесуальні дії.
З метою повідомлення відповідачів - 1 та 2 про відкладення підготовчого засідання, текст вищевказаної ухвали суду направлений на електроні адреси відповідачів та оприлюднений на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://zp.arbitr.gov.ua/sud5009/.
31.10.2023 від Акціонерного товариства "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО" через систему «Електронний суд» надійшли заперечення щодо клопотання представника відповідача-2 про зупинення провадження у справі.
Крім цього 21.11.2023 від АТ "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО" через систему «Електронний суд» надійшло повідомлення, що станом на 20.11.2023 відповідачі по справі № 908/1900/23 не мають зареєстрованих електронних кабінетів.
Вищевказані документи долучені судом до матеріалів справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, судове засідання 21.11.2023 здійснювалось із застосуванням технічних засобів фіксації судового процесу за допомогою ПАК "Акорд".
Представники відповідачів - 1-2 у судове засідання повторно не з`явились, про причини неявки суд не повідомили. Клопотань про розгляд справи без уповноважених представників відповідачів - 1-2 або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило.
Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги.
Як вбачається з матеріалів справи, у заяві № 83 від 25.10.2023 (вх. № 22685/08-08/23 від 25.10.2023) представник відповідача-2 - адвокат Ковальов Д.В. на підставі п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України просить суд зупинити провадження у справі № 908/1900/23 у зв`язку з перебуванням відповідача-2 - ОСОБА_1 у складі інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан та залучені до участі у захисті країни від збройної агресії російської федерації. В обґрунтування вказаної заяви додані копії розпорядження керівника Ради Міністрів військово-цивільної адміністрації Запорізької області «Про введення тимчасової адміністрації» № 497-10 від 29.09.2022 та довідки Добровольчого Українського корпусу «Правий сектор» тактична група «Сапсан» № 249 від 30.09.2023.
У запереченнях на клопотання представника відповідача-2 про зупинення провадження у справі АТ "БАНК КРЕДИТ ДНІПРО" посилається на те, що здійснення діяльності добровольчих формувань під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони ЗСУ, а також перехід їх за певних умов в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони ЗСУ не свідчить про перебування членів добровольчих формувань у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення АТО. Добровольче формування територіальної громади є воєнізованим підрозділом, а не військовим формуванням. Оскільки ОСОБА_1 знаходиться у добровольчому формуванні як зазначено у довідці № 249 від 30.09.2023, а не у складі військового формування, просить суд відмовити у задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи та додаткові документи суд зазначає наступне.
Як зазначено у довідки Добровольчого Українського корпусу «Правий сектор» тактична група «Сапсан» № 249 від 30.09.2023, командування ДУК ТГ «Сапсан» підтверджує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно з 12.03.2022 по теперішній час знаходиться в добровольчому формуванні ДУК ТГ «Сапсан» та бере безпосередню участь у бойових діях з відбиття збройної агресії російської федерації проти України на території Донецької та Луганської областей.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 227 Господарського процесуального кодексу України визначено, що суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Згідно зі ст. 12 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року № 1932-XII, участь в обороні держави разом із ЗСУ беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв`язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи (ч. 1). Інші військові формування, утворені відповідно до законів України, беруть участь у виконанні завдань територіальної оборони та руху опору, сприяють забезпеченню правового режиму воєнного стану (ч. 3).
Визначення військового формування міститься у статті 1 Закону № 1932-ХІІ «Про оборону України» та означає створену відповідно до законодавства України сукупність військових з`єднань і частин та органів управління ними, які комплектуються військовослужбовцями і призначені для оборони України, захисту її суверенітету, державної незалежності і національних інтересів, територіальної цілісності і недоторканності у разі збройної агресії, збройного конфлікту чи загрози нападу шляхом безпосереднього ведення воєнних (бойових) дій.
Згідно зі ст. 18 Закону № 1932-ХІІ «Про оборону України», територіальна оборона України організовується та здійснюється відповідно до Закону України "Про основи національного спротиву" з урахуванням особливостей, визначених законодавством про оборону, мобілізацію та правовий режим воєнного стану.
Так, добровольче формування територіальної громади згідно з п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про основи національного спротиву" від 16.07.2021 № 1702-ІХ - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.
