Постанова № 11348771, 06.09.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.09.2010
Номер справи
2а-2280/10/0370
Номер документу
11348771
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2010 рокуСправа № 2а-2280/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Александрової М.А.,

при секретарі судового засідання Лащуку О.Ю.,

за участю представників позивача Кацевича В.К., Пасенка С.А.,

представника відповідача Сахарчука А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аванта" до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 травня 2010 року № 0004122303,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аванта" (ТзОВ "Торговий дім "Аванта") звернулося з адміністративним позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (Луцька ОДПІ) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 травня 2010року № 000412230, посилаючись на такі обставини.

26 квітня 2010 року посадовими особами Державної податкової адміністрації (ДПА) у Львівській області проведена перевірка за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - магазину, розташованого за адресою: місто Камянка-Бузька Львівської області, вулиця Незалежності, 16, що належить субєкту господарської діяльності ТзОВ "Торговий дім "Аванта". В акті перевірки від 26 квітня 2010 року № 13/01/23/35495114 зазначено, що виявлене неоприбуткування готівки з 08 квітня по 14 квітня 2010 року в сумі 160 579 грн. 02 коп., що є порушенням пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637. 17 травня 2010 року Луцькою ОДПІ прийняте рішення № 0004122303 про застосування до позивача на підставі Указу Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 року "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" штрафних (фінансових) санкцій у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми - 802 895 грн. 10 коп.

Позивач вважає рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій протиправним з наступних підстав.

Як зазначено в акті перевірки ДПА у Львівській області від 26 квітня 2010 року, загальна сума виторгу 160 579 грн. 02 коп. за період з 08 по 14 квітня 2010 року оприбуткована позивачем в книгах обліку розрахункових операцій (КОРО) № 0318009128-р/2, № 0318009130-р/2, № 0318009129-р/2, зареєстрованих 15 квітня 2010 року, а не в КОРО № 0318009128-р/1, № 0318009130-р/1, № 0318009129-р/1, зареєстрованих 30 квітня 2009 року (а.с.8).

Отже, факт оприбуткування готівки в повному розмірі відповідно до пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні встановлено самим податковим органом під час перевірки. Використання незареєстрованої належним чином КОРО з 08 по 14 квітня 2010 року (старі книги закінчилися 07 квітня, нові зареєстровані 15 квітня 2010 року) є складом іншого порушення, а саме: використання незареєстрованих книг обліку розрахункових операцій, за яке пунктом 3 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачене застосування фінансових санкцій у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки позивачем не допущено неоприбуткування готівки.

Крім того, податковим органом порушений порядок проведення планової виїзної перевірки, оскільки не повідомлено письмово позивача про проведення такої перевірки. Акт перевірки відповідачем складено на підставі Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів перевірок за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, затверджених наказом ДПА України від 12 серпня 2008 року № 534, які відповідно до листа Міністерства юстиції України від 30 червня 2010 року використовуються без їх державної реєстрації.

В письмових запереченнях проти позову відповідач просить відмовити в позові повністю з наступних підстав.

Перевіркою встановлено, що книга обліку розрахункових операцій зареєстрована 15 квітня 2010 року, а розпочата 08 квітня 2010 року, що є порушенням ведення КОРО і спричинило неоприбуткування готівки з 08 по 14 квітня 2010 року. Даний факт стверджується касовими чеками за період з 08 по 14 квітня 2010 року, вклеєними в КОРО, зареєстровані 15 квітня 2010 року. Тому на підставі Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" до позивача застосована штрафна санкція за неоприбуткування готівки у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

В судовому засіданні представники позивача Кацевич В.К. і Пасенко С.А. позов підтримали повністю з підстав, наведених в адміністративному позові.

Представник відповідача Сахарчук А.А. адміністративний позов не визнав, вважає рішення Луцької ОДПІ від 17 травня 2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій правомірним з мотивів, наведених у письмових запереченнях проти позову.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, зясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аванта" зареєстроване як юридична особа 07 листопада 2007 року виконавчим комітетом Луцької міської ради, місцезнаходження товариства: місто Луцьк, провулок Макарова, будинок 5, що стверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А 01 № 152605, виданим виконкомом Луцької міської ради 13 квітня 2009 року (а.с.10), довідкою АА № 035173/750 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), виданою Головним управлінням статистики у Волинській області 22 червня 2010 року (а.с.11).

Також встановлено, що посадовими особами ДПА у Львівській області на підставі направлення на перевірку № 1269 від 16 квітня 2010 року проведено 26 квітня 2010 року планову перевірку господарської одиниці - магазину, що розташований за адресою: місто Камянка-Бузька Львівської області, вулиця Незалежності, 16, і належить субєкту господарської діяльності ТзОВ "Торговий дім "Аванта".

