Ухвала суду № 11520433, 08.06.2010, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2010
Номер справи
2а-1287/09/2770
Номер документу
11520433
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

< Копія >

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-1287/09/2770

08.06.10 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіДадінської Т.В.,

суддів Дугаренко О.В. , Омельченка В. А. секретар судового засіданняБожко О.О.

за участю сторін:

представник позивача, Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя - не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

представник відповідача, Державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець"- не зявився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив.

розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя <Довідник >Дудкіна Т.М. ) від 14.10.09 по справі №2а-1287/09/2770

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (вул. Карантинна, 16, к. 56,Севастополь,99008)

доДержавного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Чорноморець" (вул. Велика Морська, 1,Севастополь,99011)

про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату пенсії

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.10.2009 року позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя задоволені частково. Стягнуто з Державного підприємства “Центральне конструкторське бюро “Чорноморець” (вул. В. Морська, 1 м. Севастополь, р/р 26007301335023 в СФ “Промінвестбанк” МФО 324515, ЄДРПОУ 14308457) на користь Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя (вул. Карантинна, 16 м. Севастополь, р/р 256022 в СДО № 4548 ВАТ “Державний Ощадний банк України, МФО 384027, ЄДРПОУ 22274991) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, яка складає різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів в сумі 511 (пятсот одинадцять) грн. 44 коп. У задоволенні іншої частини позову відмовити.

Не погодившись із зазначеною постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.10.2009 року та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

Представники позивача та відповідача у судове засідання не зявилися. Про дату, час і місце апеляційного розгляду справи були сповіщені належним чином.

Відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Судова колегія, обговоривши у відкритому судовому засіданні доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом м. Севастополя норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, 06.10.2005 Наказом № 370 „Про реорганізацію ДП ЧНДІТС шляхом приєднання його до ДП „ЦКБ „Чорноморець" припинено юридичну особу Державного підприємства „Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудівництва" м. Севастополь (далі - ДП ЧНДІТС); постановлено вважати Державне підприємство ДП ЦКБ „Чорноморець" правонаступником всіх майнових і немайнових прав та обов'язків ДП ЧНДІТС з моменту внесення відповідних змін до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України.

17.06.1982 Наказом Начальника Головного технічного управління Міністерства суднобудівельної промисловості СРСР № 47 надано право затвердження Статутів філій ЦНДІТС, підпорядкованих НПО „Ритм", генеральному директору НПО „Ритм".

Згідно зі статутом ЧНДІТС НПО „Ритм" від 25.01.1991, Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудівництва НПО „Ритм" створений на базі Чорноморської філії ЦНДІТС, створеного наказом Міністра суднобудівельної промисловості СРСР від 31.03.1961 №100.

Статут не зареєстровано у встановленому діючим в той час законодавством СРСР порядку, і Чорноморський НДІТС не набув статусу юридичної особи.

11.07.1991 Наказом Чорноморського ЦНДІТС № 153 Відділ 500 ЧНДІТС ліквідовано з 01.07.1991, з 01.07.1991 звільнені працівники переводом в орендне підприємство ЧНДІТС НПО „Ритм".

Згідно Статуту ДП ЧНДІТС, зареєстрованого 19.11.1991 за № ГП-13/822, Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудівництва є державним підприємством, заснованим на державній власності України та безпосередньо підпорядковується Державному комітету по оборонній промисловості та машинобудівництву України, створений на базі Чорноморської філії ЦНДІТС, створеного наказом Міністра суднобудівельної промисловості СРСР від 31.03.1961 № 100.

16.12.1991 Наказом Державного комітету Української РСР по оборонній промисловості і машинобудуванню № 88 прийнято до відання майно, зокрема, Чорноморського науково-дослідного інституту технології суднобудівництва м. Севастополь, призначено Вихристюка П.М. директором Чорноморського науково-дослідного інституту технології суднобудівництва м. Севастополь.

Державне підприємство „Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудівництва" зареєстровано Севастопольською міською державною адміністрацією.

Згідно зі статутом ДП ЧНДІТС, перереєстрованого 14.07.1993 реєстраційний № ГП-12/4947, Державне підприємство Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудівництва засновано на державній власності та підпорядковується Міністерству машинобудування, військово-промислового комплексу та конверсії України, згідно пунктів 1.1, 1.2 Статуту, ДП ЧНДІТС знаходиться за адресою: Україна, 335002, м. Севастополь, вул. Старосеверна набережна 11/15.

03.08.1993 наказом Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України № 722Д прийнято до управління майно Чорноморського науково-дослідного інституту технології судно будівництва. Згідно історичної довідки № 33 від 30.06.2006 за підписом директора ДП ЧНДІТС за час існування Інститут мав такі назви:

- з 19.12.1959 по 18.03.1966 - „Чорноморська корозійна станція" (ЧКС),

- з 18.03.1966 по 27.03.1991 - „Чорноморська філія Центрального науково-дослідного інституту технології суднобудівництва" НПО „Ритм" (ЧФ ЦНДІТС),

- з 27.03.1991 по 16.12.1991 - „Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудівництва" (ЧНДІТС),

- з 16.12.1991 по теперішній час - „Державне підприємство „Чорноморський науково-дослідний інститут технології суднобудівництва" (ДП ЧНДІТС").

ДП „ЦКБ „Чорноморець" зареєстровано Ленінській районній державній адміністрації 18.02.1992 року.

