Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________-_________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" серпня 2010 р.Справа № 15/115-10-3081 Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
При секретарі Стойковій М.Д.
За участю представників:
від прокуратури - Процик Д.В.,
від позивачів:
1) Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області Цвєткова О.М.,
2) Комінтернівської районної ради Одеської області - не зявився,
3) Одеської обласної ради не зявився,
від відповідача Фірсов Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної ради Одеської області та Одеської обласної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” про стягнення вартості втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 355797,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Комінтернівського району Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області в інтересах Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної ради Одеської області та Одеської обласної ради з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” про стягнення вартості втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 355797,00 грн. Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
В ході проведення прокуратурою Комінтернівського району перевірки дотримання вимог чинного земельного законодавства на території Комінтернівського району встановлено, що рішенням Олександрівської сільської ради від 21 квітня 2010 року № 407-V затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 24,7571 га, цільове призначення яких змінюється юридичній особі ТОВ „Супер-проект точка ком” з ведення особистого селянського господарства на будівництво та обслуговування жилих будинків господарських будівель і споруд та об'єктів громадського призначення, раніше наданих ТОВ „Супер-проект точка ком” у власність для ведення особистого селянського господарства.
При цьому прокурор посилається на положення ч. 1, 2, 5 ст. 207, ст. 209 Земельного кодексу України, згідно яких втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад у таких розмірах: Автономній Республіці Крим, обласним радам - 25 відсотків; районним радам - 15 відсотків; міським, сільським, селищним радам - 60 відсотків, міським радам Києва та Севастополя - 100 відсотків.
Згідно розрахунку наданого ДП „Одеський інститут землеустрою” вартість втрат сільськогосподарського виробництва при виведенні земельних ділянок жилого масиву „Олександрія” із сільськогосподарського виробництва площею 4,042 га ріллі (в тому числі 3,710 га проектуються під вуличну мережу та 0,332 га під громадські забудови) із загальної площі 24,720 га, що відводиться ТОВ „Супер-проект точка ком” для розміщення жилих будинків, господарських будівель і споруд в с. Олександрівка складає 355797 грн.
Проте, в порушення наведених імперативних законодавчих норм, відповідачем втрати сільськогосподарського виробництва не відшкодовані, що призвело до недоотримання коштів бюджетами відповідних органів місцевого самоврядування, а саме Олександрівської сільської ради, Комінтернівської районної ради та Одеської обласної ради. Вказані обставини і стали підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.07.2010 р. порушено провадження у справі № 15/115-10-3081 та справу призначено до судового розгляду в засіданні суду.
В ході розгляду справи прокурором було подано уточнену позовну заяву, згідно якої прокурор просив суд стягнути з відповідача вартість втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених виведенням земельних ділянок жилого масиву „Олександрія” із сільськогосподарського виробництва площею 4,042 га ріллі, в сумі 355 797 тис. грн. на користь Олександрівської сільської ради, Комінтернівської районної ради та Одеської обласної ради у частинах відповідно до ст. 209 Земельного кодексу України, а саме на рахунок Одеської обласної ради - 88949,25 грн., на рахунок Комінтернівської райради - 53369,55 грн., на рахунок Олександрівської сільради - 213 478,20 грн.
Представник позивача - Олександрівської сільської ради у судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач відзив на позов не надав, проте представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував.
Відповідно до ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Заслухавши пояснення представників прокуратури та сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи, господарський суд зазначає наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” зареєстровано як юридична особа Комінтернівською районною державною адміністрацією Одеською області 05 вересня 2006 р., про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 758102.
Як встановлено судом, у власності ТОВ „Супер-проект точка ком” знаходяться земельні ділянки, розташовані в на території с. Олександрівка Комінтернівського району Одеської області, що підтверджується державними актами на право власності на земельні ділянки серії НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 від 04 листопада 2009 р., зареєстрованими в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010952400015, № 010952400016, № 010952400017 відповідно. Вказані земельні ділянки, межі яких були встановлені в натурі згідно актів встановлення в натурі меж земельних ділянок від 03.11.2009 р., були придбані ТОВ „Супер-проект точка ком” за договорами купівлі-продажу земельних ділянок від 14.07.2009 р., про що вказано у вказаних актах.
