Рішення № 113990142, 06.09.2023, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2023
Номер справи
160/13162/23
Номер документу
113990142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2023 року Справа № 160/13162/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , яка подана представником Зоновим Романом Едуардовичем до Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13.06.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 13.06.2023 через систему Електронний суд позовна заява ОСОБА_1 , яка подана представником ОСОБА_2 до Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якій представник позивача з урахування позову на виконання вимог ухвали суду від 19.06.2023 року простить суд:

- визнати бездіяльність Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка виразилась у відмові взяти на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 року №154, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, про що зазначається у листі Новокодацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.04.2023 року №юр/1350 протиправною;

- зобов`язати Новокадацький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки вчинити дії, а саме взяти на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 року №154, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487.

Означені позовні вимоги вмотивовані протиправною бездіяльністю Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка виразилась у відмові взяти на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 року №154, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, про що зазначається у листі Новокодацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 06.04.2023 року №юр/1350. До того ж, позивач зазначив, що зазначив, що 06.04.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовив ОСОБА_1 у взятті на військовий облік, оскільки у військовому квитку останнього відсутній запис про зарахування до списків військової частини 16.03.2022 року. Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_2 своїми діями (бездіяльністю), незаконно позбавив позивача можливості виконати свій конституційний обов`язок. Відтак, такі дії (бездіяльність) є протиправними.

10.07.2023 року від Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. 03.04.2023 року позивач прибув до приміщення відповідача з метою виконання припису та постановки на військовий облік, як військовослужбовець, звільнений у запас. Для проведення заходів постановки на військовий облік, позивач надав посадовій особі відповідача, паспорт громадянина України, реєстраційний номер облікової картки фізичної особи-платника податків, припис про прибуття до РТЦК та СП витяг з наказу № 6 від 16.03.2022 року про мобілізацію позивача у військовій частині НОМЕР_1 , витяг з наказу № 87 від 28.03.2023 року про звільнення з військової частини. Виконуючи свої посадові обов`язки, посадова особа відповідача прийняла відповідні документи та почала здійснювати дії відповідно до організаційно-методичних вказівок. При перевірці записів у військовому квитку, посадовою особою було виявлено ряд порушень щодо заповнення військового квитка, а саме, на сторінці 4 військового квитка позивача серія НОМЕР_2 , у пункті 9 був відсутній запис про призив за мобілізацією, також на сторінці 10 військового квитка, який належить позивачу, зазначені не вірні данні щодо військового звання позивача, так як у облікових даних відповідача, позивач обліковується «молодшим сержантом», а згідно військового квитка - «рядовий». Враховуючи виявлені невідповідності, керуючись пунктом 20 Порядку № 1487, посадова особа відповідача повідомила позивачу, що для виконання всіх дій щодо постановки останнього на військовий облік, позивач повинен звернутися до представників військової частини, в якій він проходив військову службу та з якої його було звільнено, для виправлення помилок та повного заповнення військового квитка серії НОМЕР_2 . Фактично відповідна ж інформація була надана представнику позивача, адвокату Зонову Роману Едуардовичу на його адвокатські запити до відповідача та Дніпропетровського обласного територіального центра комплектування та соціальної підтримки.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.06.2023 року зазначена вище справа розподілена та 14.06.2023 року передана судді Пруднику С.В.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.06.2023 року вказану позовну заяву було залишено без руху через невідповідність вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України.

У встановлений ухвалою суду від 19.06.2023 року строк позивач усунув недоліки адміністративного позову.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.08.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи. Відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_2 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Витребувано у Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки: письмові та вмотивовані пояснення а також усі відповідні письмові докази, щодо не взяття на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до вимог Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 року №154, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487; засвідчену належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України особову справу ОСОБА_1 . Витребувано у ОСОБА_1 : засвідчені належним чином у відповідності до вимог ст. 94 КАС України додатки, які були додані до позовної заяви через систему Електронний суд - в паперовому та в читабельному (якісному) вигляді. Судом зобов`язано витребувані докази подати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (також шляхом направлення на електронну адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду (inbox@adm.dp.court.gov.ua; inboxdoas@adm.dp.court.gov.ua) ) у строк до 21.07.2023 року. Судом попереджено ОСОБА_1 та Новокадацький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про можливість застосування судом заходів процесуального примусу, зокрема накладення штрафу та винесення окремої ухвали у разі невиконання вимог даної ухвали суду.

В період з 31.07.2023 року по 25.08.2023 року суддя Прудник С.В. перебував у щорічній основній відпустці.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленогостаттею 258 Кодексу адміністративного судочинства України- в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач солдат ОСОБА_1 16.03.2022 року мобілізований та відправлений для проходження військової служби у військовій частині НОМЕР_1 на посаду водія 2 взводу 4 стрілецької роти.

