Рішення № 11338622, 23.04.2008, Господарський суд Львівської області

Дата ухвалення
23.04.2008
Номер справи
16/65
Номер документу
11338622
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

          

23.04.08                                                                                           Справа№ 16/65

Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Іванчук С.В. при секретарі Шереметі О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

За позовом: Відкритого акціонерного товариства „Моршинський завод мінеральних вод „Оскар", м. Моршин

До відповідача: Стрілківської сільської ради Стрийського району Львівської області м.Стрілків

Про скасування рішення №121 від 16.11.2007р. Стрілківської сільської ради та зобов'язання Стрілківську сільську раду прийняти рішення, яким надати дозвіл ВАТ"Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" на виготовлення матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків-м. Моршин на території Стрілківської сільської ради

За участю представників сторін:

Від позивача: Федорук В.В. -представник

Від відповідача: не з"явився

Права та обов'язки сторін передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України роз"яснено, заяв про відвід судді не поступало, за письмовим клопотанням присутніх представників сторін технічна фіксація судового процесу не проводилась.

Суть спору: Відкритим акціонерним товариством „Моршинський завод мінеральних вод „Оскар", м. Моршин заявлено позов до Стрілківської сільської ради Стрийського району Львівської області м.Стрілків про скасування рішення №121 від 16.11.2007р. Стрілківської сільської ради та зобов'язання Стрілківську сільську раду прийняти рішення, яким надати дозвіл ВАТ"Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" на виготовлення матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків- м. Моршин на території Стрілківської сільської ради.

Ухвалою господарського суду Львівської області від 25.03.08р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі.

З метою повного та всестороннього з"ясування всіх обставин справи та у зв"язку з необхідністю витребування додаткових доказів, розгляд справи відкладався ухвалою суду від 08.04.08р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, докази витребувані в ухвалі суду представив. Обґрунтовує позовні вимоги наступним. Відкрите          акціонерне          товариство "Моршинський завод мінеральних вод "Оскар" здійснює виробництво мінеральних вод та інших безалкогольних напоїв, що є його основним видом діяльності. З метою розширення виробництва та збільшення обсягів виготовленої продукції та задоволення зростаючого попиту споживачів позивач купив нову лінію розливу мінеральної води та з метою забезпечення Лінії по розливу води уклав договір оренди з Приватним підприємством "Іва", яке має спеціальний дозвіл на користування надрами №4008 від 09 серпня 2006 року, термін дії якого 20 років. 6 листопада 2007 р. Стрийською районною державною адміністрацією було винесено Розпорядження №807, яким було надано дозвіл на збір матеріалів щодо погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с. Стрілків - м. Моршин на території Станківської та Стрілківської сільських рад . Станківська сільська рада своїм рішенням №448 від 04.10.2007р. надала згоду на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків - м. Моршин на території Станківської сільської ради. 27.09.2007 року позивач звернувся із заявою №855 з проханням надати дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с. Стрілків - м. Моршин на території Стрілківської сільської ради. Однак, 16.11.2007 року відповідачем прийнято рішення №121, яким, на думку позивача, безпідставно відмовлено в наданні такого дозволу. Позивач зазначає, що рішення № 121 від 16.11.2007 року відповідача необгрунтоване, прийняте спираючись на непідтверджені дані, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, недобросовісно, нерозсудливо, а також воно не відповідає Конституції України та законам України в результаті чого порушено права позивача . Зазначає, що на підставі ст. 19 Конституції України - органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Отже, в державі заборонено все, що не дозволено законом, а законом не передбачено можливості відмови у наданні дозволу. Відповідно до ст. 48 Господарського кодексу України з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади в порядку і на умовах, передбачених законом: надають підприємцям земельні ділянки, передають державне майно, необхідне для здійснення підприємницької діяльності. Прокладення водогону є важливим моментом для розвитку господарської діяльності позивача, збільшення обсягів виробництва, що в свою чергу веде до збільшення надходжень до бюджету. Вищенаведене, зазначає позивач, підтверджує що рішення відповідача № 121 від 16.11.2007 р. суперечить нормативно-правовим актам України і підлягає скасуванню. Представником позивача подано доповнення до позовної заяви від 23.04.08р., в яких заявник просить при прийнятті рішення по суті спору прийняти до уваги ту обставину, що позивача не було належним чином повідомлено про час та місце розгляду поданої заяви № 855 від 27.09.07р. та про прийняте рішення, при прийнятті оскаржуваного рішення представники позивача були відсутні, чим порушено права позивача, крім того просить судові витрати покласти на позивача. Відповідач, 02.04.08р. подав заяву б/н та дати вхідний номер канцелярії суду № 7801 та 22.04.08р. подав відзив б/н та дати вхідний номер канцелярії суду 9769, в яких на підставі ст.78 ГПК України позовні вимоги визнав повністю. Обгрунтовуює свою позицію наступним: 27 вересня 2007 року позивач звернувся до Стрілківської сільської ради про надання дозволу на виготовлення матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с. Стрілків - м. Моршин. 16 листопада 2007 року рішенням VIII сесії V демократичного скликання було відмовлено у наданні дозволу на виготовлення матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с. Стрілків-м.Моршин на території Стрілківської сільської ради, враховуючи висновок постійної комісії з земельних відносин сільської ради та протокол загальних зборів громадян с. Стрілків від 07.10.2007 року. Зазначає, що відмова у наданні дозволу є неправомірною виходячи з наступного: на підставі ст. 19 Конституції України -органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а законом не передбачено можливості відмови позивачу у наданні дозволу. Рішенням № 121 від 16.11.2007 року, порушено права та законні інтереси Позивача. Відповідні гарантії зазначені в п. 2 ст. 5 Господарського кодексу України, а також ст. 13 Конституції України. Відповідно до ст. 48 Господарського кодексу України з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади в порядку і на умовах, передбачених законом: надають підприємцям земельні ділянки, передають державне майно, необхідне для здійснення підприємницької діяльності. Вказує на те, що рішення № 121 від 16.11.2007 року необгрунтоване, прийняте спираючись на непідтверджейі дані, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. Тому на підставі ст. 78 ГПК України Стрілківська сільська рада заявляє про визнання позову ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" повністю усвідомлюючи всі правові наслідки такої заяви та просить позовні вимоги позивача задоволити повністю.

