Рішення № 11372680, 28.04.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
28.04.2010
Номер справи
20/27-10-1247
Номер документу
11372680
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" квітня 2010 р.Справа № 20/27-10-1247 За позовом: Приватного підприємства "Скіфія-2"

до відповідачів: 1) Комунального підприємства "Ланжерон"

2) Одеської міської ради

про визнання права власності

За зустрічним позовом: Одеської міської ради

до відповідача: Приватного підприємства "Скіфія-2"

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предет спору на стороні позивача: Комунального підприємства "Ланжерон"

про визнання права власності

Суддя Щавинська Ю.М.

Представники сторін:

від позивача: Никифоренко Ю.М.- за довіреністю № 369 від 26.03.2010 року;

від відповідачів:

- Комунального підприємства "Ланжерон": не з’явились;

- Одеської міської ради: Асташенкова О.І.- за довіреністю № 30/исх-гс від 25.01.2010 року.

СУТЬ СПОРУ: Позивач - Приватне підприємство "Скіфія-2" звернулося до господарського суду Одеської області із позовною заявою до відповідачів - Комунального підприємства "Ланжерон" та Одеської міської ради про визнання за приватним підприємством "Скіфія-2" права власності на нежитлову будівлю спортивно - оздоровчого комплексу "Креветка", загальною площею 350, 4 кв.м., що розташований за адресою: м. Одеса, пляж "Ланжерон",23.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 01.06.2002 року між ПП “Скіфія-2”(орендар) та КП “Ланжерон”(орендодавець) було укладено договір оренди нежилого приміщення № 16/02/Д, відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежиле приміщення туалету (інвентарний номер 53), розташоване на земельній ділянці загальною площею 300,0 кв.м на території пляжу Ланжерон в м. Одесі, загальною площею 24,8 кв.м і вартістю згідно експертної оцінки на момент складання договору 20908,00 грн. для розміщення об'єкту громадського харчування (таверна “Креветка”) та місць відпочинку населення з подальшим проведенням ремонтних робіт та реконструкції. Згідно з п 1.4 договору, приміщення на момент його передачі потребує капітального ремонту та реконструкції. При цьому, згідно п.п. 2.4., 4,7 Договору Орендар зобов’язувався провести ремонт орендованого приміщення та благоустрій прилеглої території за рахунок власних коштів та власними силами, згідно із погодженим кошторисом. та дозволу Орендодавця.

Після прийняття від КП “Ланжерон” орендованого об'єкту, позивачем, на підставі погодженого кошториса, протягом 2002-2005 років була проведена його реконструкція та капітальний ремонт на загальну суму 589382,4 грн.

Позивач вказує, що на його замовлення, на підставі листа Виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2005р. №03-10/1729, ТОВ “Ніка-САН” було виготовлено технічний висновок про можливість збереження та введення в експлуатацію спортивно-оздоровчого комплексу “Креветка” за адресою: пляж Ланжерон, зі змісту якого слідує, що об’єкт підлягає введенню в експлуатацію.

Проведені роботи з реконструкції та технічний висновок на виконання вимог Виконавчого комітету Одеської міської ради були узгоджені із відповідними владними структурами, а саме: Управлінням інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя (лист від 09.09.2005 року № 979 про погодження можливості прийняття до експлуатації спортивно-оздоровчого комплексу, розташованого на пляжі Ланжерон), державною екологічною інспекцією з охорони довкілля північно-західного регіону Чорного моря (лист від 01.09.2005 року № 2154/05) та Санітарно-епідеміологічною станцією м. Одеси (висновок від 11.09.2005 року № 1164-2065).

Додатково своїм висновком від №1296/05 (лист від 31.01.2006 року № 5419) управління архітектури та містобудування погодило ввід до експлуатації вказаного об’єкту нерухомості.