Вказана обставина підтверджується витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.03.2022 №6 про зарахування до списків військової частини.

28.03.2023 року ОСОБА_1 , відповідно до положень п.п. «г» п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», звільнено з військової служби на підставах наявності у військовослужбовця трьох дітей віком до 18 років.

З метою взяття на військовий облік ОСОБА_1 03.04.2023 року звернувся до Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Проте, Новокадацький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки відмовив ОСОБА_1 у взятті на військовий облік, оскільки у військовому квитку останнього відсутній запис про зарахування до списків військової частини від 16.03.2022 року.

З метою взяття ОСОБА_1 на військовий облік, адвокатом 03.04.2023 року було зроблено відповідні адвокатські запити на адресу: Новокодацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Листом від 06.04.2023 року №юр/1350 Новокадацьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки повідомлено представнику позивача адвокату Зонову Р.Е. про те, що молодший сержант ОСОБА_1 на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 не перебуває. Гр. ОСОБА_1 був мобілізований військовою частиною НОМЕР_1 та зарахований до списків 16.03.2022 року (запис про це у військовому квитку відсутній). ОСОБА_1 повинен звернутись до в/ч НОМЕР_1 для дооформления військового квитка, після цього його буде прийнято на облік до Новокодацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Листом від 29.05.2023 року №1/146/1579 Дніпропетровським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки повідомлено представнику позивача адвокату Зонову Р.Е. наступне. Підставою для взяття військовозобов`язаних на військовий облік у ТЦК та СП осіб рядового, сержантського і старшинського складу звільнених у запас, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, за контрактом та строкову військову службу, є: паспорт громадянина України; військовий квиток; обліково-послужна картка; припис військової частини; витяг із наказу про звільнення командира військової частини; для звільнених за станом здоров`я або сімейними обставинами, крім того свідоцтва про хворобу та інші документи, які підтверджують законність дострокового звільнення. У ході взяття на військовий облік осіб рядового, сержантського старшинського складу звільнених у запас, які проходили військову службу з призовом під час мобілізації, на особливий період, за контрактом та строкову військову службу, посадові особи ТЦК та СП зобов`язані: перевірити терміни прибуття військовозобов`язаних, визначені у приписі; встановити причину їх звільнення з військової служби; перевірити наявність військово-облікових документів, в тому числі: їх дійсність та належність власнику згідно з паспортними даними, чіткість усі записів та відтиску печаток, у обліково-послужних картках наявність, повноту і відповідність в них записів даних військового квитка, особлива увага при цьому звертається на записи, що внесені військовою частиною щодо проходження військової служби, присвоєння військових звань, класних кваліфікації проведення допідготовки, тощо. У разі неподання військовозобов`язаними відповідних документів, начальники ТЦК та СП направляють їх до ТЦК та СП, де вони перебували на військовому обліку, а осіб, звільнених зі служби, - до відповідних військові частин для поновлення військово-облікових документів. Власники військових квитків, які перебувають на строковій військовій службі, військовій службі за контрактом, військовій службі за призовом під час мобілізації, на особливий період або в запасі, зобов`язані надійно зберігати військові квитки, стежити за своєчасним і точним внесенням до них змін та виконувати вимоги Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» (відповідно Положенню про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу, затвердженого Указом Президента України від 30.12.2016 року №582/2016).

Позивач не погодившись із вказаною бездіяльністю відповідача звернувся до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.

Уст.65 Конституції Українивстановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбуваютьвійськовуслужбу відповідно до закону.

Згідно з п.20 ч.1ст.106 Конституції УкраїниПрезидент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні"(затвердженимЗаконом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" (затвердженим Законом України від 03.03.2022 №2105-ІХ) постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено та триває мобілізація.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установіорганізацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установиіорганізації), повноваженняівідповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначаєЗаконУкраїни"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 № 3543-XII(далі - Закон №3543-ХІІ).

Уст.1 Закону №3543-ХІІвизначено,щомобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установіорганізацій на функціонування в умовах особливого періоду, аЗбройних Сил України,інших військових формувань, Оперативно-рятувальноїслужбицивільного захисту - на організаціюіштати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповіднодо ч.8ст.4 Закону №3543-ХІІ, з моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування,Збройних Сил України,інших військових формувань,силцивільного захисту, підприємств, установіорганізацій.

На час особливого періоду дія будь-яких прийнятихдонастання цього періоду нормативно-правових актів,щопередбачають скорочення чисельності, обмеження комплектування або фінансуванняЗбройних Сил України,інших військових формувань чи правоохоронних органів спеціального призначення, зупиняється.