05.11.2009 р. ТОВ „Супер-проект точка ком” звернулось до голови Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області з клопотанням від 05.11.2009 р. за вих. № 21 про надання згоди на зміну цільового призначення земельних ділянок загальною площею 24,7571 га ріллі: ділянка № 1 - 8,4130 га, ділянка № 2 - 6,7305 га, ділянка № 3 - 9,6136 га, що перебувають у власності ТОВ „Супер-проект точка ком” та розташовані на території с. Олександрівка Комінтернівського району Одеської області, з ведення особистого селянського господарства на будівництво, обслуговування та експлуатацію жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).При цьому відповідач просив надати йому дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування жилого масиву „Олександрія” на зазначених земельних ділянках, а також дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється. Разом з вказаним клопотанням відповідачем було надано 05.11.2009 р. обґрунтування необхідності зміни цільового призначення земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на будівництво, обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та обєктів громадського призначення.
Рішенням Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області № 321-V від 06.11.2009 р. ТОВ „Супер-проект точка ком” було надано згоду на зміну цільового призначення земельних ділянок загальною площею 24,7571 га ріллі: ділянка № 1 - 8,4130 га, ділянка № 2 - 6,7305 га, ділянка № 3 - 9,6136 га, що перебувають у власності ТОВ „Супер-проект точка ком” та розташовані на території с. Олександрівка Комінтернівського району Одеської області, з ведення особистого селянського господарства на будівництво, обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, обєктів громадського призначення. Також вказаним рішенням було надано дозвіл на розробку містобудівного обґрунтування жилого масиву „Олександрія” на зазначених земельних ділянках, а також дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється.
В подальшому ТОВ „Супер-проект точка ком” звернулось до ТОВ „Інагро” з клопотанням від 19.11.2009 р. про виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, цільове призначення яких змінюється, загальною площею 24,7571 га ріллі для будівництва, обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд, обєктів громадського призначення, із земель сільськогосподарського призначення, раніше наданих товариству у власність для ведення особистого селянського господарства на території с. Олександрівка Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Так, згідно рішення Олександрівської сільської ради XXIII сесії V скликання про дачу згоди на зміну цільового призначення земельних ділянок та надання дозволу на розробку проекту відведення земельних ділянок № 321-V від 06.11.2009 р. та договору № 19-2/ХІ від 19.11.2009 р. ТОВ „Інагро” був розроблений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, цільове призначення яких змінюється, юридичній особі товариству з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” для будівництва, обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та об'єктів громадського призначення із земель сільськогосподарського призначення, раніше наданих ТОВ „Супер-проект точка ком” у власність для ведення особистого селянського господарства на території с. Олександрівка Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Вказаним проектом землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, цільове призначення яких змінюється відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України, та постанови Кабінету Міністрів України „Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб", передбачена передача у власність юридичній особі товариству з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” земельних ділянок загальною площею - 24,7571 га ріллі для будівництва, обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та об'єктів громадського призначення із земель сільськогосподарського призначення, раніше наданих ТОВ „Супер-проект точка ком” у власність для ведення особистого селянського господарства на території с. Олександрівка Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
При цьому слід зазначити, що розроблений ТОВ „Інагро” вказаний проект землеустрою щодо відведення ТОВ „Супер-проект точка ком” земельних ділянок, цільове призначення яких змінюється, був погоджений Головним управлінням Держкомзему в Одеській області (висновок № 2-10-15/6492 від 24.11.2009 р.), Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Одеській області (висновок № 2206/03-06-12 від 09.03.2010 р.), Комінтернівською районною санітарно-епідеміологічною станцією Одеської області (висновок № 1 від 19.03.2010 р.), Відділом містобудування та архітектури Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (висновок № 3356 від 28.12.2009 р.), Управлінням охорони обєктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації (висновок № 01-17/9154 від 26.11.2009 р.