Таким чином, позивач зазначає, що в результаті проведеної реконструкції на земельній ділянці 300 кв.м., на якій було розташоване орендоване майно - будівля загальною площею 24,8 кв.м, була створена нова річ –спортивно - оздоровчий комплекс "Креветка", що складається із двох будівель –нежитлової будівлі загальною площею 350,4 кв.м. та нежитлової будівлі площею 25,5 кв.м.

Приймаючи до уваги вищевикладене, позивач вважає, що в результаті проведеної реконструкції виникли дві окремі речі, у зв'язку з чим, керуючись ст.ст.23, 27 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, ст.778 Цивільного кодексу України, ст. ст. 5, 20, 133, 134 Господарського кодексу України, просить суд: визнати право власності приватного підприємства “Скіфія-2” (м. Одеса, вул. Спирідонівська, 8, кв. 3, код ЄДРПОУ 20971148) на нежитлову будівлю спортивно-оздоровчого комплексу “Креветка”, що розташована за адресою: м. Одеса, пляж “Ланжерон”, 23, загальною площею 350,4 кв.м.

19.04.2010 року до господарського суду Одеської області від Одеської міської ради надійшла зустрічна позовна заява до Приватного підприємства "Скіфія-2", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Комунального підприємства "Ланжерон" про визнання за територіальною громадою м. Одеси, в особі Одеської міської ради, право власності на нежитлову будівлю, загальною площею 25, 5 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, пляж Ланжерон, 23, розглянувши яку, суд визнав подані матеріали достатніми для прийняття зустрічної заяви до спільного розгляду з первісним позовом у справі №20/27-10-1247.

У судовому засіданні 28.04.2010р. позивач по первісному позову вимоги підтримав у повному обсязі. Крім того, на запитання суду, представник позивача пояснив, що у зв'язку з існуванням двох договорів –від 1.06.2002р. та 15.10.2003р., які стосувалися одного об’єкту, (більш пізній договір замінив раніше діючий), при складенні позовної заяви була допущена помилка у реквізитах договору, разом з тим, до позовної заяви було додано правильний договір від 15.10.2003р. №16/03/Д, на якому і ґрунтуються позовні вимоги.

Відзив на зустрічний позов ПП „Скіфія-2” не надало, але представник підприємства пояснив суду, що визнає зустрічний позов та не заперечує проти його задоволення, оскільки позиція Одеської міської ради про визнання права власності на один із об’єктів - площею 25,5 кв.м. повністю кореспондується із вимогами ПП „Скіфія-2” про визнання права власності на другий об’єкт, який знаходиться на спільній земельній ділянці.

Представник Одеської міської ради зустрічні позовні вимоги підтримав, а також надав суду відзив на первісний позов, в якому просить у задоволенні первісних позовних вимог відмовити, посилаючись на те, що відповідно до ст.376 ЦК України особа, яка здійснює самовільне будівництво, не набуває право власності на нього.

Представник іншого відповідача, незважаючи на належне повідомлення про час та місце розгляду справи безпосередньо під підпис у судовому засіданні 19.04.2010р., а також шляхом направлення судової ухвали, у судове засідання 28.04.2010р. не з’явився, але надав до канцелярії суду пояснення на первісний позов, в яких просить у задоволенні позову ПП „Скіфія-2” відмовити, посилаючись на порушення позивачем при самовільному будівництві права власності територіальної громади міста Одеси, представником якої є Одеська міська рада.

Письмових пояснень щодо первісного позову КП „Ланжерон” не надано, разом з тим, у судовому засіданні 19.04.2010р. представник КП пояснив, що зустрічний позов він підтримує.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, проаналізувавши надані позивачем докази у сукупності, дійшов наступних висновків.

Як свідчать матеріали справи, 15.10.2003 року між ПП “Скіфія-2”(орендар) та КП “Ланжерон”(орендодавець) було укладено договір оренди нежилого приміщення № 16/03/Д (а.с.21-24), відповідно до умов якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування нежиле приміщення таверни „Креветка” (інвентарний номер 96-К), розташоване на земельній ділянці загальною площею 300,0 кв.м на території пляжу Ланжерон в м. Одесі, загальною площею 18,7 кв.м і вартістю згідно експертної оцінки на момент складання договору 10379,00 грн. для розміщення об'єкту громадського харчування та місць відпочинку населення (спортивно-оздоровчого комплексу “Креветка”) з подальшим проведенням ремонтних робіт та реконструкції.

