ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 вересня 2010 р.Справа №2а-12393/10/4/0170 о 19:01
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , суддів Сидоренко Д.В., Трещової О.Р., при секретарі судового засідання Лєбєдєвій О.М., за участі представників сторін:
представник позивача - Коробейников О.П.;
представник відповідача - Скоплін А.О.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Ялтинської міської організації Комуністичної партії України
до Ялтинської міської виборчої комісії
про визнання протиправною бездіяльності, незаконною та скасування постанови, спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Ялтинська міська організація Комуністичної партії України (далі - позивач) звернулась до адміністративного суду із позовом до Ялтинської міської виборчої комісії (далі - відповідач) про 1) визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду подання позивача щодо кандидатур до складу Лівадійської селищної виборчої комісії міста Ялти Автономної Республіки Крим, яке надійшло до відповідача 17.09.2010 року, зареєстровано під №8, про внесення до складу Лівадійської селищної виборчої комісії ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5; 2) визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяви від 17.09.2010 року "Про штучне збільшення кількості зареєстрованих на території селища Лівадія, що відбувається з 01 вересня 2010 року, у період незаконної реєстрації вищезгаданих громадян на території селища Лівадія", що надійшла в комісію з вихідним №59р/10 від прокуратури м. Ялти та на яку було надано відповідь вихідним №38 від 22.09.2010 року Ялтинська міська виборча комісія; 3) визнання незаконною та скасування постанови №14 "Про формування складу Алупкінської міської та селищних виборчих комісій міста Ялта, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих ради та селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року" в частині включення до складу Лівадійської селищної виборчої комісії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13; 4) встановлення відсутності права голосу на виборах депутатів Лівадійської селищної ради та Лівадійського селищного голови, що відбудуться 31 жовтня 2010 року, у громадян ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13; 5) зобов'язання відповідача розглянути подання позивача щодо кандидатур до складу Лівадійської селищної виборчої комісії міста Ялти Автономної Республіки Крим, що надійшло до Ялтинської міської виборчої комісії 17.09.2010 року, зареєстровано під №8 про внесення до складу Лівадійської селищної виборчої комісії міста Ялти Автономної Республіки Крим ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.
Ухвалами суду від 27.09.2010 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду, залучено до участі у справі у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача членів Лівадійської селищної виборчої комісії м. Ялта Автономної Республіки Крим ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13.
Ухвалою суду від 28.09.2010 року, за клопотанням представника позивача про відкликання частини позовних вимог, позовну заяву залишено без розгляду в частині вимог про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду подання позивача щодо кандидатур до складу Лівадійської селищної виборчої комісії міста Ялти Автономної Республіки Крим, яке надійшло до відповідача 17.09.2010 року, зареєстровано під №8, про внесення до складу Лівадійської селищної виборчої комісії ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5; зобов'язання відповідача розглянути подання позивача щодо кандидатур до складу Лівадійської селищної виборчої комісії міста Ялти Автономної Республіки Крим, що надійшло до Ялтинської міської виборчої комісії 17.09.2010 року, зареєстровано під №8 про внесення до складу Лівадійської селищної виборчої комісії міста Ялти Автономної Республіки Крим ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5.
Позов (у решті частині позовних вимог) засновано на положеннях п. 24 ч. 5 ст. 25 Закону України від 10.07.2010 року №2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року №2491-VI, далі - Закон про вибори депутатів місцевих рад) та мотивовано тим, що відповідач, в порушення вказаної норми, не прийняв жодного рішення за листом прокурора м. Ялта, яким відповідачу направлено для вирішення звернення представника Лівадійської селищної ради Формуса Ю.В. з питань можливого порушення законодавства під час формування Лівадійської селищної виборчої комісії міста Ялти Автономної Республіки Крим. Обґрунтовуючи вимоги щодо незаконності постанови відповідача від 23 вересня 2010 року №14 "Про формування складу Алупкінської міської та селищних виборчих комісій міста Ялта, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих ради та селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року" в частині включення до складу Лівадійської селищної виборчої комісії ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13, позивач зазначає, що вказані особи фактично не проживають на території селища Лівадія, а тому, з урахуванням приписів частин 1, 3 ст. 3, ч. 1 ст. 21, ч. 9 ст. 22 Закону про вибори депутатів місцевих рад, ч. 5 ст. 3 Закону України від 11.12.2003 року №1382-ІV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", ці особи не належать до територіальної громади селища Лівадія, не мають права голосу на відповідних місцевих виборах і не можуть входити до складу Лівдайської селищної виборчої комісії.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення по суті позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що заяву Формуса Ю.В. від 17 вересня 2010 року і лист прокуратури м. Ялта від 20.09.2010 року №59-р/10 розглянуто в порядку, встановленому чинним законодавством, склад Лівадійської селищної виборчої комісії сформовано з урахуванням даних про зареєстроване місце проживання її членів.
Треті особи в судове засідання не зявились, явку уповноважених осіб не забезпечили, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцішивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач є структурним утворенням політичної партії, яке зареєстроване Ялтинським міським управлінням юстиції, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію від 27 червня 1997 року №23/18, є юридичною особою, ідентифікаційний код 24874732.
