Рішення № 11340901, 14.09.2010, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
14.09.2010
Номер справи
9/99
Номер документу
11340901
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"14" вересня 2010 р.Справа № 9/99 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Шевчук О.Б., розглянув у відкритому судовому засіданні справу №9/99

за позовом: державного підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології", м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20

до відповідача 1: комунального підприємства "Теплоенергетик", м. Кіровоград, с. Нове, вул. Ливарна,1

відповідача 2: департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача 1 (комунального підприємства "Теплоенергетик") - Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41

про визнання незаконними дій та виселення з цілісного майнового комплексу,

Представники сторін:

від позивача - Пастух В.В., довіреність б/н від 09.08.2010р.;

від відповідача 1 - Моргунова Т.О., довіреність № 7 від 01.07.2010р.;

від відповідача 2 - участі не брав;

від третьої особи - участі не брав.

Державне підприємство "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" подало позовну заяву з вимогами наступного змісту:

- встановити відсутність повноважень станом на 15.09.2009 року у виконуючого обов'язки директора ДП "Теплоенергоцентраль" Клокова Р.В. на передачу майна цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, будь-яким особам та на підписання про це акту приймання-передачі вказаного майна Департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради від 15.09.2009р.;

- визнати незаконними дії департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської радии по підписанню акта приймання-передачі від ДП "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009р.;

- визнати незаконними дії департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради по підписанню акта приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009р. КП "Теплоенергетик";

- відновити становище, яке існувало до підписання актів приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009р. шляхом усунення перешкод у користуванні позивачем цілісним майновим комплексом КП "Теплоелектроцентраль", що знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, для чого виселити КП "Теплоенергетик" з займаного цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль", розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20 та повернути цілісний майновий комплекс КП "Теплоелектроцентраль", розташований за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20 у користування ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "Високі енергетичні технології";

- стягнути з відповідачів на користь позивача судові витрати.

Відповідачі позов не визнали.

Від третьої особи будь-яких пояснень до господарського суду не надійшло.

14.09.2010 р. від Кіровоградської міської ради до господарського суду надійшло клопотання про відкладення розгляду даної справи на будь-який інший день у зв"язку з неможливістю уповноважених представників взяти участь у даному судовому засіданні.

Проте господарський суд не вбачає підстав для відкладення розгляду даної справи з причин, викладених у клопотанні третьої особи. При цьому господарський суд враховує, що явка повноважних представників Кіровоградської міської ради не визнавалась обов"язковою, до того ж третій особі було надано достатньо часу для того, щоб надати свої письмові пояснення щодо позовних вимог.

Розглянувши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення учасників судового процесу, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

15.10.2004 року між управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, в особі начальника управління Марченко О.А. (далі за текстом - орендодавець) та дочірнім підприємством "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (далі за тестом - орендар) укладено договір оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 (надалі - договір оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року).

Відповідно до п. 1.1. договору №18/17 від 15.10.2004 року орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" (надалі по тексту - ЦМК), який розташований за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, для здійснення статутної діяльності дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології".

Пунктами 1.2., 1.3. договору №18/17 від 15.10.2004 року встановлено, що після укладення даного договору комунальне підприємство "Теплоелектроцентраль" припиняє свою діяльність шляхом реорганізації через приєднання до орендаря; орендар виступає правонаступником прав та обов'язків реорганізованого підприємства, у тому числі права вимоги та боргів.

Відповідно до пункту 2.1. цього договору орендар вступає в строкове платне користування ЦМК у термін, зазначений в договорі, але не раніше дати підписання сторонами даного договору й акта прийому-передачі ЦМК.

Згідно пункту 2.2. договору №18/17 від 15.10.2004 року передача ЦМК в оренду не спричиняє виникнення в орендаря права власності на дане майно. Власником майна залишається територіальна громада м. Кіровограда, а орендар користується ним протягом терміну оренди.