Згідно з п 1.4 договору, приміщення на момент його передачі потребує капітального ремонту та реконструкції.

Також згідно п.п. 2.4., 4,7 Договору Орендар зобов’язується провести ремонт орендованого приміщення та благоустрій прилеглої території за рахунок власних коштів та власними силами, згідно із погодженим кошторисом. та дозволу Орендодавця.

Після прийняття від КП “Ланжерон” орендованого об'єкту, позивачем протягом 2002-2005 років була проведена його реконструкція та капітальний ремонт на загальну суму 589382,4 грн., про що свідчать: форма КБ-3 - довідка про вартість виконаних підрядних робіт за квітень 2003 року на суму 423553,2 грн. (а.с. 68), форма КБ-2в - акт приймання виконаних підрядних робіт за квітень 2003 року на суму 423553,2 грн. (а.с. 69-79), форма КБ-3 - довідка про вартість виконаних підрядних робіт за квітень 2005 року на суму 165829,2 грн. (а.с.80), договірна ціна та локальний кошторис (а.с. 41-54).

Погодження кошторису із Орендодавцем підтверджується написом “погоджено”, підписом директора та печаткою КП “Ланжерон”, що міститься у правому верхньому куті кошторису та договірної ціни на реконструкцію суспільного туалету та прилеглої території до пляжу “Ланжерон” (таверна „Креветка”).

На замовлення позивача, на підставі листа Виконавчого комітету Одеської міської ради від 29.07.2005р. №03-10/1729, ТОВ “Ніка-САН” було виготовлено технічний висновок про можливість збереження та введення в експлуатацію спортивно-оздоровчого комплексу “Креветка” за адресою: пляж Ланжерон , зі змісту якого слідує, що об’єкт підлягає введенню в експлуатацію.

Проведені роботи з реконструкції та технічний висновок на виконання вимог Виконавчого комітету Одеської міської ради були узгоджені із відповідними владними структурами, а саме: Управлінням інженерного захисту території міста та розвитку узбережжя (лист від 09.09.2005 року № 979 про погодження можливості прийняття до експлуатації спортивно-оздоровчого комплексу, розташованого на пляжі Ланжерон), державною екологічною інспекцією з охорони довкілля північно-західного регіону Чорного моря (лист від 01.09.2005 року № 2154/05) та Санітарно-епідеміологічною станцією м. Одеси (висновок від 11.09.2005 року № 1164-2065).

Додатково своїм висновком від №1296/05 (лист від 31.01.2006 року № 5419) управління архітектури та містобудування погодило ввід до експлуатації вказаного об’єкту нерухомості.

Таким чином, в результаті проведеної реконструкції на земельній ділянці 300 кв.м., на якій було розташоване орендоване майно, була створена нова річ - спортивно-оздоровчий комплекс "Креветка", що складається із двох будівель –нежитлової будівлі загальною площею 350,4 кв.м. та нежитлової будівлі площею 25,5 кв.м.

Відповідно до ст.175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Приймаючи до уваги, що майно, яке виступає предметом договору, належить до комунальної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна”.

Згідно ч. 4 п.3 ст. 23 Закону України “Про оренду державного або комунального майна”, орендар має право за погодженням з орендодавцем, якщо інше не передбачено договором оренди, за рахунок власних коштів здійснювати реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення орендованого майна. Зазначене цілком кореспондується з приписами ст. 778 ЦК України, у відповідності до якої наймач може за згодою наймодавця поліпшити річ, яка є предметом договору найму.

Якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому, згідно зі ст.364 ЦК України співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

Крім того, відповідно до ст. 778 ЦК України, якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право на їх вилучення.

