Ухвала суду № 1152078, 28.08.2007, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.08.2007
Номер справи
22а-231/2007
Номер документу
1152078
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 22а 231/07 Головуючий суддя у 1

Категорія статобліку 23 інстанції І.В. Садовий

(справа №23/550-АП)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 серпня 2007 року м. Дніпропетровськ

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Проценко О.А.,

суддів Коршуна А.О., Туркіної Л.П.,

при секретарі: Духневич О.С.,

за участі представників:

позивача Азізбекян А.П., Захарченко В.Ф.

відповідача Головченко І.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області

на постанову господарського суду Запорізького області від 14.03.2007 року по справі № 23/550АП

за позовомСільськогосподарського виробничого кооперативу «Калініна»,

с. Антонівка, Вільнянського району, Запорізької області

до: Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області, м. Вільнянськ, Запорізької області

про скасування та визнання не чинними податкових повідомлень-рішень № 0000152302/0 від 03.03.2005 р., № 0000152302/3 від 19.10.2005 р. у повному обсязі, № 0000142303/3 від 19.10.2005 р. у повному обсязі, № 0000132302/0 від 03.03.2005 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 466 грн. 59 коп., № 0000122302/3 від 19.10.2005 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 2759 грн. 00 коп., № 0000112302/3 від 19.10.2005 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 485 грн. 33 коп.,

ВСТАНОВИЛА:

13.03.2007р господарським судом Запорізької області розглянуто позовСільськогосподарського виробничого кооперативу «Калініна» (далі по тексту СВК «Калініна») про скасування та визнання не чинними податкових повідомлень-рішень Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області (далі по тексту Вільнянська МДПІ) № 0000152302/0 від 03.03.2005 р., № 0000152302/3 від 19.10.2005 р. у повному обсязі, № 00001423/3 від 19.10.2005 р. у повному обсязі, № 0000132302/0 від 03.03.2005 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 466 грн. 59 коп., № 0000122302/3 від 19.10.2005 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 2759 грн. 00 коп., № 0000112302/3 від 19.10.2005 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 485 грн. 33 коп.

За результатами розгляду справи винесена постанова, якою адміністративний позов задоволено, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Вільнянської МДПІ. При цьому суд першої інстанції, посилаючись на п.п. 17.1.7 ст.17 та п.п. 15.1.1.Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, дійшов висновку про те, що сплинув термін позовної давності з нарахування штрафних санкцій та прийняттям податкових повідомлень рішень. Відповідачем безпідставно застосовані до платника податку штрафні санкції за порушення граничних строків сплати суми узгодженого податкового зобовязання з фіксованого сільськогосподарського податку, оскільки узгоджені податкові зобовязання з фіксованого сільськогосподарського податку позивачем сплачені у межах встановленого граничного терміну для річної декларації, відповідно до чинного законодавства.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач Вільнянська МДПІ оскаржує постанову від 14.03.2007р. по даній справі в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та неправильно застосував норми матеріального та процесуального права, а саме: вимоги Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок», тому відповідач просить скасувати постанову господарського суду Запорізької області від 14.03.2007р. по даній справі та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволені адміністративного позову.

Позивач - СВК «Калініна» заперечує проти доводів апеляційної скарги, вважає що рішення суду першої інстанції обґрунтоване та законне, просить суд апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, а постанову господарського суду Запорізької області від 14.03.2007р. у даній справі - залишити без змін.

Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши доводи сторін, колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Вільнянською МДПІ Запорізької області в лютому 2005р. проведено планову комплексну документальну перевірку підприємства позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства СВК «Калініна» за період з 01.05.2003 р. по 30.09.2004 р., за результатами перевірки складено Акт № 10/23/059 03728439 від 28.02.2005р. За висновками фахівців податкової служби (сторінка 34 Акту), перевіркою встановлені порушення з боку позивача ч. 2 статті 5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок», в частині недотримання термінів сплати самостійно визначених платником податку податкових зобовязань з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 29910 грн. 41 коп. На підставі акту перевірки відповідачем прийняті податкові повідомлення рішення за якими до платника податку застосовані штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобовязань з фіксованого сільськогосподарського податку, а саме :

- № 0000152302/0 від 03.03.2005 р. про застосування на підставі п.17.1.7. ст..17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» , за затримку на 28 та 59 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 9998 грн. 75 коп. 1999 грн. 75 коп. (фіксований сільськогосподарський податок, нарахований після 01.01.2001 р.);

- № 0000142302/0 від 03.03.2005 р. про застосування штрафних санкцій за затримку 502 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 20725 грн. 44 коп. 10362 грн. 72 коп. (фіксований сільськогосподарський податок, нарахований до 01.01.2001 р.);

- № 0000132302/0 від 03.03.2005 р. за затримку 30 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 11336 грн. 20 коп. 1133 грн. 62 коп. (фіксований сільськогосподарський податок, нарахований після 01.01.2001 р.);

- № 0000122302/0 від 03.03.2005 р. про застосування штрафних санкцій за затримку на 87 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 10244 грн. 72 коп. 2048 грн. 94 коп. (фіксований сільськогосподарський податок, нарахований після 01.01.2001 р.);

- № 0000112302/0 від 03.03.2005 р. за затримку 302 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 32828 грн. 63 коп. 16414 грн. 32 коп. (фіксований сільськогосподарський податок, нарахований після 01.01.2001 р.)

Позивач оскаржив первинні податкові повідомлення-рішення у порядку, передбаченому ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» до Вільнянської МДПІ Запорізької області, Державної податкової адміністрації України в Запорізькій області, Державної податкової адміністрації України. За результатами розгляду скарги позивача до ДПА України, податковою службою сформовані наступні податкові повідомлення рішення: № 0000152302/3 від 19.10.2005 р. про застосування штрафних санкцій до СВК «Калініна» з0а затримку на 28 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання в розмірі 19997 грн. 50 коп. 1999 грн. 75 коп., № 0000142302/3 від 19.10.2005 р. про застосування штрафних санкцій в сумі 10362 грн. 72 коп., № 0000132302/3 від 19.10.2005 р. в сумі 1133 грн. 62 коп., № 0000122302/3 від 19.10.2005 р. в сумі 4807 грн. 94 коп., та № 0000112302/3 від 19.10.2005 р. в сумі 9690 грн. 67 коп.

За результатами розгляду скарги позивача ДПА України залишила без змін податкове повідомлення рішення № 0000152302/0, в якому чітко зазначено, що сума штрафних санкцій 1999 грн. 75 коп. застосована за порушення сплати узгодженого податкового зобовязання у розмірі 9998 грн. 75 коп. (за даними податкової служби прострочення на 28 та 59 календарних днів з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого після 01.01.2001 р.)

Відповідно до акту про результати планової комплексної документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період який охоплений перевіркою з 01.05.2003р. по 30.09.2004р. (т. 1, л.д.21), що відповідає вимогам ст..15.1.1.Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», але фахівцями податкової служби (т.1, л.д. 27), в таблиці 1, наведений розрахунок штрафних санкцій згідно якого податок нараховувався згідно таких розрахунків : розрахунок № 436 від 24.01.2001 р.; № 3741 від 26.12.2001 р.; № 25 від 04.03.2002 р., таблиця 2 розрахунок № 367 від 31.01.2000 р., розрахунок № 3658 від 23.11.2000 р., при цьому податкова служба вказує суму сплаченого боргу у розмірі 17630 грн. 75 коп., тобто суму від якої контролюючим органом розраховувались штрафні санкції за порушення граничних термінів сплати узгоджених зобовязань з фіксованого сільськогосподарського податку. Протягом періоду адміністративного оскарження відповідач постійно змінював суму сплаченого боргу, а саме : - податкове повідомлення рішення від 03.03.2005 р., № 0000152302/0 9998 грн. 75 коп.; - № 0000152302/3 від 19.10.2005 р. 19997 грн. 50 коп.