Разом з тим ДП „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” листом від 15.04.2010 р. № 1740 повідомив відповідача про вартість втрат сільськогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню при виведенні земельних ділянок жилого масиву „Олександрія” із сільськогосподарського призначення загальною площею 4,042га із загальної площі 24,720 га, що планується до відведення ТОВ „Супер-проект точка ком” для розміщення жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) в с. Олександрівка на території с. Олександрівка Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. Так, згідно розрахунку, наданого ДП „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою”, погодженого відповідачем і Головним управлінням Держкомзему в Одеській області та затвердженого Одеською обласною державною адміністрацією 31.03.2010 р., вартість втрат сільськогосподарського виробництва при виведені земельних ділянок жилого масиву „Олександрія” із сільськогосподарського виробництва площею 4, 042 га ріллі (в тому числі 3,710 га проектуються під вуличну мережу та 0,332 га під громадські забудови) із загальної площі 24,720 га, що відводиться ТОВ „Супер-проект точка ком” для розміщення жилих будинків, господарських будівель і споруд в с. Олександрівка складає 355797 грн.
Рішенням Олександрівської сільської ради від 21 квітня 2010 року № 407-V був затверджений проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 24,7571 га, цільове призначення, яких змінюється юридичній особі ТОВ „Супер-проект точка ком” з ведення особистого селянського господарства на будівництво та обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд та об'єктів громадського призначення, раніше наданих ТОВ „Супер-проект точка ком” у власність для ведення особистого селянського господарства. Також рішенням Олександрівської сільської ради від 21 квітня 2010 року № 408-V було затверджено містобудівне обґрунтування розміщення житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) ТОВ „Супер-проект точка ком” с. Олександрівка Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.
Між тим згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно ч. 1, 2, 5 ст. 207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель. Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом. Втрати сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 1997 р. № 1279. Згідно вказаного Порядку втрати сільськогосподарського виробництва, спричинені вилученням сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ) для використання їх у цілях, не пов'язаних із веденням сільського господарства, визначаються на основі нормативів цих втрат по Автономній Республіці Крим, областях, містах Києву та Севастополю за формулою:
Бд
Рв = Пд х Нв х ----- х Кінт,
Бо
де Рв - розмір втрат сільськогосподарського виробництва, тис. гривень; Пд - площа ділянки сільськогосподарських угідь, гектарів; Нв - норматив втрат сільськогосподарського виробництва, тис. гривень; Бд - бал бонітету ділянки сільськогосподарських угідь, що вилучається; Бо - бал бонітету сільськогосподарських угідь по Автономній Республіці Крим, області, містах Києву та Севастополю; Кінт - коефіцієнт інтенсивності використання сільськогосподарських угідь (відношення показника диференціального доходу оцінки ріллі землеоцінного району, в якому відводиться земельна ділянка, до аналогічного показника в цілому по Автономній Республіці Крим, області, містах Києву та Севастополю).
В п. 4 вказаного Порядку (в редакції Постанови, що діяла на момент здійснення ДП „Одеський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою” розрахунку вартості втрат сільськогосподарського виробництва при виведені земельних ділянок жилого масиву „Олександрія” і прийняття Олександрівською сільською радою рішення від 21.04.2010 р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок відповідачу) зазначено, що відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісових угідь для цілей, не пов'язаних із веденням сільського і лісового господарства, провадиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.
Однак, як встановлено судом та не спростовано відповідачем, відповідачем не були відшкодовані втрати сільськогосподарського виробництва в розмірі 355797 грн. у звязку зі зміною цільового призначення вищевказаних земельних ділянок і виведенням їх з земель сільськогосподарського виробництва.