Пунктами 3.1., 3.2. договору №18/17 від 15.10.2004 року передбачено, що щорічна орендна плата складає шість відсотків від залишкової вартості орендованих основних засобів з урахуванням проведеної дооцінки, що становить 609472 грн.; орендна плата за перший місяць оренди складає 60947 грн. з урахуванням ПДВ; орендна плата за кожен наступний місяць оренди визначається шляхом корегування на індекс інфляції.

Положеннями п. 10.1 договору №18/17 від 15.10.2004 року визначено, що даний договір укладено терміном на 25 років та діє з 14.10.2004 року по 14.10.2029 року включно.

Договір №18/17 від 15.10.2004 року підписаний представниками сторін, скріплений печатками, посвідчений приватним нотаріусом Кіровоградського міського нотаріального округу Озерним Г.М. 15.10.2004 року, зареєстрований в реєстрі за №2438.

На виконання умов договору сторонами підписано акт прийому-передачі ЦМК КП "Теплоелектроцентраль" по вул. Енергетиків, 20 до договору оренди ЦМК №18/17 від 18 лютого 2004 року.

Таким чином, позивач є орендарем цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль".

15.09.2009 року на чотирнадцятій сесії п'ятого скликання Кіровоградської міської ради прийнято рішення від 15.09.2009 року №2528 "Про припинення договірних зобов'язань" (надалі по тексту - рішення №2528).

Згідно пункту 1 рішення №2528 міська рада вирішила припинити договірні зобов'язання по договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" від 15 жовтня 2004 року №18/17 станом на 15 вересня 2009 року, про що оформити відповідний акт приймання-передачі майна ЦМК КП "Теплоелектроцентраль".

Крім того, на цій же сесії Кіровоградською міською радою було прийнято рішення від 15.09.2009 року №2529 "Про передачу майна ЦМК КП "Теплоелектроцентраль" до складу КП "Теплоенергетик" (надалі по тексту - рішення №2529).

Пунктом 1 рішення №2529 міська рада вирішила передати майно цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" згідно акту приймання-передачі станом на 15.09.2009 року, до складу комунального підприємства "Теплоенергетик" для забезпечення міста теплом. Пунктом 2 цього рішення уповноважено керівників ДП "Теплоенергоцентраль" ТОВ "ВЕТ" та КП "Теплоенергетик" підписати відповідні акти приймання-передачі майна, а пунктом 3 - уповноважено керівника КП "Теплоенергетик" прийняти майно на баланс підприємства згідно правил бухгалтерського обліку та внести зміни до штатного розпису в частині збільшення його на кількість працюючих в ДП "Теплоенергоцентраль". Крім того, пунктом 4 цього рішення внесено зміни до статуту комунального підприємства "Теплоенергетик".

15.09.2009 року директором дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" Клоковим Р.В. та заступником директора департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради Марченко О.А. підписано акт прийняття-передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", відповідно до якого позивач передав, а відповідач ІІ прийняв цілісний майновий комплекс КП "Теплоелектроцентраль".

Того ж дня 15.09.2009 р. підписано інший акт прийняття-передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", відповідно до якого департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради в особі заступника директора Марченко О.А. передав, а відповідач І - комунальне підприємство "Теплоенергетик" прийняв цілісний майновий комплекс КП "Теплоелектроцентраль".

Частиною 2 статті 19 Конституції Україниї передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Заперечуючи проти позовних вимог, департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради в своєму відзиві послався на те, що 15.09.2009 р. департаментом економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, як правонаступником управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, в особі заступника директора Марченко О.А., та позивачем в особі керівника Клокова Р.В., було укладено угоду №14/17 про дострокове припинення дії договору оренди цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" від 15 жовтня 2004 року №18/17 (надалі - угода №14/17 від 15.09.2009 р.), що за висновком відповідача 1 свідчить про припинення дії договору оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року за взаємною згодою сторін.

Крім того, як зазначив відповідач у своєму відзиві, при підписанні актів приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009р. департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради керувався рішенням №2528.

