Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-4219/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Холод Р.В.
Суддя-доповідач: Зайцев М. П.
У Х В А Л А
Іменем України
"21" вересня 2010 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайцева М.П.
суддів Собківа Я.М., Усенка В.Г.
при секретарі Губа О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року у справі за позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Ребедайлівка»до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення 321-950/9 від 01.06.2009 р.,
В С Т А Н О В И В :
Позивач СТОВ «Ребедайлівка», звернулось до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення 321-950/9 від 01.06.2009 року.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подало апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
У судове засідання зявився представник апелянта, позивач чи його представник на розгляд справи не зявилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з п. 1, ч.1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом першої інстанції встановлено, що СТОВ «Ребедайлівка»відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АВ № 432811, зареєстроване 10.05.2002 р., ідентифікаційний код 30146067.
20 травня 2009 року головним спеціалістом Смілянської міжрайонної виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності проведено цільову перевірку по призначенню допомоги по вагітності та пологах у СТОВ «Ребедайлівка». За результатами перевірки складено акт № 9 від 20.05.2009 р.
Перевіркою встановлено, що допомога по вагітності та пологах призначена уповноваженим із соціального страхування та оформлена протоколом. Застрахована особа призначена на посаду юриста з 16.02.2009 р. наказ № 3 від 16.02.2009 р. Листок непрацездатності серія АБЧ № 236982 виданий 30 березня 2009 року Смілянською міською поліклінікою. Розрахунковий період для нарахування допомоги по вагітності та пологах взято не вірно. Підприємство призупинило свою діяльність. Допомога по вагітності та пологах нарахована без врахування графіка роботи підприємства, чим порушено п. 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266. Звіт до Пенсійного фонду за квітень місяць подано з прочерками про нарахування заробітної плати. За результатами перевірки виявлено порушень на суму 2814 грн. 00 коп. (Не прийнято до витрат допомогу по вагітності та пологах 84 дні 2814 грн. 00 коп.).
01.06.2009 р. заступником директора виконавчої дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності ОСОБА_3 винесено рішення № 21-950/9 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображенні у звіті (Ф4-ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, неправомірних витрат, донарахованих сум внесків та пені за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яким вирішено стягнути з позивача штраф за порушення витрачання коштів Фонду у розмірі 1407 грн. 00 коп. та не прийняті до зарахування витрати у розмірі 2814 грн. 00 коп., в загальній сумі 4221 грн. 00 коп.
Судом встановлено, що наказом № 3 від 16.02.2009 р. ОСОБА_4 прийнято на посаду юриста СТОВ «Ребедайлівка»з місячним окладом 670 грн. 00 коп., тобто в розумінні ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»вона є найманим працівником і відповідно до ч.1 ст.1 вказаного Закону України є застрахованою особою.
Застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Згідно ст. 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»ОСОБА_4, як застрахована особа, має право на отримання допомоги по вагітності та пологах.
Відповідно ст. 39 вказаного Закону, допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.
Статтею 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»визначено що, при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.
Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 року № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням».
У пункту 5 Порядку зазначено, якщо застрахована особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувалися страхові внески менш як 6 календарних місяців, середня заробітна плата (дохід) обчислюється за фактично відпрацьовані календарні місяці (з першого до першого числа), в яких сплачено страхові внески.
Права та обов'язки страховика, яким виступає Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, викладені в статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Твердження відповідача щодо наявності у позивача потреби в прийнятті на роботу ОСОБА_4 у період коли, підприємство фактично не працювало, спростовується ст. 184 Кодексу Законів про працю України, в якій проголошується, що забороняється відмовляти жінкам у прийнятті на роботу і знижувати їм заробітну плату з мотивів, пов'язаних з вагітністю або наявністю дітей віком до трьох років, а одиноким матерям - за наявністю дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда. Крім того, позивачем сплачувались податки, збори та обов'язкові платежі до бюджету, що підтверджується копіями платіжних доручень № 385, № 386, № 387, № 388, № 389, № 390, № 391, від 16.04.2009 р.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відповідно до Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» не має права перевіряти потреби в прийнятті на роботу працівників та обсяг виконуваних ними робіт.
Оцінивши докази, заслухавши доводи сторін суд дійшов висновку, що рішення виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №21-950/9 від 01.06.2009 р. є незаконним та необґрунтованим, а тому підлягає скасуванню.
Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що вимоги позивача - є обґрунтованими, а висновки суду першої інстанції не спростовуються доводами апеляційної скарги.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2009 року по справі №2-4219/09/2370 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Повний текст ухвали виготовлений 24 вересня 2010 року.