Частина 2 ст. 27 закону України “Про оренду державного або комунального майна” також встановлює, що орендар вправі залишити за собою проведені ним поліпшення орендованого майна, здійснені за рахунок власних коштів, якщо вони можуть бути відокремлені від майна без заподіяння йому шкоди.

Як вбачається із відповідних технічних паспортів, проведена реконструкція насправді є проведеними поліпшеннями орендованого майна, які можна відокремити від об’єкту оренди без нанесення шкоди останньому, у зв'язку з чим кожна із будівель є окремою одиницею, що дозволяє її відокремлене використання.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про задоволення первісного позову про визнання права власності приватного підприємства “Скіфія-2” (м. Одеса, вул. Спирідонівська, 8, кв. 3, код ЄДРПОУ 20971148) на нежитлову будівлю спортивно-оздоровчого комплексу “Креветка”, що розташована за адресою: м. Одеса, пляж “Ланжерон”, 23, загальною площею 350,4 кв.м.

Викладені у відзиві Одеської міської ради заперечення на первісний позов судом до уваги не приймаються, виходячи з наступного.

Дійсно, в матеріалах справи відсутній дозвіл на виконання будівельних робіт, тобто спірний об’єкт за цим критерієм, відповідно до приписів ч.1 ст. 376 ЦК України, є самочинним будівництвом. Проте, законодавець у частині 5 зазначеної статті передбачив можливість, при певних умовах, визнання права власності за особою, яка здійснила самочинне будівництво.

Слід зазначити, що відповідач –Одеська міська рада, яка є власником як земельної ділянки, так і орендованого майна, не заявила позову до Позивача про знесення цього об’єкту, та не надала суду доказів того, що це будівництво суперечить суспільним інтересам і порушує інтереси інших осіб і що збереження та експлуатація його неможлива, а навпаки звернулася до суду із позовом при визнання права власності на інший об’єкт нерухомості. Вищевикладене цілком спростовує і заперечення щодо позову іншого відповідача.

Суд також вважає таким, що підлягає задоволенню зустрічний позов Одеської міської ради, виходячи з наступного.

Згідно п. 1.4. Статуту від 29.09.2005р.(нова редакція), затвердженого рішенням Одеської міської ради від 29.09.2005р. № 4429-ІУ, КП „Ланжерон" є комунальним унітарним підприємством, що у відповідності із ст. 78 Господарського кодексу України, передбачає: 1. Комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.

Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. 3. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальної власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання.

Пунктом 5.2 вказаного Статуту передбачено, що „майно Підприємства перебуває у комунальній власності територіальної громади м. Одеси і закріплюється за ним на праві господарського відання".

Право господарського відання, згідно ч. 1, 2 ст. 136 Господарського кодексу України, є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами. Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган.

Обмеження правомочності розпорядження щодо окремих видів майна, передбачене ч. 1 ст. 136 ГК України, закріплене в п.5.7 Статуту КП „Ланжерон", де встановлено, що основні фонди КП „Ланжерон" не можуть бути продані, передані або відчужені у будь - який спосіб без згоди Засновника - Одеської міської ради.

На підставі ст. 17 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування. У відповідності із ч.1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно.

Таким чином, власником нерухомого майна, яке передавалося в оренду ПП „Скіфія-2" за договором від 15.10.2003 року № 16/03/Д, є територіальна громада м. Одеси в особі Одеської міської Ради.

Згідно ч.8 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальної громади і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

В результаті проведених ремонтних робіт відповідачем ПП "Скіфія-2" були проведені відокремлені поліпшення орендованого майна, в результаті яких на земельній ділянці, площею 300 кв. м з'явилися два окремих об'єкта нерухомого майна, що відображено у технічних паспортах виданих КП „ОМБТІ та РОН" від 24.04.2009р. та від 15.12.2009р.

У відповідності зі ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ст. 26 „Про місцеве самоврядування в Україні" вирішення питань у сфері регулювання земельних відносин є винятковою компетенцією Одеської міської ради, а саме: розпорядження землями територіальної громади м. Одеси; здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; передача земельних ділянок комунальної власності в користування і власність громадянам і юридичним особам.