Дослідивши матеріали справи, подані докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд Львівської області встановив:

Відповідно до довідки АБ №090561 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ" виданої 12.02.08р. Управлінням статистики у Стрийському районі Відкрите акціонерне товариство Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" ідентифікаційний код 22415322 правовий статус суб"єкта юридична особа основним видом діяльності за КВЕД 15. 98.0, зокрема є виробництво мінеральних вод та інших безалкогольних напоїв.

10 вересня 2007 року ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод ,,Оскар"(орендар) укладено договір оренди з Приватним підприємством "Іва"(орендодавець), згідно до умов якого орендодавець передає а орендар приймає в тимчасове платне користування майно, що знаходиться за адресою Львівська область, Стрийський р-н, с.Стрілків -навіс над каптажем, насосна станція, насос в насосній станції майновий комплекс „Телятник". Приватне підприємство „Гва" код 22411181 видано дозвіл на користування надрами реєстраційний номер 4008 від 09.08.06р. на об"єкт надрокористування- родовище джерело №1, корисні копалини природні столові води терміном дії 20 (двадцять років).

З метою розширення виробництва та збільшення обсягів виготовленої продукції та задоволення зростаючого попиту споживачів та на підставі укладеного договору оренди 10 вересня 2007 року між ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод ,,Оскар"(орендар) та Приватним підприємством "Іва" (орендодавець) , ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" звернувся до Станківської сільської ради, Стрийської районної державної адміністрації та Стрілківської сільської ради про надання дозволу ВАТ"Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" на виготовлення матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків-м.Моршин .

04.10.2007р. 12 сесією 5 демократичного скликання Станківської сільської ради прийнято рішення №448 „Про надання згоди на виготовлення матеріалів попереднього погодження розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків-м. Моршин ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод "Оскар" за межами населених пунктів сіл Фалиш, Станків, Довге", яким вирішено : п.1 дати згоду та просити Стрийську райдержадміністрацію надати дозвіл на погодження місця розташування земельної ділянки ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" для будівництва водогону с.Стрілків-м. Моршин за межами населених пунктів сіл Фалиш, Станків, Довге ; п.2 ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" представити матеріали погодження місця розташування земельної ділянки для погодження у сільську раду.

6 листопада 2007 р. Стрийською районною державною адміністрацією було винесено Розпорядження №807 „Про надання дозволу на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків -м.Моршин на території Станківської та Стрілківської сільських рад ВАТ „Моршинський завод мінеральних вод „Оскар", яким надано дозвіл на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с. Стрілків - м. Моршин на території Станківської та Стрілківської сільських рад ВАТ „Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" .

