Рішення № 11364132, 05.03.2010, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
05.03.2010
Номер справи
4/129-09-4153
Номер документу
11364132
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"05" березня 2010 р.Справа № 4/129-09-4153 За позовом Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування;

до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-СОЮЗ-ОДЕСА"

про стягнення 5796 грн.;

Суддя Літвінов С.В.

Представники:

Від позивача: Соболевський В.М.- по довіреності;

Від відповідача: Тарасенко М.А. по довіреності

СУТЬ СПОРУ: Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування (далі –Позивач) звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариство з обмеженою відповідальністю "АГРО-СОЮЗ-ОДЕСА" (далі –Відповідач) про стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів в сумі 5796грн.

Відповідач надав відзив на позов ( вх. 22530 від 07.09.09р.) в якому просить відмовити позивачу в задоволені позову в повному обсязі.

Позивач надав заперечення на відзив та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Ухвалами господарського суду Одеської області від 12.10.09р., 04.12.09р. та 09.02.10р. строк розгляду справи продовжено відповідно ст.. 69 ГПК України.

Відповідач надав до суду доповнення до відзиву в якому просить припинити провадження на підставі п. 1 ст. 80 ГПК України.

По справі оголошувалась перерва відповідно до ст. 77 ГПК України.

Позивач надав заперечення на доповнення на відзив та наполягає на задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив наступне:

Інспекторами позивача було виявлено недодержання ТОВ"АГРО-СОЮЗ-ОДЕСА" вимог Законів України "Про рекламу" та "Про благоустрій населених пунктів", порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, а саме встановлено, що Відповідачем за адресою: м. Одеса, 19 км. Старокиївської дороги, 98 самовільно, без відповідних дозвільних документів було встановлено рекламний засіб у вигляді стаціонарного щиту розміром 4 м. х 1,05 м.          

Посилаючись на ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу" позивач вказує, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі Типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Одеська міська рада рішенням № 2234-ХХІУ від 04.02.2004 р. уповноважила Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради регулювати діяльність пов'язану з розміщенням зовнішньої реклами у м. Одесі.

Позивач наполягає на тому, що саме Бюро, у розумінні Типових правил, є робочим органом, який у встановленому порядку уповноважений регулювати діяльність у сфері розміщення зовнішньої реклами на території міста.

Посилаючись на п. 45 Типових правил, позивач вказує, що контроль за їх додержанням здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства. Пунктом 3.4. Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі у новій редакції, затверджених рішенням комітету Одеської міської ради від 22.04.2008 р. за № 434 встановлено, що до повноважень робочого органу, зокрема належить здійснення перевірок дотримання Правил розміщення зовнішньої реклами згідно з вимогами Законів України "Про рекламу", "Про благоустрій населених пунктів" та складання актів та приписів про усунення, порушень розповсюджувачем реклами. У разі виявлення порушень, Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами має право звертатися до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень стосовно порядку розповсюдження та розміщення об'єктів зовнішньої реклами.

Інспекторами Бюро під час проведення перевірок дотримання Правил розміщення зовнішньої реклами згідно з вимогами Законів України "Про рекламу", "Про благоустрій населених пунктів" було встановлено, що за адресою: м. Одеса, 19 км. Старокиївської дороги, 98 самовільно, без відповідних дозвільних документів було встановлено рекламний засіб у вигляді стаціонарного щиту розміром 4 м. х 1,05 м. Виявлені порушення було зафіксовано в акті перевірки від 01.02.2007 р. № 283/25. Відповідачу було винесено припис від 01.10.2007 р. № 759/7, про усунення порушень шляхом самостійного демонтажу самовільно встановленого рекламного засобу до 20.10.2008 р.

21.08.2008 р. інспектором Бюро було проведено повторну перевірку за вказаною адресою, якою виявлені повторні порушення, які були зафіксовані в актах перевірки № 1566 від 21.08.08р. та №1756 від 10.09.08р..

Крім того, користування місцями, які перебувають у комунальній власності та використовуються суб'єктами господарювання для розташування рекламних засобів, є платним, що вбачається із змісту п. 32 Типових правил, відповідно до якого плата за тимчасове користування місцем розташування рекламних засобів, що перебуває у комунальній власності, встановлюється у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування, та п. 12.1. Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі. До 01.07.2008 р. порядок та розміри плати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами визначалися Правилами розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 326 від 18.06.2004 р. за тарифами, визначеними у додатку № 2 до вказаного рішення. Починаючи з 01.07.2008 р. такий порядок визначено рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 434 від 22.04.2008 р., яким затверджені: нова редакція Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі, тарифи за право тимчасового користування місцями, які перебувають у комунальній власності міста Одеси для розміщення зовнішньої реклами.

Позивач вказує, що до його компетенції належить право надавати у тимчасове користування місця для розміщення зовнішньої реклами, що перебувають у комунальній власності, а також отримувати плату за користування вказаними місцями, що розраховується на підставі тарифів, затверджених виконавчим комітетом Одеської міської Ради.