Відповідно до ч. 8 ст. 22 Закону про вибори депутатів місцевих рад міські територіальні виборчі комісії міст, до складу яких входить інше місто, селище, село, формують склад відповідних міських, селищних, сільських територіальних виборчих комісій не пізніш як за 36 днів до дня виборів.
На виконання зазначеної норми, постановою відповідача від 23 вересня 2010 року №14 "Про формування складу Алупкінської міської та селищних виборчих комісій міста Ялта, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих ради та селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року" сформовано склад територіальних виборчих комісій міста Алупка та селищ, які входять до складу м. Ялта, у тому числі і Лівадійської селищної виборчої комісії. До складу цієї комісії включено 15 осіб, у тому числі ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_13
Вирішуючи спір в частині позовних вимог про визнання незаконною та скасування цієї постанови в частині включення до складу Лівадійської селищної виборчої комісії вказаних осіб, суд керується наступними приписами законодавства.
Згідно із частиною 12 статті 22 Закону про вибори депутатів місцевих рад до складу територіальної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 21 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону про вибори депутатів місцевих рад до складу виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах.
Статтею 3 цього Закону встановлено, що право голосу на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад, виборах сільського, селищного, міського голови мають дієздатні громадяни України, які належать до відповідних територіальних громад та яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років.
Громадяни України, які мають право голосу на відповідних місцевих виборах, є виборцями.
Документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є:
1) паспорт громадянина України;
2) тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України).
Належність громадянина до відповідної територіальної громади визначається його місцем проживання на її території згідно із Законом України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Виборці мають право на участь у роботі виборчих комісій як їх члени, проведенні передвиборної агітації, здійсненні спостереження за проведенням виборів та в інших заходах, пов'язаних з організацією та проведенням виборів, що реалізується ними у порядку, визначеному цим та іншими законами України.
Будь-які прямі або непрямі привілеї чи обмеження виборчих прав громадян України за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками забороняються. Не допускаються обмеження участі громадян у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та цим Законом.
Статтею 3 Закону України від 11.12.2003 року №1382-ІV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що реєстрація - це внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання (частина 1 статті 6 вказаного Закону).
З наведених приписів закону вбачається, що до складу територіальної виборчої комісії можуть входити ті громадяни, яким виповнилось 18 років і які проживають на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. При цьому належним підтвердженням факту проживання особи на території адміністративно-територіальної одиниці є відомості, що містяться у паспортному документі про зареєстроване місце проживання цієї особи.
Судом досліджені копії паспортів третіх осіб з даними про зареєстроване місце проживання ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_17, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та ОСОБА_19, з яких вбачається, що місце проживання цих осіб зареєстроване у встановленому законом порядку у межах території селища Лівадія міста Ялта Автономної Республіки Крим.
Зазначені відомості були відомі відповідачу на час прийняття постанови від 23 вересня 2010 року №14, оскільки до подань щодо кандидатур до складу Лівадійської селищної виборчої комісії були додані ксерокопії сторінок паспорту із відомостями про зареєстроване місце проживання таких громадян.
Враховуючи викладене, обставини, наведені у позовній заяві не можуть бути підставою для визнання незаконною постанови відповідача від 23 вересня 2010 року №14, тому позов у відповідній частині задоволенню не підлягає.
Оскільки судом не встановлено порушень при утворенні Лівадійської селищної виборчої комісії у складі зазначених 8 осіб, підстави для визнання їх такими, що не мають права голосу на виборах депутатів Лівдійської селищної ради та Лівадійського селищного голови відсутні, позовні вимоги в цій частині також не підлягають задоволенню.
Вирішуючи спір в решті частині позовних вимог суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Громадянин Формус Ю.В., діючи як представник Лівадійської селищної ради, звернувся до прокурора м. Ялта і Центральної виборчої комісії із заявою від 17 вересня 2010 року про вжиття невідкладних засобів стосовно масової тимчасової реєстрації громадян на території селища Лівадія в м. Ялта, АР Крим, що, на його думку, здійснювалась представниками відповідної служби органу внутрішніх справ України для штучного збільшення кількості виборців і можливого викривлення волевиявлення на виборах голови Лівадійської селищної ради та депутатів цієї ради.
Прокурор м. Ялта направив цю заяву для вирішення поставлених в ній питань голові Ялтинської міської виборчої комісії.
Голова цієї комісії, розглянувши дану заяву, направила прокурору м. Ялта і Формусу Ю.В. лист від 22.09.2010 року №38 (39), в якому роз'яснено положення ст. ст. 6, 19 Конституції України, ст. 20 Закону про вибору депутатів місцевих рад, Закону України "Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні".
Позивач або уповноважені ним особи до відповідача із письмовими зверненнями не звертались (принаймні доказів наявності таких звернень представники сторін не надали і суд не встановив).
Відповідно до статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних суддів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси (ч. 1 ст. 6 КАС України).
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, позивач має право звернутися до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (субєкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Дослідивши наявні у справі докази, суд не встановив порушення прав позивача у справі, у відносинах, пов'язаних із зверненням представника Лівадійської селищної ради до прокурора м. Ялти.
За таких обставин, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 158-163, 172, 177 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Судді Циганова Г.Ю.
Сидоренко Д.В.,
Трещова О.Р.