ц
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а-9493/09/0470
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2010 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О.В.
при секретарі Манько К.А.
за участю:
представника позивача Майтак І.В.
представника відповідача - Бруснік Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу 2а-9493/09/0470
за позовом відкритого акціонерного товариства Криворізький залізорудний комбінат
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі
про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень - рішень, -
в с т а н о в и в:
До суду надійшов адміністративний позов відкритого акціонерного товариства Криворізький залізорудний комбінат, в якому позивач просить визнати незаконними та скасувати податкові повідомленні-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі № 0000010630/0 від 22.01.2009р., №0000010630/1 від 16.02.2009р., № 0000010630/2 від 05.05.2009р., та № 0000010630/3 від 08.07.2009р.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що оскаржувані рішення відповідач прийняв на підставі акту планової виїзної перевірки. В результаті якої відповідачем неправомірно був зроблений висновок, яким встановлено порушення ВАТ Кривбасзалізрудкомст.2, ч.ч.1, 10 ст.7 Закону України Про плату за землю№2535 від 03.07.1992 р., а саме те, що позивачем неправомірно сплачувався земельний податок за земельні ділянки, на яких розташовані профілакторії. стадіони, палаци культури, фабрика-кулінарія за ставкою у розмірі 25% від суми земельного податку, що призвело до заниження земельного податку в сумі 348463,54 грн. у період з 01.10.2007р. по 30.09.2008р. На підставі висновків перевірки відповідачем неправомірно було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000010630/0 від 22.01.2009р., яким позивачу було донараховано податки по земельному податку 348463,54 грн., та застосована штрафна санкція в сумі 174 231,77 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, письмово виклавши свої заперечення, в яких зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення рішення були винесені на підставі обґрунтованого висновку перевірки та у відповідності до норм чинного законодавства.
Суд заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що СДПІ по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі була проведена виїзна планова перевірка ВАТ Криворізький залізорудний комбінатз питань дотримання вимог податкового, валютного та іншою законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2008р.
За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт № 4/08-06-235/00191307 від 12.01.2009р., яким встановлено порушення ВАТ Кривбасзалізрудкомст.2, ч.ч.1,10 ст.7 Закону України Про плату за землю№2535 від 03.07.1992р.
Позивачем на адресу СДПІ було надіслано заперечення від 15.01.2009 р. до зазначеного вище акту перевірки, за результатами розгляду висновок перевірки було залишено без змін.
За дане порушення, відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000010630/0 від 22.01.2009р., в яком донараховано позивачу 348 463,54 грн. земельного податку та застосована штрафна санкція в сумі 174231,77 грн.
29.01.2009р. позивачем було оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0000010630/0 від 22.01.2009р. до СДПІ. Рішенням від 16.02.2009 р. первинна скарга була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення № 0000010630/0 від 22.01.2009р. без змін. На підставі рішення про результати розгляду первинної скарги СДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000010630/1 від 16.02.2009р.
26.02.2009р. позивач звернувся до ДПА в Дніпропетровській області із повторною скаргою на податкові повідомлення-рішення № 0000010630/0 від 22.01.2009р. та № 0000010630/1 від 16.02.2009р. За результатом розгляду якої було прийнято рішення від 24.04.2009 р., яким податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення. На підставі рішення про результати розгляду повторної скарги СДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000010630/2 від 05.05.2009р.
05.05.2009р. позивач оскаржив податкові повідомлення-рішення № 0000010630/0 від 22.01.2009р., № 0000010630/1 від 16.02.2009р. та № 0000010630/2 від 05.05.2009р. до Державної податкової адміністрації України. Проте рішенням № 6448/6/25-0215 від 08.07.2009 р. повторна скарга була залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення без змін. На підставі рішення про результати розгляду повторної скарги СДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000010630/3 від 08.07.2009р.