Згідно з абз.2 ч.1ст.22 Закону №3543-ХІІгромадяни зобов`язані з`являтися за викликомдотериторіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов`язані, резервістиСлужбибезпекиУкраїни- за викликом Центрального управління або регіонального органуСлужбибезпекиУкраїни,військовозобов`язані, резервістиСлужбизовнішньої розвідкиУкраїни- за викликомСлужбизовнішньої розвідкиУкраїни) для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Відповіднодоч.3ст.22 Закону №3543-ХІІпід час мобілізації громадяни зобов`язані з`явитисядовійськових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримкиустроки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), абоустроки, визначені командирами військових частин (військовозобов`язані, резервістиСлужбибезпекиУкраїни- за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов`язані, резервістиСлужбизовнішньої розвідкиУкраїни- за викликом керівників відповідних підрозділівСлужбизовнішньої розвідкиУкраїни,військовозобов`язані Оперативно-рятувальноїслужбицивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади,щореалізує державну політикуусфері цивільного захисту).

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов`язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов`язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Постановою КМУ від 23 лютого 2022 року №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, відповідно до п. 1 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Пунктом 8 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки визначено, що завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, у виконанні завдань з підготовки та ведення територіальної оборони, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до положень п. 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань:

- ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам;

- розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;

- ведуть облік осіб, звільнених з військової служби із Збройних Сил в запас або у відставку (далі - особи, звільнені з військової служби), які проживають на відповідній території, для оформлення документів, що додаються до пенсійної справи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

- виконують інші функції відповідно до законодавства.

Таким чином, правова природа саме протиправних дій Новокодацького РТЦК та СП полягає в активній поведінці суб`єкта владних повноважень, що спричиняє юридичні наслідки.

Відповідно до п. 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008, військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення. У рапортах зазначаються:

- підстави звільнення з військової служби;

- думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;

- районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

Так, ОСОБА_1 у рапорті про звільнення від 15.03.2023 року вказував Новокодацький РТЦК та СП як районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана його особова справа.

Пунктом 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України передбачено, що після надходження до військової частини письмового повідомлення про звільнення військовослужбовця з військової служби або після видання наказу командира (начальника) військової частини про звільнення військовослужбовець повинен здати в установлені строки посаду та підлягає розрахунку, виключенню зі списків особового складу військової частини і направленню на військовий облік до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання. Особи, звільнені з військової служби, зобов`язані у п`ятиденний строк прибути до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік.

Так, відповідно п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до Указу Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 «Про Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу», записи та відмітки у військовому квитку роблять посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (відповідного підрозділу Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України), які відповідають за його заповнення й видачу. Записи у військовому квитку засвідчуються гербовою мастиковою печаткою.

Разом з тим, відповідно до листа-роз`яснення Начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 21.08.2014 року № 322/2/7142, документом, який підтверджує призов та проходження військової служби військовослужбовцем у особливий період, а також підтверджує призов під час мобілізації резервістів та військовозобов`язаних, є військовий квиток, в якому в відповідних розділах здійснюються службові відмітки.

Форма військового квитка визначена Указом Президента України від 25.05.94 №263/94 «Положення про військовий квиток рядового, сержантського і старшинського складу» та «Положення про військовий квиток офіцера запасу».

Також документами, які підтверджують призов військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації, можуть бути довідка про призов військовозобов`язаного на військову службу, видана військовим комісаріатом або військовою частиною, а для резервістів - витяг із наказу або довідка про зарахування до списків військової частини, які видаються військовою частиною.

Разом з тим, відповідно до п. 16 розділу ХІ Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої Наказом Міністерства оборони України 15 вересня 2022 року №280, залежно від змісту пункту наказу по особовому складу, вказуються у наказах по особовому складу про звільнення з військової служби в запас (відставку) - районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого направляється на військовий облік звільнений.

Так, відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 28.03.2023 року №87, ОСОБА_1 звільнено у запас, справу направлено саме до ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.

Пунктом 20 Порядку передбачено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов`язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов`язаного; для резервістів - військовий квиток.