Як вбачається з акту перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій № 13/01/23/35495114 від 26 квітня 2010 року, позивачем не забезпечено своєчасного оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень на підставі фіскальних звітних чеків за робочі дні з 08 по 14 квітня 2010 року, а саме: не забезпечено здійснення обліку готівкових коштів у книзі обліку розрахункових операцій (КОРО) № 0318009128-р/1 від 30 квітня 2009 року на суму 106 167 грн. 44 коп.; у КОРО № 0318009129-р/1 від 30 квітня 2010 року на суму 42 231 грн. 85 коп.; у КОРО № 0318009130-р/1 від 30 квітня 2010 року на суму 12 179 грн. 73 коп. Вищезазначені суми виторгів, які неоприбутковані в книги обліку розрахункових операцій (КОРО) № 0318009128-р/1, № 0318009129-р/1, № 0318009130-р/1 від 30 квітня 2009 року, оприбутковані в КОРО № 0318009128-р/2, № 0318009130-р/2, № 0318009129-р/2, зареєстрованих 15 квітня 2010 року. Загальна сума неоприбуткованої своєчасно готівки складає 160 579 грн. 02 коп. (а.с.7- 8, 65-66).

На підставі акту перевірки від 26 квітня 2010 року Луцькою ОДПІ прийняте рішення від 17 травня 2010 року № 0004122303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 802 895 грн. 10 коп. за порушення позивачем пунктів 2.2 і 2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні - несвоєчасне оприбуткування готівки в касі (а.с.9).

Відповідно до вказаного рішення податковим органом до позивача застосовано штраф у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми готівки на підставі пункту 1 Указу Президента України № 436/95 від 12 червня 1995 року "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Згідно з пунктом 2.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку. Відповідно до пункту 2.6 зазначеного Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Отже, оприбуткуванням готівки в касі підприємства, яке проводить готівкові розрахунки із застосуванням РРО (використанням РК), є здійснення обліку такої готівки у книзі обліку розрахункових операцій (на підставі фіскальних звітних чеків РРО або даних РК) та відображення надходжень цієї готівки у касовій книзі підприємства.

Судом встановлено, що позивач веде КОРО. Під час перевірки були предявлені КОРО № 0318009128-р/1, № 0318009129-р/1, № 0318009130-р/1 від 30 квітня 2009 року останні записи в яких були вчинені 07 квітня 2010 року, а також КОРО № 0318009128-р/2, № 0318009130-р/2, № 0318009129-р/2, зареєстровані 15 квітня 2010 року, розпочаті записами на підставі фіскальних звітних чеків за 08 квітня 2010 року відповідно № 1625, № 1616, № 1621. Вказана в акті перевірки сума готівки за 08 - 14 квітня 2010 року 160 579 грн. 02 коп. у повному розмірі внесена у КОРО № 0318009128-р/2, № 0318009130-р/2, № 0318009129-р/2, зареєстровані 15 квітня 2010 року, копії відповідних аркушів з яких приєднані до справи (а.с.70-84). Як вбачається із розділу 2 КОРО "Облік руху готівки та сум розрахунків", позивачем внесено інформацію у хронологічній послідовності у повній сумі надходжень згідно з Z-звітами № 1625 - № 1631, №1616 - № 1622, № 1621 - 1627 (а.с.79, 84, 74) за 08 - 14 квітня 2010 року з подальшим продовженням ведення касової книги. КОРО зареєстровані в податковій інспекції 15 квітня 2010 року (а.с.70, 75, 80, 67-69). Проте, дана обставина не свідчить про несвоєчасне оприбуткування готівки, а вказує на використання КОРО, незареєстрованої у встановленому порядку з 08 по 14 квітня 2010 року.

Відповідно до пункту 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Отже, з аналізу даної норми вбачається, що фінансові санкції, передбачені нею, можуть застосовуватися лише у разі встановлення факту неоприбуткування (неповного та/або несвоєчасного) оприбуткування готівки у касах підприємств, а не за порушення порядку ведення книги обліку розрахункових операцій (в даному випадку - за несвоєчасну реєстрацію КОРО).

На підставі наведеного суд приходить до висновку, що у звязку з відсутністю складу правопорушення у відповідача були відсутні правові підстави для застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки".

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як субєкт владних повноважень не надав суду достатніх і беззаперечних доказів в обгрунтування обставин, на яких грунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого ним рішення від 17 травня 2010 року № 0004122303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 802 895 грн. 10 коп.

З урахуванням наведеного суд прийшов до висновку, що адміністративний позов обгрунтований і підлягає задоволенню у повному обсязі.

Разом з тим суд не вбачає в діях податкового органу порушень порядку проведення перевірки.

Приймаючи рішення у даній справі, суд виходить із повноважень, визначених суду частиною другою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про скасування рішення субєкта владних повноважень, попередньо визнавши його протиправним. Тому адміністративний позов слід задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування рішення Луцької ОДПІ від 17 травня 2010 року № 0004122303 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 802 895 грн. 10 коп.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", Положення про порядок ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним і скасувати рішення Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 17 травня 2010 року № 0004122303 про застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Аванта" штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 802 895 грн. 10 коп. (вісімсот дві тисячі вісімсот девяносто пять грн. десять коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 10 вересня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя М.А. Александрова