Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-4158/10/2370 17.09.2010 р. м. Черкаси
15год.57хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Новікової Т.В., при секретарі Найдьон А.В.,
за участю представників сторін:
позивача Ященко В. В. (за дов. ТОВ «Центр-Елітбуд»),
відповідача - Савенко Ю.Н., Ковальової Ю.В. (за дов. ДПІ у м. Черкаси),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ТОВ «Центр-Елітбуд»до ДПІ у м. Черкаси про скасування податкових повідомлень-рішень від 07.07.2010р. № 0010431503/0, від 30.07.2010р. №0011231503/0, від 30.07.2010р. №0011241503/0, від 30.07.2010р. № 0011221503/0,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр-Елітбуд»(далі ТОВ «Центр-Елітбуд») звернулося до суду до державної податкової інспекції у м. Черкаси з адміністративним позовом від 27.08.2010р., в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 07.07.2010р. № 0010431503/0, від 30.07.2010р. №0011231503/0, від 30.07.2010р. № 0011241503/0, від 30.07.2010р. № 0011221503/0. Окремим пунктом позовних вимог позивач просить зобовязати ДПІ у м. Черкаси звільнити активи ТОВ «Центр-Елітбуд»з податкової застави. Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач з посиланням на Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. №327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005р. № 925/11205, вважає що податкові повідомлення-рішення є протиправними та необгрунтованими, оскільки акти перевірки складені з порушенням процедури оформлення: відсутність номерних бланків актів перевірок ДПІ у м. Черкаси, скорочення «п/д»та «у/д»наведені в актах є незрозумілими, факти які зазначені в актах перевірки не відображені у податковій та іншій звітності позивача та первинних документах податкового та бухгалтерського обліку з врахуванням періодів податкової звітності. Зокрема, в актах перевірки не зазначено реквізитів конкретної декларації за якою позивач узгодив податкове зобовязання, граничної дати сплати податкового зобовязання із зазначенням періодів його виникнення, реквізитів платіжних документів, якими сплачено зобовязання, відсутнє посилання на конкретну частину статті 17 Закону України «Про плату за землю» в порушення якої припустився позивач та в яких періодах виникло порушення, відсутнє пояснення посадових осіб щодо встановлених обставин. Позивач не погоджується з порушенням граничних строків сплати податкових зобовязань з орендної плати за землю, оскільки з поданням позивачем уточнюючої декларації, ТОВ «Центр-Елітбуд» не здійснювало погашення податкових зобовязань грошовими коштами, а лише зменшило їх розмір, внаслідок чого у товариства не виникло податкового боргу з орендної плати за землю. А тому нарахування податковим органом штрафних санкцій за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання є незаконною, а податкова застава зареєстрована податковим органом в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна є безпідставним, оскільки після подання уточнюючої декларації на 2010р. у позивача виникла переплата з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та надав до суду заперечення від 10.09.2010р., в якому з посиланням на Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ із змінами та доповненнями, вважає правомірним застосування штрафних санкцій до позивача, оскільки позивачем непогашена сума узгодженого податкового зобовязання платником у встановлені терміни, а тому така сума податкового зобовязання в розумінні п. 1.3 ст. 1 даного Закону визнається сумою податкового боргу платника податків. Отже, у разі погашення податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі і за рахунок відємного значення, сума податкового зобовязання, зазначеного в уточнюючому розрахунку, виникає як підстава для застосування штрафних санкцій відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 7 Закону № 2181-ІІІ.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та думку спеціаліста, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Центр-Елітбуд», зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 01.09.2006р., ідентифікаційний код 34556448, відповідно до свідоцтва серії А00 № 616886 та згідно договору від 06.08.2008р. здійснює орендну плату за користування земельною ділянкою у грошовій формі, яка вноситься щомісячно до 30 числа наступного за звітним (а.с. 17): у розмірі 3,0 % від її нормативної грошової оцінки і на час укладення договору становить 18 330 грн. на період будівництва - 18 місяців, але не пізніше вводу обєкту в експлуатацію; у розмірі 7,0 % від її нормативної грошової оцінки та на час укладення договору становить 10грн.80коп. за 1 кв.м. земель комерційного використання відповідно до КВЕД; у розмірі 12 % від її нормативної грошової оцінки і на час укладення договору становить 18грн.48 коп. Орендна плата за землю вноситься орендарем щомісячно та у випадку уточнення зміни її розмірів, або банківських реквізитів здійснюється через фінансові та податкові органи на місцях.