Так, визначені у Земельному кодексі України норми щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва спрямовані на забезпечення раціонального використання і охорони особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду з метою збереження їх кількісного і якісного стану. Відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як особливого національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.
Пунктом 34 ст. 26 Закону від 21.05.97 N 280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Земельний кодекс визначає юридичні факти, з настанням яких мають бути відшкодовані зазначені втрати, а також закріплює умови та регулює порядок відшкодування таких втрат а також порядок використання одержаних коштів.
Так, відповідно до ст. 209 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент прийняття Олександрівською сільською радою рішення від 21.04.2010 р. про затвердження проекту землеустрою, до внесення змін Законом Українивід 27.04.2010 р. № 2154-VI) втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються на спеціальні рахунки відповідних місцевих рад у таких розмірах: Автономній Республіці Крим, обласним радам 25 відсотків; районним радам - 15 відсотків; міським, сільським, селищним радам - 60 відсотків, міським радам Києва та Севастополя - 100 відсотків. Кошти, які надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, використовуються виключно на освоєння земель для сільськогосподарських і лісогосподарських потреб, поліпшення відповідних угідь, охорону земель відповідно до розроблених програм та проектів землеустрою. Використання цих коштів на інші цілі не допускається.
Таким чином, з огляду на викладене відповідачем підлягають відшкодуванню втрати сільськогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, на користь позивачів в розмірі 355797 грн., а саме на користь Одеської обласної ради - 88 949,25 грн., Комінтернівської районної ради - 53 369,55 грн., Олександрівської сільської ради - 213 478,20 грн.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 32 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Чинним процесуальним законодавством передбачено право прокурора на звернення до господарського суду в інтересах держави з позовною заявою, в якій прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України „Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою. Формами представництва є: 1) звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб; 2) участь у розгляді судами справ; 3) внесення апеляційного, касаційного подання на судові рішення або заяви про їх перегляд за нововиявленими обставинами. З метою вирішення питання наявності підстав для внесення касаційного подання у справі, розглянутій без участі прокурора, прокурор має право знайомитися з матеріалами справи в суді, робити виписки з неї, отримувати копії документів, що знаходяться у справі. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Оскільки прокурором в позовній заяві самостійно визначено, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовано необхідність їх захисту, а також вказано органи, уповноважені державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, то у даній справі прокурором пред'явлено позов із дотриманням положень, викладених у Рішенні Конституційного Суду України від 08.04.99 N 3-рп/99 у справі N 1-1/99 та відповідно до вимог ст. 2 ГПК України.
Згідно з п. 1 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. № 3-рп/99 у справі за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) положення абзацу 4 ч. 1 ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України в контексті п. 2 ст. 121 Конституції України треба розуміти так, що прокурори та їх заступники подають до арбітражного суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності. Прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави, і ця заява, за ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, є підставою для порушення справи в арбітражному суді.
Згідно вказаного Рішення в основі інтересів держави завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Так, порушення відповідачем вимог земельного законодавства істотно порушує інтереси держави. Враховуючи те, що повноваження по розпорядженню відповідними земельними ділянками віднесено до компетенції відповідних рад, на користь яких і підлягають відшкодування втрати сільськогосподарського виробництва, суд вважає, що прокурор цілком обґрунтовано пред'явив позов в інтересах держави в особі рад, які є позивачами по справі.
Оцінюючи надані сторонами докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги прокурора Комінтернівського району Одеської області відповідають вимогам чинного законодавства і фактичним обставинам справи частково, у звязку з чим підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат по даній справі господарський суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 44 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з державного мита, сум, що підлягають сплаті за проведення судової експертизи, призначеної господарським судом, витрат, повязаних з оглядом та дослідженням речових доказів у місці їх знаходження, оплати послуг перекладача, адвоката, витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу та інших витрат, повязаних з розглядом справи.