Статтею 5 Закону України «Про фіксований сільськогосподарський податок» передбачено, що платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 01 лютого поточного року. Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного місяця. Штрафні санкції, передбачені п.17.1.7. ст..17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», застосовуються у випадку прострочення платником податку граничного строку узгодженого податкового зобовязання. Відповідно до п.15.1.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

З урахуванням дати встановлення податковою службою порушення СВК «Калініна» граничних термінів погашення узгоджених податкових зобовязань (акт перевірки 28.02.2005 р.,) та дати фактичної сплати (подання податкової декларації) за розрахунками № 436 від 25.01.2001 р. і № 3741 від 26.12.2001 р., в частині сплаченого боргу в сумі 5963 грн. , термін позовної давності (1095 днів) щодо нарахування штрафних санкцій у розмірі 833 грн. 15 коп. сплинув.

Судом першої інстанції, обґрунтовано встановлено, що штрафні санкції за податковим повідомленням - рішенням від 03.03.2005 р. № 0000152302/0 в розмірі 1999 грн. 75 коп. застосовані безпідставно, оскільки кооператив фактично не порушував за розрахунками № 436 від 25.01.2001 р,. № 3741 від 26.12.2001 р. та № 25 від 30.01.2002 р. граничні строки сплати узгоджених податкових зобовязань з фіксованого сільськогосподарського податку.

Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» є спеціальним Законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення. Даним Законом запроваджено нові механізми процедури адміністрування податків, зокрема, передбачено право платників податків самостійно визначати суму податкових зобовязань та узгоджувати таку суму податкових зобовязань шляхом подання податкової декларації. Під останньою, як передбачено пунктом 1.11 ст.1 вказаного Закону розуміється як власне, сама податкова декларація, так і розрахунок суми податку який подає платник податку до податкового органу в передбаченому законодавством порядку та за встановленою формою.

Відповідно до абзацу другого п.4.1.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» під терміном «базовий податковий період» слід розуміти податковий період, визначений відповідним законом з питань оподаткування. В ст.5 вищевказаного Закону зазначено, що базовим податковим (звітним) періодом для сплатив казаного податку є календарний рік.

Зміни до ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» щодо визначення суми фіксованого сільськогосподарського податку та подання звітності до податкової служби, внесені з 01.01.2004 р.

За результатами адміністративного оскарження Вільнянською МДПІ Запорізької області сформовано податкове повідомлення рішення 19.10.2005 р. № 0000142302/3, яким СВК «Калініна» нараховані штрафні санкції на підставі п. п. 17.1.7 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у розмірі 10362 грн. 72 коп. за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з фіксованого сільськогосподарського податку в сумі 20725 грн. 44 коп. (розрахунки № 367 від 31.01.2000 р. № 3658 від 23.11.2000 р.) Податковою службою в акті перевірки від 28.02.2005 р., встановлений граничний термін сплати, узгоджених податкових зобовязань з фіксованого сільськогосподарського податку нарахованого до 01.01.2001 р. до 01.04.2001 р. включно.

З розрахунку Вільнянської МДПІ Запорізької області вбачається, що суми, які сплачені СВК «Калініна» у 2002 р., спрямовувались на погашення фіксованого сільськогосподарського податку за 2000 р. Фактично на період сплати сум, зазначених у таблиці № 2 Акту перевірки від 28.02.2005 р., з 19.02.2002 р. по 16.08.2002 р. кооператив не мав заборгованості перед бюджетом з фіксованого сільськогосподарського податку за 2000 р.

Вказаний факт підтверджується Другою податковою вимогою Вільнянської МДПІ від 0512.2001 р. № 2/170 в якій йдеться мова про те, що станом на 05.12.2001 р., сума податкового боргу за узгодженими податковими зобовязанням з фіксованого сільськогосподарського податку, нарахованого до 01.01.2001 р. становить 613 грн. 01 коп. пені.