У відповідності зі ст. 83 ЗК України землі, що належать на праві власності територіальним громадам міст, є комунальною власністю у комунальній власності знаходяться всі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Таким чином, земельна ділянка, загальною площею 300 кв.м. що розташована на території пляжу Ланжерон в м. Одесі, та на якій знаходиться побудовані об'єкти нерухомого майна, належать на праві власності територіальним громадам міст, та є комунальною власністю.

Відповідно до п. 5,6 ст. 376 Цивільного кодексу України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права іншій осіб.

З урахуванням викладеного, право власності на нежитлову будівлю, загальною площею 25, 5 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, пляж Ланжерон, 23 слід визнати за територіальною громадою м. Одеси, в особі Одеської міської ради.

Враховуючи, що сторонами не заявлено вимог про відшкодування судових витрат, у суду відсутні підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат, разом з тим суд зазначає, що сторони не позбавлені права звернутися в подальшому з заявою для вирішення вказаних питань.

Керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1.          Позов Приватного підприємства „Скіфія-2” задовольнити.

2.                    Визнати за приватним підприємством “Скіфія-2” (м. Одеса, вул. Спирідонівська, 8, кв. 3, код ЄДРПОУ 20971148) право власності на нежитлову будівлю спортивно-оздоровчого комплексу “Креветка”, що розташована за адресою: м. Одеса, пляж “Ланжерон”, 23, загальною площею 350,4 кв.м. та складається в цілому з: підвального поверху: 1-коридор площею 1,8 кв.м, 2-основне площею 53,1 кв.м, 3-основне площею 10,3 кв.м, 4-підсобне площею 5,2 кв.м, 5-основне площею 13,5 кв.м, 6-санвузол площею 3,8 кв.м, 7-підсобне площею 1,4 кв.м; першого поверху: 8-коридор площею 32,5 кв.м, 9-основне площею 16,2 кв.м, 10-санвузол площею 1,9 кв.м, 11-основне площею 16,3 кв.м, 12-санвузол площею 2,0 кв.м, 13-основне площею 16,3 кв.м, 14-санвузол площею1,9 кв.м, 15-основне площею 16,1 кв.м, 16-санвузол площею 2,0 кв.м, 17-кухня площею 12,9 кв.м, 18-основне площею 14,0 кв.м, 19-санвузол площею 1,4 кв.м, 20-основне площею 16,1 кв.м, 21-санвузол площею 2,4 кв.м, 22-основне площею 16,0 кв.м, 23-санвузол площею 2,5 кв.м, 24-основне площею 16,2 кв.м, 25-санвузол площею 2,4 кв.м, 26-основне площею 16 кв.м, 27-санвузол площею 2,4 кв.м, 28-зал площею 51,6 кв.м, 29-санвузол площею 2,2 кв.м.

3.          Зустрічний позов Одеської міської ради задовольнити.

4.          Визнати за територіальною громадою м.Одеси в особі Одеської міської ради (м.Одеса, пл.Думська, 1, код ЄДРПОУ 359165) право власності на нежитлову будівлю, загальною площею 25,5 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, пляж “Ланжерон”, 23, згідно технічного паспорту від 15.12.2009р., виданого КП „ОМБТІ та РОН”.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Зазначене рішення є підставою для реєстрації КП "ОМБТІ та РОН" права власності за приватним підприємством “Скіфія-2” (м. Одеса, вул. Спирідонівська, 8, кв. 3, код ЄДРПОУ 20971148) на нежитлову будівлю спортивно-оздоровчого комплексу “Креветка”, що розташована за адресою: м. Одеса, пляж “Ланжерон”, 23, загальною площею 350,4 кв.м. та за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради (м. Одеса, пл. Думська, 1, код ЄДРПОУ 359165) на нежитлову будівлю, загальною площею 25,5 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, пляж “Ланжерон”, 23.

Суддя