14.05.2007 у зв'язку з реорганізацією ДП ЧНДІТС шляхом приєднання його до ДП „ЦКБ „Чорноморець" складено Акт прийому передачі заборгованості ДП ЧНДІТС перед Управлінням Пенсійного фонду України в Нахімовському районі м. Севастополя станом на 14.05.2007 на загальну суму 197067,03 грн., оплата по страховим внескам станом на 14.05.2007 - 3227,88 грн.

Спір виник в зв'язку з тим, що Позивач вважає відповідача правонаступником ДП ЧНДІТС та ЦНДІТС за період до 19.11.1991 і у зв'язку з цим вважає, що відповідач зобов'язаний відшкодувати різницю пенсій, призначених по Закону „Про наукову та науково-технічну діяльність", а відповідач не вважає себе правонаступником Чорноморської філії ЦНДІТС до 19.11.1991, так як не може бути правонаступником ні в силу закону, ні в силу статутних документів, вважає себе правонаступником тільки ДП ЧНДІТС.

Правовідносини сторін регулюються статтею 104 Цивільного кодексу України, статтею 37 Цивільного кодексу УРСР, статтею 24 Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність", статтями 1, 2, 5, 6 Закону України „Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України", статтями 3, 34, 37 Закону України „Про підприємства в Україні", статтями 2, 3, 5 Закону Союзу Радянських соціалістичних республік „Про підприємства в СРСР", пунктами 3, 4 „Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004.

Згідно зі статтями 1, 2, 5, 6 Закону України „Про підприємства, установи та організації союзного підпорядкування, розташовані на території України" встановлено, що майно та фінансові ресурси підприємств, установ, організацій та інших об'єктів союзного підпорядкування, розташованих на території України, є державною власністю України; майно цих підприємств передати Фонду державного майна, встановлено, що правонаступником за договорами оренди державних підприємств та контрактів з керівниками на території України, які укладені з міністерствами і відомствами СРСР, є Фонд державного майна України; всім підприємствам і організаціям, що підпадають під дію цього Закону, забезпечити безумовне виконання в 1991 році державного замовлення та договірних зобов'язань на основі законодавства України.

Відповідно до статей 3, 37 Закону України „Про підприємства в Україні", що діяв на момент створення підприємства відповідача, підприємства мають право на добровільних засадах об'єднувати свою виробничу, наукову, комерційну та інші види діяльності, якщо це не суперечить антимонопольному законодавству України.

Ліквідація і реорганізація (злиття, приєднання, поділ, виділення, перетворення) підприємства провадяться за рішенням власника, а у випадках, передбачених цим Законом, за рішенням власника та за участю трудового колективу або органу, уповноваженого створювати такі підприємства, чи за рішенням суду або арбітражу.

Статтями 2, 3, 5 Закону Союзу Радянських соціалістичних республік „Про підприємства в СРСР", якій діяв на момент створення підприємства відповідача, встановлено, що відповідно до форм власності, встановлених Законом СРСР "Про власність з СРСР", можуть діяти зокрема, підприємства, засновані на державній власності - державне союзне підприємство.

Підприємство вважається створеним і набуває права юридичної особи з дня його державної реєстрації.

Відповідно до пунктів 3, 4 „Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24.03.2004, фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

В разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Згідно з частиною 9 статті 24 Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність", різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації за рахунок коштів державного бюджету; а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі статтею 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації.

Статтею 37 Цивільного кодексу УРСР, що діяла в період створення ДП ЧНДІТС, юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання).

Відповідно до частини сьомої статті 34 Закону України „Про підприємства в Україні", який втратив чинність з 01.01.2004, при перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права і обов'язки колишнього підприємства.

Підстави для задоволення позову повністю відсутні, так як відсутній факт правонаступництва до 19.11.1991, так як він можливий лише при припиненні юридичної особи шляхом виділу, приєднання, поділу чи перетворення. Припинення юридичної особи не мало місця, так як не було юридичної особи. До 19.11.1991 Чорноморська філія Центрального Науково-дослідного інституту технології суднобудівництва була на момент проголошення незалежності Україною та визнання майна організацій, підприємств, установ загальносоюзного підпорядкування державною власністю України, не була юридичною особою. Той факт, що ДП ЧНДІТС створено на базі майна Чорноморської філії ЦНДІТС не може бути допустимими доказом правонаступництва, так як на момент створення інституту це майно було державною власністю України.

Відповідач не може вважатись правонаступником Чорноморської філії ЦНДІТС і виплата різниці в пенсіях, згідно зі статтею 24 Закону та пунктів 3, 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 не може здійснюватись за рахунок його коштів.

Наукові працівники, які отримали стягувану різницю між сумами пенсій працювали до 19.11.1991 в Чорноморській філії ЦНДІТС НПО „Ритм", так як відсутня її перереєстрація в інститут: ЧНДІТС - юридичну особу у встановленому діючим в той час законодавством.

Дані обставини підтверджуються ухвалою Вищого адміністративного суду від 30 квітня 2009 року.

Таким чином, судом першої інстанції правильно зясовані обставини справи, що мають значення для справи, висновки суду, викладені в судовому рішенні, відповідають обставинам справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Севастополя залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 14.10.2009 року у справі № 2а-1287/09/2770 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною пятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Повний текст судового рішення виготовлений 14 червня 2010 р.

Головуючий суддя< підпис >Т.В. Дадінська

Судді <підпис >О.В.Дугаренко <підпис >В.А.Омельченко <З оригіналом згідно >

<Підпис ><Довідник працівників >