Таким чином, станом на 05.12.2001 р. за позивачем не рахувалась сума заборгованості з фіксованого сільськогосподарського податку.

Як свідчить акт перевірки № 443 від 30.07.2004 р. та розрахунок штрафних санкцій до акту (додатки № 1,2) СВК «Калініна» повністю сплатив фіксований сільськогосподарський податок за 2000р. Так, узгоджуючи податкові зобовязання з фіксованого сільськогосподарського податку за 2000 р., СВК «Калініна» подав до податкової служби розрахунок № 367 від 31.01.2000 р. (уточнюючий розрахунок № 3658 від 23.11.2000р.)

Згідно розрахунку до Акту перевірки № 443/15/03728439 ( Додаток № 1), залишок заборгованості за підрахунками податкової служби, станом на 30.07.2001р. (по зобовязанням, нарахованим до 01.01.2001р.) становив 7277 грн.36 коп. і був сплачений позивачем у 2001р.

Як свідчать документи обліку СВК «Калініна», а також Акт перевірки № 443/15/03728439, платежі СВК «Калініна», починаючи з 24.05.2001р. по 28.12.2001р. спрямовувались податковою службою на погашення фіксованого сільськогосподарського податку за 2001р. (розрахунок № 436 від 25.01.2001р.)

Таким чином, Вільнянська МДПІ Запорізької області безпідставно зараховувала платежі СВК «Калініна», які проведені у 2002р.(таблиця № 2 Акту перевірки від 28.02.2005р.), на погашення узгоджених зобовязань з фіксованого сільськогосподарського податку 2000р.

Крім того, відповідно до вимог п.17.1.7 ст.17 та п.15.1.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», термін позовної давності (1095 днів) з нарахування штрафних санкцій у розмірі 2334 грн. 78 коп. за розрахунком № 367 від 31.01.2000 р. сплинув.

Суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку щодо незаконності нарахування штрафних санкцій за податковим повідомленнямрішенням від 19.10.2005 р. № 0000112302/3 в частині застосування у розмірі 485 грн. 33 коп., по розрахунку № 698 від 30.01.2003 р., по строку сплати 01.07.2003 р. та по розрахунку № 761 від 30.01.2004 р., по строку сплати 01.11.2004 р. , оскільки узгоджені податкові зобовязання сплачені у межах встановленого граничного терміну для річної декларації. Щодо нарахування штрафних санкцій по розрахунку № 761 від 30.01.2004 р., то відповідачем безпідставно застосована штрафна санкція у розмірі 173 грн. 83 коп., оскільки перевіркою в цьому випадку не встановлений сам факт порушення граничних термінів сплати узгодженого податкового зобовязання.

Враховуючи вищезазначене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для вирішення даної справи, дійшов обґрунтованого висновку про те, що позивачем у даному випадку було додержано норми Законів України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та «Про фіксований сільськогосподарський податок», тому висновки господарського суду про незаконність оскаржуваних повідомленьрішень відповідають фактичним обставинам справи та не суперечать нормам матеріального права.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо відшкодування витрат, повязаних з проведення експертиз, судового збору та витрат, повязаних з розглядом справи.

Доводи апеляційної скарги в зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю не можуть бути підставою для скасування постанови суду, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення. За таких обставин колегія суддів вважає необхідним постанову суду першої інстанції від 14.03.2007 року залишити без змін.

Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Вільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області на постанову господарського суду Запорізького області від 14.03.2007р. у справі № 23/550-АП залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Запорізького області від від 14.03.2007р. у справі № 23/550-АП залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України.

Колегія суддів:

головуючий суддя О.А. Проценко

судді: А.О.Коршун

Л.П. Туркіна

дата підписання 29.10.2007р.