Відповідно внесених змін 17.06.2010р. до договору оренди землі від 06.08.2008р., зареєстрованих у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.08.2008р. №040877500211 (на підставі рішення Черкаської міської ради від 29.07.2008р. № 4-661), річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлена:
у розмірі 3 % від її нормативної грошової оцінки, що становить 22362грн.00коп. за землі зайняті поточним будівництвом, на нормативний термін будівництва до 31.12.2010р., але не пізніше введення обєкта в експлуатацію;
у розмірі 7% від її нормативної грошової оцінки, що становить 13грн.18 коп. за 1 кв.м земель комерційного використання після введення обєкта в експлуатацію;
у розмірі 8 % від її нормативної грошової оцінки, що становить 15грн.06 коп. за 1 кв.м земель комерційного використання.
ТОВ «Центр-Елітбуд»подало до податкового органу звітну податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010р. від 28.01.2010р. на суму 206057грн.12 коп., з оплатою за січень у розмірі 1617 грн.62 коп., лютий - 15730грн.00коп., з подальшою щомісячною оплатою у сумі 18870грн.95коп., яка згодом була анульована, про що підтверджено сторонами в судовому засіданні.
Згідно уточнюючої податкової декларації орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010р. від 30.03.2010р. самостійно визначена позивачем на суму 237446грн.98коп., з оплатою у січні у сумі 1863грн.49коп., у лютому - 18190грн.09 коп. та з подальшою щомісячною оплатою на суму 21739грн.34 коп.(а.с. 42).
Зі змісту уточнюючого перерахунку податкового зобовязання орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010р. від 30.03.2010р. (а.с. 28), фактично позивачем визначено податкове зобовязання додатково орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на суму 31040грн.08коп., з оплатою за січень у сумі 2356грн.18 коп., з подальшою щомісячною оплатою у сумі 2868 грн.39 коп.
Крім того, позивачем подано уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 27.07.2010р., в якій позивач самостійно нарахував орендну плату згідно договору оренди на суму 22361грн.90 коп., з визначенням помилки при здійсненні переплати на суму 75954грн.15 коп., а також нараховано до зменшення суму орендної плати на поточний 2010 рік, у звязку із зменшенням податкових зобовязань за наслідками уточнень - на суму 215085грн.08 коп.(а.с.39), з оплатою за січень на суму 16326 грн. 60 коп. та з подальшою щомісячною оплатою у сумі 19875грн.85коп.
Зі змісту нової звітної податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010р. від 01.02.2010р. позивачем самостійно визначено орендну плату за земельні ділянки на суму 206406 грн.90 коп., з оплатою за січень на суму 1863грн.49 коп., з подальшою щомісячною оплатою на суму 18870грн.95 коп.
Актом перевірки № 4209/15-31/34556448 від 07.07.2010р. встановлено порушення позивачем граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання по орендній платі за землю: по строку 30.03.2010р. на суму 4096грн.16коп. та фактично сплачено 28.05.2010р. на суму 1863грн.49 коп. (п/д № 30).
Зі зворотного боку облікової карти вбачається, що нарахована 31.05.2010р. сума податкового зобовязання у розмірі 372грн.69коп. (п/д №32) та самостійно визначене податкове зобовязання 10.06.2010р. на суму 1863грн.49коп.(п/д № 33), позивачем не сплачено, що стало підставою нарахування пені відповідно до ст. 16 Закону № 2181-ІІІ, донараховано штрафні санкції за невчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання згідно податкового повідомлення-рішення № 0007491503 від 14.05.2010р. на суму 186грн.
Під час судового засідання спеціаліст ДПІ у м. Черкаси, повідомив, що позивачем вчасно не сплачувалося податкове зобовязання, що призвело до донарахування контролюючим органом податкового зобовязання та штрафних санкцій, у звязку з чим утворився податковий борг, який підлягає до сплати, про що зазначено в обліковій картці та податкових повідомленнях-рішеннях.