Згідно ст. 46 ГПК Господарського процесуального кодексу України державне мито сплачується чи стягується в доход державного бюджету України в порядку і розмірі, встановлених законодавством України.
Разом з тим слід зазначити, що порядок сплати державного мита та розмір державного мита передбачені Інструкцією про порядок обчислення та справляння державного мита, затвердженою наказом Головної державної податкової інспекції України № 15 від 22.04.1993 р., та Декретом Кабінету Міністрів України “Про державне мито” від 21.01.1993 р. (зі змінами).
Відповідно до п. 35 вищевказаної Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита з позовних заяв, що подаються до господарських судів, державне мито справляється в розмірах, встановлених пунктом 2 статті 3 Декрету „Про державне мито”.
Згідно ст. 3 вказаного Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” від 21.01.1993 р. (зі змінами, внесеними п. 21 Перехідних положень Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України” № 2505-ІV від 25.03.2005 р.) ставка державного мита із позовних заяв майнового характеру встановлюється 1 відсоток ціни позову, але не менше 6 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (102,00 грн.) і не більше 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (25500,00 грн.), а ставка державного мита із позовних заяв немайнового характеру, в тому числі із заяв про визнання недійсними повністю або частково актів ненормативного характеру 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З огляду на викладене, позивачі при самостійному подачі позовної заяви мали сплатити до бюджету державне мито в розмірі 3557,97 грн. (1% від суми позову), а також витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн., що встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. № 1258 (зі змінами від 05.08.2009 р.).
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї державне мито незалежно від результатів вирішення спору.Стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує мито за рахунок другої сторони і в тому разі, коли друга сторона звільнена від сплати державного мита. Витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу при задоволенні позову покладаються на відповідача.
У звязку з тим, що спір виник внаслідок неправомірних дій відповідача, відповідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 32, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В:
1.Позов Прокурора Комінтернівського району Одеської області в інтересах Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, Комінтернівської районної ради Одеської області та Одеської обласної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” про стягнення вартості втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 355797,00 грн. задовольнити.
2.СТЯГНУТИ з Товариства з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, вул. Гагаріна, буд. 2Б; код ЄДРПОУ 34526476) вартість втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених виведенням земельних ділянок жилого масиву „Олександрія” із сільськогосподарського виробництва площею 4,042 га ріллі в сумі 355797 грн., у т.ч.:
- на користь Олександрівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, пл. Центральна, 3) 213478/двісті тринадцять тисяч чотириста сімдесят вісім/грн. 20 коп.;
- на користь Комінтернівської районної ради Одеської області (67500, Одеська область, Комінтернівський район, смт. Комінтернівське, пл. 40-річчя Визволення, 1) 53369/пятдесят три тисяч триста шістдесят девять/грн. 55 коп.;
- на користь Одеської обласної ради (65032, м. Одеса, пр. Шевченка, 4) 88949/вісімдесят вісім тисяч девятсот сорок девять/грн. 25 коп.
3. СТЯГНУТИ з Товариства з обмеженою відповідальністю „Супер-проект точка ком” (67513, Одеська область, Комінтернівський район, с. Олександрівка, вул. Гагаріна, буд. 2Б; код ЄДРПОУ 34526476) на користь державного бюджету (Головне Управління Держказначейства України в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, р/р 31114095700008, МФО 828011, КБК 22090200) держмито в сумі 3557/ три тисячі пятсот пятдесят сім/грн. 97 коп.
6. СТЯГНУТИ з Приватного підприємства „Ранчо” (67571, Одеська область, Комінтернівський район, с. Фонтанка, вул. Незалежності, 13; код 33317006) до бюджету (Головне Управління Держказначейства України в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, р/р 31213264700008, МФО 828011, КБК 22050003) витрати на ІТЗ судового процесу в розмірі 236/двісті тридцять шість/грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст складено та підписано 21.08.2010 р.
Суддя Петров В.С.