Як вбачається з аналізу вищезазначених норм, процес взяття на військовий облік після звільнення з військової служби виглядає наступним чином:

1) документом, який підтверджує призов та проходження військової служби військовослужбовцем у особливий період, а також підтверджує призов під час мобілізації резервістів та військовозобов`язаних, є військовий квиток, в якому в відповідних розділах здійснюються службові відмітки. Також документом, який підтверджуює призов є витяг із наказу про зарахування до списків військової частини, який видається військовою частиною (листа-роз`яснення Начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України від 21.08.2014 № 322/2/7142);

2) військовослужбовець подає командуванню відповідний рапорт, в якому з-поміж іншого вказує районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця (п. 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України);

3) у наказах по особовому складу про звільнення з військової служби в запас вказується, зокрема, районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого направляється на військовий облік звільнений (п. 16 розділу ХІ Інструкції з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України);

4) особи, звільнені з військової служби, зобов`язані у п`ятиденний строк прибути до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік (п. 242 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України);

5) районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (п.79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів);

6) взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку (п. 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів);

7) військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов`язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов`язаного; для резервістів - військовий квиток (п. 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів).

Отже, ОСОБА_1 при звільненні вказав саме ІНФОРМАЦІЯ_2 як районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця; в наказі про звільнення ОСОБА_1 зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 як районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого направляється на військовий облік звільнений; ОСОБА_1 на виконання вимог Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 для взяття на військовий облік; ОСОБА_1 з дотриманням вимог Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів надав до Новокодацького РТЦК та СП паспорта громадянина України, військово-обліковий документ, накази з військової частини про зарахування до та про виключення зі списків військової частини; у військовому квитку серія НОМЕР_2 ОСОБА_1 на сторінках 4, 5, 8, 12 вказані відомості щодо проходження військової служби (дати зарахування в списки та виключення зі списків військових частин НОМЕР_3 , НОМЕР_1 ), про участь у бойових діях в складі військової частини НОМЕР_3 .

Проте, в порушення вимог вказаних вище норм чинного законодавства, 06.04.2023 Новокодацький РТЦК та СП безпідставно та необґрунтовано відмовив ОСОБА_1 у взятті на військовий облік, оскільки у військовому квитку останнього відсутній запис про зарахування до списків військової частини 16.03.2022 року.

Згідно із практикою ЄСПЛ цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчаснота в належний і якомога послідовніший спосіб.

Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. Аналогічний висновок також міститься у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", у справі "Ґаші проти Хорватії" та у справі "Трґо проти Хорватії".

Поряд з цим, слід зазначити, що частиною 2статті 9Кодексу адміністративного судочинства Українипередбачено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості й забезпечує ефективне поновлення в правах(абзац 10 пункту 9Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року№3-рп/2003).

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях, аналізуючи національні системи правового захисту на предмет дотримання права на ефективність внутрішніх механізмів в аспекті забезпечення гарантій, визначених ст. 13 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, вказував, щодля того, щоб бути ефективним, засіб захисту має бути незалежним від будь-якої вжитої на розсуд державних органів дії, бути безпосередньо доступним для тих, кого він стосується (див. рішення від 06.09.2005 р. у справі«Гурепка проти України»(Gurepka v. Ukraine), заява №61406/00, п. 59); спроможним запобігти виникненню або продовженню стверджуваному порушенню чи надати належне відшкодування за будь-яке порушення, яке вже мало місце (див. рішення від 26.10.2000 р. у справі«Кудла проти Польщі»(Kudla v. Poland), заява №30210/96, п. 158) (п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 16.08.2013 р. у справі«Гарнага проти України»(Garnaga v. Ukraine), заява №20390/07).

Фактично у даній справі ІНФОРМАЦІЯ_5 безпідставно та необґрунтовано відмовив ОСОБА_1 у взятті на військовий облік, тому такі дії не ґрунтується на правильному застосуванні нормЗаконуУкраїни"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію",Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого Постановою КМУ від 23.02.2022 року №154, Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487 та вчинені без урахування всіх фактичних обставин та наданих позивачем документів, а відтак не відповідають критеріям правомірності, наведеним у ч.2ст.2 КАС України, тому враховуючи наведені вище обставини, які свідчать про порушення прав позивача та неправомірність дій Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права є: визнання дій Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у взятті на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 протиправними та зобов`язання Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки розглянути питання щодо взяття на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно дост.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Відповідно до ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Частиною 1ст.9 КАС Українивизначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1ст.77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2ст.77 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються їх заперечення, і не довели правомірності оскаржуваних дій.

Отже, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правиламист.90 КАС Українита аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 858,88 грн.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 858,88 грн. підлягає стягненню з Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 242-243, 245-246, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 , яка подана представником Зоновим Романом Едуардовичем до Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Новокадацького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови у взятті на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов`язати Новокадацький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути питання щодо взяття на військовий облік після звільнення з військової служби ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимогстатті 255 Кодексу адміністративного судочинства Українита може бути оскаржене встроки, передбачені статтею295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С. В. Прудник