Як вбачається з висновку перевірки та з пояснень представника відповідача, СДПІ було встановлено заниження податкового зобов'язання по земельному податку, в зв'язку з тим, що позивачем були застосовані занижені ставки податку в порушення ч. 1.10 ст. 7 Закону України Про плату за землю. Згідно до ст.13 даного закону підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Згідно частини 10 ст.7 Закону встановлено, що податок за земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам у межах населених пунктів, справляється у розмірі 25% від суми земельного податку, обчисленого за повними ставками населеного пункту. Стаття 65 Земельного кодексу України встановлює, що землями промисловості, транспорту, зв'язку; енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідні діяльності. Тобто, критерієм такого поділу є характер спеціальних завдань, для здійснені яких призначені і надаються відповідні земельні ділянки. Згідно із ст.66 ЗК України, землі надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд промислових, гірничодобувних транспортних та інших підприємств. їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель та інших споруд віднесено до земель промисловості. Ця категорія охоплює всі землі, зайняті об'єктами промисловості. Тобто, на яких провадяться головним чине промислові види діяльності. Отже, до земель, які надані гірничодобувному підприємству ВАТ "Кривбасзалізрудком" не відносяться землі що зайняті профілакторіями, стадіонами, палацами культури. оранжереєю, водойомами. Враховуючи вищенаведене, гірничодобувні підприємства повинні сплачувати земельний податок відповідно до ч.10 ст.7 Закону України Про плату за землювиключно за земельні ділянки, надані їм безпосередньо під видобуток корисних копалин. Усі інші земельні ділянки, надані гірничодобувним підприємствам, оподатковуються залежно від умов їх надання та цільового використання за ставками, встановленими вищевказаним законом для відповідної категорії земель. Таким чином, позивач в порушення ст.2, ч.ч.1,10 ст.7 Закону України "Про плату за землю" неправомірно сплачував земельний податок до бюджету за земельні ділянки, що знаходяться в його користуванні і зайняті профілакторіями, стадіонами, палацами культури, фабрикою-кулінарією, оранжереєю, водоймами, міською АТС-50 за ставкою 25% від суми земельного податку, що призвело до заниження земельного податку за період з 01.10.07 тю 30.09.08 у сумі 348 463,54 грн.
Суд вважає, що Спеціалізована ДПІ по роботі з підприємствами ГМК у м.Кривому Розі помилково дійшла висновку викладеному в акті планової виїзної перевірки, в результаті чого було неправомірно винесені оскаржувані повідомлення-рішення, з огляду на наступне.
У відповідності до вимог ст.2 Закону України Про плату за землювикористання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначається до її встановлення в порядку визначеним законом. Власники земельних ділянок, земельних часток паїв (та землекористувачі), крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України Про плату за землюставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій десятій цієї статті та ч.2 ст.6 цього Закону.
Згідно ч.10 ст.7 даного Закону встановлено, що податок за земельні ділянки, надані для гірничодобувних підприємств у межах населених пунктів, справляється у розмірі 25 % від суми земельного податку, обчисленого відповідно до частини першої цієї статті.
Згідно до ст.12 Гірничого закону Україния від 06.10.1999р. №1127, відведення землі під розташування гірничого підприємства проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України.
Статтею 65 Земельного кодексу України, встановлено, що землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.
Згідно із ст.66 ЗК України землі надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель і споруд промислових, гірничодобувних транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративні побутових будівель та інших споруд віднесено до земель промисловості.
Таким чином, всі землі, якими користується ВАТ Кривбасзалізрудкомє землями гірничодобувного підприємства, в тому числі землі які знаходяться у межах населених пунктів ( на яких розташовані профілакторії, стадіони, палаци культури, фабрика -ку лінарія).
Зазначене у довідках Криворізького міського управління земельних ресурсів цільове призначення землі, не є тотожним поняттю - категорія землі. Від цільового призначення землі залежить її грошова оцінка, від якої, в свою чергу, згідно ст.8 Закону України Про плату за землю сплачується відсоток в якості земельного податку.
Крім того, частина 10 ст.7 Закону України Про плату за землюне ставить у залежність наявність або відсутність у гірничодобувних підприємств права на сплату земельного податку в розмірі 25% від суми земельного податку, обчисленого відповідно до ч.ч. 1,2 ст.7 Закону від цільового використання наданих земельних ділянок.
З урахуванням викладеного суд доходить висновку, що позивачем правомірно сплачувався земельний податок за земельні ділянки, на яких розташовані профілакторії, стадіони, палаци культури, фабрика -ку лінарія, за ставкою у розмірі 25% від суми земельного податку та не було порушено ст.2, ч.ч.1,10 ст.7 Закону України Про плату за землю , у звязку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню, а податкові повідомлення-рішення мають бути скасовані.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись, ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України , суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов відкритого акціонерного товариства Криворізький залізорудний комбінатдо Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі про визнання незаконними та скасування податкових повідомлень - рішень - задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати податкові повідомленні-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м.Кривому Розі № 0000010630/0 від 22.01.2009р., №0000010630/1 від 16.02.2009р., № 0000010630/2 від 05.05.2009р., та № 0000010630/3 від 08.07.2009р.
Стягнути з державного бюджету на користь відкритого акціонерного товариства Криворізький залізорудний комбінатсудовий збір у розмірі 3,40 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку встановленому ст. 186 КАС України.
Постанова суду набирає законної відповідно до ст.254 КАС України .
Повний текст постанови складено 26 липня 2010 року.
Суддя (підпис) О.В. Врона