Як вбачається зі зворотного боку облікової картки, позивачем не сплачувалася орендна плата за земельні ділянки, що призвело до донарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобовязання на поточний 2010р. Згідно податкового повідомлення-рішення від 07.07.2010р. № 0010431503/0 за порушення позивачем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання, а саме, за затримку на 72 календарних дні, до позивача застосовані штрафні санкції у сумі 4096грн.16 коп. та зобовязано сплатити штраф у розмірі 20 % у сумі 819грн.23коп. за платежем 1305-02 орендна плата юридичних осіб. За порушення граничних строків сплати податкового зобовязання по орендній платі за землю із затримкою на 88 календарних дні, податковим органом видано податкове повідомлення-рішення №0011231503/0 від 30.07.2010р., яким визначено податкове зобовязання на суму 43478грн.68коп. та штрафу у розмірі 20 % у сумі 8695 грн.74коп. Податковим повідомленнямрішенням від 30.07.2010р. № 0011241503/0 за порушення граничних строків сплати узгодженої орендної плати за земельні ділянки, а саме, 27 календарних дні, позивачеві визначено відповідачем податкове зобовязання на суму 21739грн.34коп. та 10 % штрафу у сумі 2173грн.94коп. За порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання, а саме, затримка сплати на 19 календарних дні позивачеві нараховане податкове зобовязання у розмірі 10367грн.02коп. та штраф у розмірі 50 % у розмірі 5183грн.51коп. відповідно допп.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000р.
Актом перевірки №4489/15-31/34556448 від 29.07.2010р. встановлено порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання по орендній платі за землю, а саме:
30.03.2010р. на суму 10367 грн.02 коп. фактично сплачено 12.07.2010р. у сумі 1863грн.49 коп. (п/д № 34) та фактично погашено 27.07.2010р. в сумі 75954грн.15 коп. (у/д № 9002950682 від 27.07.2010р.);
30.04.2010р. на суму 21739грн.34 грн. фактично погашено 27.07.2010р. в сумі 75954грн.15коп. (у/д 9002950682 від 27.07.2010 р.);
31.05.2010р. на суму 21739грн.34коп. фактично погашено 27.07.2010р. в сумі 75954грн.15коп. (у/д № 9002950682 від 27.07.2010р.);
30.06.2010р. на суму 21739грн.34коп. фактично погашено 27.07.2010р. у сумі 75954грн.15 коп. (у/д № 9002950682 від 27.07.2010р.).
Причиною виникнення спору стало питання правомірності визначення позивачеві податкового зобовязання по орендній платі за землі державної і комунальної власності та погашення податкового боргу за рахунок відємного значення згідно уточнюючих розрахунків.
Спеціальним Законом, який визначає розміри та порядок сплати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-XII (далі - «Закон № 2535-XII»).
Статтею 2 Закону № 2535-XII визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки землі. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Відповідно до статті 14 Закону № 2535-XII платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно статті 17 Закону № 2535-XII податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Враховуючи те, що позивачем не виконано податкове зобовязання по орендній платі за землю, ДПІ у м. Черкаси зареєстровано податкову заставу в державному реєстрі рухомого майна від 12.04.2010р. № 26798220.
Судом встановлено, що станом на 09.09.2010р. ТОВ «Центр-Елітбуд»має непогашену заборгованість, про що свідчить зворотній бік облікової картки платника, тому ДПІ у м. Черкаси правомірно нарахувало позивачеві податкове зобовязання та штрафні санкції, які підлягають до сплати.
Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. визначено порядок узгодження суми податкового зобовязання, оскарження рішень контролюючих органів щодо визначення податкового боргу.
Зокрема, податкове зобовязання, яке самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, яке не може бути оскаржене в адміністративному чи судовому порядку (п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181-ІІІ).
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 цього Закону, податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п. 4.2 та 4.3 ст. 4 даного Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків такого повідомлення.
Визначене п. 11 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990р. № 509-ХІІ право податкових органів подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, в порядку та розмірах, встановлені Законом.
За зазначених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки позивачем не виконано обовязку зі сплати податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Отже, з врахуванням вище викладеного, суд дійшов висновку про залишення позовних вимог без задоволення.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 17.09.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частину постанови, виготовлення постанови у повному обсязі здійснюватиметься з урахуванням вимог ст.167 КАС України, про що повідомлено в судовому засіданні.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 9, 11, 94, ст.ст. 158-159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України з дня складення її в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено за відсутності особи, яка бере участь у справі - з дня отримання нею копії постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 28 вересня 2010 року.
СуддяТ.В.Новікова