Однак, рішенням господарського суду Кіровоградської області від 20.11.2009 р. справі №9/144, залишеним в силі постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 16.03.2010 р., яка, в свою чергу залишена в силі постановою Вищого господарського суду України від 22.07.2010 р., рішення Кіровоградської міської ради від 15.09.2009 року №2528 "Про припинення договірних зобов'язань" та рішення Кіровоградської міської ради від 15.09.2009 року №2529 "Про передачу майна ЦМК КП "Теплоелектроцентраль" до складу КП "Теплоенергетик" скасовано з огляду на невідповідність даних рішень нормам чинного законодавства.

Положення щодо оренди нерухомого майна комунальної власності врегульовані нормами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".

Частинами 2 та 3 ст. 26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що договір оренди припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; приватизації об'єкта оренди орендарем (за участю орендаря); банкрутства орендаря; загибелі об'єкта оренди; ліквідації юридичної особи, яка була орендарем або орендодавцем. Договір оренди може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Підстави зміни або розірвання договору визначені також ст. 651 Цивільного кодексу України.

Крім того, позивачем та управлінням власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради погоджено умови, за яких припиняється дія договору оренди цілісного майнового комплексу №18/17 від 15.10.2004 року, в розділі 10 цього договору.

За приписами ст. 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Оцінюючи угоду №14/17 від 15.09.2009 р., господарський суд враховує положення ст. 654 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Оскільки договір оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року посвідчений нотаріально, угода про припинення його дії має бути також посвідчена нотаріально, так як інше не встановлено ні зазначеним договором, ні будь-яким законом, що стосується відносин оренди комунального майна.

Відповідно до ч.1 ст. 220 Цивільного кодексу України у разі недодержання сторонами вимоги закону про нотаріальне посвідчення договору такий договір є нікчемним.

Таким чином, в силу вимог зазначеної статті угода №14/17 від 15.09.2009 р. є нікчемною, а тому, враховуючи положення ч. 2 ст. 215 та ч. 1 ст. 216 Цивільного кодексу України, не створює юридичних наслідків щодо припинення дії договору оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року.

З огляду на викладене станом на дату вирішення даного спору договір оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року є чинним.

Крім того, досліджуючи питання правонаступництва позивачем прав та обов'язків управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради, яке є стороною (орендодавцем) договору оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року, господарський суд враховує, наступне.

Рішенням №52 від 04.07.2006 р. (т.2, а.с. 101-102) Кіровоградська міська рада вирішила реорганізувати, зокрема, управління власності та приватизації майна Кіровоградської міської ради шляхом його приєднання до департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради.

Відповідно до положень ч. 11 ст. 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи, що не припиняється в результаті приєднання, підлягають державній реєстрації після державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті приєднання у порядку, встановленому статтею 29 цього Закону. Приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.

Відповідно до ч.2 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Як вбачається із наданої державним реєстратором довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців державну реєстрацію припинення юридичної особи - управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради - проведено 17.12.2009 р. (т.2, а.с.86).

Отже, станом на 15.09.2009 р. (тобто на дату підписання угоди №14/17 від 15.09.2009 р. та актів приймання-передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009 р.) до департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, враховуючи положення ст.37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", не перейшли права та обов'язки управління власності та приватизації комунального майна Кіровоградської міської ради за договором оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року.

Таким чином, у департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради, станом на дату підписання актів приймання-передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009 р., були відсутні будь-які повноваження щодо здійснення таких дій.

Посилання відповідача 1 на рішення №2528 та №2529, які за висновком останнього були чинними на момент підписання вищезазначених актів, не приймається до уваги господарським судом, оскільки даними рішеннями не було уповноважено департамент економіки та фінансів Кіровоградської міської ради на підписання відповідної угоди та актів приймання-передачі.

В силу вимог ч.1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України обов"язок орендаря щодо повернення об"єкта оренди виникає лише після припинення дії такого договору.