Відповідно до абз. 4 - 6 ч. 2 ст. 8 Закону № 1702-ІХ "Про основи національного спротиву", діяльність добровольчих формувань територіальних громад здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
У разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану всі добровольчі формування територіальних громад переходять в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст. 15 Закону № 1702-ІХ "Про основи національного спротиву", командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України визначає перелік військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчих формувань територіальних громад, які залучаються до посилення охорони та захисту сухопутних ділянок державного кордону України.
Приписами абз. 1 ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» від 6.12.1991 № 1934-XII, Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1934-XII, Збройні Сили України мають таку загальну структуру: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об`єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв`язку та кібербезпеки; органи військового управління, з`єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Таким чином, із внесенням змін згідно із Законом № 2237-IX, який набрав чинності 12.06.2022, під час воєнного стану добровольчі формування територіальних громад переходять у підпорядкування командирів військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України, та за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України вони повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення бойових дій.
За приписами частини другої статті 8 Закону № 1702-ІХ «Про основи національного спротиву" порядок утворення, комплектування, функціонування, підстави та порядок розформування добровольчих формувань територіальних громад визначаються Положенням про добровольчі формування територіальних громад, яке затверджується КМУ.
Діяльність добровольчих формувань територіальних громад здійснюється під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом.
У разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану всі добровольчі формування територіальних громад переходять в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони Збройних Сил України.
На час дії воєнного стану за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України добровольчі формування територіальних громад повністю або частково можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами визначеної зони територіальної оборони, а також направлятися до районів ведення воєнних (бойових) дій.
Враховуючи вищевикладене, добровольче формування територіальної громади є воєнізованим підрозділом, а не військовим формуванням. Здійснення діяльності добровольчих формувань під безпосереднім керівництвом і контролем командира військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України, а також перехід їх за певних умов в оперативне підпорядкування командирів відповідних військових частин Сил територіальної оборони ЗСУ не свідчить про перебування членів добровольчих формувань у складі ЗСУ або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Таким чином, оскільки відповідач-2 - ОСОБА_1 ( РНОКПП ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) станом на 21.11.2023 знаходиться в добровольчому формуванні, а не у складі військового формування, станом на 21.11.2023 суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника відповідача-2 - адвоката Ковальова Д.В. про зупинення провадження у справі № 908/1900/23 на підставі п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України, проте, суд пропонує відповідачу-2 надати суду докази щодо перебування фізичної особи ОСОБА_1 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань.
Розглянувши матеріали справи та додаткові документи суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 17 ст. 182 ГПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про колегіальний розгляд справи.
Враховуючи викладене, розглянувши матеріали справи та додаткові докази, заслухавши представника суд дійшов висновку про необхідність призначення колегіального розгляду справи, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України справи у судах першої інстанції розглядаються суддею одноособово, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Якщо справа має розглядатися суддею одноособово, але цим Кодексом передбачена можливість колегіального розгляду справи, питання про призначення колегіального розгляду вирішується до закінчення підготовчого засідання у справі (до початку розгляду справи, якщо підготовче засідання не проводиться) суддею, який розглядає справу, за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, про що постановляється ухвала (ч. 10 ст. 33 ГПК України).
Відповідно до ч. 7 ст. 32 ГПК України, якщо справа має розглядатися суддею одноособово, але цим Кодексом передбачена можливість колегіального розгляду такої справи і про це прийнято відповідне рішення, така справа розглядається в суді першої інстанції - колегією суддів, до складу якої включається суддя, визначений Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою при автоматизованому розподілі справ, та два судді, додатково визначених Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою після прийняття рішення про колегіальний розгляд справи.
Враховуючи, що справа розглядається в порядку загального позовного провадження та перебуває на стадії підготовчого провадження, складність справи, категорію справи, значний обсяг доказів необхідний для подання сторонами та дослідження судом, з метою забезпечення об`єктивного, повного та всебічного розгляду справи, суд приходить до висновку про необхідність призначення з власної ініціативи справи до колегіального розгляду.
Керуючись ст. ст. 32, 33, 182, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Призначити колегіальний розгляд справи № 908/1387/23.
2. Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та відповідно до ст. 255 ГПК України не може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Суддя К.В. Проскуряков