16 листопада 2007 року VIII сесією V демократичного скликання Стрілківської сільської ради прийнято рішення №121, яким відмовлено ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" в наданні дозволу на виготовлення матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки на землях запасу Стрілківської сільської ради для будівництва водогону с.Стрілків - м.Моршин, обґрунтовуючи висновком постійної комісії з земельних відносин сільської ради , протоколом загальних зборів громадян с.Стрілків від 07.10.07р. та керуючись ст.12 Земельного Кодексу України, п.34ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" .           Доказів, на які є посилання в оскаржуваному рішенні , а саме висновок постійної комісії з земельних відносин сільської ради, протокол загальних зборів громадян с. Стрілків від 07.10.07р. відповідачем суду не представлено жодних інших доказів в підтвердження правомірності та обґрунтованості прийняття оскаржуваного рішення відповідачем суду не подано. Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до ст.24 ч.З Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»( із змінами і доповненнями) органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції. За приписами ст. 48 Господарського кодексу України з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом: надають підприємцям земельні ділянки, передають державне майно, необхідне для здійснення підприємницької діяльності. Згідно до ст.12 Земельного кодексу України ( із змінами і доповненнями) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності ,вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності, викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст, організація землеустрою, координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів, здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства, обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства, підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок, встановлення та заміна меж районів у містах з районним поділом, інформування населення щодо вилучення (викупу) надання земельних ділянок, внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст, вирішення земельних спорів, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. Статтею 4 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. ( із змінами і доповненнями) визначено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється, зокрема на принципах народовладдя, законності, гласності, колегіальності, поєднання місцевих і державних інтересів. За умовами п.16 ст.45 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. сесії ради проводяться гласно. Згідно до п.11 ст.59 Закону України №280/97-ВР від 21.05.1997 р. "Про місцеве самоврядування в Україні" ( із змінами і доповненнями) акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. На вимогу громадян їм може бути видана копія відповідних актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Враховуючи положення вищевикладених норм чинного законодавства, при прийнятті рішень належить враховувати чи останні приймаються на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу, між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) та з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Як вбачається із поданих матеріалів, представлених суду доказів та заяв сторін, оскаржене рішення прийняте без врахування відповідачем вищенаведених положень, без документально підтвердженого обґрунтування висновків щодо відмови у наданні такого дозволу, що порушує права позивача та його охоронювані законом інтереси.

Крім цього, в матеріалах справи відсутні докази належного повідомлення позивача про час та місце розгляду Стрілківською сільською радою поданої ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод "Оскар" заяви №855 від 27.09.07р. із схемою розміщення про надання дозволу на виготовлення матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону, що є порушенням права особи на участь у прийнятті рішення, не подані також належні докази повідомлення позивача про прийняте радою рішення.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, і порушення процедури його прийняття. Акти державних органів та інших органів - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин, і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Згідно із вимогами ст. 33 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень . В порушення зазначеної норми відповідач не надав суду жодних доказів документального підтвердження обґрунтованості прийнятого рішення, доказів у спростування обставин викладених у позовній заяві. В порядку ст.78 ГПК України відповідач визнав позовні вимоги повністю, зазначаючи, що оскаржуване рішення є не обгрунтованим та прийнятим на основі непідтверджених даних, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до положень ст. 15 Закону України "Про підприємництво" № 698-ХІІ від 07.02.1991 р. у разі видання державним чи іншим органом акта, який не відповідає його компетенції або вимогам законодавства, суб"єкт господарювання має право звернутися до суду з заявою про визнання такого акта недійсним.

За приписами ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

За умовами п.10 ст.59 Закону України №280/97-ВР від 21.05.1997 р. "Про місцеве самоврядування в Україні" ( із змінами і доповненнями) акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Статтями 12, 15 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, зокрема спори про визнання недійсними актів з підстав зазначених у законодавстві та розглядаються господарським судом за місцезнаходженням відповідача.

Слід також зауважити, що відповідно до вимог ст.20 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997р. ( із змінами і доповненнями) державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватись лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих їм власних повноважень.

Враховуючи вищевикладене , подані докази, надані пояснення представників сторін, визнання позовних вимог відповідачем, позовні вимоги в частині скасування рішення прийнятого VIII сесією V демократичного скликання Стрілківської сільської ради №121 є обгрунтованими, не спростованими та підлягають до задоволення. В частині зобов"язання прийняти рішення, яким надати дозвіл ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" на виготовлення матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків- м. Моршин на території Стрілківської сільської ради позовні вимоги задоволити частково, спонукавши Стрілківську сільську раду розглянути питання щодо надання дозволу на виготовлення матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків- м. Моршин на території Стрілківської сільської ради та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

Судові витрати згідно до ст.49 ГГЖ України та поданої заяви покласти на позивача.

На підставі викладеного та керуючись 22, 33, 49, 78, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити частково.

2.Скасувати рішення №121 від 16 листопада 2007 року прийняте VIII сесією V демократичного скликання Стрілківської сільської ради, яким відмовлено ВАТ "Моршинський завод мінеральних вод „Оскар" в наданні дозволу на виготовлення матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки на території Стрілківської сільської ради для будівництва водогону с.Стрілків - м.Моршин.

3. Спонукати Стрілківську сільську раду розглянути питання щодо надання дозволу на виготовлення матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки для будівництва водогону с.Стрілків- м. Моршин на території Стрілківської сільської ради та прийняти рішення відповідно до вимог чинного законодавства.

4.В іншій частині позовних вимог відмовити.

Суддя