За умовами пунктів 2.4 та 2.5 договору оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 року вартість майна ЦМК, яке орендар повертає, визначається на підставі передавального балансу орендаря та акта оцінки, складеного за даними інвентаризації на момент припинення даного договору, звіреного з актом прийому-передачі ЦМК в оренду; орендар повертає ЦМК орендодавцю в порядку, визначеному чинним законодавством України і цим договором.

Оскільки строк дії договору оренди цілісного майнового комплексу за №18/17 від 15.10.2004 р. не закінчився, його не розірвано в судовому порядку та не припинено дію з інших, визначених законом чи договором підстав, у позивача, як орендаря за цим договором, не виникло обов"язку щодо повернення орендованого майна.

Господарський суд також враховує, що законодавство про оренду не передбачає можливості передачі іншій особі майна, стосовно якого вже укладено договір оренди, що не припинив свою дію у встановленому порядку. Адже передача майна, яке є об’єктом оренди, третій особі по суті є проявом односторонньої відмови орендодавця від попереднього чинного договору оренди, що згідно з ч.1 ст.26 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та ч.1 ст.291 Господарського кодексу України не допускається.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендареві забезпечується захист його права на майно, одержане ним за договором оренди, нарівні із захистом, встановленим законодавством щодо захисту права власності.

В силу вимог ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

З огляду на викладені обставини, враховуючи те, що рішення Кіровоградської міської ради від 15.09.2009 року №2529 "Про передачу майна ЦМК КП "Теплоелектроцентраль" до складу КП "Теплоенергетик" скасовано, вимоги позивача щодо витребування орендованого майна від комунального підприємства "Теплоенергетик" є обгрунтованими.

Таким чином, позовні вимоги в частині визнання незаконними дій департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської радии по підписанню актів прийняття-передачі цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" 15.09.2009 р. та виселення КП "Теплоенергетик" з займаного цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль", підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вимоги позивача в частині встановлення відсутності повноважень станом на 15.09.2009 року у виконуючого обов'язки директора ДП "Теплоенергоцентраль" Клокова Р.В. на передачу майна цілісного майнового комплексу комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, будь-яким особам та на підписання про це акту приймання-передачі вказаного майна Департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради від 15.09.2009р. не підлягають задоволенню господарським судом, оскільки в цій частині відповідачем невірно обрано спосіб захисту.

Судові витрати відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати незаконними дії департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради по підписанню акта приймання-передачі від ДП "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009р.

Визнати незаконними дії департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради по підписанню акта приймання-передачі цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль" від 15.09.2009р. КП "Теплоенергетик".

Усунути перешкоди у користуванні позивачем цілісним майновим комплексом КП "Теплоелектроцентраль", що знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, та виселити комунальне підприємство "Теплоенергетик" (25491, м. Кіровоград, с. Нове, вул. Ливарна, код ЄДРПОУ 24153576) з займаного цілісного майнового комплексу КП "Теплоелектроцентраль", розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, повернувши цілісний майновий комплекс КП "Теплоелектроцентраль", розташований за адресою: м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20 у користування дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (25002, м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, код ЄДРПОУ 32718692).

Стягнути з комунального підприємства "Теплоенергетик" (м. Кіровоград, с. Нове, вул. Ливарна, 1, ідентифікаційний код 24153576) на користь дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, ідентифікаційний код 32718692) - 42,50 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнути з департаменту економіки та фінансів Кіровоградської міської ради (м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41, ідентифікаційний код 34448901) на користь дочірнього підприємства "Теплоенергоцентраль" товариства з обмеженою відповідальністю "Високі енергетичні технології" (м. Кіровоград, вул. Енергетиків, 20, ідентифікаційний код 32718692) - 42,50 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Копію рішення направити сторонам та третій особі.

Суддя О.Б.Шевчук

Повне рішення складено: 20.09.2010 р.