На підставі зазначеного позивач вважає, що за звичайних обставин, а саме за умови укладення Відповідачем договору з Позивачем, останній реально міг би отримувати плату за користування місцем, що перебуває у комунальній власності відповідно до встановлених тарифів, розмір завданих йому збитків у вигляді упущеної вигоди дорівнює сумі платежів за час користування наведеним вище місцем, розрахованої відповідно до тарифів діючих на момент розміщення, та складає 5796 грн.

З урахуванням викладеного, позивач просить суд стягнути з ТОВ"АГРО-СОЮЗ-ОДЕСА" збитки у вигляді упущеної вигоди за тимчасове користування місцями розташування рекламних засобів в сумі 5796 грн. на користь Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради.

Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи норми чинного законодавства, що стосується суті спору, суд дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що Інспекторами Позивача під час проведення перевірки дотримання Правил розміщення зовнішньої реклами було встановлено, що за адресою: м. Одеса, 19 км. Старокиївської дороги, ТОВ"АГРО-СОЮЗ-ОДЕСА" самовільно, без відповідних дозвільних документів було встановлено рекламний засіб у вигляді стаціонарного щиту розміром 4 м. х 1,05 м.

Виявлені порушення було зафіксовано Позивачем в акті перевірки від 01.02.2007 р. № 283/25 та винесено Відповідачу припис про усунення порушень шляхом самостійного демонтажу самовільно встановленого рекламного засобу до 20.10.2008 р.( № 759/7 від 01.10.2007 р.).

Зазначений припис Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконкому ОМР відповідач не виконав.

21.08.2008 р. інспектором Бюро було проведено повторну перевірку за вказаною адресою, якою виявлені повторні порушення, які були зафіксовані в актах перевірки № 1566 від 21.08.08р. та №1756 від 10.09.08р..

Відповідно до п.5 ст.16 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" на об'єктах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами.

Згідно до абз. 6 ст.1 Закону України "Про рекламу" зовнішня реклама - це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг. Розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу").

Аналогічна за змістом норма міститься у п. 3 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. за № 2067, відповідно до якого зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.

Відповідно до п.п. 3 та 24 Порядку розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, затверджених рішенням Виконкому Одеської міської ради від 18.06.2004 р. за № 326 та пунктів 4.1 і 4.3 Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, затверджених рішенням Виконкому Одеської міської ради від 22.04.2008 р. за № 434, зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та в порядку, встановленому виконавчим комітетом Одеської міської ради відповідно до цих Правил. Виданий у встановленому порядку дозвіл є підставою для розміщення рекламного засобу.

У відповідності до п.32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами та розділу 12 п.12.1 Правил розміщення зовнішньої реклами в місті Одесі, затверджених рішенням Виконкому Одеської міської ради від 22.04.2008р. №434 користування місцями, які перебувають у комунальній власності та використовуються суб'єктами господарювання для розташування рекламних засобів, є платним.

До 01.07.2008 р. порядок та розміри плати за користування місцями для розміщення зовнішньої реклами визначалися Правилами розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 326 від 18.06.2004 р. за тарифами, визначеними у додатку № 2 до вказаного рішення.

Починаючи з 01.07.2008 р. вказаний порядок визначається рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №434 від 22.04.2008 р., яким затверджено нову редакцію Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Одесі.

Положенням, на підставі якого діє Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради передбачено, що саме на нього покладаються функції щодо отримання плати за користуванням місцями, які перебувають у комунальній власності.

Згідно ч. 1 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Відповідно до п. 2 ст. 22 ЦК України збитками вважаються зокрема доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Отже, за умови укладення ТОВ"АГРО-СОЮЗ-ОДЕСА" відповідного договору на розміщення зовнішньої реклами, Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради, мало реальну можливість отримувати плату за користування місцем, що перебуває у комунальній власності, відповідно до встановлених тарифів.

Позивачем було надано до суду розрахунок упущеної вигоди, який на думку суду є вірним та обґрунтованим.

Заперечення відповідача викладені у відзиві та доповненні до відзиву судом до уваги не приймаються, т.я. спростовуються матеріалами справи.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю в сумі 5796грн., як обґрунтовані, підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.

Судові витрати по сплаті державного мита та інформаційно-технічного забезпечення судового процесу віднести на Відповідача, згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити повністю.

2.          Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-СОЮЗ-ОДЕСА" (м. Одеса, 19 км. Старокиївської дороги, код 24539726) на користь Бюро естетики міського середовища та зовнішньої реклами при управлінні архітектури та містобудування виконавчого комітету Одеської міської ради (65026, м. Одеса, вул. Польський узвіз, 10, р/р: 26001129141 у ВАТ "Морський транспортний банк", МФО 328168, код 25830211) збитки у вигляді упущеної вигоди в розмірі 5796грн. , 102 грн. Держмита та витрати на ІТЗ судового процесу в сумі 236 грн.

          

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя